Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

Sub - signal, μου φτιαξες τη μερα :D:D:D

Θα χουμε και νεο οριενταλ σκηνικο απο τους Myrath οσονουπω

[B]ELDRITCH - EVERYTHING’S BURNING video[/B]

δεν ξερω εαν εχει αναφερθει αλλα βγαζουν και νεο δισκο η φοβερη προγκ μπαντα απο την τυνησια MYRATH!!!

Υπάρχει κανένα νέο για Disillusion ? … Koιτούσα λίγο το site τους , και είχε ένα άρθρο τους, του 2010 που γράφει στο τέλος …

Ιs GLORIA the end?
Was BTTOS the end?
Answer: DISILLUSION are writing again …

Γράφουν τίποτα ή μας γράφουνε? Γιατί δεν έχω βρει πουθενά αλλού καμιά αναφορά… :-s

Τι ωραία μπάντα! Οκτώβρη το καινούργιο
http://www.myrath.com/

Δείγμα από το άλμπουμ

τα πρωτα 2 παντως ηταν αψογα!!! ελπιζω και αυτο νανε εξισου καλο!!! προγκ χρονια φετος!!! :smiley:

Πολύ σωστή η ερώτηση, γιατί πρόκειται για πολύ σημαντικό και ιδιαίτερο (αν όχι μοναδικό) γκρουπ. Υπάρχει η εξής σημείωση από τη μπάντα:

“[I]We will take a short break from working on the new record and will be playing live in Zwickau on 18 AUG 2011![/I]”

Η ανακοίνωση έχει ημερομηνία 27/7/2011. Ευτυχώς δε μας γράφουνε. Αυτό το album αξίζει την αναμονή.

Εχει ακουσει κανεις Kurgan’s Bane?Αν ναι,σε τι στυλ παιζουν?Αξιζουν για αγορα?Ευχαριστω

To ακους τωρα…:stuck_out_tongue:

Αρκετα καλο μου φανηκε.Ευχαριστω για τον καφε και τις μουσικες γνωσεις που μου προσεφερες:wink:

Οι [B]Haken [/B]μετά το περσινό ντεμπούτο έκπληξη, κυκλοφορούν τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο [B]Visions[/B]. Το στοιχείο της έκπληξης απουσιάζει, αλλά η ποιότητα παραμένει στα ίδια επίπεδα. Επίσης το ότι υπάρχουν και κάποια μικρότερα σε διάρκεια κομμάτια πλέον, βοηθάει στην ποικιλία. Αυτό βέβαια δεν τους εμποδίζει να κλείσουν τον δίσκο με των 22 λεπτών ομώνυμο έπος. Οι βαμμένοι progsters επενδύστε, οι υπόλοιποι ανάλογα τα γούστα.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Deckard. Νομίζω ότι οι Ηaken είναι από τις καλύτερες prog rock/metal μπάντες αυτή τη στιγμή. Το Visions βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με το εκπληκτικό ντεμπούτο τους, ίσως χωρίς να το φτάνει, αλλά είτε ισχύει αυτό είτε το αντίθετο, η διαφορά είναι στα σημεία.

Η σημαντικότερη διαφορά με το ντεμπούτο τους είναι ότι το Visions είναι σαφώς πιο heavy, χωρίς υπερβολές ευτυχώς. To θετικό με τους Haken είναι πως δεν είναι metal μπάντα κι έτσι δεν εγκλωβίζεται σε καλούπια, που τα έχουμε βαρεθεί πολύ καιρό πια. Στη μουσική τους υπάρχουν (και σπαρταράνε) επιρροές από βρετανικό 70s prog (είναι εύκολο για Βρετανούς, αλλά πάντα δύσκολο συνθετικά και εκτελεστικά).

Νομίζω πως η μεγαλύτερη κολακεία για τους DT παγκοσμίως λέγεται Haken.

σωστό αυτό για τους DT, αν και η βασική διαφορά του visions με το ντεμπούτο είναι η εν μέρη απόθηατεροποίηση. Φαντασιωνόμαστε ήδη τον (ή ελπίζουμε στον) τρίτο με 100% προσωπικό στίγμα δίσκο τους.

[B]BLOTTED SCIENCE - The Animation of Entomology [2011]
[/B]

Τέσσερα χρόνια μετά το (τουλάχιστον) καταπληκτικό “The Machinations of Dimentia”, οι Blotted Science επιστρέφουν με αυτό το EP (7 κομμάτια, 25 λεπτά συνολικά). Ωραίος τίτλος και εξώφυλλο, αρκεί οι αναφορές να παρέμεναν σε εξάποδα, χωρίς την καταχρηστική “στρατολόγηση” αραχνιδίων.
Στο δίδυμο Ron Jarzombek και Alex Webster προστέθηκε ο Hannes Grossmann στα drums (Obscura), αντί του επίσης “μηχανικού” Charlie Zeleny. Πάρτε μία γεύση [B][U]εδώ[/U][/B].

Από το teaser προβλέπεται πόλεμος
Ευτυχώς είναι ep, γιατί δεν ξέρω αν εν μέσω τόσων κυκλοφοριών αντέχαμε full-length.

Επίσης το νέο [B]subsignal[/B] κυκλοφορεί ελεύθερο. Η φωνάρα του Arno και οι μελωδιάρες του markus και πάλι μαζί μας!! :smiley:
[B]εδώ[/B] το review του Χρήστου.

[B]Corelia - Nostalgia [2011][/B]

EP ντεμπούτο (7 κομμάτια, 31 λεπτά) από τους Καλιφορνέζους (San Diego). Η μπάντα είναι επηρεασμένη από Protest The Hero, Mars Volta, SikTh με στοιχεία ελαφρώς πιο παραδοσιακού Prog metal σε κάποια σημεία solo και σε αρκετές φωνητικές μελωδίες. Τα φωνητικά είναι ποικίλης χροιάς και το τεχνικό επίπεδο είναι αναμφισβήτητα υψηλό.
Προτείνεται σε όσους γουστάρουν το σύγχρονο τεχνικό (σε σημείο ελαφράς παράνοιας) metal, χωρίς να απαιτούν τρουίλα (έλεος).
Περίμενα τη μίξη Protest The Hero - Mars Volta να δημιουργήσει μία σκηνή. Η αρχή έχει ήδη γίνει. Τι ωραία…

το άλμπουμ συνεχίζει να μου “πετάει μελωδίες” από παντού. τρομερή δουλειά.

το Haken δεν έχω προλάβει να το τσεκάρω. γιατί μου θύμισε πολύ το εξώφυλλο των Haken το “Revisions” των 3;

[SPOILER][/SPOILER]

μιας και αναφέρθηκαν, το νέο άλμπουμ των 3 (με review στην κεντρική) είναι στα γνωστά ποιοτικά επίπεδα, παρόλο όπου όντως δεν με κόλλησε όπως τα “Wake Pig” και “The End Has Begun”.

~ Subsignal αρκετά πιο κοντά στις Sieges Even μελωδιάρες από το ντεμπούτο, πολύ καλό.
~ Haken, μετά από το πολύ πρόσφατο ντεμπούτο, ίσως βιάστηκαν λιγάκι, αλλά από την άλλη στέκεται και αυτό στα ίδια υψηλά στάνταρντς, πιο rock απ’ότι metal, αναζητούν το ύφος τους με σωστά κριτήρια.
~ Το 3 και αυτό, ενώ δεν φαίνεται εξ’αρχής τόσο εντυπωσιακό, όσο τα δύο προηγούμενα, έχει όλα τα χαρακτηριστικά τους στοιχεία που τους κάνουν ιδιαίτερους. Ακουστικές κιθάρες του Επαρντ που ζωγραφίζουν, πολύπλοκα σημεία, εμπορικούρες, αλλά όλα αυτά συνεισφέρουν σε ένα διασκεδαστικό σύνολο. Μπαντάρα.

[B]Caligula’s Horse - Moments from Ephemeral City[/B]

Πρόταση του Dekay το ντεμπούτο των Αυστραλών.

Μελωδικό progressive metal υψηλότατης ποιότητας με βασικό στοιχείο την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ κιθαριστική δουλειά. Πανέμορφες μελωδίες, ακουστικές κιθάρες, σολάρες και ευφάνταστα riff απογειώνουν τον δίσκο, με τον τραγουδιστή των Arcane να στέκεται και αυτός στα ίδια ψηλά standards. Ντεμπούτο της χρονιάς ήδη και σίγουρη πρόταση για κάθε λάτρη του είδους. Τα 11 λεπτά (το μεγαλύτερο του δίσκου προτείνω ο nerd) του Alone in the world ([B]κλικ[/B]) θα σας πείσουν

Το ξέρετε ότι βγαίνει καινούργιο Andromeda να υποθέσω…

Όταν προλάβω να το ακούσω θα σας πω…εδώ ή στην κεντρική θα δείξει…:stuck_out_tongue: