Premier League

Έπεσα στη μαρμίτα με τις κούπες μικρός, δε με ακουμπάνε αυτά

1 Like

Απ’τη μαρμίτα με τις κούπες στη μέρα της μαρμότας :+1: :+1: :+1:

Ε μα, φέρτε πίσω εκείνη την παλιά γραμμή :stuck_out_tongue:!

3 Likes

Έπαιξε και Superleague o συγκεκριμένος ε? Διαβάζω πως ο Solskjaer δίδαξε ήθος χθες

Μα για Σουπερ Λιγκ ηταν ο συγκεκριμενος, οχι για Πρεμιερ…

:smile: :smile:
well played, σκέφτηκα ότι κάποιος boomer σαν και εμένα ίσως και να έκανε αυτό το reference σε ματς με Τότεναμ

o Solskjaer χτες ήταν όπως πάντα κύριος και σε δηλώσεις και σε αντιδράσεις, όπως είναι τα τελευταία 2,5 χρόνια στην ομάδα. Η αγανάκτησή του για την φάση όπου ‘‘ο παίκτης Σον έπαθε Νευμάρ στην τοποθεσία Λονδίνο’’ και την διαιτητική ανεπάρκεια, ήταν στο κλασσικό βρετανικό ύφος και φλέγμα, που επίσης σπανίως συνηθίζει. Ακόμα και σήμερα όμως έκανε τις αναμενόμενες δηλώσεις για να κατευνάσει τα πνεύματα, στο ύφος που τον έχουμε μάθει:

(από MUTV)
“I think sometimes some words are being said, sometimes you feel sorry for – the most important thing is that we’re good colleagues and – call it friends, before, after and sometimes during a game you can have a little bit of a dispute and I think we’ve got the utmost respect for each other and I think that’s the point here,”
“Sometimes it’s some words being said that you don’t really [mean] – I had a couple of words I can take back at that time.”

Για την προπονητική του ανεπάρκεια -ή και όχι- μπορούν αν ειπωθούν πολλά, ότι είναι ένας από τους πιο χαμηλών τόνων προπονητές σήμερα στην Premier χωρίς μεγαλοστομίες και diss με παίκτες/προπονητές άλλων ομάδων ή και της δικιάς του, δεν μπορεί να ειπωθεί τίποτα.

Ο έμπειρος και πολυνίκης Μουρίνιο από την άλλη, σαν γνωστός καραγκιόζης που διαχρονικά είναι, απάντησε κυριολεκτικά σε ένα μεταφορικό σχόλιο :smile: και προφανώς θα συνεχίσει το diss γιατί αυτό κάνει γενικά, μιας και δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο τώρα πια που η Τότεναμ συναγωνίζεται την Νιούκαστλ στο ποια ομάδα παίζει το χειρότερο ποδόσφαιρο αυτή τη στιγμή στην Αγγλία και δεν ξέρει αν βγει καν ΟΥΕΦΑ.
Καλύτερα θα ήταν να ασχοληθεί λίγο παραπάνω με πιο ουσιαστικά προβλήματα στην ομάδα του, γιατί η Τότεναμ, πέρα του ότι δεν ήλεγχε το ματς σε κανένα σημείο του αγώνα πλην των πρώτων 15-20 λεπτών και ψιλό-εξαφανίστηκε από το '50 και μετά (είδα το ματς το πρωί σε επανάληψη :stuck_out_tongue: , καμένος), είναι μια μεταγραφική περίοδο καλοκαιριού και έναν Χάρυ Κέην μακριά στο να γυρίσει στην φυσική της βαθμολογική θέση… και εκείνος να αρχίσει να ψάχνει πάλι νέα ομάδα.

‘‘το ψωμί είναι ψωμί και το τυρί είναι τυρί’’
Μουρίνιο 2021

(@nnnkkk μην το πάρεις προσωπικά το παραπάνω post ή δεν ξέρωγω, στραβά κτλ… συμπαθώ διαχρονικά την Tottenham και πολύ πριν την Ποκετίνο εποχή, το έχω γράψει πολλές φορές εδώ πέρα)

1 Like

Στο είχα βάλει παλαιότερα αυτό, αν θέλουμε να μιλήσουμε για τωρινές γραμμές, μπορούμε πχ να πούμε την ισοφάριση στη Γουέστ Χαμ που ο καημένος ο Μόγιες περίμενε αράουτ, ο λαινσμαν ήταν σε άλλη εποχή και ο Πογκμπά ισοφάριζε για μια ακόμη ανατροπή, δηλαδή το ότι η διαιτησία είναι μάπα συνολικά ή δεν τα αναφέρουμε (τουλάχιστον εγώ), δε σημαίνει πως έχουμε ξεχάσει το σπρώξιμο που παίρνει η Utd διαχρονικά (ή να κλείνουμε παιχνίδια επειδή το VAR μας ακύρωσε γκολ, όταν πχ το πέναλτι της Newcastle που ισοφάρισε στο 93 ήταν ο λόγος που έγινε η σιωπηρή αλλαγή κανονισμού χεριών φέτος, με +2 βαθμούς θα ήμαστε στο -4 από την τετράδα).

