Prometheus

Επιτελους, Prometheus official teaser

http://www.youtube.com/watch?v=_luIM6xaIck


Μ’αρεσε που χρησιμοποιουν την γραμματοσειρα του Alien και τον τροπο που εμφανιζοταν στην πρωτη ταινια
Καλο καστ
Μυστικοπαθεια στο φουλ
Στο τρεηλερ φαινεται ξεκαθαρα το Space Jockey και η μασκα που φοραγε στην παλια ταινια

ηταν κομπλε τρεηλερ, δεν δειχνει και παρα πολλα

ΟΜΩΣ
καταρχας, ο Σκοτ για μενα εχει γυρισει 2 απο τις καλυτερες και αγαπημενες μου ταινιες εβερ…μονο και μονο για αυτες τις 2 θα τον ευχαριστω για παντα…αλλα απο το 1492 του '92 εχει, για εμενα παντα, να γυρισει ταινια που δεν θα την χαρακτηριζα αδιαφορη-μονομαχος,american gangster- ή απλα μαπα-gijane,kingdom of heaven, robin hood-…πρακτικα η τελευταια του μεγαλη ταινια ηταν το Θελμα και Λουιζ του '91…δλδ εχει κοντα στα 20 χρονια να γυρισει κατι πραγματικα αξιολογο-για εμενα παντα-…οσο και να προσπαθω, σε μονομαχους κτλ, δεν μπορω να δω τον σκηνοθετη που εδωσε στην αρχη της καριερας του το Duellists, Alien, Blade Runner…θα εκπλαγω πολυ αν τελικα το Prometheus του βγει ετσι οπως εχει αφησει να εννοηθει-επος-

Επιπλεον, η ταινια δεν θα αποτελει πρηκουελ του Αλιεν, οπως ειχε ειπωθει αρχικα, αλλα θα διαδραματιζεται στο ιδιο συμπαν πολλα χρονια πριν…απο το τρεηλερ και την εμφανιση του Space Jockey, καταλαβαινει κανεις οτι θα κοιταξει πισω απο τον μυθο του Αλιεν, ισως στο πως δημιουργηθηκε το πλασμα…εχοντας δει πρηκουελ και πρηκουελ, σηκουελ και αρχιδιες ενα σωρο, με φοβιζει οσο και με πορωνει η συγκεκριμενη γραμμη…αμα δεν του βγει, αμα κανει κατι κατωτερο απο τις προσδοκιες του μεσου sci-fi λατρη που μεγαλωσε με αυτη τη ταινια, θα ειναι καταστροφικο…κανει ηδη μεγαλες δηλωσεις, τυπου i’m back, its gonna be epic και αυτα ειναι δικοπο μαχαιρι…
+το οτι το σεναριο γραφεται απο τον πρωταρη Jon Spaihts και τον Lindelof του Lost, και παλι προκαλει εκπληξη και φοβο-κυριως αγωνια για το τελικο αποτελεσμα…

  • τελος οτι οκ, παταει φανερα-τιτλοι τρεηλερ- στα ιχνη του Αλιεν, οπωτε ηδη ανεβαζει τις προσδωκιες στα υψη και δεν ξερω αν τοχει πια να κανει κατι αναλογο σκηνοθετικα…

Οπως παντως και ναχει, το γεγονος οτι η ταινια αποτελει επτασφραγιστο μυστικο, το οτι υπαρχουν ενδειξεις για ενα στορυ με φιλοσοφικες διαστασεις, το οτι οκ, ο τυπος ειναι επαγγελματιας και μεχρι και τον Giger επιστρατευσε παλι για να φτιαξουν τα νεα σκηνικα, οτι τελος παντως ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ALIEN AΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ SCI-FI THRILLER EVER, οπως και ναχει σε τσιτωνουν…και παλι, καλο καστ + δυνατο τρεηλερ που δειχνει οτι οντως θελει να κανει ταινια διαφορετικη-και παραλληλα οχι πολυ απο το Αλιεν …

Καλοκαιρακι στις αιθουσες

θα λιωσουμε το 2012!!

το χειρότερο όλων.

Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα του Scott τα τελευταία χρόνια ήταν το σενάριο. Την σκηνοθετική του ματιά δεν νομίζω πως την έχει χάσει, καμία ταινία του δεν είναι τελείως αδιάφορη (καλά ίσως το black hawk dawn) αφού ακόμα και αδιάφορα σενάρια τα μετέτρεπε σε συμπαθητικά φιλμ. Το kingom of heaven με ένα λίγο καλύτερο σενάριο και άλλον πρωταγωνιστή θα έβαζε κάτω όλα τα gladiator και braveheart (τα οποία και λατρεύω by the way). Ενώ ακόμα και οι διεκπεραιωτικές του ταινίες δεν τις λες και τελείως πατάτες (Matchstick Men, A Good Year, Body of Lies). Πάντως με το sci-fi έχει να καταπιαστεί από το bladerunner αν και συνεχώς έκανε δηλώσεις πως θέλει να γυρίσει μια τέτοια ταινία. Σίγουρα πάντως από τις πλέον αναμενόμενες ταινίες του 2012.

