Prog Rock

Αντε παμε για πιο κλασικα πραγματα (σου την εφερα Kourou HA HA HA) Εγω παντως ειμαι αναμεσα σε Pink Floyd, Rush, Wishbone Ash

Θα ψηφίσω Pink Floyd, αν και στο χώρο αυτό (επειδή ασχολούμαι) υπάρχουν κυριολεκτικά ΑΠΕΙΡΑ σχήματα και μπάντες (τα περισσότερα underground φυσικά), από τα οποία αξίζουν (καμιά φορά περισσότερο από τα αναφερθέντα) ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! :wink:

psifizo Floyd an kai mou loipoun oi Camel apo to poll

Rush re paidia…

Μιας και υπήρχαν 2 επιλογές για τους Yes, η μία έγινε Camel.

Πολύ δύσκολη πάντως η επιλογή. Βρίσκομαι μεταξύ Camel, Eloy, Wishbone Ash και Jethro Tull (τους Floyd δε τους θεωρώ progressive). Τελικά ψηφίζω… Eloy

Οντως πολυ δύσκολη επιλογη… :? Να ψηφίσω Jethro Tull γιατι ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτήματα? Να ψηφίσω τους θεούς Yes? τους θεότατους Camel? Τους υπερτεράστιους Floyd? .
Mαλλον Camel …

Θα ψηφίσω Jethro Tull γιατί είναι μέσα στις πολύ αγαπημένες μου μπάντες και τα περισσότερα από τα άλμπουμ τους είναι επίσης στα πολύ αγαπημένα μου.

Too Old To Rn’R, Too Young To Die

__Xχμμμμ… απο τις δυσκολότερες αποφάσεις σε poll. Tελικά ψήφισα Rush.
Oχι πως οι άλλες μπάντες δεν άξιζαν τη ψήφο μου -κάθε άλλο. Ομως είναι, νομίζω, ποιό κοντά απο κάθε άλλο σε αυτό που εγώ θεωρώ proggresive. Π.χ. οι Floyd, ναι, τάραξαν το σύμπαν, με τη προοδευτικότητά τους, όπως και Hendrix, αλλά μαζί με τους Jethro Tull ΔΕ θα τους χαρακτήριζα 100% ως prog. μπάντα… δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

__Ετσι δεδομένου ότι οι Eloy μου φαίνονται λίγο ξενέρωτοι (λίγο!) και ότι δεν έχω ακούσει πολύ απο ΥΕS, θα ψηφίσω τους θεούς Rush!!

Ας δικαιολογήσω κι εγώ κάπως την ψήφο μου (Eloy).

Καταρχήν να πω ότι τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στους Camel και τους Jethro Tull (η συναυλία των οποίων το καλοκαίρι ήταν στις καλύτερες μου). Για τους Pink Floyd τι να πω… χρειάζονται σελίδες ολόκληρες γι’ αυτή τη μπάντα και πάλι δε θα μπορέσουν να ειπωθούν όλα. Δε θα τους χαρακτήριζα progressive πάντως, στο στυλ τουλάχιστον που είναι τα υπόλοιπα groups του δημοψηφίσματος. Α, και για τους Eloy: Προσωπικά σα μουσική προτιμώ Camel και Jethro Tull, αλλά οι Eloy μου φαίνεται είναι πιο κοντά στον ορισμό -έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ- του progressive. Rush έχω ακούσει αλλά όχι τόσο πολύ, οπότε τους “απέκλεισα” σχετικά εύκολα.

Mερδεύτηκα και ψήφισα FLOYD αν και δεν είναι progressive κατά την αποψή μου(τους περιορίζει πολύ ο όρρος), για αυτό λοιπόν λέω RUSH!!!Οι θεοί του είδους, ποτέ μια 3 μελής μπάντα δεν ακούστηκε σαν ολόκληρη ορχήστρα. 8) 8) 8) 8) 8)

__I couldn’t agry more!!! 8)

Pink Floyd kai Jethro Tull με διαφορα!!!

[SIZE=“5”]ΟΛΑ!!![/SIZE]

Pink Floyd

Asxeta me to ti protimaw,apolito progressive Rock sigrotima thewrw tous Genesis apo kathe apopsi…Theatrikotita,ekswfilla,mousiki,emfanisi,diskous,endimasia,sinavlies,fisiognwmies klp klp

Rush. Συμφωνω με Kourou. Οι Pink Floyd δεν ειναι progressive.

επιτελους κ ενας λογικος ανθρωπος!:smiley:

Ειναι πολυ παραπανω απο progressive. :wink:

τωρα μου το χαλασες…:stuck_out_tongue:

bluez μου φαινεται οτι δεν τρεφεις και ιδιαιτερη συμπαθεια στους Floyd…