Αγαπημένα Prog albums - Ψηφίστε!

Παιδιά όπως έχει ειπωθεί ήδη μιλάμε για albums με prog επιρροές οπότε αφού μόνο 10 επιλογές χωράει το poll λογικό είναι να εκφέρετε γνώμες για αγαπημένα δικά σας albums με την συγκεκριμένη ταμπέλα…Απλά θα ήταν καλό να ψηφίζεται και κάποιο απο τα δέκα προτεινόμενα καθώς αυτός είναι ο σκοπός του poll…Αλλά αν πιστεύεται ότι κάποιο δικό σας personal best λείπει απο την λίστα κάλο θα ήταν να το αναφέρεται!

Εγώ έχω ήδη γράψει ότι από την λίστα σου ψήφισα το Focus, και από εκεί και μετά απλώς λέω κάποιες δικές μου προτιμήσεις.

Όσο για τις υπόλοιπες επιλογές του πολλ:

Dream Theater: ποτέ δεν ήμουν της φάσης ιδιαίτερα, είναι Θεοί, το ξέρω, αλλά ο μόνος δίσκος που με πορώνει από την αρχή μέχρι το τέλος είναι αυτός που έχει το As I Am. Νταξ, μπανάρετέ με ελεύθερα :-). Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω, τα παλιά τους είναι πολύ ωραία αμπουμς αλλά δεν με είχαν πορώσει ποτέ όπως τον υπόλοιπο κόσμο .
Pain Of Salvation: Δεν έχω ακούσει ποτέ
Opeth: Αγαπημένο μου το Deliverance, τα υπόλοιπα δεν με τρελαίνουν.
Sieges Even: Δεν τους ξέρω.
Fates Warning: Δεν άντεχα ποτε να ακούσω νότα, παρά τις κατά καιρούς φιλότιμες προσπάθειές μου! Θυμάμαι σαν χθες ότι είχα ανταλλάξει με έναν φίλο το cd μου Α pleasant shade of gray με το Summon The Dead των Flames. χαχαααα!
Τool: Το Lateralus μου αρέσει. Τα υπόλοιπα δεν.
Green Carnation: ο συγκεκριμένος δίσκος είναι απίστευτος.
Orphaned Land δεν έχω ακούσει
Psychotic Waltz: Αν υπήρχε το Bleeding στη θέση του, ίσως και να το ψήφιζα.

Ευκαιρία να ακούσεις μερικά πράγματα!!Όπως και εγώ που δεν έχω ακούσει ποτέ coroner…Βασικά νόμιζα ότι κινούνται σε black μονοπάτια αλλά μάλλον καμμία σχέση…Το να ψηφίζουν τα album του poll δεν το είπα προσωπικά για εσένα αλλά γενικα…

λοιπον απο τα αλμπουμς του πολ
μαρεσουν ολα
με λιγοτερο το dream theater (προτιμαω καποιο παλιοτερο τους)

ψηφισα το sieges even γιατι εφαγα τεραστιο κολλημα με την παρτη του

αυτο που ειπε ο ChrisP για το οτι θα πρεπε να ονομαζεται το θρεντ αλμπουμς με prog στοιχεια δεν συμφωνω

τι ειναι prog??

το τεχνικο??

ή το προοδευτικο??

αν ειναι το τεχνικο,τοτε σχεδον ολες οι επιλογες το καλυπτουν, καθως οι παικτικες ικανοτητες των περισσοτερων συγκροτηματων ειναι αδιαμφισβητητες

αν ειναι το προοδευτικο, παλι σχεδον ολες το καλυπτουν, καθως τα περισσοτερα αυτα αλμπουμ πηγαν τη μουσικη ενα βημα παραπερα!

Το prog επιρροές φαντάζομαι εννοείται σαφέστατα και με τους δύο όρους…απλά κάποια απο τα album έχουν στοιχεία και απο άλλα ρεύματα είτε απο τον χώρο του metal είτε απο άλλους οπότε έκει φαντάζομαι στοιχειοθετείται η λέξη επιρροές…

Dream Theater : Απιστευτη μπαντα κ δισκαρες Images, Falling, Awake, Scenes, 6 Degrees… ΔΙΣΚΑΡΕΣ ΟΛΑ! με καλυτερο τους το Falling into Infinity.(πολλοι θα διαφωνησουν γιατι δεν ειναι τοσο τεχνικο κ πολυπλοκο… στα παπαρια μου…). ολα τα μετεποιτα αλμπουμς ειναι απλα κατωτερα κ καθολου αξια του ονοματος τους.

