Prog Rock

θεωρώ πως τα albums που βγάλανε απο το Nursery crime μέχρι το Trick of the tail είναι φοβερά.Γαμάτες μελωδίες(οχι οσο των camel βέβαια :wink: ) και παίζει κιθάρα ο θεός steve hackett.

Foxtrot το καλυτερο με διαφορα για εμε… μετα Nursery Crimes κ μετα Tresspass!!!

Floyd για μένα. Λείπουν πάντως πολλά ονόματα αλλά η σκηνή ήταν τεράστια. Που να χωρέσουν όλοι αυτοί σε ένα Poll.

Νομίζω ότι οι Rush είναι η περισσότερο σημαντική μπάντα. Αν και δεν θα τους έλεγα καθαρά rock.

Που είναι οι King Crimson ωρέ μάναμ.

pink floyd

Αν και τώρα πάω να ακούσω το Harbour Of Tears είναι αμαρτίσ να έχουν οι Genesis μόνο μια ψήφο

Prog δυστυχώς δεν έχω ψάξει όσο ήθελα, μόνο Jethro Tull, Rush, Pink Floyd αλλά αυτά παλιότερα. Σιγά σιγά θα αρχίσω να ψάχνω…

Respect σε όλα τα ιερά τέρατα. Οι Floyd, απλά δεν είναι το στυλ μου, αλλά είναι σε άλλη διάσταση. Οι Tull κοι οι Eloy είναι μεγάλα κολλήματα, αλλά είκοσι χρόνια έρωτας με τους Rush δεν ξεπερνιούνται και δεν υπάρχει και κανένας λόγος. Για τα γούστα μου και την ταπεινή μου γνώμη, πρώτοι μεταξύ ίσων…

pink floyd…:slight_smile: παρατηρησα οτι λειπουν οι king crimson…:?

RUSH χωρις δευτερη σκεψη…με καθε σεβασμο στους εξισου τεραστιους pink floyd!!!Το κατεξοχην προγκρεσιβ ροκ οφειλει την υπαρξη του στους καναδους γιγαντες!!!

Με όλο το σεβασμό μου στους Rush, το Progressive Rock υπήρχε μια πεντάρα χρόνια πριν οι Rush βγάλουν δίσκο.

Εντάξει τώρα αγγίξατε το ευαίσθητο σημείο μου

Λατρεύω σχεδόν όλες τις μπάντες του poll και τις περισσότερες απ’όσες έχουν αναφερθεί, πλην μερικών που δεν έχω ψάξει ακόμη (π.χ. Jethro Tull)…

Αλλά όπου υπάρχουν οι λέξεις “Progressive Rock” το #1 όνομα είναι…

[SIZE=“7”]RUSH[/SIZE]

edit: Η αγαπημένη μου μπάντα overall είναι οι Floyd πάντως, για να εξηγούμαστε :stuck_out_tongue:

king crimson και μετα οι λοιποι-ον τοπικ,χμμμμ…μαλλον φλουντ

[SIZE=“5”]ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΤΕ…[/SIZE]

Oλες οι επιλογες του πολλ ειναι κορυφαιες…Ολα τα γκρουπ μου αρεσουν αλλα ψηφισα Camel…Χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο!

jethro tull γιατι ειναι σπουδαιο συγκροτημα γιατι ο αντερσον ειναι τεραστια μορφη γιατι εχουν γραψει το too old to rock n roll too young to die και γιατι ολες τις ψηφους τις εχουν παρει οι φλουντ και οι ρασ

Pink Floyd!!!
Απλά εξαιτίας τους άρχισα να ακούω καλή μουσική… :bow2: