Ποιος να τραγουδαει στους Priest

Halford για Rippah?
Νταξει, οσο κλασσικη φωνη και να ναι ο Χαλφορντ προτιμω με τα 1000 τον Οουενς. Μου φαινεται πολυ πιο μελωδικη η φωνη του αν και η βλαχοαμερικανικη προφορα δεν ταιριαζει στους Πριστ.

Halford δαγκωτο!!! τετοια φωνη κρυσταλλο που σπαει κρυσταλλο σε κραυγη δεν την αλλαζεις!! με αυτην την φωνη μεγαλωσαμε και αυτην εμπιστευομαστε!!χεχε!! ο Rippah ειναι μαθητης της σχολης Halford αλλα δεν φτανει με τπτ τον θεο Halford…στο Painkiller ο ανθρωπος καταθετει τα εσωψυχα του στο μικροφωνο…και στο angel of retribution τραγουδα σαν νεος οντας 55 χρονων!!!ενας τραγουδιστης συμβολο για το κλασσικο μεταλ…
Νικος Summoning

Ειμαι ρετρο μεταλλας και διαλεγω Halford 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Βασιλης Αξιωτης :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

χαλαρα ριππερ. ο χαλφορντ ειναι μεν ρισπεκτ και μεταλ γκοντ, αλλα πλεον δε τα βγαζει. μια βασιμη υποψια μου ειναι οτι στο εηντζελ οφ πατατέισιον επιτηδες εγραψαν χαμηλα φωνητικα για να του ειναι πιο ευκολο στα λαιβ.

ειμαι ‘‘κοβω φλεβα’’ οπαδος των priest αλλα πλεον εχουν ατιμασει (για μενα) την ιστορια τους. το angel πιστευω οτι ειναι ο χειροτερος δισκος των Priest (χαλαρα). το μονο σιγουρο ειναι οτι ο νεος δισκος για τον νοστραδαμο θα εχει αρκετα ψηλα φωνητικα, μιας και λενε θα το παιξουν ολο στη περιοδεια και ακουγεται οτι θα ειναι διπλο σι ντι (μετα ειχαν πει θα κανουν αλλη μια για τα κλασσικα κομματια).

μεχρι τωρα λεω ριππερ δαγκωτο. μακαρι ο παππους να ξεκουραστηκε απο το διαλλειμα αν και δε το νομιζω. ο χαλφορντ για μενα σιγουρα ΔΕΝ ηταν αυτος στο ροκγουειβ που του βγαινε η πιστη μαζι με την τσιριδα.

ευσεβεις ποθοι:

φερτε πισω τον ριππερ βγαλτε αλλη μια δισκαρα τυπου ντεμολισιον και παιξτε αυτο το γαμ*μενο το screaming for vengeance. ξερω, ζηταω πολλα.

οσο βεβαια κι αν λατρευουμε τον ριππερ, δε ξεχναμε το παρελθον. μιλαω παντα για τα τωρινα δεδομενα. οι Priest για μενα εξ αλλου παντα ηταν ο Tipton.

παλιες καλες εποχες:

[I]When the power chords come crashing down
Go tearing through my senses
It’s for the strong, not for the weak
In light and dark dimensions

It stimulates, regenerates
It’s therapeutic healing
It lifts our feet up off the ground
and blasts us through the ceiling

Between the eyes
I hear it screaming
And it electrifies
Your inner feelings

Hot shock waves charge the air
All heads are banging
Fists pumping everywhere
Guitars are cranking

Heavy Metal. Heavy Metal
What do you want
Heavy Metal. Heavy Metal
What do you want

Ten thousand lights come blazing down
With razor sharp precision
The speakers pour out molten steel
The beat gives double vision

An armour plated raging beast
That’s born of steel and leather
It will survive against all odds
Stampeding on forever

Between the eyes
I hear it screaming
And it electrifies
Your inner feelings

Hot shock waves charge the air
All heads are banging
Fists pumping everywhere
Guitars are cranking

Heavy Metal. Heavy Metal
What do you want
Heavy Metal. Heavy Metal
What do you want[/I]

Ρεαλιστικά μιλώντας Ripper…Πιστεύω δεν τον αξιοποιήσαν σωστά οι Priest…

Χμ… κολλημένος; Ε ναι, Rob κι ας το ποτίζει το γρασίδι #-o #-o #-o

Επειδη είμου στο Rockwave του 2004 καγκελο κεντρο ναι μεν ο Halford ζοριζοταν αλλά αυτο που εβγαινε απο τον λαρυγα του εσπαγε κοκκαλα . Τραγουδουσε με την καρδια του και κατεθετε τη ψυχη του . Η σκινικη παρουσια του ειναι ρεσπεκτ . Εγω προσωπικα τρελενομε να τον βλεπω να κανει τα κόλπα του . Επισης να αναφερω οτι η φωνη του μου αρεσει περισσοτερο ταρα παρα παλιοτερα .

Χμμ, πισώ επειδή το’ χασα.

Ποιος να τραγουδάει στους Priest σήμερα ή γενικά?

ε μαλλον Χαλφορντ, τους προτιμω με δαυτον.

ειμαι ‘‘κοβω φλεβα’’ οπαδος των priest αλλα πλεον εχουν ατιμασει (για μενα) την ιστορια τους. το angel πιστευω οτι ειναι ο χειροτερος δισκος των Priest

+1000. Ο πρώτος δίσκος στην ιστορία των Priest που είναι τόσο επιτηδευμένος, που φαίνεται ότι ήθελαν οπωσδήποτε να θυμίζει κάποια παλιά άλμπουμ τους. Και τα κομμάτια τελείως απλοϊκά. Δεν το θεωρώ πατάτα αλλά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Άσε που είναι και ο μοναδικός Judas δίσκος που δεν τον έχω λιώσει.

Από εκεί και πέρα για εμένα ο Rob της περιόδου 1974-84 είναι απλά ο απόλυτος τραγουδιστής. Απλά κάνει τα πάντα. Όμως και ο Ripper, τι να λέμε τώρα,τρομερός. Ο άνθρωπος τραγούδησε απίστευτα παρόλο που οι Tipton- Downing δεν τον εκμεταλλεύτηκαν. Ακόμα και στα live, το γεγονός ότι ο τότε ήχος τους ήταν χαμηλοκουρδισμένος, δεν τον άφηνε να αποδόσει όπως πραγματικά μπορούσε τα παλιά τους κομμάτια(αν και τα έλεγε φοβερά).

Ανέκαθεν ήμουν κατά της επιστροφής Halford στους Priest. Πίστευα ότι με τον Owens είχαν περισσότερα να δώσουν. Από τη στιγμή όμως που οι Priest ενέδωσαν στις πιέσεις των εταιριών και αποφάσισαν ότι είναι καλύτερα να διασώσουν τις πωλήσεις τους τώρα στο τέλος(και καλά έκαναν), με αποτέλεσμα να επιστρέψει ο Ρομπ, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να τελειώσουν την καριέρα τους με αυτόν στο μικρόφωνο.

Ναι αλλά το Worth Fighting For είναι φοβερή κομματάρα!

Kαι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη επίσης…

Για να μαι ειλικρινης δεν εχω ακουσει νοτα απο το Angel. Επισης θεωρω τον Ripper τρομερο frontman, το live του 2001 ηταν απλα εκπληκτικο. Ομως στο μυαλο μου ο τραγουδιστης των Priest ειναι ο Halford. Μπορει βεβαια να φταινε και τα περιοδικα γι αυτο…

Eγώ επειδή είμαι κάπως κολλημένος σε αυτό το θέμα, επειδή γουστάρω λύ new wave κλπ κι επειδή ποτέ δεν πολυγούσταρα φωνητικά του στυλ “ΑααααΑΑΑΑΑΑαααααΑΑΑΑΑΑααααα” λέω Χάλφορδ.

Μάλλον είμαι από τους ελάχιστους που δεν πορώνονται τόσο με το Painkiller, επειδή οι δίσκοι τους πρίν το Ram it Down μου αρέσουν υπερβολικά πολύ!

halford.

καλός χρυσός ο ripper, μέχρι στιγμής όμως δεν έχει τραγουδήσει σε κάποιον δίσκο αντάξιο της φωνής του.

Loipon, pistevw ot ipoio poly tha tous sygrinoume vash karieras kai oxi fwnhs. Egw toulaxiston. Den borw pleon na pw oti tha ithela ton Owens pisw h’ kati tetoio paroti spaei kokkala, den nomizw na yparxei katalliloteros apo ayton ston kosmo gia antikatastatis tou Halford. Wstoso logiko einai na teinw pros Rob giati einai o all-time classic tragoudistis tous, twn syndew arrikta me tous Judas sto myalo mou kai fysika to Painkiller einai aneta mesa stin 10ada me ta agapimena mou album apo kathe kallitexnh.

Winter’s Bane- Heart of A Killer:D

το Heart of A Killer το θεωρώ απλό καλό :dunno:

βασικα εγω μιλαω για το ποιος θα ηταν γενικα πιο καταλληλος σημερα. δεν εννοω ασφαλως να γυρισει ο ριππερ. οχι οτι θα με χαλαγε…

σωστος. βασικα δεν ηθελα ουτε εγω να φυγει ο ριππερ, και ο λογος που δεν εμεινε στις καρδιες των παλιων priest-αδων ειναι οι δισκοι καθαυτοι (jugulator & demolition) που τραγουδησε. αν ειχε βγαλει ενα painkiller εστω πεντε σκαλες πιο κατω σε ποιοτητα, πιστευω δε θα υπηρχε τοσο αρνητικη αντιδραση. κανω τωρα ενα copy paste απο ενα review μου:

Είναι ένας χαρισματικός τραγουδιστής που έως τώρα το μόνο credit που έχει λάβει από το ευρύ κοινό είναι αυτό του «αντικαταστάτη του Rob Halford» και του «αντικαταστάτη του Matt Barlow».

νταξ, γιαυτο δε μπορω να συγχωρησω με τιποτα τους οπαδους των Priest. αγαπαμε τους Priest ακριβως επειδη οτι επαιξαν το εκαναν καλα. απο το sad wings που ο ηχος σκληραινε, πηγαν στο εντελως new wave-αδικο british steel και μετα στα πιο μεταλλικά αλμπουμς και την υπερδισκαρα Turbo που δεν ειχαν το θεο τους που το κραζανε τοτε.

το jugulator και το demolition ειναι δισκοι priest. το angel δυστυχως οχι.

μαλλον δεν ημασταν στο ιδιο λαιβ. σορυ.