Καλυτερος progressive rock κιθαριστας

Μartin Barre…

ημουν μεταξυ Latimer και Lifeson… ο Latimer εχει ενα απο τα πιο απιστευτα phrasings που εχω κουσει.
αλλα πηγα στον Lifeson λογω συνθεσεων και ριφαρες και αλητεια.

ο fripp που ηταν να βαλω στην αρχη δε μπηκε γιατι τα κομματια ηταν συνολικη προσπαθεια οποτε απο μονος του δεν…

Paul Rudolph

και κιθάρα και μπάσο.

gilmour 100%

Aντικειμενικα Liferson… ΑΛΛΑ! Gilmour για συναισθηματικους λογους! ΑΠΛΑ ΘΕΟΣ! :roll:

Υψηλού επιπέδου μουσικοί όλοι τους.

Για συναισθηματικούς λόγους, Latimer.

ALEX LIFESON…!!!απο κοντα ο fripp…

Frippακος φυσικα, τιθεται θεμα?

Μεταξύ Alex και Lifeson, θα προτιμήσω τον κιθαρίστα των Rush.

Robert Fripp γιατι ειναι ο ορισμος του thread

Είμαι μεταξύ Robert Fripp και Steve Howe,αλλά θα ψηφίσω τον δεύτερο λόγω ψήφων.

Απο ολους αυτους, εχω ακουσει σοβαρα τους Lifeson, Gilmour, Latimer.

Ισως ο Latimer ναι ειναι καλυτερος απο το Lifeson (στα σολο κυριως).

Για Gilmour δεν ξερω.

Οπως και να 'χει η ψηφος μου ειναι γνωστη και δε θα αλλαξει ακομα κι αν ακουσω και τους υπολοιπους.

Λατρεία Latimer!!Kαι στην συνέχεια Lifeson φυσικά…
Gilmour,η αναφορά του και μόνο είναι τελείως άσχετη όταν μιλάμε για prog rock κιθαρίστες

Στο phrasing και σε tone εννοειται Latimer.Aυτο το παιξιμο και ο ηχος ειναι εξωπραγματικα.Μελωδιες,τεχνικη,συναισθημα πανω απ ολα και κομματια που καρφωνονται στο μυαλο σου.Ολοκληρωμενος μουσικος γενικα.

Σε φαση shredding και τεχνικου παιξιματος Alan Holdsworth.Αυτα τα Mixolydian περιεργα σολο,απο εναν ανθρωπο που βλεπει “σχηματα” αντι κλιμακες και modes οπως εχει ο ιδιος πει,ειναι απ αυτα που δεν μπορει να διασκευασει ή να αναπαραγει καποιος ευκολα.

Στο riffing φυσικα ο Lifeson.Βουτηγμενος στην κληρονομια του Page και του Pete Townsend ενσωματωσε και προσαρμοσε το κλασικο rock riff στις prog φορμες των Rush τις οποιες στολισε με σολιδια πολυ προσωπικου στυλ με εντονη χρηση του vibrato bar δημιουργωντας τους υμνους που ολοι ξερουμε.

Steve Howe γιατι αυτα που παιζει στα Close To The Edge,The Gates Of Delirium,Awaken και σε πολλα αλλα ειναι απλα μαγεια…
Αμεσως μετα ακολουθει ο Frip για τη συνολικη του προσφορα και το jazz-ο-παιξιμο του που δημιουργησε σχολη απο μονο του.
Και μετα ο πολυαγαπημενος Latimer γιατι τετοιο συναισθηματικο παιξιμο δεν εχω ξανασυναντησει.

να μου σπασει το πληκτολογιο/ποντικι ετσι και τολμησω να ψηφισω εναν απο αυτους τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ κιθαριστες.απορω που μπορειτε και διαλεγετε.δεν θα μπορουσα να κοιμηθω μετα:lol:
Παντως κανενας δεν εχει τους ELOY ως αγαπημενο συκροτημα και πιθανοτατα ως προεκταση τον κιθαριστα τους (Frank Bornemann)???[-X

Αυτό

Αν και ο Fripp μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά

Στοίχημα ότι oi περισσότεροι που έχουν ψηφίσει τον gilmour δεν έχουν ακούσει κανένα από τους άλλους.:stuck_out_tongue:

Χουδεφάκ ιζ Γκίλμορ;;;

Aν τον μετράς progressive και όχι fusion κιθαρίστα, είναι μακράν ο πιό τεχνίτης και ο πιό “out there”!
Το θέμα είναι πως δυστυχώς έχει αποκηρύξει πλέον εκείνη την περίοδο και στα live παίζει μόνο τα πιό πρόσφατα του. Και τι δεν θα έδινα να τον άκουγα να παίζει live οτιδήποτε από το αριστούργημα Velvet Darkness.