Progressive Rock

Οι Glass Kites είναι Καναδοί κι επιστρέφουν με το δεύτερο άλμπουμ τους, εννέα χρόνια μετά το ντεμπούτο. Είναι το πρώτο prog άλμπουμ του 21 που μου τράβηξε την προσοχή.

Το άλμπουμ έχει πολύ ζουμί! Δεν είναι παραδοσιακό, έχει στοιχεία neoprog, dream pop, nu jazz κι είναι γενικώς πλούσιο σε ιδέες και παιξίματα. Θα έλεγα ότι μου θύμισε αμυδρά κάτι από Perfect Beings - μπάντα στην οποία τρέφω πολύ μεγάλη εκτίμηση.

3 Likes

Ετσι οπως το εγραψες θα περιμενε κανεις να εχουμε φτασει Μαρτιο :stuck_out_tongue:

1 Like

Εισαι σοβαρός;; Είναι 8 Γενάρη, δεν έχω βρει ακόμα κάποιο ΦΟΒΕΡΟ άλμπουμ και με ζώνουν τα φίδια!! :upside_down_face::upside_down_face::upside_down_face:

3 Likes

Χαχχα ωρες ωρες με ανησυχει η σχεση που εχετε με την μουσικη καποιοι εδω μεσα!
Να τσεκαρεις αυτο που εβαλα στο ποστ ροκ θρεντ, αν και ειναι του 2020.
Δεν ξερω αν θα ενθουσιαστεις οπως εγω. Εχει και ψηγματα prog, αρκετα βασικα.

Άκουσα λίγο και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, cheers! Θα το ακουσω διεξοδικά.

Ο αλγόριθμος του YouTube κάνει τρελά πράγματα κάποιες φορές.

Περί 8 Γενάρη, ήταν αυτοσαρκασμός ρε, δεν είμαι τόσο ψυχασθενής. (Νομίζω)

1 Like

Portnoy <3

3 Likes

Eύκολα το καλύτερο κομμάτι που κυκλοφόρησαν μέχρι στιγμής.

1 Like
2 Likes

Πορτογαλικά είναι; Πρώτη φορά ακούω. Το πρώτο είναι πιο jam-oriented, έχει και κάποια ωραία περάσματα στο μπάσο. Το δεύτερο πιο ατμοσφαιρικό, δεν το περίμενα, αλλά σε σημεία η φωνή μου θύμισε τον Daniel των PoS (εκεί στα ξεσπάσματα). Κι ωραίο εξώφυλλο…

1 Like

ναι από Βραζιλία. Έχουν και στα αγγλικά κάποια

Οι Loathe έβγαλαν ένα πολύ ενδιαφέρον ατμοσφαιρικό ambient αlbum “The Things They Believe”

3 Likes

αυτό εδώ βγήκε προς το τέλος του 2020. Νορβηγική prog rock υπερμπάντα με τον αποχωρήσαντα ντράμερ των Motorpsychο. Αξίζει μια ακρόαση!

1 Like

Έλα ρε, έκανε κι άλλη μπάντα εκτός από τους θεούληδες Spidergawd; ΟΚ θα τσεκαριστεί!

Προς τους εραστές της ανωτάτης νορβηγικής jazz/prog:

Γράφοντας κείμενο για το νέο άλμπουμ των Krokofant είπα να αφήσω αυτό εδώ

Και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν το καλό progressive rock στα σκουπίδια.

5 Likes

Το Sex Magick Wizards πρόλαβες να το ακούσεις;

Όχι!

Βλέπω ένα άλμπουμ του 19, να σπευσω;

Δεν έχω ακούσει το προηγούμενο, έχουν όμως κυκλοφορήσει λίγες μέρες πριν νέο άλμπουμ μέσω Rune Grammofon.

Το ντεμπούτο τους ήταν εισιτήριο για την μεταγραφή στην Rune, οπότε πρέπει να ακούσεις :grin:

3 Likes

Εντωμεταξύ στην Αγγλία γίνονται πειράματα πάνω στον progressive rock ήχο του μέλλοντος.

Γκρουπαρα οι Luo…

1 Like

Σήμερα είναι μια εκπληκτική Παρασκευή και κυκλοφόρησαν μερικά από τα καλύτερα άλμπουμ της χρονιάς. Ένα από αυτά είναι και το δεύτερο άλμπουμ των Red Kite.

Το προ διετίας ντεμπούτο τους ήταν εξαιρετικό, παντρεύοντας τις jazz τεχνοτροπίες με μια εντελώς ψυχεδελική διάθεση.

Το δεύτερο όμως είναι ακόμα καλύτερο κα πιο συμπαγές. Αν οι λέξεις mahavishnu orchestra σας λένε κάτι, τσεκάρετε εδώ οπωσδήποτε.

Άλλο ένα κορυφαίο δείγμα αυτού που λέμε μοντέρνο Nordic prog αλλά πολύ διαφορετικό σαν εμπειρία…

1 Like

Ευτυχώς γράφεις για κάποιες απτις νέες αξιόλογες κυκλοφορίες εδώ και μένω λίγο ενημερωμένος γιατί τον περισσότερο χρόνο ψάχνω για χαμένα progressive άλμπουμ του 70

1 Like