Στα υπόλοιπα, δεν παίρνω προσωπικά τίποτα, μπαλίτσα είναι, αλλά μάλλον πρέπει να βγάζουμε λεφτά για να έχουμε άποψη :stuck_out_tongue:

Το κλου από όλα αυτά είναι το ότι η Utd κατέντησε να “συναγωνίζεται” την Τότεναμ και να χαίρεται που κερδάει το Μουρίνιο. Όλες οι ομάδες θα θέλανε την οργάνωση και το πλάνο της ομάδας, σε 10 χρόνια έχει κάνει αδιανόητα βήματα μπροστά για το status της, όλοι ψιλοσυμφωνούσαν εδώ μέσα κι έξω ότι αυτό το υλικό είχε πολύ καλές πιθανότητες για την 3η θέση, πίσω από τις θεωρητικά διαστημικές Σίτι-Λίβερπουλ.

Ε τώρα αν δεν κάνει ο Μουρίνιο για την ομάδα είναι άλλη κουβέντα, μην ξεχνάμε όμως πως και πριν το Μουρίνιο υπήρχαν προβλήματα στην ομάδα και κάποιοι παίχτες φάγανε τον Πόκε. Ο Λέβι έχει αποδείξει πως δεν είναι χαζός, και 9/10 αποφάσεις που παίρνει είναι σωστές και ενώ υπάρχει το αστείο/φήμη του καβούρια, τα σκάει όταν χρειάζεται, όπως επίσης κάποια στιγμή με την επιστροφή στην κανονικότητα, το στάδιο θα δείξει τη δυναμική του.

Δε συμφωνώ δηλαδή για το παραδοσιακή θέση, γιατί έχουν γίνει πολύ σοβαρές επενδύσεις και το trajectory είναι σταθερά ανοδικό, μείνει ή φύγει ο Kane και η πρόσληψη Μουρίνιο το έδειξε αυτό. Τώρα το ότι όλα αυτά συζητούνται μετά από μια ήττα με 1-3 απ’τη Utd (όπως και η ξενέρα στο 2-1 στο Λίβερπουλ ή η διαφαινόμενη αποτυχία του πλασαρίσματος στην 4η θέση) δείχνει το ότι η ομάδα έχει ανέβει πολύ επίπεδο.

Για τα τσιτάτα (του στυλ παραδοσιακές θέσεις) και τα out of context (μεταφορικό σχόλιο vs πορτογαλική παροιμία “Το ψωμί είναι ψωμί και το τυρί είναι τυρί”) δε με απασχολούν καν, ας φύγει ο Μουρίνιο κι ας έρθει άλλος, ας μείνει ο Μουρίνιο κι ας στηριχθεί, η διοίκηση έχει κερδίσει το να την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια σε ό,τι κίνηση κι αν κάνει γιατί η ομάδα σε όλες τις εκφάνσεις έχει ανοδική πορεία. Ας πάρει φέτος το League Cup και βλέπουμε τι θα γίνει το χρόνου, εγώ βλέπω πως είναι ένας Virgil και Fabinho μακρυά απ’το να χτυπήσει το πρωτάθλημα.

1 Like

δεν χάρηκε κανείς που ‘‘κέρδισε τον Μουρίνιο’’ γιατί τον Μουρίνιο σαν προπονητή -ή οτιδήποτε άλλο- προσωπικότητα δεν τον υπολογίζει σοβαρά κανείς το 2021… χάρηκε γιατί η 2η θέση είναι πιο κοντά, που ήταν σχεδόν μη ρεαλιστικός στόχος με αυτή την ομάδα αρχές της χρονιάς, η οποία ίσως οδηγήσει σε ένα ουσιαστικό μεταγραφικό καλοκαίρι και όχι σαν την περυσινή παρωδία.
Ακόμα αμφιβάλλω για την θέση μας στην 4άδα -ούτε για την 4άδα δεν είμαι σίγουρος- αλλά αν μη τι άλλο 3 βαθμοί από ομάδα που είναι 8άδα τώρα και δη εκτός έδρας, είναι σημαντική νίκη…

Για την τωρινή Tottenham και το μέλλον της, μακάρι να είναι όπως τα λες… χρειάζεται και η Tottenham να ανέβει επίπεδο -που έχει ήδη ανέβει εδώ και μερικά χρόνια είναι η αλήθεια, ασχέτως αν εγώ που την ξέρω από αρχές 90 την έχω αλλιώς στο μυαλό μου ακόμα- και η Chelsea και η United (αν και χλωμό) και μερικές ακόμα τύπου West Ham ή Everton για να γίνει ακόμα καλύτερο το πρωτάθλημα. Μακάρι -σοβαρά τώρα- να το βλέπω λάθος και να είναι 2-3 παίκτες μακριά από το να κοντράρει κορυφή η Tottenham. Το ίδιο πίστευα και για εμάς -έναν κεντρικό αμυντικό, ένα αμυντικό χαφ και ένα εξτρέμ μακριά από το να πιέσει πιο πολύ την City- αλλά έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα και η 4άδα θα είναι στόχος μας για καιρό ακόμα.

