Premier League

Τσάκαλος είσαι.

Που να με δεις κι από κοντά

Σ’ έχω καμαρώσει να τα παστελώνεις σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ, με ασίστ μου στο δεύτερο παρακαλώ.

1 Like

Εννοούσα να βάζω σε τάξη τους Έλληνες Λιβερπούλιανς ρε, όχι ότι παίξαμε μπάλα μαζί :stuck_out_tongue:

Αυτός είχε κοιμηθεί σίγουρα :stuck_out_tongue:

Έχει τελειοποιήσει το μπλοκ άουτ ο Αρτέτα, είναι πολύ σημαντικό να ανανεώνονται οι επιθέσεις :stuck_out_tongue:

Βαρετή ομάδα η Άρσεναλ πια, αλλά αν κερδίζει καλά κάνει

Σόρρυ που δεν μπήκαμε για domination, όπως συνηθίζουν να κάνουν οι περισσότεροι στο Etihad. Ακόμα και έτσι, δύο γκολ και δύο πολύ καλές ευκαιρίες είχαμε βέβαια.

Από μπάλα έχουμε χορτάσει για δύο ζωές, αν το πάρω κυνικά, so be it.

1 Like

Αν είστε οι καλύτεροι θα το πάρετε, είναι πολύ απλό

Τη λυπήθηκα λίγο την Άρσεναλ που έχασε τη νίκη μέσα απ’ τα χέρια της… Οι οπαδοί της Σίτι σίγουρα θα μιλήσουν για αντιποδόσφαιρο (όπως άλλωστε έκαναν για χρόνια και οι οπαδοί της Άρσεναλ μιλώντας για άλλες ομάδες, όταν η δική τους δεν πήγαινε για τον τίτλο και της έμενε μόνο το “υπεράνω” ύφος), ότι “αποδόθηκε δικαιοσύνη” κ.λπ. - στην πραγματικότητα αυτό που έγινε ήταν ότι η για 97 λεπτά υπέροχη άμυνα του Αρτέτα έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της την πλέον κρίσιμη στιγμή και το εκμεταλλεύτηκε φυσικά η Σίτι. Πιστεύω πάντως ότι αυτές οι δύο συν η Λίβερπουλ (αν συνεχίσει έτσι) θα το πάνε έτσι τριολέ για το πρωτάθλημα μέχρι τέλους φέτος. Πολύ ενδιαφέρουσα συνθήκη, καθώς σχεδόν πάντα διαμορφώνεται στην PL ένα ευκαιριακό δίπολο που συνήθως τα μεταξύ τους λήγουν Χ, πλακώνονται με κάθε αφορμή οι παίκτες των δύο ομάδων κ.λπ. Και αυτό τα τελευταία χρόνια μοιάζει να είναι Σίτι - Άρσεναλ. Αλλά αν κάτσει το σπάνιο σκηνικό τύπου 2013-14 (μάχη Σίτι - Λίβερπουλ - Τσέλσι μέχρι και τον Μάιο) θα δούμε πραματάκια.

3 Likes

Στατιστικα δευτερου ημιχρονου:
28 σουτ για την Σιτι - 1 για την Αρσεναλ
88% κατοχη για την Σιτι - 12% για την Αρσεναλ

Αν υπηρχε ποτε λεξικο με ορους ποδοσφαιρου και εικονογραφηση, ενα καρε απο την Αρσεναλ του δευτερου ημιχρονου του σημερινου ματς θα ηταν η εικονα διπλα στην λεξη “αντιποδοσφαιρο”. Κι εγω συμπαθω Αρσεναλ και ηθελα να κερδισει, αλλα ουτε καν ο Μουρινιο δεν πρεπει να εχει τετοιο ημιχρονο στο βιογραφικο του.

Στα του ματς:

  • Εντελως χαζος ο Τροσαρντ, η κιτρινη καρτα ηταν πληρως αχρειαστη. Θα βλεπαμε αλλο ματς.
  • Φανταστικη η Αρσεναλ στο μισο ματς, καταλαβαινω γιατι αναγκαστηκε να παιξει κατενατσιο μετα.
  • Τρομακτικη η Σιτι παντως, που μπορουσε να εχει βαλει και 5 γκολ ανετα σε ντερμπι τιτλου.
  • Για απολυση χωρις αποζημιωση οι Αγγλοι σχολιαστες που ελεγαν οτι πηγαινε για σεντρα ο Καλαφιορι στο 1-1. Απο τα πιο ομορφα γκολ του μηνα, και ηθελε να το στειλει ακριβως εκει που το εστειλε. Τους δινω ενα μικρο ελαφρυντικο γιατι δεν εχουν συνηθισει μαλλον να βλεπουν τετοια τεχνικη απο παικτες της χωρας τους, ισως πρεπει να δουν λιγο Ιταλια και Ισπανια.
1 Like

Οι πιο πολλοί που βλέπουν μπάλα, συμπαθούν την Άρσεναλ επειδή παίζει ωραία μπάλα, αλλά αυτό για εμένα τουλάχιστον τείνει να εκλείψει. Έχουν γίνει πάρα πολύ γκρινιάρηδες και παίζουν συνέχεια στα όρια, σε κάθε φάση να φωνάζουν στο διαιτητή, να ζητάνε πράγματα και όταν είναι ανάποδα να παραπονιούνται. Ο Αρτέτα είναι πάρα πάρα πολύ εκνευριστικός, και μες στη μίρλα συνέχεια, ενώ πραγματικά το χειρότερο που κάνουν είναι τα φάουλ στον τέρμα, σε κάθε στημένο. Ελπίζω πραγματικά να αρχίσουν να ρίχνουν μπουνιές στους επιθετικούς οι τερματοφύλακες, το ξεκίνησαν πέρσι τακτικά και το κάνουν και άλλοι συνέχεια.

