Η σημαντικότερη power metal μπάντα των 90's

Ποιά είναι λοιπόν κατά τη γνώμη σας η σημαντικότερη (η έστω η αγαπημένη σας) power μπάντα των 90’s; Όπως είναι φυσικό επιλέγω Stratovarius! O λόγος είναι ότι κυκλοφόρησαν ένα σερί από απίστευτα albums την περίοδο 92-97 (Twilight Time, Dreamspace, Fourth Dimension, Episode, Visions) Ε από κει και πέρα αποφάσισαν να πειραματιστούν! (όπως οφείλει να κάνει κάθε “υγιής” μπάντα!) Άλλοτε με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα (Elelments pt.1) και άλλοτε όχι και τόσο (Destiny, Stratovarius, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακά albums, για μένα!) Επόμενη μπάντα στη προτίμηση είναι οι Conception και μετά φυσικά οι Angra!

Blind Guardian μέχρι και Imaginations…

Stratovarius μέχρι και Visions.

Σημαντικες power metal μπαντες στα 90ς… Σιγουρα Blind Guardian, Stratovarius, Edguy, Nocturnal Rites και Morgana Lefay/Lefay και αν πουμε και power/prog…Royal Hunt, Conception, Kamelot.

Stratovarius, Edguy

Γουστάρω κάργα τους Guardian…για μένα μακράν οι καλύτεροι 8)
μετά έρχονται οι Kai Hansen and company καί οι…Stravomarius :lol: :lol: :!: :!:

οι βαρδοι!

Μάλλον οι Gammaray για μένα.
Επίσης άλλη σημαντική μπάντα με πολύ καλούς δίσκους στα 90’s oι Rage.

Ρε φίλε, είσαι μορφή εσύ τελικά! :smiley:

Blind Guardian skeftomoun kai tous Edguy alla epeidh to thread leei gia '90s oi Edguy vgalane tis dyo teleytaies diskares tous sta '00s…

Το Vain Glory Opera το έχεις ακούσει;

Πέστα γίγαντα μου

Blind Guardian χωρις δευτερη σκεψη !!!Αλλα και οι Gamma Ray ειναι ολα τα λεφτα!!! :roll:

Πέστα γίγαντα μου[/quote]Para einai epic-o-power gia ta gousta mou! Pragmati ta polla choruse ktl den einai ta agapimena mou,den eimai kai klassikos poweras,isa-isa ta perissotera sygrothmata mou prokaloun varemara… :?

Καλά εντάξει, γούστα είναι αυτά! Κι εγώ δεν ακούω τα πάντα από power! Υπάρχουν αρκετές μπάντες πού με αφήνουν αδιάφορο! (Dragonforce παρόλο πού είναι παιχταράδες :wink: , Sonata Arctica παρόλο πού έχουν επηρεαστεί από Stratovarius :wink: , Labyrinth, Hammerfall, Domine κ.α.) Από την άλλη βέβαια υπάρχουν αρκετές αξιόλογες μπάντες (Τhunderstone, Nocturnal Rites, Lost Horizon, Lions Share, Chinchilla, Angel Dust, Metalium, Twisted Tower Dire, Jacobs Dream κ.α.) Ως πολύ καλές θα χαρακτήριζα τους Masterplan & Brainstorm (αν και αυτοί μου τα ψιλοχάλασαν λιγάκι με το Liquid Monster :? ) Και τέλος ως εξαιρετική μπάντα… φυσικά και Kamelot!!! (πάντα με βάση την άποψη μου!)

Υ.Γ. Μιάς και δεν μπορώ να απολογηθώ στο topic Μetallica vs Megadeth (λόγω “φασιστικού” κλειδώματος) θα ήθελα από εδώ πέρα να ζητήσω συγγνώμη που δεν παρατήρησα ότι υπήρχε ανάλογη ψηφοφορία!

Ρε φιλε τι ειπες τωρα…Jacob’s Bream!!! Το πρωτο self-financed cd βρες το…ειναι must.
Επισης αν θες τσεκαρε Power Of Omens, Valley’s Eve και Defyance (power/prog)

Καλο το power metal των 90’ς, αν και στα τελη των 80ς με αρχες 90ς εγινε ολο το μεγαλο παιχνιδι. Εχουμε και λεμε…Attack, Crimson Glory, Hittman, Fifth Angel, Riot, Running Wild, Jag Panzer, Anvil, Sanctuary, Omen, Manilla Road, Heavy Load, Warlord κλπ. που ειναι παρα πολλες ακομα μπαντες.

Μεγάλε μη σκας!!! Έτσι και αλλιώς τα θέματα στο forum είναι παρα πολλά για να κάθεσαι να ψάχνεις αν ένα θέμα έχει εμφανιστεί ήδη. Δεν έγινε και τίποτα, εξάλου χαμπάρι το πήραν οι “καραβάνες” του forum και όχι οι πιό νέοι.

Οι περισσότερες μπάντες πού αναφέρεις πάντως εμφανιστηκαν αρχές με μέσα 80’s. Τέλος πάντων, από ολες αυτές τις μπάντες μου αρέσουν οι: Sanctuary, Running Wild, Riot, Crimson Glory,Warlord (αν και περισσότερο epic), Jag Panzer, Hittman (από αυτούς έχω το Vivas Machina το οποίο καμία σχέση δεν έχει με power, μάλλον εσύ θα εννοείς το πρώτο τους) Από Attack & Fifth Angel έχω ακούσει ελάχιστα πράγματα για να κρίνω. Αnvil, Omen, Heavy Load, Cirith Ungol ούτε κρύο ούτε ζέστη! Α και σιχαίνομαι τους Manilla Road!!!

Ναι αυτα τα γκρουπ εμφανιστηκαν αρχες με μεσα 80ς, απλα οι καλυτερες κυκλοφοριες τους ειναι προς τα μεσα και τελη 80ς.

Κωστή μιλάμε για απίστευτες επιλογές…

Ειδικά Crimson Glory, Riot, Running Wild, Jag Panzer, Anvil, Omen, Manilla Road, Heavy Load, και πάνω απ’ όλους οι ΤΙΤΑΝΕΣ Warlord

Τους Warlord τους παω παρα πολυ…μπορεσαν να βαλουν απιστευτη μελωδια και να δημιουργουν μια επικη ατμοσφαιρα που ξεφευγει απο τα στανταρ του “epic metal”. Το ιδιο και οι Crimson Glory.
Απλα οσοι εχουν ασχοληθει με το power metal στα 80ς νομιζω οτι αυτα τα γκρουπ ειναι αρκετα αντιπροσωπευτικα για το κινημα εκεινης της εποχης. Μπορουμε να προσθεσουμε και Helstar, Gargoyle, Tyran Pace, Heir Apparent, Armored Saint, Savatage, Oliver Magnum, κ.α.