Progressive Rock

Κατσε ποιον χαλανε δηλαδη τα ισπ… α αλλο λες οκ ναι

Θα το ακουσω κι εγω καποια στιγμη (!)

3 Likes

@QuintomScenario Αμέσως εσύ να ρίξεις το επίπεδο! (Ή να το ανεβάσεις!)

Βεβαιως να ακουσεις και να μας πεις, αν και δεν σε έχω να σε αγγίζουν πολύ πράγματα μιας κάπως παλιάς αισθητικής. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος!

2 Likes

Δεν είχα ιδέα ότι έβγαλαν άλμπουμ, είχα ακούσει το ντεμπούτο τους πρόπερσι που ήταν πραγματικά πολύ ωραίο.

Θα επανέλθω!

1 Like

ωραιο ντεμπουτο

2 Likes

Θα μπορούσε να είναι και στην κατηγορία zeuhl, φανταστικό άλμπουμ. Επιτέλους βρήκα χρόνο και το άκουσα ολόκληρο χωρίς διακοπές 3-4 φορές. Σε πιάνει απ’το λαιμό απο το sci fi ξεκίνημα αλλά το ταξίδι εχει πολλές στάσεις μέχρι το τέλος. Θα το ακούω φανατικά για καιρό

2 Likes

Mιας και ειπώθηκε η λέξη zeuhl, ας αφήσω αυτό εδώ:

3 Likes

Αντε
Γεια

3 Likes

Για όσους ανακαλύπτουν όψιμα την Αμερική (see what I did there?), απορώ σε ποια νερά βολοδέρνατε όλα αυτά τα χρόνια. :slightly_smiling_face:

Δηλαδή ΑΥΤΟ κανείς για αρχή;

Στα σοβαρά τώρα, ηχητικός οργασμός η μπάντα, με τα επίπεδα εθισμού να βαράνε “κόκκινα”.

1 Like

Νταξει τωρα ας μην μιλησουμε καλυτερα για το ποιος ακουει πραγματα που ειναι πιο μπροστα χρονολογικα, δεν σε παιρνει :stuck_out_tongue:

Καθρεφτάκι.

Eγώ το πρώτο πρώτο που ήξερα ήταν βασικά το Aviator με τον Jason Richardson και το χαρακτηριστικό εξώφυλλο του “Renaiscance” , αλλά τα ήξερα όπως ξέρουμε αφηρημένα κάποιο κλασικό κομμάτι. Έπρεπε να βγει το GOAT για να γίνουν όλα ένα στο κεφάλι μου, στο ποιοι είναι και τι παίζουν.

Τώρα είναι απορίας άξιος ποιος “Δεν” τους ξέρει, διότι όλοι έχουν αρχίσει και αντιγράφουν τον ήχο τους, σε βαθμό πια αηδίας

Ωστόσο τα πιτσιρίκια έχουν φτιάξει πραγματικά νέο ήχο στη μουσική, παίρνοντας ως βάση το Math Rock και εξελίσσοντάς το. Ενδιαφέρον έχει αυτό το βιντεάκι του κατά τ’ άλλα λίγο μεχ Beato

1 Like

Λοιπόν παιδιά, οι Oak.

Τριτο άλμπουμ, είχε γράψει για το προηγούμενο ο @Outshined εδώ:

Το νέο τους άλμπουμ είναι μαλλον ακομα καλυτερο! Αυτη ειναι μια μπάντα που εχει μια prog εσάνς, έχει pop στοιχεία όχι επειδή καβάλησαν το τρένο, έχει τις σωστες Leprous επιρροές και, κυρίως έχει classical και electronica στοιχεία που κάνουν την διαφορά.

5 Likes

Σπαμάρω λίγο ακόμα (γιατί έχω ρεπό) για να δηλώσω ότι η Hedvig Mollestad συνεχίζει να τελειοποιεί το jazz rock του 21ου αιώνα.

Νέο άλμπουμ σημερα σε συνεργασία με την Trondheim Orchestra…

3 Likes

Αναρωτιόμουν σε ποιο σημείο μπορεί να εντοπίζεται αυτή η ατμόσφαιρα των Ulver της Perdition City εποχής που λες @Outshined. Ε, στο Sunday 8AM με τη σαξοφωνάρα του να στρίβει απότομα στη δυσαρμονία στο 5:12. Εκεί βρίσκεται. Μου θύμισε επίσης πολύ Riverside αυτό το κομμάτι, και συγκεκριμένα το Deprived (άλλη κομματάρα από κει)

Εξαιρετικό μέχρι στιγμής

2 Likes

“Τι εννοείς το prog δεν έχει έμπνευση; Το ίδιο του το όνομα δείχνει ότι δοκιμάζει διαρκώς νέα πράγματα χωρίς απλές διαφοροποιήσεις σε μία έτοιμη φόρμουλα!”

Meanwhile, prog rock:

9 Likes

Πρώτη prog έκπληξη της χρονιάς:

Απόλυτα δεινοσαυρικο αλλά παρά πολύ ποιοτικό.

4 Likes

Απίθανο!

Βγαινει στις 7 Απρίλη αλλά τα τρία δείγματα είναι φανταστικά, φαίνεται ότι μιλάμε για top-notch jazz/progressive rock.

4 Likes

image
Αδιανοητη δισκαρα απο τους δυο Καναδους πιτσιρικαδες που ξεκινουν απο Rush(τι εκπληξη!)2112 era και εκτεινονται σε ενα οργιαστικο 70s prog/pomp /heavy rock

4 Likes