Αγαπημένο progressive metal συγκρότημα

pop corn

Kαι η ψηφος στους Queensryche φυσικα…Με αποστροφη για τις προσφατες κινησεις με πολεμους αναμνησεις και καμπαρε…

ένα μικρό διάλειμμα

δεν είναι η φάση μου, ούτε καν, αλλά θα ψηφίσω psychotic waltz γιατί είναι η μόνη μπάντα από αυτές του poll που μπορώ να ακούσω. :stuck_out_tongue:

συνεχίστε.

Προσφατως ξεφτιλισμενοι θα το χαρακτηριζα… Παντως καποτε ηταν τιτανοτεραστια μπαντα :wink:

Εν τω μεταξύ το πραγματικά αστείο είναι ότι ξεσηκώθηκαν κάμποσοι για χάρη των Opeth αλλά κανείς για χάρη των Symphony X. Δεν είστε μόνο σοβαροφανείς τελικά, είστε, όντως, και κακόγουστοι! :stuck_out_tongue: Symphony X ναι μπορεί να να είναι όντως “κάπως” το να μπαίνουν στην ίδια φράση με τα μεγαθήρια του είδους, αλλά είναι υπερθεόθεοι και λίγα τα λόγια σου Νταρθ γιατί εγώ αντίθετα την έχω τη σουπερμαντολίνη και σου γ…

Ε όσο για Όπεθ, ντάξει έχω ακούσει κάμποσους δίσκους τους, όλοι μου φαίνονται πολύ καλοί, αλλά ο μοναδικός τους που νομίζω ότι πραγματικά δικαιολογεί το όνομά τους, που είναι αυτό που λέμε ΕΠΟΣ βρε παιδί μου, είναι το Blackwater Park.

@Illuvatar

Επειδή ο συγκεκριμμένος χώρος είναι λίγο αόριστος ας τον πούμε πάνω κάτω ατμοσφαιρικό_death_με_70prog_στοιχεία ας πούμε τους Amorphis, Green Carnation, Disillusion του Back To Times Of Splendor(που έχουν και το Gloria που υπεργαμάει αλλά εντελώς αλλού), Edge Of Sanity, πρόσφατοι Enslaved και υπάρχουν και κάμποσα συγκροτήματα που μου κάνουν σε Opeth συνειρμούς από πιο πειραματικό Post Core/Μetal ήχο όπως οι Burst, Between The Buried And Me, Hacride, Intronaut.

@GRACHUS
Πω ρε και ετοιμαζόμουν να το πω. Ένα Flame πάει να κάνει ένας άνθρωπος ρε γαμώτο και του απαντάτε σοβαρά και του το χαλάτε ρε γμτ. Χάλασε ο κόσμος

Φίλε darth τους έχω τσεκάρει όλους αυτούς που ανέφερες με εξαίρεση τους τρεις τελευταίους.Oι Edge Of Sanity είναι θεοί , έχοντας βγάλει και το καταπληκτικό crimson,οι disillusion είναι και αυτοί κορυφαίοι,όπως και οι amorphis.Από Green Carnation έχω ακούσει το 60λεπτο έπος τους το οποίο με κούρασε,αλλά θα το ξανατσεκάρω. Κι όμως κανένα συγκρότημα δεν με πόρωσε τόσο πολύ όσο oι opeth.Εδώ μπαίνει και ο παράγοντας γούστο.Εξάλλου το θρεντ λέγεται αγαπημένο και όχι καλύτερο.

Παντως ουτε εγω συμφωνω οτι οι green carnation η οι amorphis ακουγονται καλυτεροι στα κοινα τους στοιχεια…Οσο για μανιερες οι Αμορφις εχουν να τις περηφανευονται στα τελευταια αλμπουμς…

@DarthVader
Ναι ρε πούστη, αν δε μπλέκανε οι άλλοι θα βγαινε μια χαρά φλέημ, τύπου “τί λες ρε καραγκιόζη, καλά σου χώνουν οι Symphony X”, “κσου μωρή κυρία, τράβα ν’ ακούσεις ράντομ και-καλά-σκατένιο-άκουσμα και άσε το progmetal για τους άντρες” κτλ.

<3 <3 <3 <3 <3

Kiratzo εδώ έχεις κάποιο δίκιο. Αν και καταφέρνουν να επαναλαμβάνονται χωρίς να με κουράζουν μια κάποια αλλαγή τη θέλουν γιατί το έχουν ξεφτυλίσει λίγο.

Illuvatar, Burst χθές όμως

GRACCHUS

άσε τις μαλακίες που ακούς και πιάσε Dysenteric Rotten Bowel

δύσκολη επιλογη… αγαπημένες μπάντες όλες τους… αλλα λίγο πιο πολύ οι theater

Χε, αν και δύσκολα να επιλέξω ένα μόνο θα σταθώ στους Symphony X για έναν και μόνο λόγο. Δείτε τις επιλογές του poll και με εξαίρεση τους προσφάτως “progressive-οποιημένους” Opeth, από τους υπόλοιπους μόνο οι Symphony X συνεχίζουν να διατηρούνται σε ένα δισκογραφικό-συνθετικό επίπεδο πολύ ψηλά αφενός, αλλά αφετέρου επίσης συνεχίζουν να αγνοούνται από μεγάλο μέρος των οπαδών (και οκ μεταγενέστεροι σχεδόν των υπόλοιπων, αρκεί να δει κανείς ότι το ντεμπούτο τους κυκλοφόρησε σχεδόν μαζί με τελευταίο μεγάλο αριστούργημα των Ryche, αλλά είναι μπάντα σχεδόν 20ετίας).

Oι κατά τ’άλλα αγαπημένοι Opeth, δεν ξέρω κατά πόσον εθεωρούντο prog μπάντα όταν έβγαζαν το Still Life φερ’ειπείν. Και οκ, πάντα είχαν στοιχεία από παραδοσιακές 70’s prog φόρμες στη μουσική τους, αλλά στην ουσία, μόνο στο τελευταίο έγινε προφανές ότι αυτή την κατεύθυνση θέλουν να ακολουθήσουν και σωστά βέβαια, καθώς όπως φάνηκε, το κατέχουν και ο τελευταίος δίσκος είναι μια ομορφιά. Αλλά όταν μιλάμε γενικευμένα για Opeth, πρώτα μπαίνει το ατμοσφαιρικό death στοιχείο και μετά τα υπόλοιπα. Τώρα βέβαια όπως φαίνεται, εντάσσονται σιγά σιγά στο prog κίνημα, αλλά δεν είναι μια παραδοσιακή prog μπάντα με την έννοια πχ των Fates ή της συνθετικής ευφυίας των Psychotic Waltz και της τελειότητας των “κλασικών” Dream Theater.

Και επειδη αναφέρθησαν οι τεράστιοι Burst, με το Lazarus Bird και λιγότερο με το Origo έκανα βήματα καθαρά προς το progressive πεδίο, με δύο ασύλληπτες δισκάρες και έφεραν κοντά πολλά και διαφορετικά στοιχεία. Τι να λέμε, αυτοί θα΄πρεπε να γεμίζουν gagarin για πλάκα. ή από την άλλη οι Intronaut, τα δύο τελευταία παραείναι progressive για να τα εντάξεις στο ποστ (πχ).
Και ευτυχώς το progressive (γενικά) με τις αναφορές όλων αυτών των διαφορετικών μεταξύ τους συγκροτημάτων, με τις διαφορετικές επιρροές και υπόβαθρο, συνεχίζει να παράγει συγκροτήματα και δίσκους, που δύσκολα βρίσκεις μεταξύ τους κοινά, αλλά εύκολα τα χαρακτηρίζεις “προοδευτικά” με την σαφή ετυμολογία του όρου, όπως θα’πρεπε. Έχεις και τους Yakuza από τη μια, έχεις και τους Seventh Wonder από την άλλη. Καμία σχέση μεταξύ τους, αλλά με κοινό παρονομαστή τον prog υπό άλλη οπτική γωνία.

Prog is a state of mind.

Prog μπορεί να είναι το να εισάγεις μια καινοτομία και prog μπορεί να είναι το να συνδυάζεις διαφορετικά είδη. Prog μπορεί να είναι η τεχνική ως προς τις νότες που παίζεις και prog μπορεί να είναι η τεχνική ως προς τα μέτρα που χρησιμοποιείς.

