Prophets Of Rage 27/08/19

Με αυτή τη μπάντα μεγάλωσα. Ήταν από τα live που από τη μια μου ερχόταν να κλάψω από τη συγκίνηση που ακούω από τους ίδιους ανθρώπους το Bullet in the Head και από την άλλη να τα σπάσω όλα στο moshpit. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, μοναδικό live.

Ο ήχος πίσω ήταν μπουκωμένος, όταν πήγα μπροστά (ευτυχώς νωρίς) όλα έστρωσαν. Για το παιχτικό κομμάτι νομίζω δε χρειάζεται να ειπωθεί ΤΙΠΟΤΑ.

7 Likes

Είμαι Πορτογαλία για διακοπές και σας ζηλεύω.
Πέρασα τέλεια για 2η φορά στο ΖΝΑ φεστ και ήταν αδύνατον να αλλάξω αεροπορικε(θα έπεφετε παντόφλα από τη γυναίκα που δεν θα έκανε τουρισμό Σίντρα/Λισαββόνα + κόστη για αλλάγές και ακυρώσεις στις εκατοντάδες ευρώ)
Άντε και να μας ξανάρθουν!

Η συναυλία όπως την έζησα. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να ξεπεράσω την σναισθηματική φόρτιση απλά γιατί ΔΕΝ γινόταν να μην χτυπηθείς με τους συγκεκριμένους ύμνους.

Καλά στο εν λόγω κομμάτι που παίζει σολάκι με τα δόντια και γυρνώντας την κιθάρα δείχνει το αυτοκόλλητο από πίσω, απλά ανατριχίλα.

Τεράστιοι, θρύλοι, όλοι τους.

6 Likes

Λιγα πραγματάκια ακόμα

  • Ποσο θεός ο B Real? Ξέρω οτι για κάποιους θα ακουστεί καπως, αλλα ο Ζακ δεν μου ελειψε χθες καθόλου. Αυτοί που τον αναπλήρωσαν ήταν τιτάνες.

  • Φοβερό το mixing του DJ Lord στην αρχή. DJ με @@ Σε καποιο τραγούδι (δεν θυμαμαι) σόλαρε εναλλάξ με τον Μορέλο. Πρώτη φορά σεβάστηκα DJ :stuck_out_tongue:

  • Τεράστια απόδοση απο ολη τη μπάντα.

  • Μας γούσταρε πολύ η μπάντα. Ολο χαμόγελα. Κοιταζόντουσαν μεταξύ τους οταν άναβαν οι φωτοβολίδες. Και ο Τομ και ο B Real μας ευχαρίστησαν θερμά. Τον κοβω φέτες οτι δεν λένε τα ίδια παντού.

  • Χοροπήδημα και pits σχεδον σε ολα τα τραγούδια. Συγκινηση στο Cochise. Ξελαρυγγιάστηκα, ημουν φαλτσος και δεν με ενοιαζε. Πολλοί συμμετείχαν απο το κοινό. Ηξερα οτι θα γινει ο χαμος του χαμού στο killing, αλλα ειλικρινα σε καποιο σημείο νομιζα οτι το επαιζαν για δεκα λεπτα και ηθελα να τελειώσει απο την κούραση :stuck_out_tongue:

  • Ειλικρινά δεν αντιλήφθηκα σαρδελοποίηση στην αρένα. Ηταν γεμάτη αλλα μάλλον το όποιο πρόβλημα δημιουργήθηκε απο τα pits. Στο πλάι υπήρχε κιόλας και σχετική άνεση. Μπήκαμε κατα τις 8 παρα και ηταν εντελώς χαλαρά στον ελεγχο στην είσοδο. Εκεινη την ωρα υπήρχε μονο ενας που σκάναρε εισιτήρια. Μετά οντως μπορεί να υπήρξε προβλημα αν δεν εβαλαν παραπάνω.

  • Απο τη δήλωση του B Real καταλαβαίνω οτι δεν εχουν σκοπό να το διαλύσουν το σχήμα. Καλό αυτο και μακάρι να μας ξανάρθουν.

  • Τελικα τα gigs μας ταιριάζουν πιο πολύ σε σχέση με τα “Φεστιβάλ”. Ολες οι μεγάλες καλοκαιρινές συναυλίες ήταν πετυχημένες. Περιμένω κακο χαμό απο ονόματα το επόμενο καλοκαίρι.

