ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΝΕΟ\"PROG"\Alternative\ROCK ΜΠΑΝΤΑ

Χεχε! O dazmaniak με εχει παρεξηγησει.Τα ειχαμε πει και παλιοτερα στο αλτερνατιβ τοπικ.
Εχω και πιο ελαφρια ακουσματα.Απο το πολλ εχω ακουσει το εκπληκτικο Good Apollo…
των Coheed & Cambria και κατι διασπαρτα τραγουδια απο Mute Math.
Οι υπολοιπες μπαντες (εκτος απο τους 3) μου ειναι αγνωστες.

Λεπόν!

Τους 3 τους λατρεύω πραγματικά. Ειδικά τα 2 τελευταία album. Δεν περιγράφω άλλο.

Και με τους Dredg έχω ένα δεδομένο κόλλημα. Τέχνη.

Οι PRR είναι ακόμα “νέοι”. Μπορεί το The Dark Third να έσπειρε, αλλά έχουν ακόμα δρόμο για να αποδείξουν την σταθερότητά τους.

Για τους Mutemath το brainwashing του φίλου D που ξέρει πόσο εκτιμώ τη γνώμη του έπιασε τόπο. Είναι ήδη στο i-pod μου και αποτελούν θέμα μελέτης που κερδίζει πόντους με τις ακροάσεις.

Αλλά ρε παίδες!

Coheed And Cambria μου τσακίζουν την ψυχή λέμε.
Από τα ελάχιστα συγκροτήματα που μου έχουν “μιλήσει” τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια.
Πέραν της μουσικής, αυτοί οι στίχοι που νε μεν αποτελούν βιώματα του Sanchez, αλλά είναι περασμένοι τόσο ανοιχτα που ταυτίζομαι όλο και περισσότερο δίνουν άλλη διάσταση στις ακροάσεις.

I hope you die right now,
won’t you drink my chemical…

Coheed and Cambria, Mutemath, Pure Reason Revolution και Dredg γουστάρω τρελά. Θα επιλέξω PRR γιατί όπως ξαναέχω πει σε άλλο τόπικ το Dark Third είναι τρελών διαστάσεων δίσκαρος!!

Χμμμ ωραιο τοπικ…Δυστηχως εχω ακουσει μονο coheed 3 dredg και ελαχιστ ppr…Θα τσεκαρω και τους αλλους ομως.Απο αυτους που εχω ακουσει ειναι δυσκολο…Το τελευταιο 3 ειναι στη καρδια μου…Και το Κοχιντ…:wink: Δεν ξερω…απο dredg μ αρεσε παρα πολυ το catch…to el cielo οχι τοσο…πολυ ελαφρυ…θα δω…μαλλον για 3 παω!

παρτε ενα γαματο κομματι απο amplifier οσοι δεν τους εχουν ακουσει!!!

Ωραιος! Μαματο το κομματι.:wink:

αυριο θα σκασει μεγαποστ

ο baresi εχει το midas touch μου φαινεται!

Λοιπον
επανερχομαι για τους τρομερους και φοβερους alpha galates!

αφου ελιωσα το αλμπουμ τις τελευταιες αυτες μερες, ωστε να μπορεσω να εκφερω μια αρχικη γνωμη που να στεκει
καταληγω στο οτι εξης :

κατι ριχνουν στο νερο που πινουν στον Καναδα!δεν εξηγειται αλλιως!!!

ο δισκος ειναι απιστευτος!!!
πιανει τοσες πολλες επιρροες
που τις φιλτραρουν μεσα απο το δικο τους πρισμα
παιζουν στην ουσια μεταλ
και ακουγωνται σαν συγχρονο ροκ!
πως γινεται αυτο?
ελα μου ντε

ο matthew james von Wagner (καμια συγγενεια με τον richard???) απο τι φαινεται καθοδηγειται απο λαμπρο αστερι (ενδιαφερον παρουσιαζει η βιογραφια του στο official site)
ειναι πλεον χαρακτηριστικο οτι οι μπαντες που κυκλοφορουν δισκαρες και γινωνται γνωστες εχουν ενα τετοιο ατομο στις ταξεις τους.

ακουγωντας το αλμπουμ
συναντας τους queen,rush,king crimson,pink floyd,metallica,megadeth,tool,porcupine tree,opeth,meshuggah και αλλους ισως πρωτοστατες της heavy και προοδευτικης μουσικης που πιθανως ξεχναω τωρα!

το κορυφαιο ειναι βεβαια τα love despair , subliminal και entropy and chaos που αγγιζουν τα 11:30, 9:00 και 10:45 λεπτα αντιστοιχα το καθενα, οπου η μπαντα πραγματικα ξεσαλωνει και χρησιμοποιει μεχρι και blastbeat!!

μια νεα μεγαλη μπαντα της progressive (metal) μουσικης εκανε την παρουσια της αισθητη
τετοιες προσπαθειες που σφιζουν απο ενεργεια,ταλεντο και διαθεση για εξελιξη ωφειλουμε να τις στηριξουμε

οπωτε απαντωντας και στην ερωτηση του daz:
οχι απλως μου αρεσε!με αφησε αναυδο!!!

παμε αλλη μια την ρεφρεναρα!!!

[SIZE=“3”]
standing on my own
so afraid to walk away
silence hides all the questions![/SIZE]

η official φωτο τους

και για να μην ξεχνιωμαστε

η δεσποινις Harmony (πληκτρα)

και η δεσποινις Karen (μπασο και αδερφη του Matthew)

Αποφευγω να ψηφισω επειδη α) δεν εχω ακουσει ολα τα γκρουπ του πολλ και β) ειμαι τρελος porcupine-o-fanboys και ξερω οτι λογω El Cielo εκ των πραγματων θα το ριξω στους Dredg. Και στη παρουσα φαση δε γουσταρω, ασε να τσεκαρω κανα ακομη…

εχω λιωσει το love despair απο τους τρελοκαναδους!!!τι κομματαρα ειναι αυτη???

καπως ετσι θα θελα να παιζαν οι pos στο scarsick!!

Mute math!

Kαλά ε δισκάρα το Alpha Galates.

Signal αφού σ’ άρεσε τόσο τσέκαρε και την περσινή δισκάρα των Rishloo :slight_smile:

[SIZE=“2”]The Pax Cecilia[/SIZE] παίδες. Τέλος.

Καινούργιο συγκρότημα αν δεν κάνω λάθος, απλά ακούστε το Blessed Are The Bonds του 2007. Απλά ακούστε το. Είναι απίστευτο!!!

Credits στον Στέλιο που μου τους πρότεινε!

Για μένα, μήνες αφότου τελείωσε το 2007 ,μπορώ να πω πλέον με πάσα βεβαιότητα ότι είναι ο καλύτερος δίσκος που βγήκε πέρσι. Απλά αριστούργημα από κάθε άποψη, και είμαι από τους τυχερούς που έχουν το αντίτυπο που έστελναν τζάμπα, με απίστευτο artwork κτλ

Μόνο που Ellanor, δεν ταιριάζει σ’ αυτό το θρεντ, αλλά στο post-rock/post-metal κυκλοφορίες :roll:

Εγώ πάλι γιατί βρήκα πολλά alternative στοιχεία στον δίσκο για να θεωρήσω πως ταιριάζει εδώ? Post/alternative/metal, όλα σε ένα προοδευτικό καλούπι, επομένως ασφαλώς και ταιριάζει (και) σ’ αυτό το θρεντ.

Χμμμ, μυρίζει τόσο πολύ Isis και έχει τόσα πολλά post στοιχεία, που αν δεν μπει αυτός ο δίσκος εκεί, τότε ποιος θα μπει!

Επίσης εδώ δε μιλάμε απλά για prog μπάντες με alternative επιρροές, μα για μπάντες της σχολής των Dredg, Coheed & Cambria κτλ. Δηλαδή, όλη αυτή τη νέα σχολή του Prog που υπάρχει στην Αμερική και προσπαθεί να βρει την ταυτοτητά της. Γι’ αυτό και αν βάλεις δίπλα-δίπλα όλα τα συγκροτήματα που έχουν αναφερθεί εδώ και τους TPC, οι τελευταίοι θα είναι πολύ παράταιροι.

Τέσπα, δεν έχει νόημα, εξάλλου κι εμένα μου τη δίνει να κατηγοριοποιώ τη μουσική, οπότε ας μείνουμε στο ότι είναι υπερτεράστιος δίσκος. Και σ’ αυτό το σημείο θα κάνω ιδιαίτερη μνεία στη επίσης φοβερή στιχουργική δουλειά!!

I sing a song of sinking ships in a soft, sleeping sea

ΕΠΟΣ

Εδιτ: Ατάκα του Στέλιου μερικές μέρες μετά απ’ όταν μου είχε πει ότι είναι ένας απλά καλός δίσκος αφήνοντάς με άναυδο: “Δεν έχω ξαναϋποτιμήσει τόσο ένα δίσκο”

Αν δεν έχει προταθεί αυτός ο δίσκος στο θέμα για το post μπορούμε άνετα να τον ξαναπροτείνουμε! Τέτοια δισκάρα που είναι, δε χάνουμε και τίποτα να το αναφέρουμε σε όσο περισσότερα θρεντ γίνεται, μήπως και το ακούσει και κανένας παραπάνω! 8)

Σταμάτησαν να το στέλνουν? Δηλαδή έχω και εγώ επιτέλους κάτι σπάνιο στην κατοχή μου? :stuck_out_tongue:

The Pax Cecilia ! Εκπληκτικο αλμπουμ!Τι να λεμε τωρα.
Συμφωνω και εγω με Μανο οτι ταιριαζει πιο πολυ στο post rock topic.
Το εχω και εγω απο το καλοκαιρι και ολη η συσκευασια ηταν τελεια.
Μεχρι και το χαρτι που ειχαν τυλιξει το cd.Oσοι εχουν δει ολο το
artwork ξετρελαθηκαν.
Ακουσα και το Wake Pig των 3.Με μια ακροαση μου φανηκαν πολυ καλοι,
αν και δεν νομιζω να βρω μπαντα να μαρεσει πιο πολυ απο τους Dredg.