Premier League

Van Nistelrooy θυμάμαι αυτή τη γκολάρα (το έχω κάνει stamp) και να μου πέφτει ταυτόχρονα το σουβλάκι, μετά προσπαθούσαμε στο 9χ9 να βγάλουμε την ίδια φάση :stuck_out_tongue:

Πωω βλέπω και Zalayeta μέσα, είχε βάλει και ένα γκολ απ’το πουθενά στη Barca στην παράταση και την είχαν αποκλείσει, εκείνη τη χρονιά πρέπει να ήταν

Ανρί δεν ήταν φορ με την έννοια του καθαρού επιθετικού περιοχής (Όπως πχ Αγκουέρο, Τόρες κλπ) οπότε για μένα είναι εκτός συζήτησης. Ρούντ, Σίρερ, Αγκουέρο και Ντρογκμπά (Στα νιάτα του ήταν και αυτός αρκετά περιφερειακός)+ Τόρες της Λίβερπουλ αυτά για 9αρι.

Ανρί κ Ντένις το πιο μαγικό δίδυμο που έχω δει στο νησί τελείως υποκειμενικά

1 Like

Ανρί… το καλύτερο εσωτερικό πλασέ του γαλαξία μας

2 Likes

Η χρονια ξεκίνησε με πολλά όνειρα για το 20ο πιο πολύ και μετά για το 7ο,στην πορεία και μάλιστα αρκετά νωρίς χάνουμε ίσως τον μοναδικό παίχτη που δεν μπορούσε να αντικατασταθεί,τον Βιρτζιλ μετά από μαρκάρισμα του τραγου και πανιβλακα Πικφορντ.Τελοσπαντων συνεχίζουμε με τους υπόλοιπους και τα πάμε σχετικά καλά αφού είμαστε ψηλά στην βαθμολογία.Μετά άρχισαν οι τραυματισμοί και οι αναγκαστικές αλχημείες στην ενδεκάδα σε συνδυασμό με την επίθεση μας που είχε πρόβλημα στο γκολ,βρεθήκαμε σε μια δυσχερή κατάσταση που είχαμε 10 χρόνια να δούμε.Εκεί λοιπόν άκουγα να φύγουν οι γιατροί να φύγουν οι καμμενοι παίχτες, να φύγει η διοίκηση, μέχρι να φύγει και ο Κλοπ :thinking:…Κάθε αγωνιστική που γινόταν μια γκέλα,τα ίδια και τα ίδια,απαισιοδοξία στο φουλ και μηδενισμός,μέχρι και σε νίκες παίζαμε άθλια(χωρίς να λέω ότι παίζαμε μπαλαρα,αλλά η νίκη είναι νίκη).Όσοι δεν μιλούσαμε περίμεναμε απλά την κατάληξη της χρονιάς για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας.Εκεί λοιπόν που δεν μας είχαν μέχρι και δικοί μας οπαδοί να παίζουμε ούτε στο κονφερενς λιγκ γιατί δεν το αξίζαμε, τελικά τερματίσαμε 3η στην βαθμολογία και πανάξια γιατί κάναμε πολύ καλό φιναλε παιχνιδιών.Εννοειται ότι δεν πανηγυρίζουμε για κάτι που ήταν αυτονόητο πριν ξεκινήσει η χρόνια,αλλά έτσι όπως έγινε μας αφήνει μια γλυκά στο τέλος και αισιοδοξία για το μέλλον!

Σίγουρα καλύτερος του Τόρρες ο Φαν Πέρσι. Και σε απλά στατιστικά, και σε all around στατιστικά, και σε προσφορά στις ομάδες τους, και φυσικά σε διάρκεια. O RVP είχε εξίσου υψηλά highs με τον Torres αλλά ούτε καν κοντά στα lows του.

Ο Τορρες τα 2-3 χρόνια στη Λίβερπουλ ήταν το καλύτερο σεντερ φορ στον κόσμο, ο Βαν Περσι δε ήταν ποτέ ούτε το καλύτερο σέντερ φορ της Πρεμιερ.