Δεν θεωρώ ότι η Utd διαχρονικά ‘‘σπρώχνεται’’ παραπάνω από οποιαδήποτε αγγλική ομάδα, επειδή η διαιτησία διαχρονικά είναι ανεπαρκής στην Αγγλία.
Διαχρονικά σπρώξιμο + τίτλοι παίζουν μόνο σε Ελλάδα και παρόμοια πρωταθλήματα, όχι στο Αγγλικό, τουλάχιστον στα 90ς και 00ς που έχω δει. Ούτε και στα 10ς που έχω δεί λιγότερο.
Αυτό είναι κάτι όμως που δεν θα συμφωνήσουμε γιατί αυτή είναι η μέση ελληνική νοοτροπία και διάφοροι άλλοι παράγοντες, οπότε it is what it is, ο καθένας μπορεί πιστεύει ότι θέλει…

Τον υπολογίζει o Λέβι ξέρω γω, εκτός αν είναι πουθενάς ο ίσως πιο επιτυχημένος CEO της λίγκας.

Ε αυτό λέω, η Utd έχει καταλήξει εκεί, και εδώ και 8 χρόνια μόνο στα χρόνια του Μουρίνιο υπήρχε το expected να κάνει πρωταθλητισμό, επειδή ήταν ο Μουρίνιο. Αν οι οπαδοί της Utd χαίρονται που κλειδώνουν τη δεύτερη θέση, τότε τι να πω, πάω πάσο, ειδικά αν τα πρώτα 20 χρόνια της Λίγκας πάνω απ’τα μισά πρωταθλήματα ήταν δικά της και τα τελευταία 8 δεν την παίρνει κανείς στα σοβαρά για πρωτάθλημα.

Anyway, δε με ενδιαφέρει να μιλήσω πολύ κάθετα για τη Utd, και στο ποστ σου κιόλας διακρίνω μια αισιοδοξία και σε παραπέμπω στην αρχή της χρονιάς, που τα ίδια πίστευες μετά το καλό περσινό φινις, αλλά έλεγες για την κακή μεταγραφική πολιτική (αν και μάλλον ο Cavani τα άξιζε τα λεφτά του…) :stuck_out_tongue: Δεν πιστεύω καμία σοβαρή ομάδα θα στηρίξει τον Solskjaer ως προπονητή, με το να του κάνει μεταγραφές και να τον αφήσει να τη στήσει όπως θέλει. Κακό σας κάνει όταν υπάρχουν ομάδες που έχουν προπονητές τον Πεπ, τον Κλοπ και το Μουρίνιο, άσχετα αν βγείτε κάποιες χρονιές πάνω από τις ομάδες τους, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Τέσπα, η Τοτεναμάρα προχωράει, πολύ πιθανό να πάρει τίτλο μετά απο 13 χρόνια, μακάρι να τελειώνει ο κορόνας να μπουν οι φίλαθλοι στο στάδιο στολίδι (από κοντά είναι υπερεντυπωσιακό), και μείνει ή φύγει ο Μουρίνιο μόνο άνοδος θα υπάρχει. Εγώ πιστεύω πως αν μείνει ο Μουρίνιο άλλη μια 5ετία, έχει πάρα πολύ καλές πιθανότητες να πάρει πρωτάθλημα η ομάδα.

Εντωμεταξύ εσύ το έκλεισες επειδή δε σου άρεσε μια διαιτητική απόφαση, όπου ακύρωσαν το γκολ της ομάδας σου και ταυτόχρονα δεν απέβαλλε το Μακτομινει :stuck_out_tongue: Δε μίλησε κανείς για διαιτησία πριν μιλήσεις εσύ, άρα η μέση ελληνική νοοτροπία είναι αυταπόδεικτη εδώ :stuck_out_tongue:

@Lupin επίσης μιας και θυμάμαι 2-3 ποστς συο, δεν είναι υποδειγματική η διαχείριση της Τότεναμ εδώ και μια 15ετία? Οκ είδα πως έχει το μεγαλύτερο χρέος στον κόσμο(?), αλλά το πως ανέβηκε επίπεδο παντού, με σωστή διαχείριση και όχι τρελό influx, δεν είναι πάρα πολύ ωραίο? Δεν ξέρω, θα ήθελα άλλη μια 5ετιά Ποκετίνο γιατί είχε και τα ωραία ποδοσφαιρικά χαρακτηριστικά, αλλά νομίζω θέλουν να παίξουν μπάλα σε πολύ high level, γι’αυτό και στηρίζω τόσο πολύ το Μουρίνιο σαν προπονητή στην Τότεναμ. Δεν μπορεί μια οποιαδήποτε ομάδα να προσεγγίσει το Μουρίνιο, έστω κι αυτόν τον πολύ χειρότερο από τα high του Μουρίνιο. Πχ, φεύγει ο Κλοπ από Λίβερπουλ ή ο Πεπ, πόσοι προπονητές μη στοιχήματα υπάρχουν? Δηλαδή που ξέρεις ότι με το που τους πάρεις η απαίτηση θα είναι τίτλοι? Πολλοί λίγοι παγκοσμίως, Τσόλο, Ζιντάν, Κόντε, Αντσελότι και Μουρίνιο, είναι σα να λες θα πάρω τον Κειν και περιμένω να μου παστελώσει 40 γκολ, τίποτα λιγότερο.

