Αγαπημένο progressive metal συγκρότημα

ti ennoeis akrivws ???
de pareksigw apla kouventa na ginete

[COLOR=“White”]…[/COLOR]

Ρε μαλάκα when you fix a post SAY IT’S FIXED.

…κατά τ’ άλλα nice fixing. 8)

Εννοω οτι οι Opeth εγιναν πολυ αγαπητοι στις νεαρες ηλικιες (γεννημενοι μεταξυ '90-'94) αυτα τα χρονια, λογω της τρελης προωθησης απο τα εντυπα, που οπως ειναι λογικο επιασε τοπο κυριως στους πιτσιρικαδες.

Μπα λάθος κάνεις Night Sky, οι Opeth άρχισαν να είναι αγαπητοί σε τουλάχιστον μία γενιά πριν απ’ αυτήν που λες. Για ρώτα εκεί μεταξύ 2001-2002 τί χαμός γινότανε. Βέβαια οκ, κυρίως για το λόγο που λες.

τους εχω ακουσει ολους, και δεν μου αρεσει γενικα το ειδος.
Με το ζορι Psychotic Waltz…

Ενταξει, εγω λεω τι εζησα και θυμαμαι. Αμα το σπρωξιμο επεφτε απο τοτε που λες, ακομα χειροτερα δηλαδη. :stuck_out_tongue:

to sprwksimo i oxi omws den xeirotereuei ti mousiki autis tis foveris mpantas…
twra to se poies ilikies exei megaluteri perasi dn pisteuw oti exei k idaiteri simasia kserw k 40ides pou akoune opeth

Σαν πολύ κουβέντα να γίνεται για τους opeth σε αυτό το θρεντ:p

Λοιπόν τα πάντα είναι θέμα γούστου και όχι θέμα ηλικίας.Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο .Υπάρχει μόνο μου αρέσει ή δεν μου αρέσει.Οι opeth έχουν πολύ ποιοτική μουσική για μένα,για τον φίλο από πάνω και τόσους άλλους μεταλλάδες και μη.

Τώρα με βάση το παραπάνω. το θέμα της προώθησης φαίνεται κάπως ανούσιο.Και οι slipknot και οι soad έχουν φάει τόση προώθηση αλλά εμένα δεν μου αρέσουν και όμως τους σέβομαι.(τους πρώτους όχι τόσο)

Αν με ρωτουσεσ ποιο ειναι το αγαπημενο μου τωρα σιγουρα θα σου λεγα Circus Maximus, καθαρα λογω της φωναρας και λογω καποιων uplifting Κομματιων τους.
ΕΠισης Shadow Gallery και Symphony X λογω των τρελων guitar solo και αρκετων ατμοσφαιρικων και αγαπησιαρικων κομματιων. Ε και φυσικα Queensryche, αν και με λυπει που δεν ειχα την τυχη να τους δω στα ντουζενια τους.

Ομως, αυτο που μου συμβαινει ειναι το εξης.
Πρωτο μου ακουσμα στο χωρο αυτο, ηταν το 92 οταν πρωτοαγορσα το Images and Words. Αυτο το αλμπουμ, μαζι με το awake ειναι αυτα που ακουγα καθημερινα οταν ημουν πιτσιρικας, εχοντας μαθει απ’εξω καθε στιχο, καθε νοτα στο μυαλο μου χαραγμενη.

Τον τελευταιο καιρο πηγαινω σε κολυμβητηριο μετα τη δουλεια, κανοντας 3-4 χιλιομετρα ελευθερο χωρις σταματημο.
Το αδιαβροχο mp3 δυστυχως τα παιζει μετα απο λιγα λεπτα, χανεται ο ηχος και θελει να στεγνωσει για να ξεμπουκωσει παλι, οποτε συνεχιζω χωρις να ακουω τιποτα.

Ε οσο καιρος και να περασει ρε πουστη μου, οσα κομματια και να ακουσω απο αλλα συγκροτηματα, παντα μα παντα θα παιζω Playback στο μυαλο μου ολα απο I&W σερι,επειτα λιγα απο awake (σχεδον ολα εκτος απο space dye vest διοτι δεν μου δινει ενεργεια και ρυθμο) και τελοσ βαραω το change of season για το τελευταιο 500ρι.

Μπορει να ακουγεται χαζο αυτο που λεω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι οποιος κολυμπαει που και που σε πισινα, εχει καποιο τραγουδι να παιζει νοητικα :wink:

Οποτε στην τελικη, DT, εχοντας επιμεριστει ομως μονο σε κεινα οπου υπηρχε μεγαλη πορωση απ’ολα τα μελη και ειχε φωνη ο Labrie :smiley:

Ρε. Ένας, ΕΝΑΣ (1) να μην πει μια λέξη για τους THRESHOLD;

Ένας;;;

[SPOILER]1;[/SPOILER]

Εδώ ούτε ένας δεν έκανε κουβέντα για Watchtower και Sieges Even, οι Threshold μας λείψαν?

Δεν έχεις άδικο. Ούτε εγώ…

hahaha θυμαμαι το ιδιο σου ακριβως σχολιο περυσι σε ενα παρομοιο Thread :smiley:
Οντως, ειχα φαει κολλημα με Hypothetical και Critical Mass καποιοι καιρο.
Μαλακια που δεν τρελαθηκα να παω να τους δω Λαρισα :frowning:

Ναι κι εγώ το σκυλομετάνιωσα. Τότε, ότι πως, είχα αρχίσει να ασχολούμαι μαζί τους.
Υπάρχουν ασύλληπτες κομματάρες σε όλους τους δίσκους…

fates warning
pain of salvation
γενικα μπανταρες ολες…

Και με την ψήφο μου οι [B]Queensryche [/B]μόλις ισοφάρησαν τους Theater! YEAH!!!

[B][SIZE=“6”]Fates Warning[/SIZE][/B]
[B][SIZE=“5”]Psychotic Waltz[/SIZE][/B]

κ.τ.μ.σ.κ.

ειμαι πολυ λιγο φιλος του prog, και ετσι ψηφισα οπως αισθανομαι το prog εγω. το εριξα σε “Αλλο - ποιο?” και συγκεκριμενα στο καλυτερο Progressive Heavy/Epic Metal συγκροτημα (κατ’εμε), στους θεους Slauter Xstroyes. συνθεσεις απο το μεταλ διαστημα…