Progressive metal κυκλοφορίες/μπάντες

δεν λες για τους τεξανους arcane?

όχι καμία σχέση. Αυστραλοί είναι. Αλλά τιμούμε τους Τεξανούς και γενικά τη συγκεκριμένη πολιτεία (μουσικά πάντα :p)

εννοειται οτι αγαπαμε τεξας (μουσικα παντα!)
ΤΕΞΑΣ ΜΕΤΑΛ ΟΥΜΠΕΡ ΑΛΛΕΣ!!!

Νομίζω πως εδω ταιριαζουν καλυτερα οι [B]Flametal[/B]
Aμερικανικο γκρουπ που συνδυαζει το μεταλ με τη μουσικη φλαμεγκο.
Εχουν 3 αλμπουμ (2005, 2008, 2010). Το τελευταιο, περιεχει αποκλειστικα διασκευες.
Παρακατω παραθετω 2 σελιδες με περισσοτερες πληροφοριες και απο 1 δειγμα απο καθε τους δισκο.

http://flametal.com/

http://www.metal-archives.com/bands/Flametal/20946

Κομματια απο Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=y5Y6fQHbsZU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=jwwstPixH-I&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=NUTpQ6JE3Ss&feature=related

Απαράδεκτο το νέο τραγουδί των Andromeda… αταίριαστη τελείως αλλαγή ύφους. Σαν να ακούω το St. Anger ξανά.

καμια σχέση πάντως με το υπόλοιπο άλμπουμ (αν και το τραγούδι μ’αρέσει). Το άλμπουμ είναι πολύ καλό.

Είναι σίγουρα καλύτερο από το προηγούμενο [The Immunity Zone, 2008]. Είναι ευδιάκριτες oι επιρροές από PoS εποχής PE1, χωρίς τη σκοτεινή ατμόσφαιρα. Λογικό, Σουηδοί είναι. Ωστόσο, ένα πράγμα που με ξενερώνει σε πολλές prog metal μπάντες είναι η προκάτ χρήση μανιέρων και πεπατημένων (π.χ. phone call φωνητικά, ψιθυριστά, ερωταποκρίσεις πλήκτων-κιθάρας, αλλεπάλληλα κοψίματα κ.ο.κ.). Πάντως οι Andromeda διαθέτουν αρκετά καλά στοιχεία και τα αναδεικνύουν σε ικανοποιητικό βαθμό στο Manifest Tyranny.

Νομίζω πάντως ότι το καλύτερο album παραμένει το ντεμπούτο τους, Extension of the Wish [2001]. Τότε είχαν δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες από πολλούς prog metal fans, αλλά δε στάθηκαν στο ύψος των απαιτήσεων.

Το ντεμπούτο και το II=I ναι, πολύ ωραίοι δίσκοι. Ακόμα και το Chimera εχει τις στιγμές του, αλλά αρχίζει μάλλον να διαφαίνεται η επανάληψη και το προηγούμενο πέρασε απαρατήρητο. Μετριότατο. Το καινούριο με λίγες ακροάσεις φαίνεται κάπως διαφοροποιημένο από την πεπατημένη και με ενδιαφέρουσες στιγμές. Δεν είναι αδιάφορο.

επίσης, νέο Vangough.

το ντεμπούτο ήταν γαμάτο, αυτό;

Πρώτα-πρώτα δε θυμάμαι να έχω διαβάσει από κανένα ελληνικό μέσο τίποτα για το δεύτερο album των Vangough, το [B]Game On! [2010][/B].

Το αναφέρω, γιατί έχω μεγάλη αδυναμία στο συγκεκριμένο. Πρόκειται για instrumental δίσκο, που αποτελείται από διασκευές σε θέματα παλιών παιχνιδιών (Super Mario Bros, Metroid Prime 2, Donkey Kong Country, [B]Wily’s Castle[/B], Wave Race 64, Super Castlevania IV, Sonic The Hedgehog, StarFox, [B]Killer Instinct[/B], Killer Cuts, μπορεί να μου διαφεύγουν κάποια). Το αποτέλεσμα είναι, το λιγότερο, επιτυχημένο. Έχουν προσδώσει drive και uptempo ύφος σε όλα τα κομμάτια, άλλοτε σαγηνεύοντας με την απλότητά τους και άλλοτε εντυπωσιάζοντας με τη μεστότητα του prog τους. Νομίζω πως θα απολαύσουν και πολλοί μη prog οπαδοί. Δεν κουράζει καθόλου και δε νομίζω να διαφωνήσει κάποιος εδώ.

Όσο για το φρέσκο, το [B]Kingdom of Ruin,[/B] μου άρεσε πολύ. Είναι ότι πιο φιλόδοξο έχουν κάνει μέχρι σήμερα και φαίνεται ότι έχουν δουλέψει πάρα πολύ σαν μπάντα. Το metal τους είναι πιο ξεκάθαρο εδώ και περιέργως το ίδιο συμβαίνει με το prog rock στοιχείο τους. Υπάρχουν στιγμές που παίζουν σαν τους Yes (αλλά είναι Αμερικανοί) και άλλες που παίζουν με ξεσπάσματα με δίκασα και powerίζουσα διάθεση. Ελαφρώς Δρ. Τζέκυλ και Μρ. Χάιντ, αλλά γενικά παρουσιάζουν ένα χαρακτήρα και παντρεύουν τα δύο αρμονικά. Ένα από τα λίγα μειονεκτήματα είναι ότι είναι αρκετά εκτενές (76 λεπτά). Σε κάθε περίπτωση, οι Vangough είναι πολύ ιδιαίτερη μπάντα με πάμπολες επιρροές, που δε βασίζεται όμως σε έτοιμες συνταγές. Η ενορχήστρωση του Clay Withrow (ο οποίος τραγουδάει και παίζει σχεδόν τα πάντα) είναι καταπληκτική. Η πρώτη εντύπωση είναι πως είναι ίδιου επιπέδου με το επίσης φετινό Communication Lost των Wolverine (το οποίο είναι φοβερός δίσκος), με μια πιο θεατρική διάθεση σε σημεία. Ελπίζω να παίζουν και live. Αν μπορούν να αποδώσουν τα κομμάτια, θα είναι υπέροχη εμπειρία. Μένει να το δούμε.

Πάντως νομίζω πως ίσως το καλύτερο prog metal album φέτος (alongside Bilateral φυσικά) είναι το Moments From Ephemeral City, το ντεμπούτο των Caligula’s Horse. Τα είπε ο Deckard παραπάνω για το συγκεκριμένο (thanx για το credit μαν).

Αρχικά, το αριστούργημά τους είναι το II=I. Δεν το διαπραγματεύομαι (:p). Τα υπόλοιπα για την πορεία τους και ειδικά για το τελευταίο, εξαιρεριτικό επιμένω comeback στο review του Manifest Tyranny σύντομα.

Όσο για τους Vangough, είχαμε μιλήσει για το ντεμπόυτο άλμπουμ τους [U]εδώ[/U], αλλά δεν έχεις και πολλά να πεις σε μια κριτική για ένα αλμπουμ όπως το Game On!. Άσε που ελάχιστους θα ενδιέφερε νομίζω.

Εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο αγαπητέ, ειδικά για ένα τέτοιο εγχείρημα. Φυσικά δε μέμφομαι κανέναν (σιγά κιόλας), απλά θεωρώ ότι αξίζει επειδή είναι πολύ καλό ούτως ή άλλως. Όπως έγραψα παραπάνω, το θεωρώ πιο προσβάσιμο από μη progresiive ακροατές. Πάντως στο τελευταίο είναι εντυπωσιακό να ακούς τόσο καλό prog με φωνητικές γραμμές Manic Street Preachers σε πολλά σημεία. Απολαυστικότατο.

Για τους Fans των Ayreon/Shadow Gallery (οπως εγω :stuck_out_tongue: ) τσεκαρετε και τους νεοιδρυθεις [B]Flaming Row[/B]
Αν και πιθανως τους εχει αναφερει ο master Outshined, απλα επειδη τους ακουω τωρα πρωτη φορα και οδευω προς επαγγελματικο ταξιδι, ελπιζω να ειναι ευχαριστο μουσικα.

Line up:

Lars Begerow as ?Adam Baltwin? (RAW)
Michaela Auer as ?Lea Baltwin? (Acoustic Schock)
Jessica Schmalle as ?Elinoire Baltwin? (Steel Protector)
Sascha Habich as ?Cyrus Baltwin? (X-Tom, Elements Of Change)
Denis Brosowski as ?Zachary ?Zac? Jones? (Iron Fate)
Gary Wehrkamp as ?Conscience? (Shadow Gallery)
Brendt Allman as ?Liberty? (Shadow Gallery)
Billy Sherwood as ?Past? (Circa, Ex-Yes)
Jimmy Keegan as ?Season? (Spock?s Beard)
Michael Lowin as ?Death? (Cast In Silence)
Kim Spillner as ?Rage? (Worst)
Kiri Geile as ?Destiny? (Steel Protector)
Martin Schnella as ?Spirit? ( In Silence, Steel Protector)
Anne Trautmann as ?Love? (Seven Steps To The Green Door)
Sandra Thielemann as ?Time? (No Case In Point)
Markus Funke as ?Forgiveness? (Markus Funke Band)

Να ναι καλα ο [B]aapatsos[/B] του progarchives του οποιου το review μου κινησε ακαριαια το ενδιαφερον.

Σορρυ για το διπλο ποστ, αλλα μολις τωρα το ειδα και αυτο.
Ως φανμποης των Circus Maximus, να και ενα AOR αλμπουμ με την φωναρα του Eriksen, ο οποιος ειναι καταλληλοτατος για 80’s ερωτιαρικα κομματια :D:D:D:D

The Magnificent - The Magnificent

Line Up:

Michael Eriksen - Lead and Background Vocals (Circus Maximus, ex-Carnivora)
Torsti Spoof - Lead Guitars, Keyboards and Background Vocals (Leverage)
Sami Norbacka - Bass
Jukka Karinen - Keyboards (Thunderstone, Status Minor)
Rolf Pilve - Drums (Random Eyes, Megiddon, Torchbearer, Division of the Spoils, Beyond the Dream, Status Minor, Essence of Sorrow, Code for Silence, Solution .45, ex-Dreamtale, ex-Sightless, ex-Miseration)

Guest Musicians:

Mats Haugen - Guitars (Circus Maximus)
Tommy Jacksonville
Tuomas Heikkinen - Guitars (Leverage)

Eχοντας ακουσει επιλεκτικα καποια κομματια απο το νεο Myrath στο οποιο αναφερθηκε καποιος χρηστης λιγο καιρο πριν στο thread, ομολογω οτι ενθουσιαστηκα. Σιγουρα πρεπει να το ακουσω ολοκληρο και με προσοχη μιας και ειναι ιδιαιτερα πλουσιο αλμπουμ ομως η πρωτη πολυ γενικη εντυπωση ειναι οτι ο δισκος αξιζει.

Μεγαλη χρονια για το prog (και) η φετινη

πρώτη ακρόαση…καλό ακούγεται

Tι είναι τούτο ??!? 8O

Πανέμορφο το κομμάτι, ελπίζω σε ανάλογο αλμπουμ!

Ω ναι, πολύ ωραίο κομμάτι, πρέπει να ακούσω οπωσδήποτε το δίσκο!

^^παιδιά το άλμπουμ είναι απο τις καλύτερες περσινές κυκλοφορίες.!(:-k εγω λιστα δεν εχω κάνει…)

πάτε εδώ και μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν


*αν θέλετε δίνετε και κάτι μεσώ paypal.(άλλοι έδωσαν 1.5 ευρο για να πάρουν τα flac αρχεία :p)

[I][B]And every step is only closer
To the one you lost [/B][/I]

:thumbup::thumbup::thumbup:

πω ποσο κωλο κοβει .καιρο εχω να ακουσω κατι τετοιο.θενξ μαν