Αγαπημένα Prog albums - Ψηφίστε!

10 αγαπημένα prog albums…προσωπικά τουλάχιστον!το ξέρω θα μπορούσαν να μπουν άλλα τόσα κ συγνώμη εκ των προτέρων αν δεν βρείτε το προσωπικό σας αγαπημένο αλλά 10 επιτρέπονται!εμπρος λοιπόν!η ψήφος μου φυσικά στους pain of salvation για το μνημιώδες The Perfect Element 1…με έχει σημαδέψει…μεγάλες αγάπες!
p.s. Αγαπημένο αλλά δεν χώρεσε δυστυχώς Riverside - Second life syndrome!μεγάλη μπάντα…απίστευτη ατμόσφαιρα…

Το ‘‘Focus’’ των θεών Cynic. Αν και γενικώς ό,τι πιο προοδευτικότερο έχω ακούσει είναι το ‘‘666 internattional’’ άπό DHG.

:bow: :bow: :bow:

Έτσι

Λοιπον κατ’ εμέ

  1. FOCUS
  2. Death - Human
  3. Dream THeater - Images ANd Words
  4. Tool - Lateralus/aenima
  5. Depressive Age - Electric Scum
  6. watchtower - control and resistance
    7.Atheist - Elements
  7. Psychotic Waltz - Into The Everflow
  8. Fates Warning - A pleasnt shade of grey
  9. QUeensryche - Rage for order

ΟΥΦ! Eίναι τόσα πολλα… αλλα καπως ετσι είναι η δεκάδα μου. Αν και ολα που έβαλες αριστουργήματα

Και γαμω τα αλμπουμς ολα(εκτος απο dream theater .-). Αν και απο fates προτιμω parallels & Disconnected. PoS ψηφισα, αυτο το αλμπουμ μαζι με το Be τα σπανε… ε και απο Queensryche θα πω το Rage for order και το Operation Mindcrime.

κατιιιιιιιιι απο rush γιατι δεν υπαρχει???

Γενικαά:

ουφ τα εχουμε πει ξανα για αυτό το διαγαλαξιακό σουπεργκρουπ. Τους αγαπάμε, μας λείπουν, καλά να πάθουμε που δεν τους δώσαμε την δέουσα προσοχή και δεν είναι πιο γνωστοί. Όσοι δεν τους ξέρετε απλά ψάξτε τους. Remember, “je t’aime, taverne noir” …

Από τις επιλογές του πολλ το φόκους είναι το πιο κοντινό στα γουστά μου.

Ark-Burn the Sun
Queensryche-Operation Mindcrime
Psychotic Waltz-A Social Grace

Από τη λίστα ψήφισα Pain of Salvation. Αγαπημένο πάντως είναι Watchtower - Control and Resistance.

Αναπόφευκτα πάντως μένουν απέξω διαμάντια. Rush, King Crimson, Porcupine Tree, Primus…to name a few. :slight_smile:

Αν ναυαγουσα σε νησί,θα φροντιζα να εχω μαζι μου το Operation Mindcrime…Aπο το poll μετα δυσκολιας θα πω Fates warning…Το A pleasant shade…τιμαει τον ορο progressive οσο κανενα αλλο album…(Kαι το εκτιμησα μετα απο καιρό κιόλας…)

Βάκιλε σ αγαπάω πιο πολύ απ όσο φαντάζεσαι

:oops: =P~

Βασικα απο αυτα που εχεις στη λιστα, ο τιτλος θα επρεπε να ειναι αγαπημενα αλμπουμς με prog στοιχεια, αλλα τεσπα.

Ειμαι μεταξυ Lateralus και Blackwater Ρark, αν και μαλλον θα πω το πρωτο.
Danny Carey απο αλλον πλανητη!

ενταξει το B.P. θεωρειται το καλυτερο των Opeth , αλλα δεν θα του κολλουσα την ταμπελα αυτη του progressive.
με το Damnation και επειτα εγιναν πλεον progressive…

Γι’ αυτό είσαι ο δάσκαλος.
σαγαπώ κι εσένα

Γι αυτο ειπα δισκοι με prog στοιχεια.
Εχει πολλες prog αναφορες μεσα το ΒΡ.

Αν και σιχαινομαι την ταμπελοποιηση στην μουσικη τα albums ειναι όντως προερχόμενα απο τον μεταλλικό χώρο με prog στοιχεια όπως αυτό ειπώθηκε προερχόμενα και από διάφορα άλλα μουσικά μονοπάτια…όσον αφορά παλαιοτερα group όπως Floyd, Yes, King crimson, Marillion, Genesis, Rush θα μπόρουσαν να μπουν σε άλλο poll. Ειπαμε 10 επιλογές υπήρχαν, έπρεπε να είναι απο συγκεκριμένο χώρο και οι 10 ώστε να μην ανοίξει το poll…Εννοειται χαίρομαι που αναφέρεται πόσα ακόμα album που δεν είναι στην 10αδα…εξάλλου μιλάμε για προσωπικά best…:lol:

Οκ, είπαμε τα πάντα είναι σχετικά, αλλά πολλ χωρις το Operation Mindcrime απλά ΔΕΝ υπάρχει.

Από τις επιλογές (που όλα είναι δισκάρες), είμαι ανάμεσα στο A Social Grace και Perfect Element, από τα οποία διάλεξα το PoS με δυσκολία. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν αντί για P.E. υπήρχε το Be.

Βέβαια παίζει και να υπάρχει παρόμοιο θρεντ :-k

NAI υπάρχει χωρίς poll…