Τέσπα, έτσι είναι οι μεγάλες ομάδες μάλλον, και η Σίτι το έχει τελειοποίησει γενικά αυτό το πράγμα με τη μίρλα σε κάθε φάση, ίσως αυτός είναι μόνος ο τρόπος (πλην της Λίβερπουλ) για να της πάρεις το πρωτάθλημα.

Κάπου διάβασα ότι ο Χάβερτζ δεν έκανε ούτε μια πάσα σε όλο το παιχνίδι, τρελό

Τείνει να εκλείψει από πότε; Γκρινιάρηδες, μάλιστα, από πέρσυ έχω καταλάβει πως η Άρσεναλ απαγορεύεται να διαμαρτύρεται/νιώθη αδικημένη και σίγουρα πρέπει να πανηγυρίζει λιγότερο.

Τουλάχιστον από όσα λες εγώ διαπιστώνω πως γυρνάμε στο τρου αγγλικό ποδόσφαιρο, ξύλο, 1-0 και μανούρες, γαμώ.

Λέω για εμένα. Το 22-23 ήταν μια χαρά, πέρσι και φέτος δε μου κάνει το ίδιο κέφι, + ότι με εκνευρίζει η συνεχή μίρλα.

Ας νιώθετε όπως θέλετε, τι με νοιάζει εμένα? Αν εσένα σου αρέσει να γκρινιάζουν συνέχεια σε κάθε φάση οι παίχτες και ο προπονητής, καλά κάνεις.

Σε 2 μέρες τα έχεις πει όλα, αναρωτιέσαι γιατί λέω ότι τείνει να εκλείψει ότι παίζει ωραία μπάλα, θες να παίξει κυνικά για να πάρει πρωτάθλημα, έχεις χορτάσει μπάλα για 2 ζωές, τελικά θες 1-0 ξύλο και μανούρα, αποφάσισε παιδί μου τι θες :stuck_out_tongue:

Πέρσυ θεωρώ πως έπαιξε πολύ ωραία μπάλα η ομάδα, φέτος είναι άδικο να κριθεί γιατί σε 6 παιχνίδια έχει παίξει σε όλα σχεδόν με αντίξοες συνθήκες (πολλές απουσίες, κόκκινες, ντέρμπυ) και θεωρώ πως σε κάθε ματς έχει προσαρμοστεί καλά στις εκάστοτε συνθήκες. Σίγουρα δεν έχει παίξει όμορφα, αλλά έχει παίξει έξυπνα και αποτελεσματικά ως επί το πλείστον, άρα λογικό να το βλέπεις διαφορετικά σαν ουδέτερος. Με πλήρη ομάδα και λίγο πιο μέσα στην σεζόν, θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το πως θέλει να παίξει η Άρσεναλ.

Όσον αφορά εμένα, έχω χορτάσει όντως μπάλα για 2 ζωές από τα 20+ χρόνια που βλέπω την Άρσεναλ και αν χρειαστεί φέτος να παιχτεί και κάποιο σκληρό παιχνίδι με κυνισμό και κατενάτσιο για να πάρουμε κούπα, ας είναι. Είμαι σίγουρος πως η Άρσεναλ δεν θα κατέβει σε κανένα ματς εκ προοιμίου για να κάτσει πίσω (ούτε χθες θα έπαιζε έτσι στο δεύτερο μέρος αν δεν είχε αποβληθεί ο Τροσάρ), αλλά αν χρειαστεί να κάνει ένα παιχνίδι όπως το χθεσινό, θα παίξει ταμπούρι και καλά θα κάνει.

Δεν εχω δει το ματς, αλλα αναλυετε την αγωνιστικη συμπεριφορα μιας ομαδας που παιζει με δεκα παικτες για ενα ημιχρονο στην εδρα της Σιτι, ενω προηγειται με 2-1; Ή γενικα τη συμπεριφορα της Αρσεναλ στις πρωτες φετινες αγωνιστικες; Ρωταω διοτι δεν υποστηριζω και καποια απο αυτες τις ομαδες, οποτε χανω τη ροη της συζητησης.

Δες μια αγωνιστική πίσω.

Για τα υπόλοιπα μια χαρά, εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να παίζει κάθε ομάδα όπως θέλει ούτε δε θα δω ένα παιχνίδι επειδή μια ομάδα παίζει αμυντικά, έτσι είναι η μπάλα. Εγώ είπα για τη γκρίνια ότι με ενοχλεί (των παιχτών και των προπονητών ε)

Αν λες για το μεταξύ μας, στο δίνω μεν αλλά ήρθα με 13 παίκτες και κάτι πιτσιρίκια. Είναι ματς που πας να το κερδίσεις, χωρίς τα βασικά σου γρανάζια στο κέντρο και χωρίς αλλαγές στην άμυνα. Θα παίξεις συντηρητικά και έρχομαι και ξαναλέω, πως σε κάθε ματς έχει παίξει με αντίξοες συνθήκες η ομάδα. Δεν θα είναι κάθε φορά εκτός 6-7 potential εντεκαδάτοι, δεν θα λείπει όλο το χρόνο ο Όντεγκαρντ, δεν νομίζω να πάρει άλλη κόκκινη ο Rice.

Τέσπα, θα δείξει, μπορεί να με εκθέσουν και να αλλάξουν άρδην φιλοσοφία φέτος.

Δε νομίζω, μια ζωή κότες και άμπαλοι θα είστε

:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Σε καλό σου.

Μπορείς να μην είσαι ουδέτερος, αλλά να είσαι unbiased :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: