Αγαπημενο Progressive Rock συγκροτημα

ο wakeman ειναι μεγαλος κολοπαιδαρας κ μεγαλος κομπλεξικος γενικα!
οταν κανανε το reunion Μεσα στο 90(υπαρχει κ ενα DvD) τους ειπε εγω δεν παιζω απο αλλες περιοδους κοματια…

2ον ειναι τυχερος γιατι επαιξε στο closer to the edge! οποιος κ αν ειχε παιξει σε αυτον τον δισκο(ο οποιος ειναι ενας απο τους υμνους του prog) θα θεωρουταν μεγαλος πληκτρας!

χρησιμοποιει 2 με 3 σικουενσ ολη την ωρα…
εχει παντα γυρω 200000 συνθια χαμοντ κ ολα αυτα για να παιζει μια κουλη συνχορδια!

θεωρειτε αυτος μεγαλος κ δεν θεωρουν τον Bardens(camel) k ton ManFred Man(τον αρχοντα του Mini Moog)
πειτε μου ρε αν ο κουλος μπορει να παιξει ενα σολο σαν το Lunar Sea σαν το Lady Fantasy White Rider k ποσα αλλα!
οσους προσωπικους εχω ακουσει ειναι οτι πιο αδιαφορο κ ανουσιο μου εχει βγει απο αυτην την σκηνη!

Ok,mallon exeis epixeirimata,p tha lega oti stekoun gia na mn ton pas…Oso gia mena,thewrw pws peristatika opws auto tis epilektikis ermineias kommatiwn,dn me poliaggizoun gt genika entassontai stin dinami tis fisiognwmias kai tis personas p kalliergei o kathe kallitexnis kai autos thewrw pws exei mia idiorithmi alla afthentiki fisiognwmia…Episis,thewrw pws dn einai simptwsi pws tis megaliteres tous selides oi yes tis egrapsan me ton Wakeman stin sinthesi tous(Close to the edge,Fragile)…Tin idia epitixia dn mporesan na epanalavoun meta tin apoxwrisi tou,ksanafernontas ton meta apo elaxista xronia stin vasiki tous sinthesi…Telos,i istoria edeikse pws itan apo tous ligous kallitexnes tis progressive p diakrithikan kai atomika me megali epitixia.Proswpika,to “Six wives of Henry viii”,apotelei ena apo ta agapimena m dimiourgimata autou tou xwrou…Anyway…

kala re apo germanika mono eloy ebales…? ntropi…

ηθελε κ ΝΕU e? :wink: :lol:

Αν και οι Rush θεωρουνται απο τα μεγαλυτερα προγκρεσιβ συγκροτηματα δεν ειχα την τυχη ν ακουσω ποτε…

οποτε εκτος αυτων ψηφιζω Yes :slight_smile:

Το οτι εισαι 15 χρονων,οπως λες και στη σχετικη αγγελια σου,και ακους Yes απο μονο του αξιζει ενα μπραβο αν μη τι αλλο.=D> =D> =D> Εισαι και μουσικος,οποτε εχεις πολλα να ακουσεις και να μαθεις ακομα,αν ασχοληθεις μ αυτο το κομματι της μουσικης.Ολα αυτα εντελως φιλικα,χωρις ιχνος σνομπισμου ή κατι τετοιο.:wink: :slight_smile: Ευχομαι να βρεις και μουσικους και να παιξεις εκει που θες!:smiley:

Ξεθαβω ακουγοντας το Larks’ tongues in aspic.

Αν και καθαρά από γούστο μ’αρέσουν πιο πολύ οι Genesis (τα πρώτα τους κυρίως), με αντικειμενικά κριτήρια θα δώσω ψήφο (εμπιστοσύνης :lol: ) στους Rush…:smiley:

Mε καθαρά οπαδικά κριτήρια Eloy. Βασικά πολλά από την λίστα του πολλ είναι αγαπημένα groups αλλά οι Eloy βρίσκονται στην κορυφή. Και γιατί το Floating μαζί με το Ocean είναι οι καλύτεροι δίσκοι ever. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

PINK FLOYD

Λόγω του γεγονότος πως δεν έχω ακούσει πολλά από τα συγκροτήματα του poll (κάτι που σκοπεύω να κάνω σύντομα) θα είμαι άδικος αλλά ψηφίζω rush γιατί όπως και να το κάνουμε είναι λατρεία!

Camel. Θεοι. Το Lady Fantasy είναι ένας από τους μέγιστους ύμνους της progressive σκηνής. Ο Bardens μεγαλούργησε, πραγματικά ένα αριστούργημα μιας μουσικής ιδιοφυϊας. Και φυσικά όλης της μπάντας, ας μην τα δίνουμε όλα στον frontman…

Progressive ακουω κατα καιρους και κολλαω με μια μπαντα καθε φορα αυτη τη περιοδο ειναι οι eloy !

RUSH ψηφισα γιατι απλα ειναι το απολυτο προγκρεσιβ ροκ συγκροτημα.απλα επειδη ειδα κατι σχολια σε προηγουμενες σελιδες που δεν τα ειχα προσεξει , ο geddy lee ειναι μαζι με τον tate οι κορυφαιες φωνες της προγκρεσιβ σκηνης ευκολα.ακομα κι αν σε καποιους δεν αρεσει η χροια του, καθαρα τεχνικα προκειτε για εναν απο τους πιο πληρεις τραγουδιστες εβερ, με απιστευτη ευχερια στα χαμηλα και στα ψηλα και τρομερο παθος!!!οποιοσδηποτε αλλος τραγουδιστης δεν θα μπορουσε με την καμια να τραγουδησει αυτα τα τραγουδια(ισως ο tate , αλλα και παλι θα εχαναν πολυ)!!!

Άλλο: Porcupine Tree:!:

Αμφιταλαντεύτηκα, μέχρι να βρω ακριβώς πού ψηφίζουν τους Rush…[-X

τι ? δεν εχει porcupine tree ? μεγαλη θλιψη… [-X

Rush. Με διστακτικότητα βέβαια γιατί Camel, King Crimson, Eloy είναι μεγάλες αγάπες. Τεράστια αγάπη όμως είναι και το ανυπέρβλητο 2112. Και μόνο αυτό να είχαν γράψει οι Rush ίσως να αρκούσε.

Ε όχι μόνο 5 ψήφους μαζί με τη δική μου οι King Crimson… :(:frowning:

Δε φταιμε εμεις…

Σ’ αυτους τους RUSH πεσ’ τo. :x