Pain of Salvation: Μπανταρα!!!τα 4 πρωτα ειναι μοναδικα!!!ανεπαναληπτα και τελεια!!!( αν και μου θυμιζουν στα πρωτα 2 αν οχι στο πρωτο Faith No More…) το Scarsick δεν ειναι στα ιδια κιβικα…του λειπουν τα απιστευτα μπασα του Kristoffer που ηταν απο οτι φανηκε πολυ σημαντικος στην ολη φαση.

Tool: Αenima, Lateralus, 10.000 days απλα σπερνουν!!!

Opeth: o καθε δισκος ειναι ΠΑΝΤΑ καλυτερος απο τον επομενο…ετσι απλα με αποκορηφωμα το Ghost Reveries!!!

Fates Warning οσα εχω ακουσει δε μου καθονται καλα…κατι με χαλαει οταν τραγουδαει ο τυπος…καλη φωνη αλλα σα να μου λειπει η μουσικη απο πισω…

Cynic,Green Carnation, Sieges Even δεν εχω ακουσει πανω απο ενα κομματι…too busy ψαχνοντας 70’ς…

Psychotic Waltz μονο το 1ο που γαμαει απλα!!!

Opeth - Blackwater Park…

Επίσης από τη λίστα μετράνε άσχημα και Tool - Lateralus, Orphaned Land - Mabool και Cynic - Focus…

Δεν έχω θέμα με το να μην είναι κάτι τεχνικό και πολύπλοκο, απλά στο Falling αυτό που με χάλασε σε ένα βαθμό είναι η (ευτυχώς αποτυχημένη τελικά) προσπάθεια) να περάσουν οι Theater σε mainstream ακροατήρια με τον Desmond Child να “βοηθάει” στις συνθέσεις. Ακόμα θυμάμαι την πρώτη τους συναυλία στην Ελλάδα το 98 να διαφημίζεται σε mainstream ραδιόφωνα με το Hollow Years για να μαζέψει και άσχετο κοινό (προς τιμήν της η μπάντα δεν έπαιξε το συγκεκριμένο κομμάτι ακείνο το βράδυ).
Και οι ίδιοι οι Theater το λένε πως έχουν μετανιώσει για το πως βγήκε αυτός ο δίσκος.
Σε αυτό που λες για τα άλμπουμ μετά το 6 Degrees συμφωνώ, ειδικά για το τελευταίο…:frowning:

Παίδες οι Theater πάσχουν πια από ιδέες…Το ιδίωμα έχει προχωρήσει σε καινούρια και πολυδιάστατα δεδομένα κ οι Theater ακολουθούν την ίδια συνταγή…Πάντως μην ξεχνάμε ότι το falling into infinity έχει και ένα trial of tears, ένα peruvian skies και το φοβερό hell’s kitchen και lines in the sand!συμφωνώ όμως για την εμπορικότητα του δίσκου όπως συμφωνούν κ οι δημιουργεί του όπως είπες!Τι δισκάρα είναι το Out of myself - Riverside8O …Το ακούω όλη την ώρα…Έπρεπε να είχε μπει στο poll…κριμααααααααα

Από αυτά που έβαλες το Social Grace(αν και το καλύτερο τους για μένα είναι το Into The Everflow), απαράδεκτη η απουσία του Rage For Order(το προσωπικό αγαπημένο μου). Από κει και πέρα κάποια πολύ λατρεμένα μου χωρίς αξιολογική σειρά:

Pain Of Salvation - Be
Watchtower - Energetic Dissassembly
Mayfair - Die Flucht
Sieges Even - A Sense Of Change
Fates Warning - A Pleasant Shade Of Grey
Shadow Gallery - Tyranny

:thumbup:

Από το poll οκ φανταστικό το art of navigation αλλά τελείως άκυρη η επιλογή του…

Για Queensryche, Psychotic Waltz τα είπε ο DarthVader
Από Mayfair - Behind
Sieges Even - όλα
Watchtower - Energetic Dissassembly
Fates Warning - Awaken The Guardian (Φ Υ Σ Ι Κ Α !!!)
Leviathan (US-Colorado) - Ο Λ Α !!!
Adramelch - Irae Melanox
Dividing Horizons - Seizure
Lanvall - Melolydian Garden
Xerxes - Beyond My Imagination
Mastermind (US)
Catharsis - Pathways to Wholeness
Ricochet - Among the Elements
Sagittarius - Sanity of madness (τελείως καμμένοι!!)
Payne’s Gray - Kadath Decoded
The Last Things - Circles And Butterflies
Divine Regale - Ocean Mind
Life Artist - A Diary of Inner Visions
Conditioned Response - Pavlov’s Dog
Eldritch - El Nino
Labyrinth - Return to heaven denied
Last Warning - From The Floor Of The Well
Enchant - Juggling 9 or dropping 10

and many many more…

Πω ρε φίλε, δεν ξέρω το χριστό μου τελικά.

Me too…:stuck_out_tongue: αλλά το πέρασα το κόλλημα με το prog γενικα οπότε δεν μου καίγεται και καρφί…όπως κατάλαβες αν έβαζα όσα προτείνεις θα ψήφιζες μόνος σου:lol:

πιστευω πως εχουν πολυ καλυτερα αλμπουμ απο αυτο :slight_smile:

Απ τις επιλογές του πολλ, το perfect element γιατί ήταν η πρώτη μου επαφή με τους σουηδούς και έχω δεθεί μαζί του λόγω καταστάσεων…

Γενικά κ χωρίς αναφορά σε prog rock (και με έναν δίσκο ανά συγκρότημα, κλασσικά…):

  1. Amorphis - Tuonela
  2. Arcturus - Aspera Hiems Symfonia
  3. Atheist - Unquestionable Presence
  4. Conception - Flow
  5. Cynic - Focus
  6. Death - Symbolic
  7. Depressive Age - Lying In Wait
  8. Dream Theater - Images And Words
  9. Fates Warning - Parallels
  10. Mekong Delta - The Music of Erich Zann
  11. Pain Of Salvation - Entropia
  12. Psychotic Waltz - A Social Grace
  13. Queensryche - Rage For Order
  14. Shadow Gallery - Carved In Stone
  15. Tool - Aenima

Γράψε την άποψη σου!

Ξεχωρίζω το συγκεκριμένο άλμπουμ όχι μόνο γιατί μου δημιουργεί κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά συναισθήματα κάθε φορά που τον ακούω αλλά και γιατί με αυτό το άλμπουμ πιστεύω πως “έσπασαν” την “κατάρα” των prog συγκροτημάτων που ενώ έχουν πολύ αξιόλογα τραγούδια δεν έχουν ευκολομνημόνευτα σημεία ή refrain. Μπορεί π.χ να θεωρείς το wounded ή το time lost καλύτερα συνθετικά (για το μέτριο Break ούτε λόγος απ’ την πλευρά μου) αλλά το juggling υπερέχει κατ’ εμέ στο σύνολο. Ίδια πάνω-κάτω περίπτωση οι threshold που δεν τους ανέφερα με το επιπλέον πρόβλημα των συχνών αλλαγών τραγουδιστών.

IQ - Subterranea ω άπιστοι…

εγω θα ελεγα οτι στο break αρχισαν να εχουν ευκολομνημονευτα τραγουδια (break, my enemy, the lizard)
μετριο δεν θα το λεγα
ανισο ειναι καλυτερος ορος
αν και το γουσταρω πολυ σαν αλμπουμ

τωρα για καλυτερο τους
ναι ενταξει ειναι προσωπικες οι γνωμες

το πρωτο τους για κλασσικο προγκ ειναι φοβερο
με το χερι του rothery στην παραγωγη

αλλα το blink of an eye ειναι σουπερ
συνδιασμος
προγκ
πιασαρικων σημειων
και εκσυγχρονισμος μαζι

+1 (αλλά το θεωρώ progressive rock κ κρίνοντας απ το πολλ μάλλον μιλάμε περισσότερο για prog στο μεταλ)

Ξέχασα να εμφανίσω το εμοτικον που προσκυνάει για την αναφορά των Depressive Age λίγο πιο πριν απο τον dude.