Premier League

Η διοίκηση των Glazzers δεν στηρίζει όπως χρειάζεται κανένα προπονητή, όπως και να λέγεται.
Και ο Ποκετίνο και ο Ανσελότι να ερχόντουσαν, μεταγραφές ουσίας δεν θα έβλεπαν πλην 1-2 περιπτώσεων στην αρχή, για να δικαιολογήσουν την ‘‘πίστη’’ τους σε αυτούς… Όταν θα αλλάξει η διοίκηση, θα κάνει η United το επόμενο βήμα για πρωταθλητισμό πάλι. Αυτό που τους απασχολεί είναι η 4άδα για τα έσοδα από chl κτλ + η διατήρηση του εμπορικού brand name.
Εφόσον μπορούν να το πετύχουν με ημίμετρα, εκεί θα μείνουν.
Η διοίκηση στηρίζει Ole -στα λόγια anyway- γιατί είναι αγαπητός στο κόσμο και έχει βρει τον κατάλληλο άνθρωπο που θα μπορεί μάλλον να τους βάζει 4άδα χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις στο μεταγραφικό κομμάτι -τον γράφουν κοινώς πιο εύκολα γιατί είναι άπειρος και δεν έχει το κατάλληλο βάρος για να τους τρίξει τα δόντια- ή πίεση για ριζικές αλλαγές εντός του club.

Ο Μουρίνιο πλήρωσε την κακή ατμόσφαιρα που έφτιαξε στα αποδυτήρια -σε συνδυασμό πάντα με την τραγική διοίκηση που αγόραζε χωρίς αθλητικό διευθυντή ότι να’ ναι και πλήρωνε εξωφρενικούς μισθούς, γεμίζοντας την ομάδα κακομαθημένους instagrammers και πιανίστες που ήταν/είναι αδύνατο σχεδόν να ξεφορτωθούμε- και φοβήθηκαν οι Glazzers μήπως τερματίσουν 10οι με την εικόνα της ομάδας τον Δεκέμβρη πριν φύγει.
Δεν τον στήριξαν το καλοκαίρι μετά την 2η θέση γιατί το κλίμα ήταν ήδη πολύ κακό, δεν τον ήθελε και ο κόσμος γιατί ήταν ο Μουρίνιο + έπαιζε οικτρό ποδόσφαιρο όπου αυτό ‘‘κατέστρεφε’’ το marketing τμήμα της United όπως το οραματίζονται οι Glazzers, καλύτερα που έφυγε όμως -αν και άδικα για τον ίδιο- γιατί το ποδόσφαιρό του δεν θέλω να το βλέπω, πόσο μάλλον στην ομάδα μου…

Ο Λέβι δεν ξέρω γιατί τον υπολογίζει. Δεν ξέρω αν ο Μουρίνιο μπορεί να φέρει πλέον τίτλο σε Αγγλία και δη στην Tottenham που δεν είναι και η πιο σπάταλη ομάδα σε μεταγραφές -και ο Μουρίνιο για να αποδώσει, θέλει πολλά λεφτά-.
Το ποδόσφαιρό του θα ήταν ταμάμ για Ιταλία αυτή τη στιγμή συγκεκριμένα, εκεί ίσως κάτι να έκανε και σε επίπεδο πρωταθλητισμού (δεν βλέπω ιδιαίτερα Ιταλία, καλύτερα να πήγαινε εκεί να μην ξαναέβλεπα και το ποδόσφαιρό του ποτέ :stuck_out_tongue: ). Δεν θα πω κάθετα ότι ο Μουρίνιο δεν θα πάρει ποτέ ξανά τίτλο στο Νησί και δη με την Τότεναμ, γιατί έχουμε δει ήδη πολλά απρόβλεπτα και παράξενα, αλλά το θεωρώ πραγματικά πάρα πολύ δύσκολο…