[-o< να μην είναι καμιά μετριότητα…please

με το trailer παντως τραβαμε μαλακια!!!

και με την εμφανιση της γραμματοσειρας ALIEN εκσπερματωνουμε!!!

σωστος σε ολα, απλα την πρωιμη σκηνοθετικη του ματια ΑΚΑ αργα πλανα, καμια βιασυνη, υποβλητικα καδρα-δες εναρξη blade runner-, την εχει χασει εδω και καιρο-απο τα 80ς σχεδον…μπορει να σε κραταει τσιτες αμα θελει, οπως στο black hawk αλλα το συγκεκριμενο του υφος, το εχει αφησει για πανω απο μια 20ετια στο παγκο…προφανως δεν περιμενω να το ξαναβρει τωρα, απλα ελπιζω να μην τον πιασει η επικουρα οπως στα τελευταια του πονηματα και να κανει κατι το ενδιαμεσο…ποσο απλα ηταν τα πραματα στο πρωτο αλιεν, 5 μονοπλανα του space jockey, του Νοστρομο και των αυγων, αργη εξελιξη και ρυθμος και περτα, best sci-fi horror ever…

Δεν είναι ότι την έχει χάσει απαραίτητα, περισσότερο δεν είχε την ευκαιρία να δώσει κάτι ανάλογο σκηνοθετικά, στα gladiator, kingdom, hood και τα ρέστα ο λαός θέλει επικούρα όσο δεν πάει (ομολογώ και εγώ μέσα σε αυτούς είμαι).

Τώρα αν θα το δούμε εδώ; Αυτό δεν το ξέρω αλλά είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Στα alien bladerunner είχε να μας δείξει και έναν καινούργιο κινηματογραφικό κόσμο, η συνεργασία του για πρώτη φορά με το Giger σχεδόν επέβαλε να δείξει τα δημιουργήματα του σε πλάνα-ζωγραφιές, το ότι συνεργάζεται και πάλι μαζί του είναι θετικό, είναι μια έξτρα έμπνευση για ένα σκηνοθέτη να στήσει ξεχωριστά πλάνα όταν συνεργάζεται με τέτοιους καλλιτέχνες. Απλά επειδή όπως κατάλαβα το όλο concept θα απαιτεί σχετικά γρήγορους ρυθμούς σε σχέση με το πρώτο Alien ίσως να μην το δούμε αυτό στον ίδιο βαθμό αλλά όπως λες να δούμε κάτι στο ενδιάμεσο.

Ελπιζω σε ινσταντ κλασσικ. Αναμενουμε …

ομορφιες

http://www.e-go.gr/cinemag/summary1.asp?catid=10167&subid=2&pubid=128969647

Λετε να ειναι καλο?:-k:-k:-k

Κατι τετοιες κινησεις μου φαινονται στημενες,δλδ οτι πρεπει εκβιαστικα να ειναι καλο επειδη ηταν το ‘’[B]Alien[/B]’’.
Ειμαι θετικα κειμενος απο τη μια,αλλα με επιφυλαξη απο την αλλη!

νταξ, δεν εκβιαζει κανεις οτι θα ειναι καλο περαν απο τα hype των geeks ή των περιοδικων… αλλα οκ, οσες προκαταληψεις εχω και γω-που εχω παρα πολλες, ειδικα για τις τωρινες ικανοτητες του Σκοτ+το σεναριακο διδυμο-, αλλο τοσο με ιντριγκαρει γενικοτερα η ολη φαση…

ενα νεο ‘αρνητικο’ ειναι η μαλλον too much ψαρωτικη διαφημηση/hype που στηνουν γυρω απο την ταινια… μπορει το ευρη κοινο να ‘ψαρωνει’, μπορει και ο τελευταιος φανμποης να ‘ψαρωνει’ επισης(οπως και εγω ‘ψαρωνω’ βεβαια) αλλα αμα δεν ανταποκριθει η ταινια στο,πιθανοτατα τεραστιο hype που θα εχει στηθει μεχρι την προβολη της, μας βλεπω με τις πετρες να τους κυνηγαμε…

αλλα οκ, so far, το τρεηλερ ειναι απλα mindblowing και τετοιου τυπου viral campaigns ειναι πολυ προτιμοτερα απο ενα νεο επαναλαμβανομενο τησερ, καθως δειχνουν συνεπεια και οραμα στην παραγωγη…ειδωμεν λοιπον…

H μουσικη του μου εχει στοιχειωσει τα ονειρα … Απλα δε μπορω να περιμενω.

http://www.e-go.gr/cinemag/summary1.asp?catid=10167&subid=2&pubid=128978471

https://www.weylandindustries.com/

mmm, χαρτης,

:D:D:D

το τρεηλερ παντως ειναι 10αρι ε…πρωτη φορα το λεω αυτο για τρεηλερ και πρωτη φορα εχω δει τρεηλερ 4 φορες

http://www.youtube.com/watch?v=LaTWCSq8F30&feature=youtu.be

τωρα θα το ποσταρα…μλκες, σβηνω, alien ξε-alien related, δειχνει γαμηστερη sci-fi επικουρα

ελπιζω να μην μείνουμε με το trailer στο τέλος.

μη το γκαντεμίαζεις ωρέ!!