Prog Rock

Εγω λεω οτι δεν ψηφισε τιποτα.Ολα τα γκρουπ του πολλ εχουν πουλησει πανω απο 10 δισκους στο συνολο το καθενα,αρα δεν ειναι αρκετα τρου για τα γουστα του Λεντ.

[FONT=“Comic Sans MS”]Οι ψήφοι μισοφαίνονται…
δηλαδή δεν φαίνονται τα εξής
9 ψήφοι Pink Floyd, 3 των Rush, 2 των Camel και των Jethro Tull και 1 των Wishbone Ash και άλλη μία των Eloy… άρα κάτι από αυτά ψήφισε :stuck_out_tongue:

Θα ψηφίσω Yes (γιατί δε μπορώ να πω πως έχω ακούσει Camel,Jethro Tull και Eloy…:oops: )
και γιατί μου αρέσουν και δεν έχουν ψήφο,κρίμα είναι…:frowning: [/FONT]

Το Argus? :stuck_out_tongue:

Pink Floyd απλά και όμορφα 8)

Ουτε για μενα ηταν δυσκολο
floyd με τη μια:–

Όλοι τεράστιοι και αγαπημένοι μου αλλά χωρίς 2η σκέψη ψήφισα Pink Floyd.

εχω να πω ενα…

οι Rush παιζαν Prog για ενα διαστημα…
oi Yes το ιδιο…και μαλιστα δεν ηταν και καλη μπαντα…αλα εγινε ονομα κ ακομα αναρωτιεμαι πως…
οi Wishbone Ash…δεν ειναι prog…δε ξερω πως μπηκαν εδω μεσα αυτοι…
οι Jethro Tull παιξαν κατα περιοδους prog
oi Floyd το ιδιο…και μαλιστα πολυ λιγοτερο απο τους αλλους…

οι Camel απο την αλλη εαν δε γνωριζετε…μεχρι και το 2001 πριν την αρρωστια του Latimer, βγαζαν Καργα Prog δισκους…ποτε δε φυγαν απο το ιδιωμα αυτο…και παντα με πολλα κ καινουρια στοιχεια μεσα! απο το 73 μεχρι το 2001!!! και ακομα γραφει ο γερο Latimer! κ περιμενουμε κ καινουριο υλικο!

αρα ετσι θα επρεπε να γινεται πιο αντικειμενικα το δημοψηφησμα…και οι camel φυσικα ειναι οι μεγαλυτεροι Progsters που υπαρχουν μιας και καμια αλλη μπαντα δε συνεχισε απο τοτε μεχρι σημερα κ ιδιως στο ιδιο ιδιωμα του Prog…

ΥΓ: γιατι δεν υπαρχουν οι Kansas μεσα?

Οϊμέ…

οιμε?? γθατι ετσι? διαφωνεις?

PORCUPINE TREE!!!

Ψήφισα Floyd. Αν είχα και άλλη επιλογή, θα έλεγα Rush…
Ερώτηση: Οι ΘΕΟΙ [SIZE=“3”]MARILLION[/SIZE] πού είναι???

Αν επρεπε να ψηφισω ενα απο δαυτα, θα διαλεγα Rush (αν κι εχω προσωπικο κολλημα με Eloy). Γενικα ομως King Crimson και μετα το χαος.*

*Για τα παραπανω ως κριτηρια συνυπολογιστηκαν τα Vapor Trails και The Power To Believe. Ειδικα το δευτερο.

Για ολους τους λατρεις της 70’ς prog/Psychedelic/jazzrock σκηνης και ιδιαιτερα της αγγλικης Canterbury!! που κατα τη γνωμη μου εχει τα πιο ενδιαφεροντα σχηματα και δισκους.

Caravan
Hatfield and the north
National health
Egg…ποιοι E.L.P…xaxaxaxaxa
Camel (raindances, breathless)
Soft Heap
Soft Head
Soft Machine
Gilgamesh
Steve Hillage
Gong
Alan Gowen, Phill Miller, trevor Tomkins, Richard Sinclair (τη μια δισκαρα που βγαλανε)
Arzachel
και μαζι με ολα αυτα και οι Ain Soph, Kenso απο Japan!!!

μερικα ειναι πολυ σπανια και τα εχω ανεβασει σε torrents.

αυτα παραφτανουν πιστευω.

Εσύ να τσεκάρεις τo περσινό ντεμπούτο των Καναδέζων Kosmos όπου διασκεύαζουν ένα κομμάτι των Gong.

έδιτ: και μιας και βαριέμαι, ας ποστάρω μερικά κλασσικά και αγαπημένα μου άλμπουμς από τον χώρο:

αυτα ειναι κλασικα ρε συ…εγω ειπα να γραψω τα λιγοτερο γνωστακ υποτιμημενα αλμπουμς κ μπαντες.
να ξεφυγουμε απο αυτα τα κλισε…να ξερεις…για καθε γνωστη μπαντα υπαρχει μια underground που παιζει το ιδιο καλα κ μαλλον καλυτερα.απλα δεν ειναι Mainstream.

απλα ακου Kenso…θα τρελαθεις!! κ αν τρελαθεις που θα γινει σιγουρα…ακου National Health k Ain Soph…αν τρελαθεις κ μ αυτα τοτες κοιτα σιγουρα Hatfield & The North και μετα τα αλλα που εγραψα…Guaranteed!!! εγω δε γραφω οτι ναναι…δε λεω ετσι ευκολα καλα λογια…

Ακου Kenso…αντε να χασεις 80 λεπτα(2 αλμπουμ)δεν ειναι τπτ… ψαξε στο mininova.

οσο για τους Kosmos δε μ’αρεσαν…ακουσα…τπτ το ιδιαιτερο…ξαναπαιγμενα πραγματα…

ε ναι, ως “γνωστά κ κλασσικά” τα πόσταρα και εγώ. Anyway, το θέμα με τους Kosmos είναι ότι πρωτίστως είναι μία νέα μπάντα (και όχι τίοποτα ξεχασμένα φαντάσματα του παρελθόντος) που στον πρώτο της μόλις δίσκο παίζει πολύ καλά (φαντάζομαι αυτό κάνει μπαμ τουλάχιστον). Όσον για το αν παίζουν χιλιοπαιγμένα πράγματα, ναι όντως αλλά και οι ίδιοι έχουν δηλώσει ότι ξεκίνησαν το γκρουπ για πλάκα, ακούγοντας krautrock και space rock δίσκους και είπαν να βγάλουν κάτι που να μοιάζει με τον ήχο αυτό. Δεύτερον λοιπόν, έχουν αγνές προθέσεις. Τρίτον, το δεύτερο κομμάτι που υπάρχει στον δίσκο είναι αρκετά διαφορετικό, είναι σχεδόν electro / ambient κάτι που σε εμένα μου ακούγεται αρκετά καλό και ξεφεύγει από τον υπόλοιπο ήχο καθώς θυμίζει new wave φάσεις των 80’ς. Μακαρι όσοι αρχίζουν ένα γκρουπ για να τζαμάρουν να βγάζουν τέτοια άλμπουμ!

εδιτ: τους Kenso θα τους τσεκάρω κάποια στιγμή.

εχεις δικιο εδω…μακαρι οσοι το κανουν για πλακα να βγαζουν κατι τετοιο σε ποιοτητα τουλαχιστον.ειναι πολυ ενθαρυντικο.εμεις οι ελληνες παλι που δεν εχουμε χωρους να jamαρουμε τι κανουμε? κυριως τπτ… Φτιαχτε Υπογεια ρε!!! ολοι υπογεια!!

Πάρα πολύ δύσκολο αυτό το δημοψήφισμα, καθώς όλα τα συγκροτήματα είναι ένα κι ένα. Μου αρέσουν και οι Jethro Tull, και οι Camel, και οι Eloy, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι της λίστας (με εξαίρεση Yes και Wishbone Ash απο τους οποίους έχω ακούσει ελάχιστα πράγματα ως τώρα για να ξέρω).

Είναι γνωστό πάντως πως η αδυναμία μου είναι οι Floyd…

ρε γαμωτο μόνο σε εμένα αρέσουν οι genesis?

genesis? είναι καλοί? :-k :-k :-k

[SPOILER]:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[SPOILER]νταξ, τι να πεις για αυτή την δισκάρα:

[/SPOILER][/SPOILER]