Καλύτερος prog δίσκος της δεκαετίας 1999-2009

φίλε Leviathan τα λες πολύ καλά. γενικά όχι μόνο εδώ.

αν παντως στην τελική ευθεία βάλεις το Scenes με το Lateralus, ο μόνος παράγοντας που θα σε κάνει να αποφασισεις για ένα από τα δύο είναι αν προτιμάει κάποιος το prog στο μέτρημα, τις δομές και την παραγωγή ή αν προτιμά το prog στις αλλαγές, τις μελωδίες, την τεχνική, τις πιο παραδοσιακές rock βάσεις.

Όσο και να με τρελαίνει το Lateralus, τα περισσότερα σημεία του Scenes ορίζουν στα δικά μου αυτιά την ομορφιά της μουσικής.

Από εκεί και περα, στη λίστα βάσει αυτών που έχουν μπει χωράει άνετα το Second Life Syndrome.

Η δική μου τριάδα θα πήγαινε σε Scenes, Be και Remedy Lane.

Ωραία άλμπουμ αυτά του πολ. Έλεγα να μην ποστάρω, αλλά είδα λάιβ ένα περιστέρι να κουτσουλά στο απέναντι κτίριο, οπότε εγώ θα ντραπώ?

Καληνύχτα.

Muse, έτσι…

o sokin απειλεί να βομβαρδίσει το τόπικ λόγω του ότι δεν βλέπει καμια αναφορά σε Porcupine Tree. Ομολογώ πως το In Absentia την έχει τη θέση του.

επίσης, neurosis…, άντε ξεκινήστε και χαριτωμενιές με τους eyehategod μετά…να μην ξεχνιόμαστε. γιατί να διαφέρει αυτό το τόπικ, άλλωστε…

Είμαι ευτυχισμένος. Μπορώ να μαντεύω το μέλλον…

απεκατέστησες τη δικαιοσύνη…

ο μπαρμπα-Wilson μπορεί να κοιμάται ήσυχος πλέον…

καλό αυτό…να το εκμεταλλευτείς.
και μη ξεχάσουμε το POEM ε…

Ε καλά είπαμε, μη μολύνουμε το τόπικ και με έλληνες. Τι ξέρουν αυτοί από προγκρέσιβ άλλωστε?

Goodnight and good luck.

έχει νύχτα εκεί που είσαι;
εγώ πιστεύω πρέπει να βοηθήσουμε τον υπόλοιπο κόσμο να ξυπνήσει.
και να πολεμήσουμε το σύστημα που δεν εκτιμάει το ελληνικό ταλέντο.
άσε τον υπόλοιπο κόσμο να ακούει Πολωνούς.

και Neurosis καλύτερο progressive ε…



Για ότι άλλο είναι progressive, λεπτομέρειες στον αποπάνω χρήστη.

Περιμενω πωςκαιπως να ποσταρουν awake & Ain Elohim να γινει εντελως μπαχαλο το τοπικ! :smiley:

Ο Σομν επιασε το νοημα παντως…

:wink:

ον τοπι, αν οντως ηταν μεσα το in absentia θα’χε καποιο νοημα να ψηφισω. Απο τα του πωλ (ανκα) μονο το lateralus μ’αρεσει, οποτε νο γιουζ.

μιλάμε για φανταστικό χιούμορ, ε…
και το χαραμίζεις όλο σε αυτό το φόρουμ, ε…
κρίμα δεν είναι;

@ outshined

μάθε μπαλίτσα αγόρι μου, απο τον άρχοντα…

ο Αλέφας έχει κοουτσάρει την Προοδευτική ποτέ?

κούρασελ…

@σοκιν : τα πάντα όλα (και τα κοάλα τίποτα).

ντουντ, γιατί ρε. όπως έχει γίνει αντιληπτό η καβλάντα περνάει στο φόρουμ.
αυτό θέλουν όλοι.
και αν δεν έσβηναν ένα σωρό απλά θα φαινόταν περισσότερο.
τώρα με το σβήσιμο απλά καλύπτεται.

Ε βασικά ήμουν ανάμεσα στα In Absentia και Black Holes για 10η επιλογή αλλά σκέφτηκα μετά ότι οι Muse έγιναν γνωστοί αυτή τη δεκαετία ενώ για πολλούς οι καλύτεροι δίσκοι των PT βρίσκονται στην παλαιότερη περίοδό τους, μέχρι και το Signify. Γι’αυτό προτίμησα το Black Holes. Ίσως τα OoS και Absolution να’ναι καλύτερα (που για μένα είναι) αλλά οι περισσότεροι οπαδοί των Muse που γνωρίζω προτιμούν το τελευταίο τους, χώρια που τους μάθανε με αυτό.

Ντάξει ρε παιδιά ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη για το τι είναι progressive και τι όχι αλλά στην αρχή φρόντισα ώστε στα πλαίσια του συγκεκριμένου topic να έχουμε μία κοινή βάση να μιλήσουμε για το τι είναι θεωρείται progressive και τι όχι. Για παράδειγμα, εγώ μπορεί να θεωρώ ότι οι Neurosis έχουν μία progressive φιλοσοφία στην μουσική τους αλλά απ’ όσα έχω υπόψιν μου η πλειοψηφία των ακροατών δεν θα τους έβαζε κάτω από αυτή την ταμπέλα.