Prog είναι η ιδέα του να βγαίνεις από ένα συνθετικό καλούπι σύνθεσης και όσο κάποια πράγματα μπορεί να φαίνονται “αναχρονιστικά” σε κάποιους (το λεγόμενο regressive/progressive κίνημα μουσικών όπως ο Neal Morse ή οι Flower Kings και οι Beardfish) είναι ξεκάθαρα prog. Μιλάμε για ανθρώπους που μπορεί να γράψουν την πιο catchy pop μελωδία και να την “τοποθετήσουν” κάπου στο μέσο μιας 30λεπτης σύνθεσης.

Αυτό offtopic, με αφορμή την τελευταία παράγραφο του Πάνου.

On topic, ο μόνος τρόπος για να επιλέξω κάτι από τα προτεινόμενα είναι να δω λίγο πιο “αντικειμενικούς” παράγοντες και βάσει αυτών οι Dream Theater θα είναι πάντα αυτοί που άνοιξαν πόρτες για όλους τους υπόλοιπους. Τώρα που το σκέφτομαι οι Dream Theater είναι για το Prog ότι είναι οι Metallica για το metal.

Ετσι. Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Οταν εχεις μπασει τοσο πολυ κοσμο στο prog τοτε δεν γινεται να μην εισαι μια τεραστια μπαντα και ασε τους haters να λενε οτι θελουν.

Οσο για τους Sympony X sorry αλλα οσο αποδεκτο ειναι να υπερβαλει και να λεει καποιος οτι ειναι αστειοι, τοσο αποδεκτο ειναι να υπερβαλει και καποιος αλλος μετα και να τον πει κουφο.

Εντάξει, εδώ υπάρχει κόσμος που σκίζεται για τους Epica, δε θα τα χαλάσουμε στους Symphony X

Dyingfreedom λογική εξέλιξη του Prog είναι και αυτή με το πέρασμα από δεκαετία σε δεκαετία. Η δημιουργία νέων ειδών, ο επαναπροσδιορισμός παλιότερων, η κατάργηση ορίων ανάμεσα σε άλλα κτλ. λογικό είναι να οδηγήσει και ότι θεωρείται progressive στη φάση του να μη μπαίνει τόσο εύκολα κάτω από υπό-υπόείδη του στυλ Prog/Power, Prog/Thrash κτλ. και έτσι να υπάρχουν συγκροτήματα όπως όλα αυτά που μπορούν να τραβάν παραλληρισμούς από ακόμα πιο αντικρουόμενους χώρους.

Χωρίς να είμαι πολύ χωμένος σε αυτό το είδος μουσικής έριξα την ψήφο μου στους Queensryche, κυρίως για το ‘‘Promised land’’ που το βρίσκω απίστευτα εσωτερικό και ιδιαότερο album. Πέρα από αυτό λατρεία σε όλα τα προηγούμενα albums τους και respect για τις μουσικές αλλαγές στο ύφος του, πάντα μου άρεσαν τέτοιες μπάντες.

Για τον ίδιο λόγο, βέβαια, θα μπορούσα να επιλέξω Fates Warning (’‘A pleasant shade of grey’’) ή Pain of Salvation (’‘Be’’), αλλά τελικά επέλεξα τους αποπάνω.

Ω ναι, υπάρχουμε.

Ον τοπικ, οι Theater ήταν οι πρώτοι του ύφους που άκουσα και πλέον τους υπερεκτιμώ, με τους Fates πέρασα πρόσφατα μια φάση και με τους Symphony θα ξαναπεράσω -εκτός απροόπτου- όταν βγει το καινουριο. Τους Pain Of Salvation τους συμπαθω αν και ποτε δεν μου έκαναν το κλικ που μου έκαναν οι υπόλοιποι. Αλλά στην τελική, η ψήφος πάει στους Opeth, κι ας μην ανήκουν καθαρά στο χώρο.

Opeth kai ta muala sta kagela !!!
:metal::metal::metal::metal:

Νταξ, μολις ειδα το ‘‘Opeth kai ta muala sta kagela’’, ημουν σιγουρος για το οτι GeorgePD < 92 , και φυσικα επιβεβαιωθηκα.
No offence, just saying …

http://www.youtube.com/user/UnlockYourMind

…τσεκάρεται αυτούς
…το Mind Over Body είναι πολύ καλός δίσκος, και τώρα βγάζουν καινούριο

…εγώ τους έμαθα από το Pirates Of The Underground του Metal Hammer το 2006
Mindflow λέγονται
:):!:

Ti ennoeis akrivws ???

de pareksigw, apla kouventa na ginete