Για σκέψου πού πήγε ο Αντσελότι όμως.

Έχω πει πως πιστεύω ότι ο Ancelotti θα είναι ο επόμενος manager της Utd. Αναφέρεις το όνομα του όμως σαν κορυφαίο τεχνικό, και δεν περιμένει κανείς απ’την Εβερτον να πάρει πρωτάθλημα ή να τη βγάλει 4αδα.

Ταυτόχρονα, όσο και να μη μας αρέσει, το μόνο αληθινό επίτευγμα που έχει να δείξει ο Ancelotti τα τελευταία 10 χρόνιαείναι το 10ο ης Ρεάλ, στα άλλα απέτυχε γενικά, αφού έχασε το πρωτάθλημα απ΄τη Μονπελιε και πήρε το επόμενο που του φέρανε Silva, Ibra, Lavezzi, Beckham, Lucas, Motta, πήγε στη Ρεάλ, θυμόμαστε πως πήρε το Τσου Λου, την επόμενη χρονιά τον έκανε γιογιό το MSN, πήγε Bayern, πήρε ένα πρωτάθληαμ πριν φύγει (χάνοντας τα αποδυτήρια) και μετά οι επόμενες δουλειές του ήταν σε Νάπολι και Έβερτον… Ε τον λες και κατήφορο γενικά

edit: ΑΑΑ, έκανα λάθος, στο προηγούμενο ποστ δεν ήθελα να γράψω Αντσελότι, Αλέγκρι ήθελα, ο οποίος έχει αργήσει βέβαια να ξαναβρεί ομάδα, αλλά οπου κι αν πάει οι απαιτήσεις θα είναι υψηλές

1 Like

Η διοίκηση των Glazzers δεν στηρίζει όπως χρειάζεται κανένα προπονητή, όπως και να λέγεται.
Και ο Ποκετίνο και ο Ανσελότι να ερχόντουσαν, μεταγραφές ουσίας δεν θα έβλεπαν πλην 1-2 περιπτώσεων στην αρχή, για να δικαιολογήσουν την ‘‘πίστη’’ τους σε αυτούς… Όταν θα αλλάξει η διοίκηση, θα κάνει η United το επόμενο βήμα για πρωταθλητισμό πάλι. Αυτό που τους απασχολεί είναι η 4άδα για τα έσοδα από chl κτλ + η διατήρηση του εμπορικού brand name.
Εφόσον μπορούν να το πετύχουν με ημίμετρα, εκεί θα μείνουν.
Η διοίκηση στηρίζει Ole -στα λόγια anyway- γιατί είναι αγαπητός στο κόσμο και έχει βρει τον κατάλληλο άνθρωπο που θα μπορεί μάλλον να τους βάζει 4άδα χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις στο μεταγραφικό κομμάτι -τον γράφουν κοινώς πιο εύκολα γιατί είναι άπειρος και δεν έχει το κατάλληλο βάρος για να τους τρίξει τα δόντια- ή πίεση για ριζικές αλλαγές εντός του club.

Ο Μουρίνιο πλήρωσε την κακή ατμόσφαιρα που έφτιαξε στα αποδυτήρια -σε συνδυασμό πάντα με την τραγική διοίκηση που αγόραζε χωρίς αθλητικό διευθυντή ότι να’ ναι και πλήρωνε εξωφρενικούς μισθούς, γεμίζοντας την ομάδα κακομαθημένους instagrammers και πιανίστες που ήταν/είναι αδύνατο σχεδόν να ξεφορτωθούμε- και φοβήθηκαν οι Glazzers μήπως τερματίσουν 10οι με την εικόνα της ομάδας τον Δεκέμβρη πριν φύγει.
Δεν τον στήριξαν το καλοκαίρι μετά την 2η θέση γιατί το κλίμα ήταν ήδη πολύ κακό, δεν τον ήθελε και ο κόσμος γιατί ήταν ο Μουρίνιο + έπαιζε οικτρό ποδόσφαιρο όπου αυτό ‘‘κατέστρεφε’’ το marketing τμήμα της United όπως το οραματίζονται οι Glazzers, καλύτερα που έφυγε όμως -αν και άδικα για τον ίδιο- γιατί το ποδόσφαιρό του δεν θέλω να το βλέπω, πόσο μάλλον στην ομάδα μου…

Ο Λέβι δεν ξέρω γιατί τον υπολογίζει. Δεν ξέρω αν ο Μουρίνιο μπορεί να φέρει πλέον τίτλο σε Αγγλία και δη στην Tottenham που δεν είναι και η πιο σπάταλη ομάδα σε μεταγραφές -και ο Μουρίνιο για να αποδώσει, θέλει πολλά λεφτά-.
Το ποδόσφαιρό του θα ήταν ταμάμ για Ιταλία αυτή τη στιγμή συγκεκριμένα, εκεί ίσως κάτι να έκανε και σε επίπεδο πρωταθλητισμού (δεν βλέπω ιδιαίτερα Ιταλία, καλύτερα να πήγαινε εκεί να μην ξαναέβλεπα και το ποδόσφαιρό του ποτέ :stuck_out_tongue: ). Δεν θα πω κάθετα ότι ο Μουρίνιο δεν θα πάρει ποτέ ξανά τίτλο στο Νησί και δη με την Τότεναμ, γιατί έχουμε δει ήδη πολλά απρόβλεπτα και παράξενα, αλλά το θεωρώ πραγματικά πάρα πολύ δύσκολο…

Ο Solskjer btw για το παρά-παραπάνω -ας πω και μια για αυτόν γιατί οκ, έλεγα να κάνω ένα μικρό post, τώρα γαμήθηκε :stuck_out_tongue: -:
Έχει πολλά θέματα, τα οποία σε μεγάλο βαθμό πηγάζουν από την κακή άμυνα, το ανύπαρκτο κέντρο και την γενικότερη σαβούρα που φορτώθηκε στον πάγκο και στην βασική 11άδα. Σε δεύτερο -σημαντικό επίσης, δεν θα πω όχι- βαθμό από την προπονητική του απειρία και το αργό σε ανάπτυξη νωχελικό ποδόσφαιρο που κατά βάση παίζει εδώ και αρκετό καιρό…
Δεν ξέρω από την άλλη όμως, όταν έχεις 2 κεντρικούς αμυντικούς που απλά δεν (τα παλικάρια απλά ΔΕΝ :stuck_out_tongue: ), πως γίνεται να μην τοποθετήσεις μπροστά τους άλλους δυο παίκτες -και δη μετριότατους στη καλύτερη- σαν αμυντικά χαφ χωρίς επιθετικές αρετές, ώστε να θωρακίσεις ακόμα περισσότερο την αμυντική ανεπάρκεια που πηγάζει από το αμυντικό σου κεντρικό δίδυμο και να προλάβεις το χειρότερο. Η ομάδα στο transision είναι τραγικά αργή και τεχνικά υποφέρει από το κέντρο και πίσω γιατί Μαγκουάηρ, Λίντελοφ, Φρεντ, Μακσως ή Ματιτς, απλά δεν είναι για τις απαιτήσεις που έχει μια ομάδα που θέλει τίτλο.
Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε προπονητής σε αυτή την θέση. Ο Ole παίζει σαν τον Μουρίνιο εδώ και καιρό -απλά με τον Φερνάντεζ αναβαθμίστηκε η επίθεση και ανέβασε σταδιακά με το man magamenent του τους Ράσφορντ, Γκρήνγουντ και Μαρσιάλ (όχι τον φετινό Μαρσιάλ, τον περσινό που έσπερνε) συν τον Σω (που ο Μουρίνιο τον είχε τελειωμένο) που είναι ίσως και ο φετινός mvp της ομάδας- γιατί δεν νομίζω ότι έχει άλλη επιλογή, εξουθενώνοντας παράλληλα παίκτες κλειδιά όπως ο Φερνάντεζ ή ο Ράσφορντ γιατί δεν έχει και πάγκο να τους δώσει ανάσα. Ενίοτε σαν χτες παίζει και ο instagrammer που μπορεί να βοηθήσει σε κάνα ματς που χρειαζόμαστε κατοχή και γρηγορότερο transision μπροστά με περισσότερες μπαλιές ακριβείας, αν το επιτρέπει ο αντίπαλος…

Ένα καλό γρήγορο μπακ δίπλα στον Μαγκουάηρ, ένας Ντέκλαν Ράις και ένα δυνατό εξτρέμ τύπου Σάντσο απέναντι από τον Ράσφορντ, πιστεύω πως θα άλλαζαν την ομάδα σε τεράστιο ποσοστό. Εκεί θα έκρινα τον Όλε καλύτερα. Προς το παρόν, το ποδόσφαιρο-γιουρούσι ή αντεπιθέσεων που παίζει τις περισσότερες φορές, η απουσία -όχι πάντα, χτες στο β’ μέρος πχ ήταν καλούτσικοι- αυτοματισμών στην επίθεση και η κακή διαχείριση κάποιων παικτών όπως του Βαν ντε Μπεκ -μια μεταγραφή που δεν την ζήτησε βέβαια ο Ole αλλά λίγο πολύ ξέμεινε με αυτήν- ενώ θα μπορούσε ίσως να ρισκάρει αλλάζοντας το σύστημα για να τον χωρέσει (αλλά μαλακίες τώρα, με τι παίκτες θα αλλάξει το σύστημα τώρα), τα κάνω ακόμα λίγο γαργάρα…