Υπάρχουν δίσκοι και δίσκοι που θα μπορούσαν να είναι στο poll, λογικό είναι ο καθένας να γκρινιάζει γιατί βλέπει ελλείψεις. Τι να κάνουμε, οι επιλογές είναι μόνο 10.

Bleedin το topic έγινε μπάχαλο και χωρίς να ποστάρει ο awake … :lol:

καμμία ταμπέλα δεν είναι απόλυτη ρε παιδιά, ήμαρτον δλδ. οκ, οι high on fire είναι πολύ δυνατή μπάντα, δεν τους λες πάουερ μέταλ όμως. οι bolt thrower είναι πολύ βαριά μπάντα, η αντιπροσωπευτική τους ταμπέλα δεν είναι χιέβυ μέταλ όμως (άσχετα αν εγώ τους λέω μόνο έτσι). ο όρος progressive ίσως να είναι ο πιο παρεξηγήσιμος όλων, αλλά τι να κάνουμε, και αυτός φυσιολογικά βγήκε έτσι ως μια προέκταση του progressive rock σε πιο μεταλλικά χωράφια. ναι, ίσως κακώς συνδέεται κατα 80% με μπάντες που παίζουνε πιο τεχνικά, καθώς η τεχνική σίγουρα δεν είναι ταυτόσημη έννοια με την πρόοδο. έτσι έχει καθιερωθεί όμως, μη τον βασανίζεται κι άλλο το ταμπελάκι.

όντως καλύτερα θα ταν ένα ακανθοχοιρόδεντρο αντί για τους μιουζ που είναι οι πιο άσχετοι του πολ και της πωλινας. δεν πειράζει όμως, να μη ματιάσουμε το θρεντ (αν και το πήρε η κάτω βόλτα ήδη).

εγώ θέλω να τα ψηφίσω όλα, αλλά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και το ρίξω μόνο σ αυτό που με στειλε για βόλτα στον άρη.

5 χρονια μετα συνεχιζει ακαθεκτο.

Edit: α και

Ημουν κοντα στο να αναφερω και το BE, αλλα δεν το θεωρω prog δισκο με αυτη την εννοια του ορου. Prog λεμε ε, οχι Prog metal.

Γενικά, το φόρουμ έχει γαμηθεί τελείως όσον αφορά στις περισσότερες μουσικές συζητήσεις γιατί σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρεται να συζητήσει με τα οποιοδήποτε επιχειρήματα παρά να πει τη μαλακία του.

Ο Leviathan έθεσε κάποιους όρους συζήτησης, αλλά δεν έχει καμια σημασία.

Ρε Angmar, αν μιλάμε για Neurosis και Isis και σε αυτό το τόπικ με τη λογική ότι prog είναι ότι θεωρεί ο καθένας prog είναι σα να πηγαίνεις σε τόπικ που ασχολείται με Ulver, Arcturus και Dodheismgard και να ποστάρει για Theater, Fates, Queensryche, γιατί αυτοί ηταν ακόμα πιο μπροστά από αυτούς που νομίζουν ότι είναι μπροστά και λοιπές βλακείες…

Για τον λογο που ανεφερα ομως ο Daniel δεν θεωρει τους PoS ως progressive group. Αλλο prog, αλλο prog metal. Αυτο θα το υπερασπιζομαι σε σημειο αηδιας. =p

Edit:

Κάθε φορά που γράφετε έναν δίσκο, στοχεύετε να κάνετε ένα καλό album, ή ένα καλό progressive album; Ο όρος “progressive” με τον οποίο σας χαρακτηρίζουν έχει νόημα για εσάς;
D.G.: Θα τον ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως! (σ.σ.: γέλια)

Δηλαδή το μόνο που έχει σημασία είναι η μουσική και θα έπρεπε να απορρίψουμε τις «ταμπέλες»;
D.G.: Κατά κάποιο τρόπο γίναμε μία progressive metal μπάντα…

Ναι, ειδικά στους πρώτους δίσκους που είχαν μία πιο «τεχνική» σκοπιά και όχι γενικά μία progressive άποψη. Εξάλλου progressive σημαίνει να προοδεύεις.
D.G.: Τότε είσαι από τη μία μεριά εκ των δύο της λεγόμενης progressive discussion…

Ε, ξερω γω, καπως ετσι, ας πουμε.

Αλλα επειδη εχει ψωμι ρε παιδι μου, θελω να μου πεις με ποια επιχειρηματα ο ταδε δισκος των Isis δεν ειναι progressive για την εποχη που βγηκε. Θελω να κανω κουβεντα, χωρις πλακα. Εχει ολα οσα αναφερθηκαν στο εισαγωγικο post.

Μιλαμε για μια μπαντα που επηρρεασε τη μιση Αμερικη. Και Ευρωπη, ενιοτε.