1 Like

:face_with_raised_eyebrow:
Βρες μου καλύτερο φορ την περίοδο 2010-13

109 g/a σε 114 συμμετοχές
Δύο τελευταίες σεζόν στην Άρσεναλ την κουβάλησε μόνος του (λίγη βοήθεια και από Σονγκ/Γουόλκοτ) και μετά πάει και παίρνει μόνος του πρωτάθλημα με τη Γιουνάιτεντ (λίγη βοήθεια και από Κάρικ)

και ποτέ δεν είχε κακή χρονιά εντωμεταξυ. Απλά περισσότερους τραυματισμούς

Επίσης σου προτείνω να δεις και το Arsenal - Tottenham 5-2 αν θέλεις να φρεσκαρεις τη μνήμη σου.

Στην Αγγλία? Tevez, Aguero, Rooney χαλαρά.

Αυτό δε σημαίνει πως ήταν το καλύτερο σέντερ φορ, ή ότι η Utd ήταν του πεταματού. Δηλαδή η ομάδα πήρε το πρωτάθλημα με 90 βαθμούς, έχεις δίκιο ο Van Persie κι ο Carrick κουβάλησαν :stuck_out_tongue:

Ναι εκεί φαίνεται το ότι ήταν καλύτερος του Torres ή ο καλύτερος στην Αγγλία. Κοιτάω τον Kane που τα παστελώνει ασταμάτητα επί 7(!) χρόνια, αλλά δεν τον λέω καλύτερο του Torres.

μα και ο Kane ειναι καλυτερος του Torres. Οπως ειπες ο ενας ειναι στο τοπ επιπεδο 7 χρονια και ο αλλος ηταν 3. Εγω δεν αμφισβητησα το peak του. Αν κανουμε λιστα με τους καλυτερους φορ της premier league ομως, μπαινει με το ζορι στην δεκαπενταδα. Το να νιωθεις μια αγαπη και σεβασμο για αυτον ειναι ασχετο και φυσικα αποδεκτο.

Το παιχνιδι εκεινο προτεινω να το δεις ολοκληρο παρεμπιπτοντως

για το 109 g/a σε 114 συμμετοχές δεν ειδα σχολιο αλλα οκ. Το οτι θεωρεις οι Tevez Rooney και Aguero ηταν χαλαρα καλυτεροι του ειναι απλα γελοιο. Ο Tevez ειχε 35 γκολ εκεινα τα τρια χρονια. Ο RVP ειχε 30 μονο το 12

Γενικα δεν ειναι ντροπη να πει καποιος οτι δεν ειχε ολοκληρωμενη εικονα απο καποιον παικτη/ομαδα. Καλυτερο απο το να κρινουμε με βαση δυο παιχνιδια που ειδαμε στο Champions League ή αναπαραγωντας σχολια που διαβασαμε στο gazzetta

1 Like

Ρούνει δεν θεωρώ καθαρό φορ, Αγκουέρο συμφωνούμε και Τέβεζ ούτε για αστείο. Επίσης αν σκεφτείς ολόκληρη την καριέρα του Τορες στο νησί τότε πάνω και απ τον Ισπανό είναι ο Ρόμπιν

1 Like

Ναι, εγώ είπα πως ο Torres για 2-3 χρόνια ήταν το καλύτερο σέντερ φορ στον κόσμο κι ο Van Persie δεν ήταν καν ποτέ το καλύτερο σέντερ φορ στη Λίγκα. Κι ο Kane δεν είναι στο top επίπεδο, γιατί δεν παίζει στο top επίπεδο. Κάτσε να πάει σε ομάδα που κυνηγάει τίτλους και να κάνει τα ίδια και τότε ναι. Ο Torres μπορεί να μην πήρε κάτι με τη Liverpool όταν ήταν prime, αλλά πήρε και τα Euro και το Μουντιάλ χώρια του τι πήρε με την Chelsea, όπου δεν ήταν ποτέ ο ίδιος.

Τι θες να σου πω ρε μαν? Κάποιος θα βάζει τα γκολ και κάποιος θα δίνει τις ασσιστ. Δεν μετράω έτσι τον καλύτερο παίχτη. Ο Kane είχε τέτοια νούμερα σε ασίστ φέτος γιατί όλες οι επιθετικές προσπάθειες στηρίχθηκαν πάνω του σχεδόν. Εγώ πχ λέω ότι ο Firmino είναι καλύτερος του Kane κι ας μην έχει τα νούμερα του.

Ε είναι πως να το κάνουμε? Ειδικά για Rooney και Aguero, δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης και με τα δικά σου κριτήρια. Και καλύτεροι σκόρερ (τη χρονιά που έβαλε 30 ο Van Persie, o Rooney έβαλε 27) συνολικά, και πιο πολλά πρωταθλήματα και και και. Ντάξει για Tevez ίσως όχι τόσο ευδιάκριτο, αλλά τη μία χρονιά από αυτές δεν έπαιζε το μισό χρόνο ξέρω γω γιατί ήταν τιμωρημένος, τι λογική είναι αυτή?

Ας έπαιζε περισσότερο στην Ευρώπη η Arsenal ή να μη σούτερνε την μπάλα ο Van Persie όταν έχει σφυρίξει ο διαιτητής, για να τον βλέπαμε περισσότερο :partying_face:

Φαντάσου να έπαιζε καθαρό φορ όλα τα χρόνια, πόσα γκολ θα είχε ο Rooney ε

Ναι ο JTN έβαλε όμως ως χρονικό άξονα το 2010-2013. Εκείνη την εποχή έπαιζε στην Πρέμιερ και ο Drogba πχ. Άρα πότε θα συγκρίνουμε τελικά, τις καλύτερες τριετίες του καθένα, το σύνολο, την εποχή που ο Van Persie έπιασε peak?

Τι μου το θύμησες αυτό την ουεφαλόνα μου μέσα :joy: :joy: :joy:

Ο Rooney είναι μορφή και θρύλος αλλά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με Φαν Πέρσι γιατί δεν ήταν καθαρό φορ. Προσωπικά θα τον σύγκρινα με κάναν Καντονά πχ

εγω συγκρινα Van Persie στην Premier League με Torres στην Premier League γιατι εκει ηταν η συζητηση. Ξενοι σεντερ φορ στη Premier League.

Εσυ μου διαλεξες 3 απο τα 8 χρονια του Torres και μετα μου εβαλες και Εθνικη για καποιο λογο και Europa League. Που ουσιαστικη συμμετοχη ειχε σε ενα τουρνουα απο ολα αυτα και αν ο Robben εβαζε τα τετ α τετ του μπορει τελικα το μουντιαλ να πηγαινε στην Ολλανδια, οχι;
Ο Torres ειχε 0 πρωταθληματα παντως και δεν το ειχα αναφερει καν αυτο γιατι δεν θεωρω οτι ειναι καποια σφραγιδα που σε κανει καλυτερο. Αυτο παει και για τον Kane, και για τον Gerrard, και για τον Messi με την Εθνικη* και για παρα πολλους. Δεν αφαιρει τιποτα απο την αξια και την ικανοτητα τους επειδη για τον χ/ψ λογο δεν τα καταφεραν ποτε.

Οπως επισης υπαρχουν πολλοι παικτες που πηραν τιτλους και δεν μου λεει τιποτα.

Την τριετια του Van Persie στην ανεφερα οταν μου ειπες οτι δεν ηταν ποτε ο καλυτερος στην Premier League που πολυ απλα ηταν. Επισης σημειωσα οτι δεν ειχε ποτε κακη χρονια.
Και παλι δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει μια τετοια συγκριση. Δηλαδη κοιταμε τι ανταγωνισμο ειχε ο καθενας σε συγκεκριμενες περιοδους; Για ποιον λογο;

*δεν καθομαι με τιποτα να συζητησω για Μεσσι και Εθνικη. Ηδη εχω κανει πολλα παραπανω ποστς απο οσα θα ηθελα

1 Like

Καλο παικτακι ο Τορρες. Για 3-4 χρονια στην Αγγλια οταν η Αγγλια ηταν πολυ κατωτερη απο Ισπανια και Ιταλια, that is.