  • Για δείτε εδώ https://www.setlist.fm/setlist/prophets-of-rage/2019/tae-kwon-do-stadium-piraeus-greece-339f0499.html Το πετυχα το setlist? Εχω την εντυπωση οτι το επαιξαν λιγο απο το Dr. Greenthumb στο medley, αν κανω λαθος να το διορθωσω

7 Likes

+1000 σε αυτό που λες για ζακ

3 Likes

Τιτάνες δεν λες τίποτα. Έβλεπα τον Chuck D να χορεύει στην σκηνή (στο Hail To The Chief δίδαξε) και μου ερχόταν να κλάψω, το ζούσανε και ας ήταν έξω από τα νερά τους. Ειδικά στο δεύτερο μυθικό verse του στο Bring The Noise ένιωθα πως θα πέσουν τα τσιμέντα. Ο Β-Real που είχε πιο δύσκολο έργο όσον αφορά την “αναπλήρωση” τα έφερνε στα μέτρα του, πέταξε και 2-3 κραυγές έτσι;

Για το meddley, νομίζω πήγε κάπως έτσι: Night of the living baseheads/ hand on the pump/shots go off/can’t truss it/ insane in the brain/ bring the noise/ i ant going out like that/jump around.

Είσαι μερακλής που έβαλες το Fight The Power χώρια, αν και απλά ήταν μίνι ίντρο για τον ύμνο των ύμνων. Βέβαια να πω το κατιτίς μου, ο τρόπος που συνδυάστηκαν οι ιαχές fight the power με ΑΥΤΟ το μπάσιμο, με άφησαν στον τόπο. Δεος.

5 Likes
14 Likes

Συμφωνω σε ολα (δεν μας ελειψε ο Ζαχαριας , εννοω δεν ακουστηκε κατι “δευτερο” , αλλα Zack ειναι ενας).

Το μόνο χαζοπαραπονάκι είναι ότι θα ήθελα (και λογικα θα μπορουσαν) 2-3 κομματια παραπανω.
Το ήξερα απο πριν οτι τοσα παιζουν

4 Likes

Κι εγώ το ίδιο που είμαι και άλλης γενιάς , αλλά ειδικά μουσικά με έχουν επηρεάσει όσο λίγοι ( σε αντίθεση με την πλειοψηφία εμένα μουσικά με στιγμάτισαν περισσότερο :stuck_out_tongue: )

Μιλάμε για μπάντα που είχε και ήθελε να πει πράγματα ουσιαστικά και σοβαρά και τα έδωσε στον κόσμο με απίστευτο τρόπο

Είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον πρότζεκτ που αξίζει να συνεχίσει, απλά όσο θα συνεχίζουν τόσο λιγότερο θα στηρίζονται στο παρελθόν ε;

Τέλος, χθες ομολογώ ότι ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που λούστηκα αυτό που κοροϊδεύω. Τράβηξα σχεδόν κάθε RATM τραγούδι βίντεο … Αν είναι καλή ποιότητα θα ανεβάσω τον χαμό επιπέδου slayer όπως το είδα και έζησα από κερκίδα

5 Likes

Το καλύτερο δείγμα του πόσο υπέροχα εσκαγαν οι στιγμές ολέθρου μετά τα ήρεμα parts . Ειδικά το bullet in your head απ’ τα highlight της εμφάνισης

11 Likes

Το πάρτι συνεχίζεται κι απόψε για όποιον αντέχει:

3 Likes

ΧαλαΝτρι ;; Ψηθειτε για μάζωξη ροκινγκ

2 Likes

Να μαζευτείτε και να πάτε… Εγώ και τώρα να έμπαινα στο αεροπλάνο, με την ψυχή στο στόμα θα έφτανα!

1 Like

Μας πέθανες τώρα.
Και έλεγα χθες πόσο γαμάτα θα ήταν να τον είχαμε να παίζει για κάνα δίωρο.

1 Like

Να γίνει και μια αναφορά στο tribute στον τιτανα Chris Cornell. Τεράστιοι μουσικοί και άνθρωποι το απέδειξαν με το να μην ξεχνάνε τον επί χρόνια συνεργάτη τους.

7 Likes

στην καλύτερη μπάντα/προτζεκτ που είχαν ποτέ . Ορίστε το πέταξα :stuck_out_tongue:

Εν τω μεταξύ αν και μικρή η απόσταση απ την σκηνή, δεν πρόσεξα ότι είχε κολλήσει μήνυμα "αδέρφια θα νικήσουμε " ο Μορελο στην κιθάρα του . :+1:

4 Likes

Μια και λέμε για το setlist, αυτό το χρησιμοποιούσε ο υπεύθυνος φωτισμού που ήταν ακριβώς από κάτω μου οπότε πιο ακριβές δεν γίνεται…:slightly_smiling_face:
ΣΥΝΑΥΛΙΑΡΑ btw…

2 Likes

Ήτανε και ο Μορελο εκει.

1 Like
2 Likes