Premier League

Εχεις μπει σε ωραιο mood μαλλον και δεν διαβαζεις τι γραφω. Ευτυχως γνωριζω πολυ καλα τον κανονα του offside! Δεν μιλουσα για αυτο, αλλα για το οτι δινεται offside ακομα κι οταν ενας παικτης κινειται μακρια απο την τελικη γραμμη, κι οχι προς αυτην.

Καλα, δεν εχω παραδειγμα να σου δειξω, αλλα εχω δει σιγουρα παρα πολλες φορες που παικτης σφυριχτηκε offside μεσω VAR επειδη το χερι του ηταν πιο μπροστα απο οτι το σωμα του αμυντικου. Το οποιο για μενα ειναι λαθος. Δεν ξερω αν στην premier ο κανονας αποκλειει το χερι απο την διαδικασια, μου φαινεται δυσκολο να πιστεψω οτι το εφαρμοζουν σωστα οπως και να χει.

Ναι ηταν μπροστα για ενα μοριο. Ξαναλεω, λυπηρο σφυριγμα.

Αποψη σου. Διαφωνω. Ειναι vague κατ επιλογην απο οτι φαινεται, και αρα λανθασμενη λογικη. Ενα προβλημα που δε θα υπηρχε αν μετρουσαν μονο το torso καθε παικτη, που οριζει λιγο πολυ και το κεντρο βαρους του, αντι να καθονται να βλεπουν αν εξεχει ενα μοριο.

Ναι, το γνωριζω, και το θεωρω λαθος. Δε θα μου αλλαξεις την αποψη επειδη εχεις μια αποψη που την στηριζεις παθιασμενα.

Δεν ξερω αν γινονται λιγοτερα λαθη σε σχεση με πριν, αυτο ειναι λιγο σχετικο. Θεωρω οτι αν υπαρχει τροπος να μειωσουμε τα λαθη με καποιον τροπο χρησιμοποιωντας τεχνολογια τοτε καλα κανουμε γενικα, αν αυτο ομως βγαζει καποιο νοημα και κανει τον κανονισμο να εχει νοημα. Εν προκειμενω, ο κανονισμος ο ιδιος εχει γινει γελοιος με τον τροπο που εφαρμοζεται το VAR, και αυτο επεκτεινεται και στα χερια (στα οποια αλλαξε μαλιστα ο κανονισμος), και στην θεση του τερματοφυλακα στα πεναλτι, και σε πολλα αλλα. Το αποτελεσμα ειναι το ποδοσφαιρο να αγγιζει επιπεδα American Football σε βαρεμαρα και σε ελλειψη εστιασης στην ουσια, η οποια ειναι το αθλημα το ιδιο. Γενικα χρειαζεται τεραστιο reformation για μενα λογω της εισαγωγης του VAR. Μπορουμε να συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε στα τελευταια. Αν εσενα σου αρεσει αυτο που βλεπεις, εμενα μου περισσευει.

Άρχισα να γράφω ένα ήρεμο post, στα μισά “νευρίασα” λίγο γιατί έχω πολλά να σχολιάσω σε αυτά που λες γιατί δε βγάζουν νόημα αλλά εν τέλει αποφάσισα να ξαναγράψω ήρεμα ( :stuck_out_tongue: ), γιατί προς το τέλος το φτιάχνεις με αυτό που λες και είναι η ουσία του “προβλήματος”:

Σ’αυτό να συμφωνήσω αν και εμένα το offside μου φαίνεται σωστό ως έχει, δεν πάει κάτι στραβά με τον ορισμό.

Το χέρι δε μετράει πουθενά για το οφσάιντ. Ακόμα και στη φάση του Μανέ τη γραμμή τη βάζουν στο ύψος του ώμου του. Μετράνε μόνο τα σημεία με τα οποία μπορεί να σκοράρει. Πόδι, σώμα, κεφάλι που λέει και ο Βαρουχας.

Διαφωνώ επίσης @pantelis79 εκεί που λες ότι πρέπει να είναι στο χέρι του διαιτητή. Εκεί ήταν η πηγή του κακού. Προτιμώ ένα κανονισμό ο οποίος εφαρμόζεται το ίδιο και με συνέπεια, παρά ένα κανονισμό ο οποίος αφήνει παραθυράκια να ευνοηθουν ισχυροί.

Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι που να μην βγαζει νοημα, αλλα γενικα καλο ειναι να γραφουμε ηρεμα ναι, οπως δηλαδη εγω σε ολα τα ποστς μου, τα οποια το rocking με ενημερωνει οτι ειναι πολλες απαντησεις προς εσενα, και αρα δεν κανω αλλο :stuck_out_tongue:

BTW το να λεμε οτι ενα σημειο του σωματος με το οποιο δεν μπορεις να σκοραρεις δεν πρεπει να λογιζεται για offside ειναι εξισου χαζο με το να λεμε πως ενα τραβηγμα με το χερι σε φανελα αντιπαλου δε θα επρεπε να ειναι φαουλ γιατι με το χερι δεν μπορεις να σκοραρεις. Δηλαδη wtf καμια λογικη στον κανονα, και ουτε στην εφαρμογη του για μενα :smiling_imp:

Να μετρησουνε και τα πουλια τους κι αν τυποι με μεγαλα πουλια ειναι στην ιδια ευθεια με τον αμυντικο, να μετρανε για offside γιατι θα εξεχει.

Τι λες μωρε μλκ τωρα κι εσυ. Με το χερι δεν μπορεις να σκοραρεις, αλλα μπορεις να κανεις φαουλ. Μια χαρα ειναι ο κανονας του οφσαιντ απο την αποψη οτι ειναι ακριβοδικαιος, απο την αλλη, ειναι λογικο να υποστηριζουμε οτι εχει λιγο χαθει το νοημα, χρειαζεται βελτιωση.

Η μόνη ομάδα στην Πρέμιερ που έκανε επίσημη τοποθέτηση ήταν η πρωταθλήτρια :joy: :joy: Όλοι οι άλλοι λένε απλά ότι δεν είναι ωραίο αυτό που σταματάει το παιχνίδι για τόση ώρα, ενώ για φέτος ο θόρυβος γίνεται για τα χέρια, όπου και αλλάξαν τον κανονισμό νομίζω μετά τη 2η αγωνιστική.

Δε θα το έλεγα. Πέρυσι και η Σίτι και η Τότεναμ ζήτησαν ενημέρωση. Ειδικά για τη Σίτι η PL έκανε tweet για να ενημερώσει για την απόφαση και από τότε το καθιέρωσε. Μάλιστα έβγαλε και επεξηγηση μέσα στη χρονιά

Τοποθέτηση η Λίβερπουλ έκανε και για τη φάση του VVD που είναι εγκληματικό τάκλιν. Στη φάση του οφσάιντ είναι πρόβλημα που το έχει εντοπίσει η Premier League από πέρυσι αυτό με τα χιλιοστά. Βέβαια στη φάση της Λίβερπουλ έψαχναν όλοι να βρουν ποιον αφορά και ποια γραμμή. Λογικό είναι να ζητήσει ενημέρωση.

Αλλά στη φάση του Pickford δεν υπάρχει περιθώριο να μην εξεταστεί στο VAR. Όταν μιλάμε για γκολ και αποβολή εξετάζεται υποχρεωτικά. Με τον Pickfrod δεν υπήρξε VAR review (στην PL κάθε φορά που υπάρχει review βγαίνει και ειδοποίηση τόσο στη μετάδοση, όσο και στον πίνακα του γηπέδου, για διαφάνεια). Άρα κάτι έγινε λάθος. Εγώ θεώρησα πως ότι υπήρχε μετά το οφσάιντ είναι ως μη γενόμενο. 2 διαιτητές που άκουσα σε ΒΤ και Sky είπαν το αντίθετο.

Απλό είναι το τι έγινε, ο VAR δεν ήξερε τον κανονισμό.