Δεν τον θεωρώ ‘‘άχρηστο’’ ή κάτι τέτοιο, πέρυσι ήταν 3ος, φέτος θα είναι ίσως 2ος και κοντά σε Europa league 2η χρονιά στη τετράδα -ελπίζω :stuck_out_tongue: - και χωρίς μεταγραφική ενίσχυση το προηγούμενο καλοκαίρι, έχει κάνει κάποια καλά σερί νικών και έχει πάρει κάποια σημαντικά αποτελέσματα υπό μεγάλη πίεση, είναι καλός στο man management, κάποια διαστήματα παίξαμε και καλό ποδόσφαιρο- και έχει φέρει μια ηρεμία στα αποδυτήρια που δεν την είχαμε από το '12 και μετά ποτέ.
Δεν πιστεύω ότι θα φτάσει να γίνει Κλοπ ή Πεπ πχ αλλά δεν βλέπω να είναι και μακριά από το επίπεδο ενός Ρότζερς ή ενός Ζινταν. Αυτό το ‘‘ο Ole είναι τουρίστας και λίγος’’ νταξ, έχει μεγάλη δόση υπερβολής.
Ούτε εγώ τον πιστεύω ότι ακόμα και με τις κατάλληλες μεταγραφές θα πάει τρένο και θα πάρει πρωτάθλημα, αλλά σίγουρα τον προτιμώ στη παρούσα φάση 100 φορές από τους προκατόχους του…

Το θέμα είναι όμως ότι συμβιβαζόμαστε με το καλύτερο ημίμετρο αυτή τη στιγμή, επειδή οι στόχοι της διοίκησης για την ομάδα δεν ενδιαφέρονται για πρώτη θέση αλλά για 4άδα… εννοείται οι παραπάνω ευσεβείς μεταγραφικοί στόχοι δεν θα γίνουν ποτέ, αντιθέτως θα φάμε όλο το καλοκαίρι με φήμες για Χάλαντ κτλ πριν ψωνίσουμε ότι περισσέψει στο τέλος και το βαφτίσουμε κάτι θετικό…

Όσο για την διοίκηση Tottenham, o Levy πήρε μια ομάδα 15ης-10ης θέσης πριν 20 χρόνια και την έβαλε σταθερά 8άδα τα τελευταία 15 περίπου…της έφτιαξε και γήπεδο -μάλλον για να ενισχύσει και το brand name της και μακροπρόθεσμα να έχει σημαντικά έσοδα αφού το γήπεδο χωράει 30 χιλιάρικα κόσμο ακόμα, αλλά having said that έχω πάει στο White Heart και έχω δει και ματς το 2011, πολύ ωραίο Βρετανικό γήπεδο, δεν με συγκινεί καθόλου το καινούριο (αλλά δεν με συγκινούν και γενικότερα αυτού του τύπου γήπεδα :stuck_out_tongue: )- έφτιαξε και έναν αξιόλογο κορμό παικτών ειδικά τα χρόνια του Ποκε, αλλά δυστυχώς 20 χρόνια διοίκησης και 1 κύπελλο μόνο, δεν μπορώ να την πω και υποδειγματική ή τεσπα αποτελεσματική στο γιατί γίνονται θεωρητικά όλα αυτά, την κατάκτηση ενός πρωταθλήματος.

Μπορώ να πω ότι την χαίρομαι σε ένα βαθμό όπως εσύ για τον λόγο που λες, ότι έγινε σε γενικές γραμμές σωστή διαχείριση με πλάνο και όραμα σε βάθος -και trust me on that, μιλάω σαν οπαδός μιας ομάδας που η διοίκησή της με έχει ξενερώσει πιο πολύ από οτιδήποτε, ανομβρία πρωταθλημάτων κτλ όλα τα φέρνω σε δεύτερη μοίρα- αλλά 20 χρόνια στο τιμόνι είναι πολλά για να μην έχει ακόμα ένα πρωτάθλημα έστω ώστε να του δώσω αυτό το credit.