Ε ναι κι εγώ σου είπα ότι ο Van Persie δεν ήταν καν το καλύτερο σέντερ φορ της Λίγκας, ενώ ο Torres ήταν το καλύτερο σέντερ φορ στον κόσμο στα αντίστοιχα peak τους και μετά εξήγησα ποιοι ήταν καλύτερα σέντερ φορ για μένα εκείνη την τριετία που υποτίθεται ο Van Persie ήταν το καλύτερο σέντερ φορ της Λίγκας.

Εκεί έκανα τη σύγκριση, ότι τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να ξαναπαίξει στην Πρέμιερ και πουθενά πρακτικά, δεν τον κάνει και χειρότερο από τον Van Persie, ειδικά απ’τη στιγμή που πριν τον τραυματσιμό του ήταν ό,τι καλύτερο κυκλοφορούσε. Κι ο Van Persie στην Πρέμιερ ήταν καλύτερος του Shevchenko, δεν μπορώ να καταλάβω τον σκεπτικό που κάνεις τη σύγκριση αλλά οκ. Αν είναι έτσι κι ο Defoe είναι καλύτερος του Van Persie, δεν έπιασε ποτέ το peak του αλλά ήταν σταθερά τίμιος και με περισσότερα γκολ στο σύνολο :stuck_out_tongue:

Που είπα Europa ρε συ? :stuck_out_tongue: Euro και μουντιάλ είπα, αλλά το κόλλησα με όλη την παράγραφο που έλεγα για τον Kane. Οι μεγάλοι παίχτες πρέπει να παίρνουν και τα τρόπαια, μπορεί ο Torres στη Liverpool να μην τα κατάφερε για τον α,β λόγο όπως και ο Van Persie με την Arsenal, αλλά τα πήραν αλλού.

Δεν ξέρω ρε μαν, σε forum είμαστε τι να λέμε δηλαδή? :stuck_out_tongue: Για μένα ο Torres είναι καλύτερος του Van Persie και στην τριετία την πολύ καλή του Van Persie πιστεύω πως οι Rooney, Aguero και Tevez ήταν καλύτεροι του. Τόσο απλά, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, κάτσε να δω το archive του gazzetta να πάρω ιδέες για τα επόμενα επιχειρήματα :sunglasses:

το Europa League (και το Champions League) το ανεφερες οταν ειπες “χώρια του τι πήρε με την Chelsea, όπου δεν ήταν ποτέ ο ίδιος.”

η συγκριση που κανω αναφερθηκε στο αρχικο ποστ. Μιλαμε για Premier League και
“Σίγουρα καλύτερος του Τόρρες ο Φαν Πέρσι. Και σε απλά στατιστικά, και σε all around στατιστικά, και σε προσφορά στις ομάδες τους, και φυσικά σε διάρκεια. O RVP είχε εξίσου υψηλά highs με τον Torres αλλά ούτε καν κοντά στα lows του.”

αλλα τελος παντων. Συμφωνουμε οτι το βλεπουμε αλλιως (και οτι εχω δικιο)

3 Likes

Για τους λάτρεις της στατιστικής, η Brentford ανέβηκε

𝗧𝗛𝗥𝗘𝗔𝗗: 𝗕𝗿𝗲𝗻𝘁𝗳𝗼𝗿𝗱’𝘀 𝘂𝘀𝗲 𝗼𝗳 𝘅𝗚 𝘁𝗼 𝗺𝗮𝘀𝘁𝗲𝗿 𝘁𝗵𝗲 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗳𝗲𝗿 𝗺𝗮𝗿𝗸𝗲𝘁

◎ The ‘moneyball’ model
◎ The company behind the stats
◎ The data-driven philosophy

(1/12) pic.twitter.com/JMFh8NYjSI

— The xG Philosophy (@xGPhilosophy) May 28, 2021
1 Like

1 Like

Ποκετινο, Κοντε, αυτόν που διωξαν για να πάρουν το Μουρίνιο, Γκατουζο και στο τέλος θα έρθει ο Αλαρνταις. Δεν απογοητεύει ποτέ αυτή η ομάδα

έκλεισες @nnnkkk

1 Like