1 Like

Αναθεωρώ κάπως την άποψή μου, έχοντας δει πάρα πολλά ματς είτε κανονικά είτε χαλαρά στη διπλανή οθόνη, αν δεν κάνει κάποιο τρελό ξεπέταγμα η Λίβερπουλ ή η Σίτι να ξεφύγουν, η Τότεναμ μπορεί να χτυπήσει το πρωτάθλημα φέτος.

Διαβάζω ότι ο Πίκφορντ προσέλαβε ιδιωτική ασφάλεια, εξ’ αιτίας απειλών που δέχεται από δειλούς πιθήκους για τη ζωή του. Βούτυρο στο ψωμί των @QuintomScenario και @nnnkkk :stuck_out_tongue:.

Μακάρι να τους βρούνε από τα ηλεκτρονικά ίχνη. Έτσι, να δούμε λίγο και τις αγγλόφατσές τους να γελάσουμε.

1 Like

Το διάβασα 4-5 φορές γιατί κάποιο λόγο διάβαζα Πίκφορντ και σκεφτόμουν τον Λίνγκαρντ και έλεγα τι φάση :stuck_out_tongue:

Πάντως εμένα δε μου φάνηκε για τοοοοοοσο τρελό μαρκάρισμα, αν δεν είχε τραυματιστεί ο Βαν Νταικ θα το είχαμε ξεχάσει. Βγήκε σαν γκασμάς, αλλά δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος τέρμας. Πήρε έκταση γιατί χτύπησε σοβαρά μόνο.

edit: Στο από πάνω δε μιλάει κανείς, when the spurs are marching in :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses: Αν είναι κάτι σοβαρό και για τον Φαμπίνιο η Λίβερπουλ θα έχει πολύ μεγάλο θέμα.

Πέφτω από τα σύννεφα που υπάρχουν κάφροι οπαδοί Αγγλικής ομάδας, τους είχα για πιο ψηλα τους Άγγλους από επαρχία

fixed

Ναι, η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν τη φινετσα των Ελληνων η’ αλλων οπαδων!

1 Like

Δεν κανω διακρισεις, ολοι οι φανατικοι οπαδοι ολων των ομαδων τα ιδια γιδια ειναι, απλως η Λιβερπουλ τυχαινει να εχει παρα πολλους απο αυτους.

Είναι από τις λίγες φορές που νιώθω εξοργισμένος με απόφαση διαιτητή. Ο διαιτητής ήταν μισό μέτρο από τη φάση, το έβλεπε 1’ λεπτό μόνος του στο μονιτορ και για να μην πει ότι έκανε λάθος, δεν έδωσε φάουλ και μέτρησε το γκολ της Brighton.

Τρελό κλωτσοσκούφι στο Everton - Utd και πολύ ξύλο

Που’στε ρε Λιβερπούλιανς να γκρινιάξετε για τη διαιτησία? Ωραίο πέναλντι έδωσε ο κόρακας :stuck_out_tongue:

Το υπέρ μας εννοείς; Από τη στιγμή που υπάρχει ο υπολογιστής, όλα πέναλτυ τα βλέπουν αυτοί. Ανεξαρτήτως κανονισμών, που δεν ξέρω αν λένε ότι αν φυσήξεις κάποιον και πέσει πρέπει να δοθεί πέναλτυ, εγώ δεν πρόκειται να το έδινα αυτό το πέναλτυ.

Ένιωσες πάλι εξοργισμένος :stuck_out_tongue:;;; Ασχολείσαι τελικά με τη διαιτησία :stuck_out_tongue:; Ασχολείται ο Jose πάντως :upside_down_face:

Καλά το είδες αυτό που έγινε την προηγούμενη βδομάδα? Ήταν τρελό. Λέω για τη διαιτησία γιατί μόνο έτσι μαζεύεστε ρε. Σερί ποστ ποδοσφαιροκουβέντας έχω κάνει και δεν απαντάει κανείς.

Δυστυχώς είναι ακόμα πολύ μπροστά Λίβερπουλ και Σίτι για την Τότεναμ, αν λέμε αν έχει ελπίδες για πρωτάθλημα πρέπει να κάνει 10/10 αυτή και το πολύ 5/10 οι άλλες δύο.