Καλύτερο, μη προβεβλημένο ιδιαίτερα, progressive metal άλμπουμ των 90s

Τραβηγμένο από τα μαλλιά poll.
Πιο λοιπόν από τα όχι και τόσο προβεβλημένα άλμπουμ (δεν μ’ αρέσει ο όρος underground) του 90s progressive σας αρέσει και γιατί.
Οι επιλογές του poll είναι όπως πάντα προσωπικές οπότε ακούω τις δικές σας δεκάδες
Πολλά τα έχω ποστάρει και στο rockipedia - κινδυνεύω να γίνω awake :stuck_out_tongue:

Ξέχασα το Art in motion των Secrecy

Ποστάρω και εξώφυλλα για να είναι ωραίο στο μάτι

Μεγάλη παράληψη και τα Crawl και Chasm των The Beyond

απο όλα αυτά ξέρω 3. Από αυτά τα 3 έχω ακούσει μόνο 1 το Burning Time των Last Crack, αλλά δε μπορώ να καταλάβω το “progressive” που λες. Πολύ περισσότερο το “ιδιαιτερα προγκρέσιβ”… Πάντως είναι ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΑ με τα όλα του!

Στον τίτλο λίπει ένα κόμα. το ιδιαίτερα πάει στο προβεβλημένα…

Πάντως είναι και πως το βλέπεις. Βγήκε σε μια εποχή που άρχιζε αυτός ο ήχος, είχε στοιχεία του, ήταν βήμα προόδου από το επίσης εκπληκτικό Sinister funkhouse 17
Στην ίδια κατηγορία ανήκει και το The Goddess των Mind Over Four.

1)solaris-nostradamus book of prophecies
2)ark-ark
3)chroma key-dead air for radios

Για πες…

Αυτά τα δύο είχαν κάποια προβολή (πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα του είδους). Στο ένα πρώην πληκτράς δρεαμ θηατερ. Το Ark ίσως είναι λίγο αδικημένο λόγω υπερπροβολής του Burn the sun

2 ακόμη
Mayfair - Die Flucht βεβαίως βεβαιώς

Sagittarius - Sanity Of Madness από Νορβηγία

οταν λες progressive ενοεις τα παντα απο φολκ και αμπιεντ μεχρι εξτριμ και εξπεριμενταλ η κατι πιο συγκεκριμενο… :-k

Όπως το βλέπεις εσύ. Στο μυαλό μου είχα το συγκεκριμένο μπαμ που έγινε στην αρχή των 90s. Αλλά πολλά άλλα κολλάνε. π.χ. δίσκοι όπως το spheres των Pestilence,το Dances of death των Mekong Delta ή τα δυο πρώτα των Borknagar…

ε το έχω εκθειασει αρκετά στο φόρουμ

Ντεκάρντ στον ύπνο σου το δες αυτό το πολλ; :stuck_out_tongue:

Απ΄όσα του πολλ έχω ακούσει πάντως, βεβαιότατα το Vaudxvihl. Γενικά (το ανέφερες κι εσύ) το Die Flucht (τουλάχιστον μέχρι να μου έρθει στο μυαλό κάτι άλλο).

Δω είστε.

Rough Silk - Circle of Pain… …Or: The Secret Lies of Timekeeping (1996)

Πάρτε και κομματάρα-δάκρυα χαράς.

Εναλλακτικά παίζει και το πρώτο Τζάκομπ’ς Ντρημ αλλά δεν είμαι σίγουρος άμα το λες προγκ ή πάουερ.

Όλοι έχουμε το δικαίωμα σε ένα προσωπικό-για την πάρτη μας πολ :stuck_out_tongue:

σπέρνει όπως και να χει…

οντόπι
Civil Defiance - Circus of fear

http://www.youtube.com/watch?v=iyo4UB8nS50

λατρεία και αυθεντική κασσέτα.

collage-moonshine

kingston wall-tri-logy

phychotic waltz-into the everflow

90s λέει το θρέντι όμως :stuck_out_tongue:

Πωωωωω ρε φίλε έμεινα ΜΑΛΑΚΑΣ έτσι :!: Ειδικά εκεί προς τη μέση που τη βλέπουν κάπως σαν “ρώσικη φολκ” ή κάτι τέτοιο. Τι ΕΠΟΣ ήταν αυτό; Εν τω μεταξύ ακούγοντάς τους θυμήθηκα ένα άλλο κομμάτι που έχω ακούσει απ’ αυτούς, το “My Last Farewell”. Απίστευτο κι εκείνο! Με βλέπω να κολλάω με τους Γερμανούς φίιιιιιιιλους μας! :slight_smile:

…πάντως, αν θεωρούνται και οι Jacob’s Dream progressive, το φάσμα του θρεντ διευρύνεται πάαααρα πολύ. Όχι ότι με χαλάει ιδιαίτερα. Αντίθετα, θα χω κι εγώ να προτείνω κάποια πραγματάκια :!:

έντιτ

Τί Psychotic Waltz ρε Acidhead, θα μας τρελάνεις; “Μη προβεβλημένο” λέμε. Όχι ό,τι δεν είναι Dream Theater ή Fates Warning!

Jacobs Dream - Jacobs Dream

Full-length, Metal Blade
January 25th, 2000

ψείρας ντιτέκτεντ.
ΕΓΩ ΤΟ ΑΚΟΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΜΟ ΡΕ!!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ 90ς ΕΙΝΑΙ! Α ΜΠΡΑΒΟ!

οκ, όλα τα “έγκυρα” σάιτς σαν πάουερ τους έχουν, οπότε ας λήξουμε την ευχάριστη αυτή παρένθεση.

Ας εστιάσουμε στους Ραφ Σιλκ που φαντάζεστε πόσο ΧΩΝΟΥΝ για να αρέσουν και σε μένα ε.

ήμουν σίγουρος ότι θα έλεγες πως τους ακους από την εποχή του ντέμο :lol:

έχωσα μεφίστο να γουστάρω λίγο 8)

Μας έβαλε τα γυαλιά ο Bleedin 8)

Υπερτίμιο συγκρότημα οι Rough Silk
Βάλε και το Mephisto στα καπάκια…

επίσης
Mundanus Imperium - The Spectral Spheres Coronation
Με θεό Jorn Lande στη φωνή
http://www.youtube.com/watch?v=GmD0ARd8klU

Τι με βάζετε να ξεθάβω τώρα;

Από τον πρώτο δίσκο των Black Symphony

στο αγαπημένo El Nino των Eldritch

μεχρι το The Edge των Αμερικάνων Eternity X