Prometheus

εχει διαβασει κανεις τις αρνητικες κριτικες??

φοβαμαι πολυ…

και τις θετικες και τις αρνητικες εχω διαβασει…παντως τα περισσοτερα αρνητικα σχολια επιμενουν να το συγκρινουν με το Αλιεν, οντας ομως τελειως διαφορετικες ταινιες και δεν με πειθουν…τα υπολοιπα αρνητικα μιλανε για την ιστορια αλλα οκ, ειδωμεν…

Btw οι πρωτες κριτικες ειναι μια χαρα θετικες-μερικες πολυ ενθουσιωδεις- αλλα λογω του ειδους, του συγκεκριμενου σκηνοθετη και της συνδεσης της ταινιας με ενα sci-fi διαμαντι οπως το Αλιεν, ειναι λογικο οι αρνητικες να κανουν αισθηση…

εγω ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος παντως, οπως και πριν…

http://www.cine.gr/film.asp?id=715552&page=4

αυτές είναι απο τις αρνητικές μάλλον:p

παρτε και μια θετικη τοτε :stuck_out_tongue:

γιατι ρε γαμωτο?

αυριο λεω να παω να το δω
για να δουμε

Το είδα.

Τρελές εικόνες, φωτογραφία, εφέ.

Αλλά κάπου χάνει. Μέτριο σενάριο, αρκετοί ξενέρωτοι διάλογοι, περίμενα να με κρατήσει περισσότερο σε αγωνία.

Δεν είναι κακό, το χάρηκα γενικά, αλλά είχα μεγαλύτερες προσδοκίες.

Κατά τα άλλα:

[SPOILER]Σαρλίζ, είσαι η ομορφότερη γυναίκα ΈΒΕΡ.[/SPOILER]

…χ 1000000000 για το spoiler:):!:

διάβασα και άλλη κριτική για γεμάτη κενά ταινία και σκηνές που βγάζουν μάτι αλλά με σκοπό μόνο αυτό :?
δεν ξέρω τι να πιστέψω

Το είδα χτες. Συμφωνώ σε όλα. Φοβερές εικόνες, εφέ. Οι σεναριακές τρύπες είναι μεγάλες και πολλές. Χαρακτήρες χωρίς ενδιαφέρον (εκτός από έναν) και γενικά με αλλοπρόσαλη συμπεριφορά. Αγωνία μηδέν σχεδόν. Στο imdb αρχίζει και πέφτει το rating…

Ας μου εξηγήσει κάποιος το εξής:

[SPOILER]Αυτό το πλάσμα που έβγαλε η άλλη από το στομάχι της, τι διάολο, το ράφι με τα γαριδάκια βρήκε και μεγάλωσε τόσο σε μισή μέρα;[/SPOILER]

το είδα κ εγώ κ συμφωνω με κοζυ

το είδα μαζί με λούπιν κ ο λούπιν ζει ακόμα. άρα καταλαβαίνετε…

απορία σε σποιλερ - λουπιν πες κ εσυ οταν το δεις

[SPOILER]ο γεωλογος που μολυνθηκε, οταν έκανε το πεσιμο στο αστροπλοιο, γιατι ηταν τρελαμενος ? δεν θυμαμαι οι μολυσμενοι να κανουν ετσι. προς τι η ζομποποίηση ?[/SPOILER]

Καταρχάς ναι:p , το ειδα επιτελους…

Αρχικα να πω οτι οντας προετοιμασμενος, ξεροντας πανω κατω τι θα δω και τι απαιτησεις να εχω, λαμβανοντας τις 2 δυνατες αρνητικες προοπτικες που ηδη υπηρχαν- Σκοτ εχει να κανει ΜΕΓΑΛΗ ταινια απο το 1990 και ο Ντεημον-βγαλε καρκινο στα χερια μπας και σταματησεις να γραφεις- Λιντελοφ του Λοστ στο σεναριο- αλλα και τις θετικες, οπως το γεγονος οτι scott+alien universe ειναι απο μονο του ενα τεραστιο +…

Σε γενικες γραμμες, ηταν μια παρα πολυ καλη ταινια επιστημονικης φαντασιας, απο αυτες που χαρακτηριζονται Pure sci-fi, με ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ art direction-οχι απλα η μιση ταινια, αλλα κατι ακομα παραπανω- και επιτελους, μια στιβαρη και δυναμικη σκηνοθεσια απο τον Σκοτ…προσωπικα μου αρεσαν ολες οι ερμηνειες με τοπ τον Φασμπεντερ-απιστευτος- και την Ραπας-η οποια μου αρεσει γενικοτερα,και σαν γυναικα-οπωτε δεν ειμαι αντικειμενικος…

πριν αρχισω να αποθεωνω πραματα, να πω τα αρνητικα…ειναι ολα οσα ειπαν παραπισω και γραφει σε γενικες γραμμες η κριτικη: μετριοτατο σεναριο…οχι κακη ιστορια αλλα οριακα κακο σεναριο…η ταινια ηθελε ΕΥΚΟΛΑ ενα 40λεπτο ακομα τουλαχιστον, για να χτισει χαρακτηρες, να φτιαξει παραπανω ατμοσφαιρα,να,να,να…ενω η ιστορια ηταν πολυ ομορφη, με ωραιες φιλοσοφικες προεκτασεις, το σεναριο ηταν πολυ λιγο για να την απογειωσει…μηδενικη σχεδον αναπτυξη χαρακτηρων και πολυ τρεξιμο, να χωρεσει τα παντα σε 1.30 ωρα…ειδικα πλεον που το 2+ ωρες ταινια εχει ψιλοκαθιερωθει(παμε για Dark Knight Rises, οπως λενε οι φημες, 2 ωρες και 45 λεπτα), θεωρω μεγαλο λαθος να ‘τρεξει’ τοσο πολυ η ιστορια και να μην προλαβεις να αφουγκραστεις τπτ…οι διαλογοι περνανε σε δευτερη μοιρα και η αναπτυξη χαρακτηρων το ιδιο, πλην λιγο του Φασμπεντερ και Ραπας που ηταν μια χαρα…

Ηθελε περισσοτερη ωρα και εξελιξη της ιστοριας, γτ πραγματικα ειχε ενδιαφερον σαν ιστορια, δεν πιστευα οτι θα μπορουσε να δεσει τοσο ομορφα με το μυθο του Αλιεν…

Κατα τ’αλλα δειτε το, ειναι ενα εργο με πραγματικα-το ξαναλεω- ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ art direction και φωτογραφια, αψογα εφε και εν τελει, Επιστημονικη Φαντασια με κεφαλαια αρχικα, απο αυτη που δεν βγαινει καθε μερα…

εχει τρεξιμο, εχει αγωνια, εχει gore, εχει πολλα, δεν εχει ομως καλο σεναριο…Λιντελοφ, μακαρι σου κοψει τα χερια ασανσερ…εχει και δυνατο Σκοτ, εχει references στο Alien που προκαλουν συγκινηση, εχει ανοιχτο φιναλε για σηκουελ…ειλικρινα, αμα το εγραφε αλλος και κρατουσε την κεντρικη ιστορια και τη μυθολογια που δημιουργηθηκε-ξανα-, θα μιλουσα για ταινια Sci Fi δεκαετιας…

Οχι χαμενη ευκαιρια, αλλα ουτε και αριστουργημα, περιμενω ενα Directors Cut τουλαχιστον 45λεπτο να ξεκαυλωσω…

τωρα περι σποιλερ

[SPOILER]αυτο που καταλαβα εγω-και αργησα διοτι δυστυχως τα γεγονοτα περνανε πολυ γρηγορα, αχρειαστα, λογω του σεναριου- ειναι οτι οι Μηχανικοι καναν πειραματα στο πλανητη αυτον, για να φτιαξουν οπλα μαζικης καταστροφης, βιολογικα οπλα κοκ…εξου και το κομπρα-αλιεν που πρακτικα ηταν τα σκουλικια σε συνδιασμο με τη μαυρη γλιτσα, το καλαμαρι στη κοιλια της Ραπας, ο ζομποποιημενος επιστημονας, κοκ…οπωτε λοιπον, πρακτικα ανοιγοντας ‘τον ασκο του αιολου’, βγηκαν ενα σωρο ανωμαλιες και τερατουργηματα της βιολογικης δουλειας των Μηχανικων…ενα απο αυτα ηταν και ο παραπανω ζομπης…απο κει προερχοταν και η αρχικη σκηνη, με τον Μηχανικο που ηπιε το υγρο, σαπισε, επεσε στο νερο και πρακτικα, οπου με τα κυτταρα του σταδιακα δημιουργηθηκε ο ανθρωπος…επισης πολλες σκηνες ηταν αναπαντητες, οπως και παρα πολλα ερωτηματα, προφανως για υποψια σηκουελ… we’ll see…[/SPOILER]

τεσπα, εδω ειμαστε και μιλαμε για σποιλερς-γτ ναι, η ταινια αυτη θα εχει πολλη μπλα-μπλα…

Μάλιστα… ξενέρωμα τα 90 λεπτά μόνο διάρκεια, βασικά ήταν από αυτά που φοβόμουνα περισσότερο. Τέσπα σε μερικές μέρες ελπίζω να την δω και εγώ.

Μολις την ειδα και εγω…

Ηταν παρα πολυ καλη με μερικα προβληματάκια τα οποια αναφέρει και ο λουπιν απο πανω(μεγαλύτερο και για μενα η διάρκεια)…

Τωρα απο πλευρας Ridley Scott εγω παιδια ειμαι ικανοποιημένος ακρετα μπορω να πω, οκ δεν εχει αυτη την ατμοσφαιρα “Ridley Scott” που ξέρουμε αλλα ηταν εντυπωσιακή!!!
απο ηθοποιούς ξεχώρισα μονο Fassbender και Pearce (ειδικά αν βαλαν επίτηδες εναν τοσο νεο ηθοποιό για τον ρολο μονο και μονο για να βγαλουν εκείνο το σποτάκι με την ομιλία του στο ted ειναι γαματοι!!!) :stuck_out_tongue:

[SPOILER]
το οτι ο space jockey που δίχνει στο alien πεθαινει εκτος σκαφους ενω στο alien τον βρισκουν εκει μετριεται για σεναριακι μαλακια εε?? :stuck_out_tongue:
[/SPOILER]

[SPOILER]δεν ειναι το ιδιο space jockey [/SPOILER]

sorry, double post, Και για του λογου το αληθες, εδω φαινεται ξεκαθαρα οτι

[SPOILER]μιλαμε για αλλο space jockey στην καθε ταινια

[/SPOILER]

κοιτα οχι οτι με καίει και πολυ, αλλα το θεμα ειναι πιο πολυ nerdικο… :stuck_out_tongue:

[SPOILER]
το εχουν πει οι σεναριογραφοι ή απο τη φωτο? που λογικο δεν ειναι να εχει μικρες διαφορες με την ταινια του 79?
επίσης στο Alien το σκαφος που βρισκουν ειναι στην επιφανεια διαλιμενο(οχι προσγειωμενο τέλος πάντων) για αυτο το λεω…
[/SPOILER]

Μονο 90 λεπτά ήταν η ταινία 8O8O?? Στο wiki λέει 124:?

Ρε παίδες και στο imdb 124 την δίνει την διάρκεια :-k