Αγαπημένα Prog albums - Ψηφίστε!

Ισχύει…Το operation mindcrime ειναι απλά η απόλυτη αναφορά σε όσα επακολούθησαν…απλα είπα μην βάλω κάτι αρκετά παλιό όπως είπα και για group όπως οι marillion (που λατρεύω ας πούμε misplaced childhood κ brave) και άλλα. Θα μου πείς και το focus και το a social grace στις αρχές 90 βγήκανε αλλά σίγουρα έχουν έναν πολύ πιο φρέσκο ήχο…Και πάντα το παλαίοτερο έχει ειδικό βάρος και ήθελα το poll να είναι ισορροπημένο…αν έβαζα control and resistance νομιζω θα είχε σαρώσει με διαφορα!!αλλά ναι χωρίς mindcrime είναι λειψό!

Πάντως το control and resistance είναι απλώς ένα πολύ επιδραστικό καταρχάς άλμπουμ στον χώρο του πιο ακραίου prog. Κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι με πόρωσε ποτέ στον βαθμό που θα περίμενα. Την μεγαλύτερη αδυναμία την συναντώ στα φωνητικά που δεν τα μπορώ καθόλου. Με λίγα λόγια πρόκειται για ένα δίσκο αδιαμφισβήτητης αξίας για την εξέλιξη του ιδιώματος, αλλά υπάρχουν πολύ καλύτερα άλμπουμ στον χώρο. Άποψή μου. Πχ οι Anacrusis που ένα χρόνο μετά κυκλοφόρησαν το Manic Impressions και στην συνέχεια το Screams and Whispers.

Nai ρε Πάνο Anacrusis… Tι μπαντάρα κι αυτή. Αυτό το Screams and whispers μόνο το Electric Scum (το οποίο κυκλοφόρησε αργότερα) το επισκιάζει…

=D> =D>

Η πλάκα είναι ότι δεν παίζει να υπάρχουν πιο υποτιμημένα γκρουπς στο σύμπαν!!! Anacrusis + Depressive Age ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

Προσωπικά το control and resistance μου αρέσει πολύ, αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν καλύτερα άλμπουμ στο χώρο…Κ επειδή είναι ένας δίσκος αδιαμφισβήτητης αξίας για την εξέλιξη του ιδιώματος έχει ειδικό βάρος σαν δίσκος γι αυτό και εξαιρέθηκε απο το poll…

Pain of salvation-Remedy lane
Kansas-Point of know return
Dream theater-Scenes from a memory
King krimson-lizard
Rush-hemispheres

(ωραίος που δεν έβαλες το mindcrime!!!)

Πού είναι το Mindcrime???Παράλειψη παιδιά…[-X

Είχα απαντήσει πριν για το mindcrime…κ έχετε ένα δικιο να διαμαρτύρεστε…καλά mabool & light of day, day of darkness τόσο άστοχες επιλογές ήταν…κανένας για αυτα τα υπέροχα albums…να πω την αλήθεια νόμιζα ότι οι sieges even θα ηταν η λιγότερο δημοφιλής επιλογή:-k

Darkthrone - Transylvanian Hunger :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δεν ειναι αστοχες επιλογες.
Δισκαρες ειναι, απλα σχεση τους με το prog ειναι αρκετα εμμεση. :wink:

Αυτό το πόστ έγινε καταλάθος. Κάποιος μοντ ας το σβήσει.

Διάλεξα το Lateralus, και μετά έπεται το The art of navigating by the stars.
Παραδέχομαι το μεγαλείο των υπολοίπων albums (όσων έχω ακούσει τουλάχιστον), αλλά το lateralus το έχω λιώσει (έχει χαλάσει το cd και δεν παίζει τα 2 τελευταία κομμάτια, αλήθεια!).

