Premier League

Πέρα απ’ όλα αυτά εγώ θα πω το εξής: Στην Αγγλία δεν έχουν πρόβλημα “Ελλάδας” σε ό,τι αφορά τη διαιτησία. Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει μία συγκεκριμένη ομάδα η οποία ευνοείται συστηματικά ανά περίοδο επειδή έχει πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του κέντρου αποφάσεων. Μόνο στη Γιουνάιτεντ επί Σερ Άλεξ έπεφτε σπρώξιμο, αλλά τίποτα σαν αυτά που βλέπουμε εδώ. Στην Αγγλία έχουν πρόβλημα με τη διαιτησία ΟΛΕΣ οι ομάδες, γιατί πολύ απλά οι διαιτητές είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΙΑΤΟΜΠΟΥΤΣΟ. Είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα η φάση κάθε αγωνιστική - αυτό το ΣΚ σε ποιον άτυχο θα τύχει να κατακρεουργηθεί από το τάδε (κατά τ’ άλλα μη έχον δόλο) κοράκι;

Ο Ζοελινγκτον ειναι ο αμυντικος? Αν ναι, δεν εχει απολυτως καμια σημασια, αφου η κριση για το οφφσαηντ γινεται το νανοδευτερολεπτο που η μπαλα ακουμπαει στον επιθετικο της Νιουκασλ που δινει την πασα. Αν ειναι ο επιθετικος της Νιουκασλ (σορρυ, δεν ξερω ονοματα απο κακους προς μετριους παικτες), τοτε σιγα μην την ακουμπαει και με το τριτο του ματι στο μετωπο.

Και βασικα αν η μπαλα δεν ακουμπαει καν στο κεφαλι του παικτη της Νιουκασλ, τοτε δεν ειναι οφφσαηντ ακομα και να ειναι μπροστα ο Γκορντον, γιατι η μπαλα παει σε αυτον απο αντιπαλο παικτη κι οχι απο συμπαικτη.

:sunglasses: :sunglasses:

Δες ρε το βιδεο

Συμφωνω σχεδoν στα παντα. Σηκωνει κoυβεντα τo αν η Σιτι περναει την ιδια πριoνoκoρδελα με τις υπoλoιπες αλλα κατα τ αλλα ναι ειναι θεμα τυχης.

Αυτα βεβαια να τα πεις στoυς λιβερπoυλιανς πoυ εμπαινες σε oλα τα σαιτ και διαβαζες γραφικα σχoλια τoυ τυπoυ ΄΄ δεν μας θελoυν πρωταθλητες΄΄ κλπ χωρις να λενε εννoειται τoν λoγo ή αυτoυς πoυ δεν την θελoυν… :stuck_out_tongue:

1 Like

Χωρις να ασχολουμαι πια τοσο πολυ, θυμαμαι μονο απο περσι το χερι του Εντεγκαρντ που εγινε γαργαρα με Αρσεναλ, το πεναλτυ με την κλωτσια στο στηθος του Μακαλιστερ στο τελευταιο λεπτο στο ματς με την αραβικη ομαδα και, βεβαια, το απαραμιλλο φιασκο με το βαρ στο ματς με Τοτεναμ. Το λες οτι μαζευτηκαν και πολλα, ετσι δεν ειναι; Και μιλαμε για εξοφθαλμες φασεις τωρα.

Πάντως @pantelis79 δεν αποδεικνύεις κάτι. Απλά παραθέτεις περιπτώσεις που αδικήθηκε η Λίβερπουλ (αν έχεις δίκιο σε όλες). Χαίρω πολύ. Ξαναλέω, όλες οι ομάδες έχουν πολλές περιπτώσεις για τις οποίες έχουν κάθε λόγο να φωνάζουν. Είναι γενικό το πρόβλημα.

:rofl:

Πωπω μαλάκα αυτό θυμάμαι το λέγανε για χρόνια οι Αρσεναλαίοι. Και το πιστεύανε κιόλας.

Εχω δικιο σε ολες, ειναι ολες σε ντερμπι (που ποσα γινονται καθε χρονο; Ε, αμα αδικεισαι σε τρια, ειναι ΠΑΡΑ πολλα) και ειχαν αποτελεσμα κλεμμενους βαθμους. Στο ματς με Τοτεναμ υπηρξε και λανθασμενη αποβολη, εκτος των αλλων.

Αχρηστοι ειναι οι διαιτητες στην Αγγλια, αλλα καποιες φορες γαμανε περισσοτερο καποιπυς σε σχεση με καποιους αλλους, περσι τη Λιβερπουλ τη γαμησανε.

Και μούφα πέναλτι υπήρξε σε ένα Τότεναμ-Λιβερπουλ κλαψιάρηδες, αλλά δε σε βλέπω να λες τίποτα εκεί

Περσι; Δεν το θυμαμαι, αλλα περσι ο,τι και να υπηρξε μετα το φιασκο, ειλικρινα χεστηκα, αστο, σε δεκα χρονια ξαναμιλα :stuck_out_tongue:

Όχι πέρσι, παλαιότερα, απλώς λες ότι όταν σε αδικούν σε μεγάλους αγώνες τότε μετράει περισσότερο

Μα δεν κανω argument για τo αν αδικήθηκε η Λιβερπoυλ πoυ ξεκάθαρα αδικήθηκε σε καπoιες περιπτώσεις. Απλα μπoρω και εγω να παραθεσω αλλες τoσες φασεις κατα της αρσεναλ τα τελευταια 2 χρoνια πoυ παει ξανα για πρωταθλημα (πχ η ελληνoρωμαικη πoυ επαιξαν στoν Χεσoυς μες την Σαoυθαμπτoν και δεν πηρε πεναλτι, η γραμμη πoυ δεν μπηκε πoτε με μπρεντφoρντ και μετρησε γκoλ oφσαιντ, τo γκoλ της νιoυκαστλ, τo ματς μεσα στην βιλα περσι) και ειμαι σιγoυρoς πως αν παρακoλoυθoυσα εκτενως και αλλες oμαδες θα ειχα αλλες τoσες για καθε μια τoυς

Κoινως δεν πιστευω oτι υπαρχει oργανωμενo σχεδιo κατα της Λιβερπoυλ αλλα πoιoτητα διαιτησιας αντιστρoφως αναλoγη της πoιoτητας τoυ πρωταθληματoς. Απλα καπoιoι λιβερπoυλιανς δεν τo καταλαβαινoυν κ εχει κoλλησει η βελoνα

Εν τω μεταξύ είστε όλοι εδώ μέσα τόσο large με τη διαιτησία και ότι δε σας νοιάζει και είναι Αγγλία και τι να κάνουμε, αλλά όλοι έχετε εύκαιρες 15 φάσεις που σας αδίκησαν

1 Like

Σε πoδoσφαιρικα πλαισια παντα νoρμαλ ειναι να συζητας. Δεν υπαρχει η τoξικoτητα και η καχυπoψια της Ελλαδας. Δεν θα σoυ πω oτι χασαμε τo πρωταθλημα περσι επειδη μετρισε ενα γκoλ της νιoυκαστλ πoυ επερεπε να ακυρωθει για 2 η και 3 λoγoυς

Εγώ ΔΕΝ είμαι λαρτζ με τη διαιτησία. Κάθε φορά που βλέπω κάποιον διαιτητή να με σφάζει (αναγνωρίζω βέβαια ότι είναι πιθανό να μην έχω δίκιο σε όλες τις περιπτώσεις) τα παίρνω στο κρανίο. Σίγουρα η φάση δεν είναι “ε τι να κάνουμε”. Όσο περνάνε τα χρόνια χειροτερεύει η κατάσταση με τις αποφάσεις των Άγγλων διαιτητών και κάτι πρέπει να γίνει μ’ αυτό το θέμα.

Ε καλα, εγω σου ειπα για τρεις φασεις περσι που ηταν ολες σε ντερμπι. Προφανως οι βαθμοι απο οποιο παιχνιδι κι αν τους χασεις κοστιζουν, αλλα στο ντερμπι οταν αδικειται ο ενας, αμεσα ευνοειται ο αλλος. Οποτε απο αυτη την αποψη ναι, μετραει περισσοτερο. Τι να κανουμε, αν ειχε δοθει το πεναλτυ στον Μακαλιστερ η μια ομαδα θα επαιρνε 2 βαθμους παραπανω και η αλλη 1 παρακατω ενω διεκδικουσαν το ιδιο πραγμα, μετραει αυτο.

Σε έναν τελικό?

Αναλογως. Αν ο επιθετικος σημαδεψει τοσο καλα ωστε να πετυχει το χερι, τοτε χαλαλι.

Ρε ενκουκού έλεος πια, ήταν πέναλτι

Δεν πάτε καλά.

Έτσι, μην γκρινιάζεις όταν σε αδικεί η Πρέμιερ, ολόκληρο Τσου Λου πήρε η Λίβερπουλ επειδή κοιμήθηκε ο θεός στον ημιτελικό και στον τελικό πήραν μούφα πέναλτι.

Κανένα πέναλτι δεν ήταν.

Καταλαβαίνω λες για τους δύο από πάνω, έχεις δίκιο, δεν υπήρχε κανένα πέναλτι