Ο Solskjer btw για το παρά-παραπάνω -ας πω και μια για αυτόν γιατί οκ, έλεγα να κάνω ένα μικρό post, τώρα γαμήθηκε :stuck_out_tongue: -:
Έχει πολλά θέματα, τα οποία σε μεγάλο βαθμό πηγάζουν από την κακή άμυνα, το ανύπαρκτο κέντρο και την γενικότερη σαβούρα που φορτώθηκε στον πάγκο και στην βασική 11άδα. Σε δεύτερο -σημαντικό επίσης, δεν θα πω όχι- βαθμό από την προπονητική του απειρία και το αργό σε ανάπτυξη νωχελικό ποδόσφαιρο που κατά βάση παίζει εδώ και αρκετό καιρό…
Δεν ξέρω από την άλλη όμως, όταν έχεις 2 κεντρικούς αμυντικούς που απλά δεν (τα παλικάρια απλά ΔΕΝ :stuck_out_tongue: ), πως γίνεται να μην τοποθετήσεις μπροστά τους άλλους δυο παίκτες -και δη μετριότατους στη καλύτερη- σαν αμυντικά χαφ χωρίς επιθετικές αρετές, ώστε να θωρακίσεις ακόμα περισσότερο την αμυντική ανεπάρκεια που πηγάζει από το αμυντικό σου κεντρικό δίδυμο και να προλάβεις το χειρότερο. Η ομάδα στο transision είναι τραγικά αργή και τεχνικά υποφέρει από το κέντρο και πίσω γιατί Μαγκουάηρ, Λίντελοφ, Φρεντ, Μακσως ή Ματιτς, απλά δεν είναι για τις απαιτήσεις που έχει μια ομάδα που θέλει τίτλο.
Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε προπονητής σε αυτή την θέση. Ο Ole παίζει σαν τον Μουρίνιο εδώ και καιρό -απλά με τον Φερνάντεζ αναβαθμίστηκε η επίθεση και ανέβασε σταδιακά με το man magamenent του τους Ράσφορντ, Γκρήνγουντ και Μαρσιάλ (όχι τον φετινό Μαρσιάλ, τον περσινό που έσπερνε) συν τον Σω (που ο Μουρίνιο τον είχε τελειωμένο) που είναι ίσως και ο φετινός mvp της ομάδας- γιατί δεν νομίζω ότι έχει άλλη επιλογή, εξουθενώνοντας παράλληλα παίκτες κλειδιά όπως ο Φερνάντεζ ή ο Ράσφορντ γιατί δεν έχει και πάγκο να τους δώσει ανάσα. Ενίοτε σαν χτες παίζει και ο instagrammer που μπορεί να βοηθήσει σε κάνα ματς που χρειαζόμαστε κατοχή και γρηγορότερο transision μπροστά με περισσότερες μπαλιές ακριβείας, αν το επιτρέπει ο αντίπαλος…

Ένα καλό γρήγορο μπακ δίπλα στον Μαγκουάηρ, ένας Ντέκλαν Ράις και ένα δυνατό εξτρέμ τύπου Σάντσο απέναντι από τον Ράσφορντ, πιστεύω πως θα άλλαζαν την ομάδα σε τεράστιο ποσοστό. Εκεί θα έκρινα τον Όλε καλύτερα. Προς το παρόν, το ποδόσφαιρο-γιουρούσι ή αντεπιθέσεων που παίζει τις περισσότερες φορές, η απουσία -όχι πάντα, χτες στο β’ μέρος πχ ήταν καλούτσικοι- αυτοματισμών στην επίθεση και η κακή διαχείριση κάποιων παικτών όπως του Βαν ντε Μπεκ -μια μεταγραφή που δεν την ζήτησε βέβαια ο Ole αλλά λίγο πολύ ξέμεινε με αυτήν- ενώ θα μπορούσε ίσως να ρισκάρει αλλάζοντας το σύστημα για να τον χωρέσει (αλλά μαλακίες τώρα, με τι παίκτες θα αλλάξει το σύστημα τώρα), τα κάνω ακόμα λίγο γαργάρα…