Ωραίος!κυριολεκτικά το έχεις λιώσε λοιπόν…ναι το The art of navigating by the stars είναι καταπληκτικο. Κ ευτυχώς είδα πάνω απο το μισό album live εκείνο το βράδυ στο underworld…είχε δεν είχε 200 άτομα…[-X

Ναι, πράγματι… Και να φανταστείς όταν πρωτοάκουσα το the art of navigating by the stars, λέω “καλά, πολύ dream theater το παίζουν αυτοί!”. Πόσο λάθος έκανα…

A! Kαι για να μην ξεχνιόμαστε:

με έπιασε μια Coroner - ίλα σήμερα μετά από καιρό. Σαπίλα, εφιαλτική ατμόσφαιρα, ένας Vetterlι να δίνει ρέστα στην κιθάρα. Οι Coroner με αυτό το άλμπουμ ξεφύγαν από την επίγεια τελείως. Από τις πρώτες νότες του Τhe Lethargic Age και τις αλλαγές από 4/4 σε 5/4 του drummer μέχρι τις ψυχεδελειές του Host που κλείνει τον δίσκο. Groove - άτα ριφφς, rythm section που παίζει στον δικό του γαλαξία, και βέβαια το σόλο του Serpent Moves που παίζει να είναι και το καλύτερο που έχω ακούσει ποτέ.

Grin until I lose myself…

το πιο thrash κομμάτι του δίσκου σε live εκτέλεση το 93

και το Serpent moves

απλώς ακούστε το το σολο που ξεκινά στο 3¨15 και προσκυνήστε!

Πωωω, ρε… Όλο λέω να το πάρω αυτό και όλο το ξεχνάω! #-o Μόνο το ομόνυμο έχω από μία συλλογή του Hammer εδώ και χρόνια, το οποίο τα σπάει απλώς. Αλλά, ναι, Coroner δυστυχώς δεν έχω πολυακούσει πέρα από συτό.

Γενικά είναι ψιλοδυσευρετο το cd νομίζω. Τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει πριν καμμιά δεκατία είχα φάει τον κόσμο να το βρω. Τώρα δεν ξέρω αν έχει παιχτεί καμμιά επανακυκλοφορία. Όλα από Coroner μαμούν κανονικά, αλλά αυτό είναι το αγαπημένο μου. Aν θες κάτι σε pure thrash προτείνω το RIP. Το Punishment For Decadence είναι ένα πολύ καλό άλμπουμ που συνδυάζει τα thrash στοιχεία με τις πιο τεχνικές τους διαθέσεις που θα κυριαρχούσαν αργότερα, αλλά θέλει αρκετές ακροάσεις και τα τραγούδια κάπου μοιάζουν πολύ μεταξύ τους. Όταν λέμε για tech/prog thrash με ένα old school feeling μιλάμε για No More Color. Το Mental Vortex είναι κομψοτέχνημα επίσης με αρκετά μοντέρνο early nineties ήχο, και το Grin είναι απλώς ο δίσκος που ακούει ο Θεός όταν θέλει να καταλάβει τι έκανε το ανθρώπινο γενος και εξελίχτηκε τόσο πολύ.

δεν ηταν κακο το κομματι απο coroner. αλλα πιστευω πως δεν εχει κανενα λογο να βρισκεται εδω μεσα το λινκ αυτο.
Thrash ηταν.οχι prog.

Για Coroner πριν κανα διμηνο ειχα δει ολη την δισκογραφια τους στο Μετροπολις σε προσφορες 8-9 ευρω.

φίλτατε camelspotter oι Coroner (μαζί με τους Anacrusis) ήταν το συνώνυμο του prog thrash. O συγκεκριμένος δίσκος έχει μία πιο industrial κατεύθυνση βέβαια, και πολλοί τους κατηγορούσαν για την απάρνηση των thrash ριζών, οπότε θα είχε κάποιο νόημα να πεις ότι δεν είναι thrash, και όχι ότι δεν είναι prog. Πρέπει να ακούσεις όλο το άλμπουμ, θα σου αρέσει!