Premier League

Δεν το ειδα, οχι. Τον τελευταιο καιρο δεν εχω προλαβει να δω τιποτα σχεδον λογω δουλειας.

Γενικα φετος ειναι πολυ ρευστα τα πραγματα. Θα παιξουμ ρολο τραυματισμοι, φορμαρισματα κλπ. Ειναι πρωτογνωρη σαιζον λογω χρονικων ανωμαλιων, κανενας συλλογος και κυριως κανενας ποδοσφαιριστης δεν ειναι συνηθισμενος σε αυτη την ανωμαλη κατασταση (καμια προετοιμασια, διακοπες οποτε λαχει κλπ). Μπορει να γινει και καποια εκπληξη. Δες τη Βιλλα ας πουμε, εριξε τριαρα μεσα στο Emirates.

@martian είδα αυτό και θυμήθηκα κάτι που είχαμε πει

Screenshot (23)

Δεκαετία: City, Chelsea, Tottenham, Arsenal, Utd, Liverpool
Πενταετία: City, Liverpool, Chelsea, Tottenham, Utd, Arsenal

To πιο δύσκολο είναι στη δεκαετία, γιατί έχω σαν σκεπτικό το decline δηλαδή η Utd έχει πάει πολύ καλά τα πρώτα 3 χρόνια και πήρε και 2 πρωταθλήματα, ενώ και η Arsenal τα πήγε πολύ καλύτερα σε σχέση με τις 4 τελευταίες χρονιές, ενώ και η μοναδική 2η θέση που πήρε ήταν στις τελευταίες αγωνιστικές από την Tottenham το 15-16 που είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα η Leicester και τα παράτησε. Όπως κι αν το βλέπει κανείς ( εγώ δηλαδή χωρίζω 2 κατηγορίες, Title challengers και 4αδα, όπου η Tottenham έκανε πρωταθλητισμό πραγματικά μόνο το 16-17 ένα χρόνο μετά τη Leicester ), αυτά που είναι αδιαμφισβήτητα είναι πως στη δεκαετία η City είναι η καλύτερη ομάδα, Arsenal, Utd σε πτώση, Chelsea σταθερά 4αδα και κάποιες καλές χρονιές title challenger, Tottenham σταθερή 4αδα challenger και Liverpool σε άνοδο.

2 Likes

H Τσέλσι είναι η πιο συνεπής ομάδα της εικοσαετίας. Μια κακή χρονιά είχε -αυτή του Μουρίνιο μετά το πρωτάθλημα. Θα έβαζα και την Άρσεναλ στην ίδια κατηγορία, αν δεν είχε κατεβάσει διακόπτη τα 5 τελευταία χρόνια. Θα μου πεις, τι να την κάνεις τη σταθερότητα όταν έχεις να δεις τίτλο σχεδόν 20 χρόνια, αλλά έπεσε και πάνω σε τρείς υπερομάδες. Τσέλσι, United και City διαδοχικά.

Φέτος δε βλέπω ούτε την Arsenal ούτε τη United πάντως στην 4άδα, όσο παρακινδυνευμένη είναι μια τέτοια πρόβλεψη σε πρωτάθλημα της εποχής του Covid.

1 Like

Και για μένα η καλύτερη ομάδα που έχω δει στην Premier αυτή του 04-06 και μία από τις καλύτερες ever

Μετά την United του '95-96-97, '98-99 και '07-08 που ειναι οι καλυτερες ομαδες που εχω δει στην Premier, πάνω από την Chelsea του '04-06 θα έβαζα την Arsenal του 03-04 -ίσως και εκείνη του 2001-02-… λίγο πιο κάτω από την Chelsea την Leeds του '97-01, pick a year, απίθανη ομάδα και τα 4 χρόνια… αλλα συμφωνώ για την Chelsea, για τα 00ς και 10ς είναι μάλλον η πιο συνεπής από όλες (αν και πιο πριν μπαλάρα πάλι έπαιζε αλλά δεν έμπαινε 4άδα και κάπως χαντακώθηκε αδίκως στη συνείδηση των πολλών, τρομερή ομάδα τότε με Ζόλα, Nτι Ματέο, Χιούζ, Λεμπέφ, Ντένις Γουάιζ κτλ)

2 Likes

Την Τσέλσυ θα την απεχθάνομαι διαχρονικά γιατί από εκεί ξεκίνησε το γαϊτανάκι των ολιγαρχών και των σεϊχηδων. Ναι, πάντα έπαιζαν χοντρά φράγκα στην μπάλα αλλά εκεί γαμήθηκε η φάση, ήρθε ένα καλοκαίρι ο Αμπράμοβιτς και ξεκίνησε να παίζει master league αγοράζοντας ότι κινείται. Με το κλαμπ δεν έχω κάτι, προφανώς έπαιξε σπουδαία μπάλα, προφανώς είχε παικταράδες και πριν. Αλλά θυμάμαι πως ήμουν παιδί και πραγματικά πρώτη φορά στράβωσα τόσο με κάτι που αφορά το ποδόσφαιρο αλλά είναι επί της ουσίας “εξωαγωνιστικό”.

6 Likes

Πανω απο την United η Tottenham και η Αρσεναλ? Με τιποτα. Εχει και 2 τιτλους η Utd και 2 δευτερες θεσεις. Μια κακη χρονια δεν μπορει να την βαλει πιο χαμηλα απο τις αλλες δυο που ειναι χωρις τιτλο και με μια δευτερη θεση σε αυτην την δεκαετια. Στην πενταετια καλα τα λες.

Ουτε καν η Liverpool μπαινει πανω απο Utd βασικα αν παρουμε την δεκαετια ως συνολο, αφου οι πρωτες 6 χρονιες ειναι απο μετριες εως κακιστες για αυτην. Ενα πρωταθλημα και 2 πορειες πρωταθλητισμου ειναι και παλι πιο κατω απο οσα εκανε η Utd σε 10 χρονια.

1 Like

Γι’αυτό έβαλα σα δικαιολογία το decline, εκεί ήταν η δυσκολία που λέω, αν θα πάει η Utd πάνω από Tottehnam και Arsenal ή όχι, γιατί είχε μεγάλη πτώση, Τα πρώτα 3 χρόνια ήταν η ουρά των καλών χρόνων, η δεύτερη 2η θέση ήρθε λόγω De Gea και μόνο @pantelis79

Δεν έβαλα τη Liverpool πάνω απ΄τη Utd ρε :stuck_out_tongue:

1 Like

Ναι δεν ειναι ψευδες κατι απο αυτα, απλα αποφασισες με arbitrary τροπο πως οι πιο προσφατες χρονιες εχουν μεγαλυτερη αξια απο τις πρωτες χρονιες της δεκαετιας. Living in the moment λεγεται αυτο και ειναι μεγαλο προβλημα. Το οτι οι 3 χρονιες της Utd που λες ειναι χειροτερες απο την προηγουμενη 15ετια της (1995-2010) δεν σημαινει οτι δεν ηταν καλυτερη απο ολες τις ομαδες στην πρωτη πενταετια (2010-2015).

Δικιο, εβαλες ομως την Chelsea, που ουτε αυτο πολυισχυει, αλλα ας πουμε οτι εκει ειναι derby, εχουν ισαξιους τιτλους και πλασαρισματα στο περιπου στην δεκαετια.

ΥΓ. Ο τερματοφυλακας ειναι κομματι της ομαδας, και δεν καταλαβαινω γιατι να αποτελει ειδικο κριτηριο. ΚΑτα τα αλλα για να δω το μεγεθος της υπερβολης, τι θεση θα επαιρνε δηλαδη η Utd. αν δεν ειχε τον De Gea σε αψογη χρονια?

Όχι ρε, δεν κοιτάω μόνο θέσεις. Σκέφτομαι και γενικά πως παίξαν και έκανα και το διαχωρισμό title challenger και 4αδα. Η τρίτη θέση στα 2 τελευταία πρωταθλήματα δεν έχει ίδια “ισχύ” με την τρίτη θέση με το 13-14 πχ.