Δεν τον θεωρώ ‘‘άχρηστο’’ ή κάτι τέτοιο, πέρυσι ήταν 3ος, φέτος θα είναι ίσως 2ος και κοντά σε Europa league 2η χρονιά στη τετράδα -ελπίζω :stuck_out_tongue: - και χωρίς μεταγραφική ενίσχυση το προηγούμενο καλοκαίρι, έχει κάνει κάποια καλά σερί νικών και έχει πάρει κάποια σημαντικά αποτελέσματα υπό μεγάλη πίεση, είναι καλός στο man management, κάποια διαστήματα παίξαμε και καλό ποδόσφαιρο- και έχει φέρει μια ηρεμία στα αποδυτήρια που δεν την είχαμε από το '12 και μετά ποτέ.
Δεν πιστεύω ότι θα φτάσει να γίνει Κλοπ ή Πεπ πχ αλλά δεν βλέπω να είναι και μακριά από το επίπεδο ενός Ρότζερς ή ενός Ζινταν. Αυτό το ‘‘ο Ole είναι τουρίστας και λίγος’’ νταξ, έχει μεγάλη δόση υπερβολής.
Ούτε εγώ τον πιστεύω ότι ακόμα και με τις κατάλληλες μεταγραφές θα πάει τρένο και θα πάρει πρωτάθλημα, αλλά σίγουρα τον προτιμώ στη παρούσα φάση 100 φορές από τους προκατόχους του…

Το θέμα είναι όμως ότι συμβιβαζόμαστε με το καλύτερο ημίμετρο αυτή τη στιγμή, επειδή οι στόχοι της διοίκησης για την ομάδα δεν ενδιαφέρονται για πρώτη θέση αλλά για 4άδα… εννοείται οι παραπάνω ευσεβείς μεταγραφικοί στόχοι δεν θα γίνουν ποτέ, αντιθέτως θα φάμε όλο το καλοκαίρι με φήμες για Χάλαντ κτλ πριν ψωνίσουμε ότι περισσέψει στο τέλος και το βαφτίσουμε κάτι θετικό…

Όσο για την διοίκηση Tottenham, o Levy πήρε μια ομάδα 15ης-10ης θέσης πριν 20 χρόνια και την έβαλε σταθερά 8άδα τα τελευταία 15 περίπου…της έφτιαξε και γήπεδο -μάλλον για να ενισχύσει και το brand name της και μακροπρόθεσμα να έχει σημαντικά έσοδα αφού το γήπεδο χωράει 30 χιλιάρικα κόσμο ακόμα, αλλά having said that έχω πάει στο White Heart και έχω δει και ματς το 2011, πολύ ωραίο Βρετανικό γήπεδο, δεν με συγκινεί καθόλου το καινούριο (αλλά δεν με συγκινούν και γενικότερα αυτού του τύπου γήπεδα :stuck_out_tongue: )- έφτιαξε και έναν αξιόλογο κορμό παικτών ειδικά τα χρόνια του Ποκε, αλλά δυστυχώς 20 χρόνια διοίκησης και 1 κύπελλο μόνο, δεν μπορώ να την πω και υποδειγματική ή τεσπα αποτελεσματική στο γιατί γίνονται θεωρητικά όλα αυτά, την κατάκτηση ενός πρωταθλήματος.

Μπορώ να πω ότι την χαίρομαι σε ένα βαθμό όπως εσύ για τον λόγο που λες, ότι έγινε σε γενικές γραμμές σωστή διαχείριση με πλάνο και όραμα σε βάθος -και trust me on that, μιλάω σαν οπαδός μιας ομάδας που η διοίκησή της με έχει ξενερώσει πιο πολύ από οτιδήποτε, ανομβρία πρωταθλημάτων κτλ όλα τα φέρνω σε δεύτερη μοίρα- αλλά 20 χρόνια στο τιμόνι είναι πολλά για να μην έχει ακόμα ένα πρωτάθλημα έστω ώστε να του δώσω αυτό το credit.

Και παρόλο που πρέπει να έχω γράψει και εδώ ανα διαστήματα ότι πχ την Tottenham την πιστεύω ότι ίσως είναι η χρονιά της φέτος κτλ κτλ, δεν νομίζω ότι το έχω πιστέψει ποτέ αυτό 100%. Αν περιμένω κάποιες ομάδες να καταρρεύσουν στην κούρσα της πρώτης θέσης τα τελευταία χρόνια -γιατί προ 2012 δεν την υπολόγιζα για τίτλο ποτέ σοβαρά-, είναι μια από αυτές και οι Τottenham. Τον Levy να σου πω την αλήθεια, μέσα σε όλα τα καλά του, τον θεωρώ και εγώ μεγάλο κάβουρα :stuck_out_tongue: και όχι επαρκή στα μεταγραφικά παζάρια, ειδικά τις φορές που ήταν κοντά και χρειάστηκε το κάτι παραπάνω για να πάρει κάποιο Πρωτάθλημα. Η φάση με Ποκετίνο ήταν μεγάλη μαλακία όπως εξελίχθηκε και τώρα με Μουρίνιο, όσο και αν τον θεωρείς προπονητή που θα σε ανεβάσει level, δυσκολεύομαι αφάνταστα να το φανταστώ καν έστω και για λίγο… δεν την θεωρώ υποδειγματική, χωρίς να σημαίνει ότι την θεωρώ κακή ή μέτρια, αλλά δεν με έχει πείσει ότι είναι διατεθειμένος για το κάτι παραπάνω μετά το σημείο που έφτασε την Tottenham… ακόμα anyway

Υποδειγματική διοίκηση στην Αγγλία θεωρώ μόνο του Αμπράμοβιτς που με το καλημέρα μπαμ μπαμ ανέβασε μια αξιόλογη ομάδα όπως ήταν η Chelsea μέχρι τότε, ένα σκαλί πάνω με τον ορισμό των μεταγραφών ουσίας και όχι εντυπωσιασμού, έχοντας χτίσει διάρκεια μέχρι και σήμερα σε τοπ6 σταθερά, αναβαθμίζοντας και το brand name της Chelsea, χωρίς νέα γήπεδα, ηχηρές μεταγραφές εντυπωσιασμού και λοιπά μαρκετίστικα…

καλά ρε συ, σπίτι μου είμαι, αν γουστάρω να δω ένα ματς να χαλαρώσω θα το δω, αν δε γουστάρω θα το κλείσω, αν χαλαστώ θα το κλείσω ξανά, αν θέλω θα πετάξω και ένα τηλεκοντρόλ στο πάτωμα, αν θέλω θα το δω και αργότερα κτλ, τι ότιναναι συμπέρασμα είναι πάλι αυτό :stuck_out_tongue: ? Γαμοσταυρίζω επίσης αέρα, ακόμα και παίκτες που μπορεί να παίζουν άψογα μέχρι το 90 και να κερδίζουμε 5-0 έχοντας κάνει χατ-τρικ αν κάνουν μια μικρή μαλακία, αυτό λέει κάτι επίσης; :stuck_out_tongue:

υγ. Ο 30φεύγα Canavi πληρώνεται 200 χιλιάρικα τη βδομάδα για να βάλει ένα γκολ στην Τότεναμ και κανα 2 ακόμα σε μικρομεσαίες ομάδες, όταν δεν είναι τραυματίας (3 φορές ήδη φέτος νομίζω). Τυπικό παράδειγμα των μέτριων μεταγραφών που αρέσκεται η διοίκηση από το '12 και μετά…

2 Likes

πάντως ο solskjaer εχει πανω απο δεκαετια σε παγκους. Οκ πιο μικρες ομαδες αλλα δεν ειναι οτι αρχισε χθες. Ουτε εγω τον θεωρω αχρηστο και συμφωνω οτι μπαινει στην κατηγορια Rodgers αλλα τον Zidane τον εχω πιο ψηλα.

ο πιανιστας ποιος ειναι;

Επισης προσφατα ειχε βγει ενας διαιτητης και εκανε δηλωση για τα πολλα πεναλτι που παιρνει η Γιουναιτεντ του στυλ “Οχι δεν ευνοειται η Γιουναιτεντ πλεον. Αυτο σταματησε αφου εφυγε ο Ferguson” :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά ναι, ήταν κοινό μυστικό χρόνια τώρα ότι η United τον έκανε χωνί στην μισή Αγγλία για 20 χρόνια με έντονη διαιτητική εύνοια, στο πιο διεφθαρμένο πρωτάθλημα της Ευρώπης :stuck_out_tongue:

Τεράστιο ποστ για να απαντήσω σε όλα, από αυτά που είναι ωραία να διαβάζεις :slight_smile:

Κανά δυο-τρία μόνο:

Δε θεωρώ απαραίτητα αυτό το πράγμα, θεωρώ το ότι μπόρεσε η ομάδα να προσελκύσει το Μουρίνιο ήταν το μεγάλο κατόρθωμα. Σαν πρόβλεψη ας το πω, πιστεύω έχει ακόμη να δείξει πράγματα και δεν είναι τελειωμένος. Ας πάρει το Λιγκ Καπ για να σπάσει η γκίνια κι ας τον διώξουν αν είναι προυπόθεση για να μην είμαστε losers, δε με απασχολεί. Ο Ποκετίνο 5 χρόνια δε σήκωσε ούτε κούπα του καφέ, πολύ μεγάλο μείον κι αν δεν είχε φτάσει κιόλας στον τελικό του Τσου Λου, θα έφευγε με ακόμη πιο άσχημο τρόπο, η ομάδα το 18-19 παρέπαιε σχεδόν…

Μα είναι δυνατόν για την Τσέλσκι? Όχι ότι οι υπόλοιποι έχουν καθαρά λεφτά, αλλά ήταν ο πρώτος που μπήκε και απλά άρχισε να αγοράζει ό,τι υπάρχει. Τσέλσι και Σίτι έχουν ρίξει πολλά για πολύ καιρό για να είναι εκεί που είναι, δεν φταίει κάτι άλλο. Στα μάτια μου βέβαια το πρότζεκτ Σίτι γκρουπ είναι απείρως πιο ενδιαφέρον από αυτό που κάνει ο Αμπράμοβιτς.

Ε δε μετράνε τα γκολ μόνο ρε συ, ο Καβάνι όταν μπαίνει μέσα ανεβάζει 2 επίπεδα πάνω την ομάδα, τρομακτική διαφορά από όλους τους υπόλοιπους επιθετικούς σας.

1 Like

Για τον Cavani μόνο -γιατί ο Αμπράμοβιτς είναι πολύ μεγάλη κουβέντα για άλλη φορά και την City οκ δεν την γουστάρω :stuck_out_tongue: -, συμφωνώ ότι είναι το καλύτερο μας φορ (με διαφορά), αλλά αρχικά, δεν θα μου βγάλει μια ολόκληρη χρονιά που τον χρειάζομαι γιατί δεν μπορεί με τους τραυματισμούς του.

Όμως το πιο βασικό, είναι ότι το στυλ του επιθετικού που είναι ο Cavani θέλει να τροφοδοτείται διαρκώς εντός περιοχής από τη μεσαία γραμμή και τα χαφ. Στη παρούσα φάση η μεσαία γραμμή παραπαίει γιατί δεν παίζουμε δημιουργικό ποδόσφαιρο και λόγω των ουσιαστικά 6 ατόμων που παίζουν άμυνα, το transision είναι τραγικά αργό… για αυτό και πχ τις προάλλες, δεν θυμάμαι πιο ματς έβλεπα, αν ήταν πρωτάθλημα/Ουέφα, anyway, με μια κλειστή άμυνα η αντίπαλη ομάδα, ο Cavani ακούμπησε μπάλα 1-2 φορές όλες κι όλες με 0 τελικές. Δεν υπάρχει άνθρωπος ή πλάνο πάνω στη συγκεκριμένη ενδεκάδα που μπορεί να αξιοποιήσει ένα τέτοιου τύπου φορ… για αυτό και τον θεωρώ αχρείαστη μεταγραφή, σε συνδυασμό με τον μεγάλο του μισθό και τους τραυματισμούς του.
Από την άλλη ο Marsiall είναι ένα τύπου φορ που θα βγει από τη περιοχή να πάρει μπάλα, θα κουβαλήσει μπάλα, έχει καλύτερη τεχνική σε πολύ σφιχτές άμυνες που απαιτούν ντρίπλες και γενικά παιχνίδι σε πολύ κλειστό χώρο κτλ και είναι και ταχύτατος. Ο καλός Marsiall του 2019-20 τουλάχιστον…

Αν είχαμε έστω έναν Ντέκλαν Ράις (που είναι προφανές νομίζω ότι τον έχω απωθημένο :stuck_out_tongue: και πολύ ψηλά σε εκτίμηση) και έναν Σάντσο, θα άλλαζε αυτή η σαπίλα που παίζαμε, ίσως να είχαμε και β’ φορ περιφερειακό τον Γκρήνγουντ δίπλα του να παίζει μεταξύ περιοχής και κέντρου και τότε ο Cavani θα πετούσε -γιατί το έχει ακόμα-, τουλάχιστον μέχρι να τραυματιζόταν πάλι… και πούλαγα τον Marsiall για να βοηθήσω να γίνουν οι 2 παραπάνω μεταγραφές!

υγ. εγώ take it or leave it, θα έπαιρνα Nagelsmann σε United αυτή τη στιγμή αν ήταν στο χέρι μου… ούτε την Tottenham θα την χαλούσε όμως. Εναλλακτικά, θα επένδυα με ρίσκο αλλά λίγη πίστη ακόμα σε αιώνιο πουλέν Eddie Howe :stuck_out_tongue: .

Ε ρε πόνο που μοιράζει ο Ζοσέ… Το άλμπουμ είναι το anthem του Kirkby το 21?

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή τη σχέση έχει μοιραστεί πολύς πόνος εκατέρωθεν, το σωστό πρέπει να λέγεται.

Κάποια στιγμή θα φτάσετε τις Πρέμιερ του Μουρίνιο

Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό, ναι, έτσι πιστεύω. Να δούμε πότε ο Μουρίνιο θα ξανακάνει κάτι στο ΤσΛ ή πότε θα ξαναπαίξει σοβαρή μπάλλα κάποια ομάδα του. Ή και αν :stuck_out_tongue:

Στο ταμείο ανεργίας ο Ζοσέ, διαβάζω.

1 Like

5 Likes

χαχαχα γτχμ

ΓΤΠ, σε 6 μέρες έχουμε τελικό, ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ :stuck_out_tongue:

Διαβάζω γι’αυτό: “MOURINHO refuses to take players on the the training ground in protest against super league.”, για να σας δω

1 Like

Καλά τον φαντάζομαι χτες βράδυ να σκέφτεται ‘‘χμμμ, πως θα κερδίσω τις εντυπώσεις στην τελευταία μου δουλειά σε πρωτοκλασάτο πάγκο; Να κερδίσω το league cup να λένε ότι με εμένα σήκωσαν και κάτι επιτέλους, ή να γίνω άνθρωπος του λαού;
Δύσκολο το πρώτο, είναι η City, πρέπει να παίξω μπάλα… man of the people it is then, το timing είναι τέλειο!’’

Δεν έχει υπάρξει πιο Μακιαβελικός villain από τον Mourinho στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο τα τελευταία 20 τουλάχιστον χρόνια :joy:
Τον κράζω τον κράζω αλλά πάντα μου λείπει ο μπαγάσας μετά…

4 Likes

Διαβάζω πως κάνουμε δυναμικό μπάσιμο για το Γερμανό. Εγώ προσωπικά θα κρατούσα το Μουρίνιο για τουλάχιστον μια ακόμα σεζόν, αλλά αν διώχνεις ως αποτυχημένο το Μουρίνιο, η επιλογή Νάγκελσμαν είναι η καλύτερη δυνατή σ’αυτό το σημείο.

1 Like

ytbybjutbj

2 Likes

δυστυχώς και για εσάς και για όποιον είχε την προσδοκία ότι ίσως τον προσελκύσει στην ομάδα του, διάβασα μόλις ότι ο Νάγκελσμαν μάλλον ακολουθεί την πεπατημένη του μέσου Γερμανού ποδοσφαιριστή/προπονητή και καταλήγει Bayern…

1 Like

Norwich και Watford ανέβηκαν ήδη στην Premier!

Κλείδωσαν θέση για playoffs (ακόμα μία θεση με διπλούς ημιτελικους και τελικό στο Γουεμπλευ) οι:
Brentford
Bournemouth
Barnsley
Swansea

1 Like

ζω για τη στιγμή που οι δευτερότριτοι στη Γερμανία θα βγάζουν ανακοινώσεις “συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε”

2 Likes

Για κάνα Potter της Brighton μας βλέπω και πολύ μας είναι. Απίστευτη ξενερα χθες στον τελικό, δηλαδή γιατί να μην μπει interim ο Ledley.

Έπαιξε ο Winks 90 ολόκληρα λεπτά και ο Ndombele ούτε μισό. Μλκιες