Progressive Rock

Prog/Psych/Krautrock/Folk Σουηδικό Mindblowing(Μπλα Μπλα Μπλα) Αριστούργημα!!!

1 Like

αγαπημένο είδος. Πολλά ωραία συγκροτήματα αναφέρθηκαν . Οι Pink Floyd αξεπέραστοι.

Καλυτερος δισκος τους;

Σχεδόν όλοι όσους βγάλανε το '70. Ας πούμε Dark Side of the Moon για να είμαστε μέσα.

:heart_eyes:

Ποιος/ποια έχει γνώση και διάθεση να γράψει δυο λόγια και να προτείνει άλμπουμ από Henry Cow.

Σήμερα έτυχε και έιδα κάποια βίντεος από λάιβ τους και έμεινα έτσι :open_mouth:

Παίζει αυτό το ποστ να ταίριαζε και στο θρεντ με avant garde-experimental.

Needlepoint-The Diary Of Robert Reverie

What do you get if you combine Robert Wyatt and Syd Barret’s melodies with the very best from the 70’s fusion and the playful feeling of early Weather Report? Put in some grooves of Return to Forever, and finally add a slice of the classy and thoughtful songwriting of progrock legends like Caravan and Camel? Well, you might not get the latest Needlepoint album, but at least we’re close.

Έπεσα πάνω σε αυτό σήμερα…

Roine Stolt’s The Flower King - Manifesto Of An Alchemist

1542875663_cover

Με εκλεκτά μέλη…
Roine Stolt (Transatlantic, Agents of Mercy, The Sea Within, Kaipa) - lead vocals, guitars, keyboards, composer
Jones (aka Jonas) Reingold (Karmakanic, Agents of Mercy, Kaipa, An Endless Sporadic) - bass
Hans “Hasse” Fröberg - guitars, vocals
Michael Stolt - bass, vocals

With:
Marco Minnemann (The Sea Within, The Mute Gods, The Aristocrats, Steven Wilson) - drums, vocals
Max Lorentz (Kaipa da Capo) - Hammond Organ
Zach Kamins (An Endless Sporadic) - keyboards
Rob Townsend (Family, Steve Hackett) - sax, flute, percussion & vocals
Nad Sylvan (Unifaun, Agents of Mercy, Steve Hackett) - lead & backing vocals

Το άκουσε κανείς?

εδιτ

Πρόσφατα ανακάλυψα αυτή την μπάντα, δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο. Είναι ένα οργασμικό κράμα από The Dear Hunter, The Mars Volta και Bjork.


Το πηρε κανεις χαμπαρι αυτο?

Το prog magazine εχει προσφορα για νεες συνδρομες, 5€ τα πρωτα 5 τευχη κ μετα 26£ ανα τριμηνο. Εχω παρει καποια απο κεντρο κ ειναι πολυ ενδιαφεροντα οποτε γραφτηκα. Συνηθως κανουν κ προσφορες -40% τα χριστουγεννα για ετησια.
Πληροφοριες στη σελιδα του περιοδικου στο facebook

1 Like

Δεν αξίζει τα λεφτά του κατ’εμέ
Τα cd του συνήθως είναι χάλια, η αρθρογραφία προβλεπέ και μένει κυρίως στα απολύτως απαραίτητα και βασικα. Όπως το Μέταλ Χάμστερ με τους Μέηντεν και τους Ροτινγκ Κράηστ ένα πράγμα. Μεγάλη αγάπη τους το βρετανικό νεο-προγκ που δίνει 1 καλό δίσκο στους 100 που βγαίνουν.
Για οποιον ενδιαφέρεται για κάτι πιο καλο και όχι ψηφιακό θα πρότεινα το Mojo.

2 Likes

Μμμ το ξανασκεφτηκα και ακυρωσα τη συνδρομη αλλα παρηγγειλα τα δυο τελευταια που τα ηθελα ετσι κι αλλιως. Στα,στελνουν σπιτι με 12 ευρω κ τα εξοδα πληρωμενα ενω στην ομονοια το βρισκω στα 15 ευρω. Καλυτερα να το παραγγελνω καθε μηνα αν μ αρεσει το αφιερωμα που εχει. Παλια ειχα παρει για snow goose και lamb, κανουν καλη δουλεια

Γιατί έχουμε το prog rock thread ανενεργό ρε αδέρφια;

Ζητάω 10 λεπτά από τον χρόνο σας:

Επιστρέφουν στις 3 Απριλίου με ένα άλμπουμ που έχει πάρα πολύ ζουμί.

Από όλα τα άλμπουμ “british prog” φιλοσοφίας που άκουσα τον τελευτάιο 1-1.5 χρόνο, φαίνεται το πιο ενδιαφέρον - με διαφορά.

6 Likes

Δεν ξέρω αν είναι μόνο δικό μου θέμα αλλά δεν με τραβάνε καθόλου τα νέα συγκροτήματα που παίζουν μεταξύ άλλων και ολίγο από progressive αλλά η λέξη progressive μοστραρεται στην περιγραφή τους επειδή έχει ξαναγίνει λίγο της μόδας. Δεν λέω ότι ήταν κακό κομμάτι, ίσα ίσα που φαίνεται πολύ προσεγμένη παραγωγή από το μικρό αυτό δείγμα, αλλά 10 λεπτά τραγούδι δε με έκανε κάποιο σημείο να πω ότι θα το ξανάκουγα. Ευχάριστο στ αυτιά μεν αλλά το ξέχασα ήδη.

Τελευταία έχω λιώσει λίγο με Los jaivas, χιλιάνικο συγκρότημα των late 60’s με φοβερή ισορροπία στον προοδευτικό ήχο και τον παραδοσιακό νότιοαμερικανικο. Αποκορύφωμα ο δισκος alturas de macchu picchu βασισμένος σε ποιήματα του Νερούδα τον οποίο ακούω καθημερινά εδώ κ 20 μέρες.

Επίσης από τον Δεκέβρη κ μετά έχω εκτιμήσει πάρα πολύ τους magma, σε σημείο να σκέφτομαι ότι το mekanik destructiw commandoh ίσως χωράει στα τοπ 10 prog άλμπουμ που έχω ακούσει ποτέ. Μου βγάζει ένα αίσθημα που είχα όταν προωτακουσα το selling England by the pound, το Tommy, το close to the edge κλπ
Είναι δύσκολο στην πρώτη ακρόαση βέβαια αλλά όταν τελείωσε το μόνο που έκανα ήταν να το ξαναβάλω απτην αρχή.
Και το Kοhntarkοsz ακούω πολύ τελευταια

Επίσης συνεχίζω να μην μπορώ να ακούσω τους flower kings με τπτ. Βαριέμαι απίστευτα κάθε φορά που θα βάλω κάποιο άλμπουμ τους και δεν έχω ακούσει κ λίγα. Not my cup of tea μάλλον, τουλάχιστον στην παρούσα φαση

4 Likes

Νεο συγκροτημα που το πρωτο του αλμπουμ βγηκε το 2005 ? Εχουν κυκλοφορησει την υπερδισκαρα The Dark Third οποτε δεν νομιζω να ηταν τοτε και πολυ το prog. της μοδας. Ειναι πολυ πειραματικο γκρουπ αλλα ολα ειναι γουστα … Τα κομματια του νεου αλμπουμ που εχουν βγαλει στο νετ τα εχω βρει παρα πολυ καλα…

3 Likes

Απλά έκρινα ότι άκουσα, τπτ παραπάνω. Θα δοκιμάσω το dark third και θα σου πω.
Το 2005 έβγαλε πρώτο άλμπουμ, καινούργιο συγκρότημα θεωρείται για το είδος. :wink:

Το “πολύ πειραματικό” δε μου λέει κάτι. Έτσι άκουσα και για τους animals as leaders πέρσι πριν το λαιβ και απογοητευτηκα πάρα πολύ όταν τους άκουσα.

1 Like

Καταλαβαίνω πως το εννοείς @Dr_Love, είναι η αιώνια κουβέντα περί του τί είναι το prog ως ταμπελίτσα και τί είναι το πραγματικά προοδευτικό.

Το συγκεκριμένο γκρουπ έχει την ιστορία του, όπως λέει κι ο @progfreak, δεν ήταν ποτέ αμιγώς progressive αλλά έχουν έναν εκλεκτικό ήχο.

Αν και ψιλοβαριέμαι τον “σύγχρονο βρετανικό prog” ήχο - τα ακούω βέβαια σχεδόν όλα από ψυχαναγκασμό - έχω να πω πως το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι μάλλον από τα καλύτερα που άκουσα σε αυτό το στυλ, τα τελευταία δυο τρία χρόνια. Καθαρά και μόνο για τις συνθέσεις του. Δεν είναι υπέρλαμπρο αλλά πραγματικά καλό. Έχω έτοιμο ριβιού την άλλη βδομάδα!

Οι Magma είναι θεοί ρε φίλε, μπάντα για τους αιώνες.

5 Likes