Progressive Rock

Φοβερος δισκος με καμια 40+ μουσικους να συμμετεχουν … https://www.abelsequera.com/

3 Likes

Πολυ δυνατο!
Ποιους εχει μαζεψει ο τυπος εντωμεταξυ!!

1 Like

Το ιταλικό progressive rock των '70s, το καλό το (αν)ορθόδοξο

Μιλάμε για πολύ ζουμί αυτή η δισκάρα

4 Likes

Θα μπορούσα να το βάλω και στις ποστ ροκ κυκλοφορίες ενδεχομένως, ίσως κολλάει λίγο παραπάνω εδώ.

Πολύ ενδιαφέρον και καλοπαιγμένο (μοντέρνο) προγκ ροκ, με αρκετό post μέσα και κάποιες ηλεκτρονικές τζούρες. Ταξιδιάρικο, ελαφρώς σκοτεινό, με μια ηρεμία να το περικυκλώνει. Πολύ όμορφος δίσκος. Ως επί το πλείστον instrumental, αν και υπάρχουν και κομμάτια με φωνητικά.

4 Likes

Πολύ ωραιο είναι αυτό, το άκουσα πριν κανα μηνα, κάπου το πετυχα να εχει ψηλα ratings. Στο progarchives ισως;

Πολύ ενδιαφερουσα δουλειά, thanks!

1 Like

Πάω και θυμάμαι καμιά φορά κάτι δίσκους, ούτε ξέρω κι εγώ με τι συνειρμούς…

Αν θέλετε κι εσείς να το παίξτε το “χιπ” στους φίλους σας με τις γνώσεις σας στην prog, ή αν έχετε χάσει την πίστη σας στην prog του 21ου αιώνα, ψάχνοντας στα σκουπίδια του neo-prog, βουαλά!

IMG_0850

Απολαυστικη συμπραξη επι σκηνης δυο τοτεμ του χωρου με την βοηθεια των σεσημασμενων “Bumblefoot” και Fierabracci σε κιθαρα και μπασο

1 Like

Λάτρεις της progressive rock, μην κοιμαστε

3 Likes

Ηχογραφημένο το 1973, ξεχασμενο για 50 χρόνια, κυκλοφόρησε πέρσι.
jethro tull meets eloy

7 Likes

Μόνο αν αρέσκεστε στο σκληρό avant-prog.

Για όσους δεν τους γνωρίζουν, οι Ni είναι από τα κορυφαία brutal prog / RIO σχήματα . Το νέο τους άλμπουμ έρχεται 1η Δεκεμβρίου και περιέχει τρελό prog ξύλο - τσεκάρετε το δείγμα.

1 Like

Το πιστεύεις ότι για άσχετο εντελώς λόγο διάβαζα την τελευταία σου κριτική για τούτους, κι έλεγα “αναρωτιέμαι τι να κάνουν αυτές οι ψυχές!”

Μπανταρα ε. Πάτησες play;

Αμέ! Παράνοια! Ό,τι δείχνει το εξώφυλλο του Pantophobie το ακούς και μέσα! Στα όρια του σύγχρονου mathcore αν το έπαιζαν οι King Crimson

1 Like

Το καινούριο είναι ακόμα πιο ακραίο/καλύτερο…

1 Like

2 Likes

Εχω γράψει ξανα παλιοτερα για τους Jack O’ The Clock, ενα απο τα πιο παραξενα γκρουπ που ξέρω. Νέο άλμπουμ σε μια βδομαδα, πρώτο δειγμα εδώ.

Ακουγονται ταυτόχρονα σαν 70s prog, avant-folk και country/bluegrass μπάντα. Ειναι εντελώς ανεξήγητο. Είναι πάντως σταθερά πολύ καλοί.

ΕΠΙΣΗΣ,οι RIO θεοί επιστρέφουν στις 3 Νοεμβρίου, μετά από 9 χρόνια.

Τέσσερα δείγματα και το πράγμα ειναι πολύ ενδιαφέρον…

3 Likes

Αυτά γιατί δεν τα λέτε;

Εκτός αν τα είπατε και δεν τα ακούσαμε :stuck_out_tongue:

Εδιτ γιατί βλέπω κυκλοφόρησε και νέο Jordsjø!

1 Like

Agusa δεν άκουσα ακομα, Jordsjo πάρα πολύ καλό!

1 Like

Για τ’ αποδυτήρια πήρα την άγουσα.

ΛΕΞ στο χαρίζω αν το θες.

2 Likes

Όποιος έχει να προτείνει παρόμοια ακούσματα με Marillion, Renaissance κ γενικά με αυτόν τον μελωδικό progressive ήχο είναι ευπρόσδεκτος. Υπόψη ότι Genesis και το πρώτο προσωπικό άλμπουμ του Fish είναι ήδη στα ακούσματά μου. Σας μερσώ.