Αποφάσισε πως θα το βλέπεις, αν το πας με θέσεις η City είναι καλύτερη απ’τη Utd και την πρώτη 5ετία, αν όχι, μπορεί να είναι και οριακό.

To εξήγησα πως σκέφτομαι, επίσης πήρε 1 Τσου Λου και 2 Europa, τους 3/5 Ευρωπαικούς τίτλους των Άγγλων τα τελευταία 10 χρόνια.

Αυτό ήταν για το beef με το Μουρίνιο, ρώτα τον @pantelis79 να σου απαντήσει σε αυτό

Διαφωνω.

Το βλεπω ισαξια για καθε χρονια, πενταετια, δεκαετια. Εχεις δικιο, η City ειναι πιο πανω 2010-2015, αλλα οριακα νομιζω, βοηθαει η 7η θεση της Utd το 2014

Οχι δε θα παρω ευχαριστω

Ρε φύγ’ από 'δω ρε μπροοοο

4 Likes

Θυμάμαι το δεύτερο καλοκαίρι του Αμπράμοβιτς, πέτυχα τυπικό Άγγλο οπαδό της Τσέλσι στην Πάρο και στην κουβέντα έβριζε τον Αμπράμοβιτς. Έλεγε ότι αυτό το πράγμα δεν είναι Τσέλσι και τέτοια.

Πλέον ζώντας στο Λονδίνο, μπορώ να πω πως οι περισσότεροι οπαδοί της Τσέλσι έχουν πιο ψηλά την ομάδα του Zola κλπ που ανέφερε ο @Lupin, παρά αυτή του Ντρογκμπά που σήκωσε Ch.L.

Άγγλοι…

4 Likes

Κάθομαι και βλέπω το All Or Nothing για την Τότεναμ και έχω συμπαθήσει τον Μουρίνιο… :roll_eyes: :roll_eyes:

Σταμάτα το άμεσα :stuck_out_tongue:

4 Likes

:sunglasses: Ndombele μεγάλη παιχτούρα, όποτε μπορείτε να τον βλέπετε

σκατά στον Μουρινιο… παιζει να εκανε 3 φασεις η τοτεναμ… παιζει 9 στις 10 φορες να πάσαραν την μπαλα προς τα πίσω… αμυνα ακόμα και ο Κεην… σκοτώνει το ποδοσφαιρο ο γαμημενος και στο τελος θα παρει πρωταθλημα και θα το καρπωθεί και ΟΛΟ μονος του…

Βρε δεν παίρνει κούπα η Τότεναμ, εδώ θα είμαστε :Ρ

Πιο πολλές φάσεις από τη Σίτι έκανε και άσε τους άλλους να τη γυρνάνε γύρω γύρω. Ανούσια κατοχή και εξαιρετικά ντεφορμέ η Σίτι, την εγκλώβισαν άψογα. Οι συνδυασμοί που έβγαλε η Τότεναμ ήταν κλάσεις καλύτεροι από αυτούς τη Σίτι, πράγμα που σημαίνει πως γίνεται δουλειά και στον επιθετικό τομέα, πέρα απ’το τρέχα γιε μου. Δεν έχει την ποιότητα με Χόιμπιεργκ, Σισσοκό στο κέντρο, ενώ της λείπει και ένας φοβερός CB για να κάνει κουμάντο σε παιχνίδι με τη Σίτι. Επίσης η ομάδα έχει την δεύτερη καλύτερη επίθεση ( 22 η Τσέλσι, 21 η Τότεναμ ) και την καλύτερη άμυνα ως σήμερα. Δεν πειράζει, ας παίρνει τα ματς με τη Σίτι και τη Λίβερπουλ που δεν είναι καλύτερη ομάδα και δεν πειράζει κανέναν.

1 Like

Έχεις τα δίκια… Αλλά με τρομάζει αυτή η φάτσα να πάρει πάλι τίτλο έτσι…

https://www.instagram.com/p/CH3afK9gITr/?igshid=1v04kpzgfwntc