ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΝΕΟ\"PROG"\Alternative\ROCK ΜΠΑΝΤΑ

λοιπον ψηφιστε αγαπημενη

  • οχι καλυτερη        -
    

απλα για να δουμε ποια ειναι πιο δημοφιλης
και για να γινει κουβεντουλα
για το νεο αυτο ηχο
που δεν ειναι συγκεκριμενος
και το “prog” που βαλα δεν το βαλα με την κλασσικη εννοια,ωστε να ανακαλεσουμε στο μυαλο μας τους rush,king crimson κλπ και να συγκρινουμε

απλα για τονισω την ταση που χουν τα νεα αυτα συγκροτηματα,να προσπαθουν να ειναι διαφορετικα,ψαγμενα,να εξελισσονται,να δημιουργουν κατι νεο,οσο και αυτο να ειναι σχεδον αδυνατο πλεον!

επισης ενα κοινο στοιχειο των μπαντων αυτων ειναι το ξεκινημα δισκογραφιας του μετα το 2000

επιπλεον αν καποιος αναρωτηθει
απεφυγα τους muse ως πιο δημοφιλης και επειδη κυκλοφορησαν ντεμπουτο το 1999

τους insider τους εχει ακουσει κανεις?δεν θυμαμαι να χω πετυχει κουβεντα γι’αυτους

ψηφιστε
πειτε γνωμες
και γενικα ως πως το ποια βλεπεται ως πιο ελπιδοφορα

αα
και αν ξεχασα καμια μπαντα
ισχουν τα γνωστα
10 επιλογες
αναφερετε τη εσεις
κλπ
κλπ
:slight_smile:

Οι Pure Reason Revolution είναι από τις μπάντες που έπαθα μεγάλη ζημιά όταν την πρωτοάκουσα. Όσο για τις υπόλοιπες δεν τις πολυ ξέρω, με εξαίρεση τους Battles, Mutemath.

Ενδιαφέρον θέμα, καθώς συγκροτήματα όπως αυτά που συνδυάζουν τον alternative και σύγχρονο ροκ ήχο με τα progressive (με την ανοιχτή έννοια) στοιχεία αποδεικνύουν πόσο γραφικές είναι δηλώσεις του τύπου “πέθανε το ροκ” και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Οι Fair To Midland είναι πολύ μεγάλο ανερχόμενο συγκρότημα κατά τη γνώμη μου, ο δίσκος τους “Fables from a Mayfly: What I Tell You Three Times Is True” αποτελεί δισκάρα με όλη τη σημασία της λέξης, και μάλλον είναι το αγαπημένο μου απο τη λίστα.

Για τους Mutemath έγραψα και στο τόπικ τους, το ντεμπούτο τους πραγματικά πρέπει να είναι απο τα πλέον ενδιαφέροντα ακούσματα των τελευταίων χρόνων, καθώς συνδυάζει το alternative rock με το ταξιδιάρικο, ψυχεδελικό και new wave (και όχι μόνο) στοιχείο, και δε μπορώ παρά να περιμένω με περιέργεια τι θα βγάλουν στη συνέχεια.

Οι Dredg είναι κάπως παλιότεροι βασικά, καθώς υπάρχουν απο τα μέσα των '90ς. Απο τα άλμπουμ τους, εκείνο που μου έκανε άσχημα το κλικ ήταν το Catch Without Arms, μπορώ να πω πως μου άρεσε περισσότερο σε σχέση με τα προηγούμενα. Πάρτε και το βιντεάκι.

Τα υπόλοιπα συγκροτήματα της λίστας δεν έχει τύχει να τα ακούσω ακόμα. Να αναφέρω επιπρόσθετα πάντως και τους VAST, τους οποίους ήδη τόσες φορές έχω μνημονεύσει σε αυτό το φόρουμ, και οι οποίοι είναι μάλλον το αγαπημένο μου συγκρότημα των τελευταίων χρόνων, στον χώρο του alternative τουλάχιστον… Ακούστε το ντεμπούτο τους, με τα industrial και τα ambient στοιχεία και θα καταλάβετε…

Ellanor tsekare kai to Generica IV…

Psifisa MuteMath… Ta exoun ola kai symferoun. Live tous patane olous xamou. Theleis na paiksoun pop hitakia? Mporoun. Theleis na paiksoun psyxedelia? Mporoun. Theleis prog ksespasmata? Mporoun. Kai akoma einai katharoi kai se full ntouzenia…8)

Xmm, interesting, i will! :wink:

Aπο το πολλ εχω ακουσει 3 και Coheed and cambria μονο…Θα επιλεξω τους Coheed γτ πιστευω ειναι φανταστικη μπαντα και καθε νεο album τους ειναι και μια νεα ακουστική εμπειρία…

Ωραίος signal, εδώ και καιρό σκεφτόμουν να φτιάξω ένα τέτοιο θρεντ.

Όλες οι μπάντες που είναι στο Poll είναι κορυφή και αγαπημένες μου από τη στιγμή που άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο με αυτά.

Post-prog είναι η ταμπέλα που έχω συναντήσει γι’ αυτές. (Το μάθαμε φαίνεται μετά από όλα τα -core να τα κάνουμε όλα post-)

Θα ψήφιζα Pure Reason Revolution αλλά πιστεύω ότι δεν είναι στο πνεύμα του θρεντ, γι’ αυτό θα πω την αγάπη μου, τους 3 για 2 λόγους

Και γενικά κανείς δεν έχει καταφέρει -στα δικά μου αυτιά- να συνδυάσει τόσο υπέροχα alternative με prog και pop. Συν ότι τόσο γερό κόλλημα με μπάντα που δεν ήξερα είχα πάρα πολύ καιρό να φάω.

Απ’ το Poll τους Insider δεν τους ξέρω. Για πες τίποτα ρε singal

Na po ego? Kaloi, den trelainomai alla eixan agapithei apo fans ton Porcupine kyrios stin arxi (ayto to koino ennoo) . Kanane kai tour mazii alla oi Porcupinakies exoun panta tous Oceansize otan theloun ton ixo tous min ksexname…

OLA AYTA BEBAIA AN ENNOEI O MEGAS SIGNAL TOYS AMPLIFIER :lol:

χαχα όντως οι μέγιστοι Οceansize έπρεπε να μπουν.

¶σε που είναι και φιλαράκια με τους Αmplifier, με μέλη των πρώτων να κάνουν συμμετοχή στον ομότιτλο δίσκο των δεύτερων.

oops #-o

μπραβο ρε νταζ
AMPLIFIER λεγεται η μπαντα!!! ΜΟΝΤΣ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ!!! :Ρ
sorry guys
insider ειναι το αλμπουμ τους!!!

το οποιο ειναι παρα πολυ καλο!!!

τσεκαρετε ενα απο τα καλυτερα κομματια τους!

ειναι αγγλοι
τριο (χμμμ…)
αλλα δεν εχουν πληκτρα… :stuck_out_tongue:

και περαν απο τους porcupine tree
ειχαν σαπορταρει και opeth (τι μου λες?!?)

ο ηχος τους ειναι πιο κλασσικος βεβαια

αυτα!

Ok, το έφτιαξα :slight_smile:

ειδες?
τωρα με τους νεους μοντς η ζωη μας γινεται πιο ευκολη! 8)

Min anysixeis panta ksero ti ennoeis giati eisai tis tromokratikis omadas. Giati ton exete ton father nomizete? 8)

O Manos einai o apolytos Moderatoras, the ULTIMATE. Tous pataei olous xamo leme. Idi mpike taksi edo mesa. H kalyteri metagrafi tou aiona.

H timi mou sto promoting einai psili se proeidopoio kai einai double price gia Theatrakides logo tis psyxikis mou odynis:p

Edit: ELA RE MUTEMATH GERA!

Signal apo periergeia epeidi eida ebales epilogi Alpha Galates , sou arese?

Kleidoste to topic , kerdizoun oi Mute ore!

Eγώ πάντως δεν έχω προλάβει/βρεθει στο mood να το ακούσω, πέραν από αυτά που είχες ποστάρει γι’ αυτούς πριν αρκετούς μήνες.

Αλλά θα γίνει οπωσδήποτε

Mou pire apo tote mexri tora gia na to apokodikopoiiso. Einai poly syntheto kai yperboliko orismenes fores alla…ALLA :papas:

είμαι mod… Θέλουν δε θέλουν, αυτοί θα κερδίσουν :stuck_out_tongue:

Δε τα έχω ακούσει όλα όσα προτείνονται (αν και αυτά που βλέπω είναι ακόμα χαμηλά στην ψηφοφορία), αλλά από τα υπόλοιπα ψηφίζω Mute Math.

Για μένα το Reset είναι ύμνος!

Αν ήταν και οι Kaddisfly στο poll τι θα έκανες daz? :roll:

Dredg για μενα.Το καλοκαιρι που μας περασε ακουγα σχεδον καθημερινα ενα εκ των
El Cielo ή Catch Without Arms.Τελεια αλμπουμ και τα 2.

Re kleidosto mas plisiazoun :lol: Ksereis esy makrine liigo tin paylitsa kai eimaste ok.

Perna apo to tameio na plirotheis Karvou :lol:

Alaniari Manos mou ebales dilimma e? Ksereis poso poromenos eimai me to teleio Set Sail…
To agapimeno mou tragoudi apo Kaddisfly einai to 10lepto (epos eidika gia kalokairi) horses galloping on sail boats apo ton proigoumeno. Otan erthei i ora gia Live omos oi Mute pali tha paroun to probadisma an kai oi Kaddisfly einai poly kaloi. 8)

O deathster exei arxisei na bazei poly nero sto krasi leme…