Prometheus

ok:p γραψτε λαθος, 2 ωρες ειναι και επρεπε να ειναι κοντα 3 κανονικα…

:roll: Πολύ σωστά μη σου πω και παραπάνω!!

Την είδα και εγώ και θα συμφωνήσω με αυτά που λέτε.
Χάνει στο ότι έχει να δώσει πολλά και δεν προλαβαίνει. Στην τελική γίνονται πράγματα καθώς εκτυλίσσεται η πλοκή και είναι τόσα πολλά που δεν δίνεται το απαιτούμενο βάρος σε όλες τις σκηνές. Σα να χάνουν αξία οι σκηνές λόγω του πλήθους τους.

Δεν είναι κακή ταινία όμως. Αντιθέτως, είναι πολύ καλή. Στο cinema να πάτε γιατί θα απολαύσετε όλο το μεγαλείο της σκηνογραφίας. Αξίζει.

[SPOILER]Πάμε 100% για νούμερο 2 ε?? :D[/SPOILER]

Μπορεί να έχει κάποιες “τρύπες” στο σενάριο αλλά παρ’όλ’αυτά η ταινία με κατενθουσίασε.
Όντως αξίζει να πάτε σινεμά να την δείτε αντί να την δείτε σπίτι.
Γενικά απόλαυση. Ευτυχώς δεν με απογοήτευσε η 3D εκδοχή της.

από όλα τα 3D που έχουμε δει, είναι το μονο που δικαιολογεί τα λεφτά κ τον τίτλο του

γαμησε

απλα και ξαστερα

απορω με κατι κριτικες που χα διαβασει οτι δεν εχει πολλη δραση
αμα δεν ειχε δραση αυτη η ταινια τοτε ποια ειχε;;

η καλυτερη sci fi που χω δει το τελευταιο καιρο

Aνταποκριθηκε στις προσδοκιες μου… Καταπληκτικη ατμοσφαιρα και εικονες…
ALL HAIL RIDLEY

Ο ρολος της Σαρλιζ μονο δε μου πολυαρεσε, λιγο ασκοπος.
Πολυ καλο φιναλε, και τελειο prequel !

καλο.Ο προμηθεας ειναι στην ουσια [SPOILER]ο εεξωγηινος στην αρχη που διαπραττει υβρη και δημιουργει τους ανθρωπους.ωραιος και ο παραληλησμος που παρουσιαζει τους εξωγηινους σαν αρεια φυλη (ψηλοι,ατριχοι,τουμπανα)να θελουν να καταστρεψουν τα υποδιαιστερα φυλα(στο πληρωμα ηταν μαυροι,γιαπωνεζοι,ιρλανδοι κτλ.)[/SPOILER]

spoilers ρε αρχηγε

ρε παιδιά ! απορία για τα σποιλερς

[SPOILER]πως προκύπτει ότι από τον μυταρόζα εξωγήινο και το βαζάκι με την μαύρη μαρμελάδα, προέκυψαν οι φορουμίτες και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ? :-k[/SPOILER]

Εμενα μου αρεσε πολυ και ηθελα να τη δω και σε 3d αλλα οι σπαγγοι οι φιλοι μου μου το χαλασαν. Anyway. Κομπλε μου φανηκε σε ολα. Λιγες τρυπες οντως ειχε αλλα σε γενικες γραμμες ηταν ωραιο και ισως να ξεδιαλυνουν λιγο τα πραγματα σε τυχον sequel.

[SPOILER]Για παραδειγμα δεν πολυκαταλαβα πως αφου οι εξωγηινοι ηθελαν να μας καθαρισουν, εχουμε τις ζωγραφιες στις σπηλιες που δειχνει ανθρωπους στη Γη ειναι μαζι τους? Δε θα επρεπε να μας ειχαν σκοτωσει κανονικα? Ισως καποιοι μας εφεραν στη Γη να μας φυγαδευσουν αλλα και ετσι να ειναι γιατι να μας δειχνουν προς ενα ηλιακο συστημα γεματο ειναι βιοχημικο οπλο? :?

Περιμενω παντως sequel να δουμε τι γινεται με την γιατρο που το παιζει Leeroy.[/SPOILER]

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150887057811376.419643.551306375&type=3

επεσα στα γονατα και εκλαψα γοερα απο συγκινηση…

Αντε πορωστε με ρε αδερφια και μου λενε κατι μαλακιες οτι ητανε φωλα και μα μου σου του και εχω φαει ξενερα ζωης… :frowning:

Φοβερό setting κλασσικά και γενικά ωραία ταινία, αλλά με απογοήτευσαν πολλοί χαρακτήρες κ διάλογοι οι οποίοι εκμηδένιζαν τον ρεαλισμό και το credibility της ταινίας. Σε πολλά σημεία η συμπεριφορά τους απλά δεν μπορεί να είναι συμπεριφορά επιστημόνων.
π.χ:

[SPOILER]Ο Τσάρλι έχει ανακαλύψει τον δημιουργό του ανθρώπου και επειδή τους βρήκε αρχικά νεκρούς μπεκρουλιάζει απογοητευμένος ότι δεν υπάρχει τίποτα εκεί να βρει…οκ άμα βρούμε νεκρούς εξωγήηνους στον Άρη να γυρίσουμε πίσω απογοητευμένοι…

Ο Yannick ενώ οι 2 στην αρχή έχουν χαθεί ανακαλύπτει ότι ο seeker έχει βρει ζωή ένα μίλι πιο δυτικά από αυτούς και απλά τους λέει χαβαλεδιάζοντας “παιδιά θα τα πούμε το πρωί προσπαθήστε να μείνετε ζεστοί” …έλεος!

Υπάρχουν και άλλες πολλές τέτοιες στιγμές που χάλαγαν την ατμόσφαιρα και το suspension of deisbelief.

Α και τέλος μια απορία που μπορεί να γνωρίζετε. Γιατί ο David εξ αρχής είχε την θέληση να μολύνει τον Charlie?[/SPOILER]

Ναι λοιπόν το είδα και εγώ. Μόλις γύρισα βασικά και απλά θα γράψω κάποιες πολύ πρώτες εντυπώσεις.

Καλή η ταινία που ναι είναι ξεκάθαρα και πέρα από κάθε αμφιβολία ένα prequel του Alien. Αυτό για όσα ακούγονταν πριν την ταινία πως δεν θα είχε και τόσο μεγάλη σχέση.

Από εκεί και μετά σεναριακά γίνεται ένας χαμός. Από την μια δίνει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις για το ίδιο το Alien και τον σκοπό του όπως και για την καταγωγή του ανθρώπου. Η δεύτερη θα με είχε ξενερώσει αν δεν είχε δημιουργήσει με την σειρά της μια καινούργια σειρά από αρκετά ενδιαφέρον ερωτήματα που μερικά ορθώς για μένα έμειναν αναπάντητα

[SPOILER]Προσωπικά δεν νομίζω πως θέλω sequel, τουλάχιστον όχι sequel που να δίνει απάντηση στο γιατί ήθελαν να μας καταστρέψουν. Αυτό δεν θα ήθελα να απαντηθεί σε καμιά ταινία. Αν ένα πιθανό sequel μείνει μόνο στην αρχική δημιουργία των όντων αυτών οκ.[/SPOILER]

Πάντως είναι σαφές πως οι παραγωγοί ήταν λίγο διχασμένοι στο τι ταινία ήθελαν να δώσουν, αμφιταλαντευόμενοι μεταξύ του horror sci-fi που ήταν και το πρώτο Alien και μια ταινία φιλοσοφικών και υπαρξιακών προεκτάσεων. Σίγουρα η πλάστιγγα γέρνει προς το horror sci-fi αφού όλη η πλοκή αλλά και οι χαρακτήρες θυμίζουν υπερβολικά το πρώτο Alien. Η πρώτη ώρα πάντως είναι υπέροχη, χτίζει με όμορφο τρόπο σιγά σιγά την ένταση δίνοντας μερικά ασύλληπτα πλάνα και σε βάζει για τα καλά στο κλίμα πριν αρχίσει η δράση όπου και η ταινία μετά τρέχει να προλάβει να χωρέσει μέσα τα πάντα (Το director’s cut απλά επιβάλλεται).

Μόλις το είδα… sorry παιδιά η ταινία ήταν έκτρωμα. Μόνο τα σκηνικά του Giger άξιζαν. Χαρακτήρες… αχαρακτήριστοι, σενάριο ότι να’ναι. Και φτάνει πια με τους με το ζόρι χριστιανούς επιστήμονες. Θα μου πεις βέβαια με τέτοια τραγικά λάθη και αντιεπιστημονική συμπεριφορά μόνο χριστιανοί θα μπορούσαν να είναι.

http://www.e-go.gr/cinemag/summary1.asp?catid=10167&subid=2&pubid=129083454

:metal::metal:

δε μαρεσε η ταινια μαγκες…το σεναριο και καποιοι απτους διαλογους-χαρακτηρες προχειρο δουλεια…σαν setting και εφε γουσταρα δε λεω,ουτως η αλλως γουσταρω πολυ sci-fi,ισως για αυτο να περιμενα και περισσοτερα απτην ταινια:-s

15 λεπτά έξτρα στο blu ray.

Λίγα!!

Μόνο στο bluray θα είναι τα 15 λεπτά; Μεγάλη μαλακία αν ισχύει αυτό θα μας κάνουν να αγοράζουμε και bluray μου φαίνεται.

Απαραίτητα 40 λεπτά χρειάζεται