Post Hardcore / Noise Rock

Ανοιγω αυτο το θρεντ, μιας και τα υπαρχοντα γυρω απο το noise rock / post hardcore / post punk, ειναι λιγο μπερδεμενα. Δε πιστευω οτι τετοιες κυκλοφοριες πανε μαζι με emo κ drone (τα σχετικα-ish θρεντς) - αν και πολλες μπαντες πειραματιζονται με τα παντα - οποτε αυτος ο χωρος ειναι για το μεγαλο ευρος του post hardcore; απο Fugazi και Unsane μεχρι BORIS, Daughters, Jesus Lizard, Swans, Whores, Lightning Bolt, IDLES …κλπ κλπ.
Αντμις εαν δεν εχω δει καποιο παρομοιο θρεντ, τοτε μι σκουζι.

Στα φετινα μας, και σιγουρα θα ειναι στη λιστα των τοπ μου για 2020, ενα blackened noise διαμαντακι απο Couch Slut:

Και φυσικα το νεο Mamaleek :

Heads. - Push

2 Likes

Thank you για το thread @eviL!

Από post hardcore δεν άκουσα πολλά αξιόλογα πράγματα φέτος, το noise rock όμως έχει ζουμί, θα συνεισφέρω!

Το Heads. το έχω αγαπήσει και μπαίνει άνετα στα καλύτερα που άκουσα για φέτος. Μου βγάζει μια περίεργη Γκραντζ-ίλα με μπόλικο σκοτάδι. Τα κλείσιμο του δίσκου με το Youth είναι απίστευτο, ειδικά τα δυο τελευταία λεπττά που σκάει και το σαξόφωνο…χαμός!

Εχεις πολυ δικιο, πιστευω θα μπει στη λιστα του 2020 σιγουρα! Ψαχνοντας επισης λιγο παραπανω βρηκα : " This album was recorded with Christoph Bartelt from the band KADAVAR and iIt was mixed and mastered by CULT OF LUNA‘s Magnus Lindberg".

Εδιτ: μολις συνειδητοποιησα οτι μπασο παιζει ο Chris Breuer , που ηταν The Ocean. Τον ακολουθουσα απο παλια γτ ειναι χαβαλος.

Κατα τ’αλλα, κομματι μπουνια Bummer collab The Body:

BUMMER - False Floor [Thrill 529]

1 Like

Δεν εχει τελος το 2020!

Thee Oh Sees/Osees - Protean Threat


2 Likes

Δικα μας παιδια που τα σπανε

edit:

3 Likes

Ωραιότατη “βαβούρα” με λίγο Πανκ και λίγο Γκραντζ.

1 Like

Πριν λίγες μέρες, το είχαμε πρεμιέρα εδώ στο rocking:

Το πρώτο δείγμα με εχει εντυπωσιάσει, πολύ ιδιαίτερο και σοφιστικέ post hardcore με υγιείς δόσεις shoegaze.

2 Likes

2ο Thee Oh Sees/Osees album για το 2020 !

1 Like

Φρέσκο πράμα, πριν λίγο ανέβηκε.

2 Likes

Ίσως θα έπρεπε να μπει σε κινηματογραφική κατηγορία, αν είναι λάθος σβήστε το.
Rita Mosss με το κομμάτι ‘Lady Strangerbird’ από το τελευταίο τους δίσκο “Ολes” σε animation μικρού μήκους!

2 Likes

Δεν ξέρω που να το αφήσω, νομίζω ότι εδώ θα εκτιμηθεί περισσότερο.

Νέο τραγούδι Fucked Up:

Και τί τραγούδι ρε παιδιά; Ένα 19λεπτο έπος με θεατρική/σπονδυλωτή δομή και τέλεια αφηγηματικότητα.

Punk, crossover, post hardcore και εντυπωσιακά folk και classical σημεία.

Το Year of the Horse θα κυκλοφορήσει μέσα στην χρονιά (δεν υπάρχει ημερομηνία) και για μενα, έτσι από το πουθενά, μετατράπηκε σε πολυαναμενόμενη κυκλοφορία.

2 Likes

Δεν ξέρω εάν μου αρέσει (ακόμη), είναι όμως από τα πιο περίεργα πράγματα που έχω ακούσει.

Imagine if King Tubby did acid with the Bush Tetras all while injecting himself with the sonic magic of Sun Ra – the end result would be half of how Stella Research Committee sounds

:wave:

1 Like

Aoty contender?

2 Likes

Ειλικρινα μετα απο ενα τετοιο δειγμα - επαθα τη πλα κα μου - ειναι πολυ πιθανο aoty.

1 Like

Δεν υπάρχει αυτή μπάντα, πραγματικά, μας περιμένουν δυο μήνες γεμάτοι περιεργεια κι ανυπομονησία.

Members Of Protomartyr, Preoccupations Form New Band Bloodslide With Nancy Sinatra’s Daughter.

1 Like