Αγαπημένα Prog albums - Ψηφίστε!

το xerxes το 'χα αγοράσει πριν αρκετό καιρό, αλλά μου φάνηκε σχετικά μέτριο (βάσει όσων είχα ακούσει τουλάχιστον) και το παράτησα. ίσως θέλει κάποια ακούσματα παραπάνω. πολλά μπράβο για mayfair και catharsis. μπας και έχεις το ντέμο τους να κάνουμε καμιά μόντα (των catharsis εννοώ); από mayfair σίγουρα αξίζουν με το παραπάνω και τα “Die Flucht” , “Find the Screams Behind This Gate” demo. και το “fastest trip…” αλλά σε άλλον ήχο. για μένα από leviathan ξεχωρίζει άνετα το “riddles…” και μετά όλα τα άλλα. κυρίως το ep. πες για Payne’s Gray, The Last Things, Lanvall.

:bow2: :bow2: :bow2:

Ναι το Xerxes είναι “δύσκολο” όπως και το behind αλλά και τα πρώτα I-IV των Mastermind που ανέφερα. Θέλει κουράγιο και υπομονή! :lol:
Δεν έχω το demo των Mayfair που αναφέρεις ούτε και των Catharsis (αν και υποψιάζομαι ότι κάποιος “γνωστός-άγνωστος” θα το έχει - ευκαιρία να κάνω καμιά κρούση! :lol: ). Συμφωνώ για το die flucht αλλά για το fastest δεν θα το έλεγα…

Τώρα για τους Leviathan τι να σου πω είναι υπεραγαπημένη μπάντα έχω 2 κόπιες από κάθε cd τους (μαύρο και ροζ εξώφυλλο από το ep μου λείπει μόνο το πράσινο που μου… το τσίμπησε ο… “γνωστός-άγνωστος”!!). Δεν πιστεύω να το έχεις!!! 8O
Είναι τόσο διαφορετικοί σε κάθε κυκλοφορία! Σίγουρα το ep είναι φανταστικό, μ’ αρέσει η ωμότητα και η “ταχύτητα” του deepest…, η λυρικότητα και το συναίσθημα που βγάζει το riddles και η μελαγχολία που βγάζει το scoring που είναι φοβερή κυκλοφορία αλλά πιστεύω πως την αδικούν τα πολλά τραγούδια (εισαγωγές κτλ, όπως σε ΚΑΘΕ μέταλ δίσκο)

Απ’ ότι βλέπεις η Lady Starlight ήδη… προσκύνησε για Payne’s Gray :smiley: το άλμπουμ των “The Last Things” κυκλοφόρησε από την ίδια εταιρεία που έχει βγει το catharsis (δεν χρειάζονται άλλες συστάσεις!!).
Τώρα ο Lanvall είναι παλιά πουτάνα στο κουρμπέτι (τώρα τα κονομάει με τους Edenbridge) το melolydian garden είναι instrumental solo album οπότε όπως καταλαβαίνεις Love it or hate it. Αν δεν γουστάρεις άνευ φωνής μην επενδύεις, αν γουστάρεις επένδυσε άφοβα.

ΥΓ : δεν ανέφερα τα :

Lord Bane - Age of Elegance
Vauxdvihl - To Dimension Logic

#-o

άντε πάλι :

and many many more… :stuck_out_tongue:

Oποιος εχει κατι απο leviathan η mayfair στον υπολογιστη του και θελει να το μοιραστει ας μου στειλει ενα πμ…εχω ακουσει τοσα για αυτους αλλα δεν βρισκω τιποτα…:roll:

Καλά για το Lord Bane, τί να πω? Δισκάρα από τις λίγες. Κρίμα που τέτοιες γκρουπάρες πάνε στα αζήτητα. Τους Vauxdvihl δεν τους έχω ακούσει γιατί δε βρίσκονται εύκολα και όποτε βρίσκονται οι τιμές είναι άστα να πάνε, αλλά από όποιον έχω ακούσει να μιλάει για αυτούς συνήθως χοροπηδάει σαν τον Donkey Kong.

Eλα λεμε!!!Ετσι μωρε ! Thrash :metal:
Αγαπημενοι οι Death,Cynic,Atheist,Coroner,Depressive Age αλλα και απο το πολλ το αλμπουμ
των Sieges Even και οι Opeth.To Lateralus δεν το σχολιαζουμε για να μην πεσει καμια φωτια να
μας καψει.Αυτα.Δεν ειμαι και πολυ του προγκ.:stuck_out_tongue:
Το Ο:Μ ειναι απο αλλο πλανητη ε!

Ένα άλλο συγκρότημα που νομίζω(αν δεν κάνω λάθος) ξεχάσαμε όλοι είναι το παρακάτω

Μια κατηγορία μόνοι τους μιας και τα techno-doom μονοπάτια τους σχεδόν κανείς δεν τα ακολούθησε.

το χω δει κι άλλη φορά αυτό το όνομα, τόσο καλοί? δεν έχει τύχει να ακούσω τπτ ακόμα… δώσε ένα σύντομο βιογραφικό αν μπορείς :slight_smile:

Επειδή είμαι καλός άνθρωπος θα σου στείλω… :lol:

Από Confessor προτιμώ το 1ο! 8)

xerxes δεν είναι ότι μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο ηχητικά… μέτριο απλά! θα πάρει τις ευκαιρείες του, όπως και να έχει. ο γνωστός άγνωστος χτύπησε, υποθέτω ο ίδος είναι =ρ. το φάστεστ τώρα, είναι αρκετά πιο ποπ από το παρελθόν, αλλά προσωπικά μου αρέσουν τα περισσότερα από τα τραγούδια του, έχει τρaγουδάρες όπως “γουώτερπρουφ” και “δε 90’ς” π.χ.

δεν διαφωνώ καθόλου, και μένα μου αρέσουν όλα, αλλά το “riddles…” έχει πολύ ιδιαίτερη θέση για μένα. όχι, κι εγώ το ροζ έχω. δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν κι άλλα χρώματα!!

όμορφα, θα τσεκάρω. μόνο αυτό το edenbridge με τρομάζει λίγο =ρ

8αμπςαπ.

κατ εμε opeth

το διμενσιον ακόμα και στην κανονική έκδοση βρίσκεται σχετικα “εύκολα”. από 'κει και πέρα, τα υπόλοιπα, πλην του ντέμο προφανώς, έχουν επανακυκλοφορήσει σε digi. εχώ αυτές τις εκδόσεις έχω και μου είχαν στοιχήσει λιγότερο από 10$ έκαστο.

kiratze, είχα ανεβάσει παλιότερα mayfair. τα links δουλεύουν ακόμα, τσέκαρε τα πμ σου.

Δηλώνω άγνοια στο θέμα αγορές από Internet και περιμένω από κάποιον να μου πει κάνα καλό και αξιόπιστο site(πρόσφατα την έβγαλα αυτή τη ρημαδοπιστωτική μη μου βγει ξινή) για αγορές.

Καλά και εγώ, απλά επειδή στο συγκρότημα αναφερόμουν έβαλα την πρώτη εικόνα που βρήκα μπροστά μου.

Την έριξα στους Tool μια και το lateralus το έχω μελετήσει αρκετά. Είναι από τις πιο εγκεφαλικές μπάντες. Κρίμα που δεν έχουν blasts!
Btw κι εγώ προπληρωμένη έβγαλα πρόσφατα. Οι πρώτες αγορές ήρθαν στη βδομάδα, για τις άλλες ακόμα περιμένω. Δε νομίζω να φάω καμιά ήττα!

Δεν νομίζω να είναι ο ίδιος δεν θα ήθελα να πω όνομα όμως. Είπες τη λέξη κλειδί “ποπ” :wink:

Κιθαρίτσα για το παντεσπάνι του!!! :lol: Ξεκίνα μ’ αυτό και αν σου αρέσει έχει και άλλα solo albums.

Ε όχι και πολύ εύκολα, όντως συνήθως πάει ακριβά (ειδικά η γιαπωνέζικη έκδοση), όσο για το ότι κυκλοφόρησαν όλα σε digi δεν το ήξερα! Άλλα $10 που το βρήκες ρε θηρίο?? Μόνο το dimension έχω πετύχει $25… Ομολόγησε!! :roll:

Καλά ο karvou με λογόκρινε γιατί έβριζα τον εαυτό μου??? :lol: :lol: Θ Ε Ϊ Κ Ο !!!:lol: :lol:

[SIZE=“4”]Seventhsign[/SIZE]

Transparent (Millenium)

Αγαπημένη αμερική. Μπάντα η οποία, παρόλο που είχε τα φόντα, δεν άντεξε πάρα πολύ. Πρωτότυπο, ε =ρ
Αγαπούν κι αυτοί ryche/fates, αλλά η λεπτομέρεια στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι νικούν σχεδόν άπαντες που ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Επίσης, έχουν και προσωπικότητα. Τα 2 full length τους τα είχα πάρει πακέτο γύρω στα $20, αλλά μάλλον ήμουν τυχερός, γιατί, ενώ το perpetual destiny βρίσκεται στην ξεφτίλα (5$), το transparent (ή millenium στην ιαπωνική έκδοση - η οποία είναι και αυτή που βρίσκεται… εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δει να πουλιέται ως transparent) πουλιέται ακριβά συνήθως. Αν και με την καλή ισοτιμία $ - € , κάτι γίνεται. Ένιγουεη, πρώτης κατηγορίας prog-power (us), το οποίο χωρίς να είναι χαρούμενο μού χαρίζει ευδαιμονία κάθε φορά που το ακούω. Μιλάω για το transparent μόνο, καθώς από τη στιγμή που τα αγόρασα κόλλησα μαζί του και το perpetual… δεν έχει πάρει πολλές ακροάσεις. 90’ς μπάντα, ε. Θεός τραγουδιστής και καθαρότατο παίξιμο από τους υπόλοιπους που τινάζει το tendex στον αέρα.

Πάρτε μια γεύση από το myspace τους και δείτε Ο Π Ω Σ Δ Η Π Ο Τ Ε αυτές τις καλτιές || http://www.youtube.com/watch?v=3XJU0BXhe6Y | http://www.youtube.com/watch?v=f8Keyr8ybrw1 || που όμως δείχνουν πόσο μεγάλη μπάντα υπήρξαν και πόσο τεράστιος ερμηνευτής ο Analla. Κάντε κ ένα σερτς παραπάνω στο γιουτούμπ, έχει κι άλλο πράμα. Ρισπέκτ.

υ.γ: σε περίπτωση που κάποιος έχει το blueprint… ΣΕ ΨΑΧΝΑΜΕ -ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ!

Αν και ΟΛΑ μα ΟΛΑ του poll είναι αγαπημένοι δίσκοι… (μιλάμε για progressive metal έτσι; όχι rock, απ’ό,τι βλέπω στο poll) θα πω…