Και παρόλο που πρέπει να έχω γράψει και εδώ ανα διαστήματα ότι πχ την Tottenham την πιστεύω ότι ίσως είναι η χρονιά της φέτος κτλ κτλ, δεν νομίζω ότι το έχω πιστέψει ποτέ αυτό 100%. Αν περιμένω κάποιες ομάδες να καταρρεύσουν στην κούρσα της πρώτης θέσης τα τελευταία χρόνια -γιατί προ 2012 δεν την υπολόγιζα για τίτλο ποτέ σοβαρά-, είναι μια από αυτές και οι Τottenham. Τον Levy να σου πω την αλήθεια, μέσα σε όλα τα καλά του, τον θεωρώ και εγώ μεγάλο κάβουρα :stuck_out_tongue: και όχι επαρκή στα μεταγραφικά παζάρια, ειδικά τις φορές που ήταν κοντά και χρειάστηκε το κάτι παραπάνω για να πάρει κάποιο Πρωτάθλημα. Η φάση με Ποκετίνο ήταν μεγάλη μαλακία όπως εξελίχθηκε και τώρα με Μουρίνιο, όσο και αν τον θεωρείς προπονητή που θα σε ανεβάσει level, δυσκολεύομαι αφάνταστα να το φανταστώ καν έστω και για λίγο… δεν την θεωρώ υποδειγματική, χωρίς να σημαίνει ότι την θεωρώ κακή ή μέτρια, αλλά δεν με έχει πείσει ότι είναι διατεθειμένος για το κάτι παραπάνω μετά το σημείο που έφτασε την Tottenham… ακόμα anyway

Υποδειγματική διοίκηση στην Αγγλία θεωρώ μόνο του Αμπράμοβιτς που με το καλημέρα μπαμ μπαμ ανέβασε μια αξιόλογη ομάδα όπως ήταν η Chelsea μέχρι τότε, ένα σκαλί πάνω με τον ορισμό των μεταγραφών ουσίας και όχι εντυπωσιασμού, έχοντας χτίσει διάρκεια μέχρι και σήμερα σε τοπ6 σταθερά, αναβαθμίζοντας και το brand name της Chelsea, χωρίς νέα γήπεδα, ηχηρές μεταγραφές εντυπωσιασμού και λοιπά μαρκετίστικα…

καλά ρε συ, σπίτι μου είμαι, αν γουστάρω να δω ένα ματς να χαλαρώσω θα το δω, αν δε γουστάρω θα το κλείσω, αν χαλαστώ θα το κλείσω ξανά, αν θέλω θα πετάξω και ένα τηλεκοντρόλ στο πάτωμα, αν θέλω θα το δω και αργότερα κτλ, τι ότιναναι συμπέρασμα είναι πάλι αυτό :stuck_out_tongue: ? Γαμοσταυρίζω επίσης αέρα, ακόμα και παίκτες που μπορεί να παίζουν άψογα μέχρι το 90 και να κερδίζουμε 5-0 έχοντας κάνει χατ-τρικ αν κάνουν μια μικρή μαλακία, αυτό λέει κάτι επίσης; :stuck_out_tongue:

υγ. Ο 30φεύγα Canavi πληρώνεται 200 χιλιάρικα τη βδομάδα για να βάλει ένα γκολ στην Τότεναμ και κανα 2 ακόμα σε μικρομεσαίες ομάδες, όταν δεν είναι τραυματίας (3 φορές ήδη φέτος νομίζω). Τυπικό παράδειγμα των μέτριων μεταγραφών που αρέσκεται η διοίκηση από το '12 και μετά…

2 Likes

πάντως ο solskjaer εχει πανω απο δεκαετια σε παγκους. Οκ πιο μικρες ομαδες αλλα δεν ειναι οτι αρχισε χθες. Ουτε εγω τον θεωρω αχρηστο και συμφωνω οτι μπαινει στην κατηγορια Rodgers αλλα τον Zidane τον εχω πιο ψηλα.

ο πιανιστας ποιος ειναι;

Επισης προσφατα ειχε βγει ενας διαιτητης και εκανε δηλωση για τα πολλα πεναλτι που παιρνει η Γιουναιτεντ του στυλ “Οχι δεν ευνοειται η Γιουναιτεντ πλεον. Αυτο σταματησε αφου εφυγε ο Ferguson” :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά ναι, ήταν κοινό μυστικό χρόνια τώρα ότι η United τον έκανε χωνί στην μισή Αγγλία για 20 χρόνια με έντονη διαιτητική εύνοια, στο πιο διεφθαρμένο πρωτάθλημα της Ευρώπης :stuck_out_tongue:

Τεράστιο ποστ για να απαντήσω σε όλα, από αυτά που είναι ωραία να διαβάζεις :slight_smile:

Κανά δυο-τρία μόνο:

Δε θεωρώ απαραίτητα αυτό το πράγμα, θεωρώ το ότι μπόρεσε η ομάδα να προσελκύσει το Μουρίνιο ήταν το μεγάλο κατόρθωμα. Σαν πρόβλεψη ας το πω, πιστεύω έχει ακόμη να δείξει πράγματα και δεν είναι τελειωμένος. Ας πάρει το Λιγκ Καπ για να σπάσει η γκίνια κι ας τον διώξουν αν είναι προυπόθεση για να μην είμαστε losers, δε με απασχολεί. Ο Ποκετίνο 5 χρόνια δε σήκωσε ούτε κούπα του καφέ, πολύ μεγάλο μείον κι αν δεν είχε φτάσει κιόλας στον τελικό του Τσου Λου, θα έφευγε με ακόμη πιο άσχημο τρόπο, η ομάδα το 18-19 παρέπαιε σχεδόν…

Μα είναι δυνατόν για την Τσέλσκι? Όχι ότι οι υπόλοιποι έχουν καθαρά λεφτά, αλλά ήταν ο πρώτος που μπήκε και απλά άρχισε να αγοράζει ό,τι υπάρχει. Τσέλσι και Σίτι έχουν ρίξει πολλά για πολύ καιρό για να είναι εκεί που είναι, δεν φταίει κάτι άλλο. Στα μάτια μου βέβαια το πρότζεκτ Σίτι γκρουπ είναι απείρως πιο ενδιαφέρον από αυτό που κάνει ο Αμπράμοβιτς.

Ε δε μετράνε τα γκολ μόνο ρε συ, ο Καβάνι όταν μπαίνει μέσα ανεβάζει 2 επίπεδα πάνω την ομάδα, τρομακτική διαφορά από όλους τους υπόλοιπους επιθετικούς σας.

1 Like

Για τον Cavani μόνο -γιατί ο Αμπράμοβιτς είναι πολύ μεγάλη κουβέντα για άλλη φορά και την City οκ δεν την γουστάρω :stuck_out_tongue: -, συμφωνώ ότι είναι το καλύτερο μας φορ (με διαφορά), αλλά αρχικά, δεν θα μου βγάλει μια ολόκληρη χρονιά που τον χρειάζομαι γιατί δεν μπορεί με τους τραυματισμούς του.

Όμως το πιο βασικό, είναι ότι το στυλ του επιθετικού που είναι ο Cavani θέλει να τροφοδοτείται διαρκώς εντός περιοχής από τη μεσαία γραμμή και τα χαφ. Στη παρούσα φάση η μεσαία γραμμή παραπαίει γιατί δεν παίζουμε δημιουργικό ποδόσφαιρο και λόγω των ουσιαστικά 6 ατόμων που παίζουν άμυνα, το transision είναι τραγικά αργό… για αυτό και πχ τις προάλλες, δεν θυμάμαι πιο ματς έβλεπα, αν ήταν πρωτάθλημα/Ουέφα, anyway, με μια κλειστή άμυνα η αντίπαλη ομάδα, ο Cavani ακούμπησε μπάλα 1-2 φορές όλες κι όλες με 0 τελικές. Δεν υπάρχει άνθρωπος ή πλάνο πάνω στη συγκεκριμένη ενδεκάδα που μπορεί να αξιοποιήσει ένα τέτοιου τύπου φορ… για αυτό και τον θεωρώ αχρείαστη μεταγραφή, σε συνδυασμό με τον μεγάλο του μισθό και τους τραυματισμούς του.
Από την άλλη ο Marsiall είναι ένα τύπου φορ που θα βγει από τη περιοχή να πάρει μπάλα, θα κουβαλήσει μπάλα, έχει καλύτερη τεχνική σε πολύ σφιχτές άμυνες που απαιτούν ντρίπλες και γενικά παιχνίδι σε πολύ κλειστό χώρο κτλ και είναι και ταχύτατος. Ο καλός Marsiall του 2019-20 τουλάχιστον…

Αν είχαμε έστω έναν Ντέκλαν Ράις (που είναι προφανές νομίζω ότι τον έχω απωθημένο :stuck_out_tongue: και πολύ ψηλά σε εκτίμηση) και έναν Σάντσο, θα άλλαζε αυτή η σαπίλα που παίζαμε, ίσως να είχαμε και β’ φορ περιφερειακό τον Γκρήνγουντ δίπλα του να παίζει μεταξύ περιοχής και κέντρου και τότε ο Cavani θα πετούσε -γιατί το έχει ακόμα-, τουλάχιστον μέχρι να τραυματιζόταν πάλι… και πούλαγα τον Marsiall για να βοηθήσω να γίνουν οι 2 παραπάνω μεταγραφές!

υγ. εγώ take it or leave it, θα έπαιρνα Nagelsmann σε United αυτή τη στιγμή αν ήταν στο χέρι μου… ούτε την Tottenham θα την χαλούσε όμως. Εναλλακτικά, θα επένδυα με ρίσκο αλλά λίγη πίστη ακόμα σε αιώνιο πουλέν Eddie Howe :stuck_out_tongue: .

Ε ρε πόνο που μοιράζει ο Ζοσέ… Το άλμπουμ είναι το anthem του Kirkby το 21?

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή τη σχέση έχει μοιραστεί πολύς πόνος εκατέρωθεν, το σωστό πρέπει να λέγεται.

Κάποια στιγμή θα φτάσετε τις Πρέμιερ του Μουρίνιο

Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό, ναι, έτσι πιστεύω. Να δούμε πότε ο Μουρίνιο θα ξανακάνει κάτι στο ΤσΛ ή πότε θα ξαναπαίξει σοβαρή μπάλλα κάποια ομάδα του. Ή και αν :stuck_out_tongue: