Prophets Of Rage 27/08/19

Τι εγινε, μπηκατε;

Θα είναι σα να μπούμε αλλά δε θα έχουμε μπει ακόμα

2 Likes

Mosh στο Cochise, γιατί έτσι έπρεπε…
Έσπειραν…

8 Likes

Θα τα πούμε σε λίγο αλλά έχω δει πολλούς τεράστιους κιθαρίστες αλλά Τομ Μορελο είναι ένας και μοναδικός

ΜΑΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΑΝ

7 Likes

Τι λαιβάρα ήταν αυτή που ζήσαμε

8 Likes

D A K R Y S A :joy: :hearts:

'Εχω να πάω χρόνια σε τέτοιο live. Τόσο ζωντανό κοινό δεν ξανάγινε! Η μπάντα τα έδωσε όλα. Morello ήρωας, larger than life φιγούρα.

ΑΛΛΑ

Απαράδεκτη διοργάνωση. Από που να αρχίσω?
-Ούτε ένα φως έξω από το χώρο, νόμιζες οτι πήγες να δεις live σε κατάληψη
-Ουρά τεράστια . Όλοι να μπουν μέσα από μια μικρή πόρτα. Μάλιστα έμαθα οτι είχε παει 21"45 και η ουρά είχε τριπλασιαστεί!
-Το γή[πεδο είχε “κοπεί” στη μέση. Από την μια λες “οκ οχι μεγάλη προπώληση” όποτε είπαν να φερουν πιο κοντά την σκηνη για “μεγαλύτερη ζεστασία”. 'Ελα μου που δεν υπολόγισαν οτι θα έιμαστε ο ένας πάνω στον άλλον. Κάνεις τέτοιο live που ξέρεις τι θα γινει και δεν προνοείς να μεγαλώσεις την αρένα? Δεν είπα να βάλεις την σκηνή στην άλλη άκρη αλά δώσε λίγο παραπάνω χώρο.
-Απαράδεκτος ήχος. Βαβούρα, ναι και μουσικό αυτί να μην έχεις, χάνεις πράματα. Είναι γνωστό όλη το συγκεκριμένο κτήριο δεν είναι για φασαριόζικα lives. Αλλο ο NIck Cave και οι Madrugan άλλο οι Rage…

A και ναι, έσπειραν

5 Likes

καλός ο ήχος από κερκίδα μπορούσε ένα τσικ καλύτερα αλλά δεν χανόταν κάποιο όργανο ούτε φωνή ( αχ γαμώ τον αυχένα μου , σκεφτόμουν να κατεβώ ώρες ώρες αλλά πονάει λίγο εύκολα )

η μαλακία με την ουρά είναι ότι κάποιοι έχασαν το διασκεδαστικό dj set του DJ Lord που δε νομίζω να ήταν στο μενού αλλά βγήκε να μας απασχολήσει

Τομ Μορελο ακόμα πιο σπουδαίος στα μάτια μου στην σκηνή , ντάξει κάνει κολπάκια αλλά κάπου έχει αγγίξει το ανθικαμπλ , μα σολάκι με το καλώδιο στην παλάμη του ;;; :open_mouth:

Θέλω να θίξω τα καθόλου αριστερά ποσά στα μπλουζάκια αλλά ήταν τόσο φοβεροί που τίμησα και πήρα και απόδειξη

5 Likes

Αλήθεια ήταν καλός? Κάτω βαβούρα. Στα τελευταία μόνο λίγο έστρωσε

1 Like

Μη λέτε μόνο για τον Μορέλο. Το rhythm section των RATM είναι τρομερό. Η μπασάρα του Tim Commerfold καταφέρνει να γεμίζει όλον τον χώρο στα (πολλά) σημεία που η κιθάρα δεν παίζει. Τρομερός μπασίστας και πολύ ωραία απόδοσή σήμερα. Ο Wilk νομίζω ήταν λίγο “θαμμένος” στον ήχο, ήταν το βασικό μου "παράπονο’, θα τον ήθελα λίγο πιο ψηλά.

Κατά τα άλλα, RATM μπαντάρα, ο πρώτος δίσκος μνημειώδης, ο τρίτος πάρα πολύ καλός, η συνεργασία με τους συγκεκριμένους τραγουδιστές μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον με το που ανακοινώθηκε και τελικά τώρα που τους είδα και ζωντανά, διαπίστωσα ότι καλώς μου το είχε κεντρίσει. Πάρα πολύ ωραία συναυλία.

9 Likes

Η λέξη που ψάχνεις είναι ΓΑΜΩ.

Κάτω προς τα πίσω όντως αρκετά βαβουριάρικος ήχος, στο πιτ καμπάνα ακούγονταν όλα, επίσης τι συζητάμε για ήχο παιδιά μας πετσόκοψαν λέμε.

6 Likes

η αλήθεια είναι ότι ανέκαθεν και με οποιοδήποτε όνομα RATM , Audioslave, Prophets αυτή η 3αδα είναι ο ορισμός του teamwork , ισότιμοι που παίρνουν χώρο να δείξουν τα στοιχεία τους . Φοβερός μπασίστας ο Τιμ

3 Likes

Εισαγωγή. Δεν θέλω να φανώ εριστικός ή προσβλητικός με αυτά που θα γράψω για το σημερινό λάιβ αλλά ούτε και να ανοίξω διάλογο για αυτά που έζησα και τα οποία θα περιγράψω παρακάτω αμυδρά.

Στα του διοργανωτή. Η αλήθεια είναι ότι δεν πίστευα στα αυτιά μου όταν ανακοινώθηκε το λάιβ. Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοια δωράκια εδώ στο ελλαντα του μέταλ χαμμερ ειδικά όταν πρόκειται για crossover μπάντα που έχει να έρθει από το 2000 ενώ στο μεσοδιάστημα έχουν βγάλει μόνο ένα δισκο. Τελευταία φορά που έγινε αυτό νομίζω ότι ήταν το live των deftones. Γι αυτό και εγω τίμησα την αμέσως επόμενη μέρα τον διοργανωτή καταθέτοντας τον οβολό μου. Ούρα πέτυχα μικρή γιατί έφτασα μια ώρα πριν βγουν οι prophets αν και φαινόταν ότι δεν τσουλουσε γενικά το πράγμα. Τώρα πως κατέληξε η ουρά στα village νομίζω ότι δεν είναι φάουλ τελείως του διοργανωτή. Μπαράκι δεν πήγα και δεν πάω ποτέ με έχουν δαχτυλιασει άπειρες φορές με νερομπυρα και δεν θέλω άλλο. Άλλωστε δεν χρειαζόταν και μεγάλη προσπάθεια να την πιεις. Το merch πανηγυρισιο, ελπίζω να μην ήταν της μπάντας, μπλουζάκια 35 ευρώ που τα τυπώνω σπίτι μου σε ένα απόγευμα. Οπότε αλλά λεφτά πλην του αντιτίμου του εισιτηρίου γιοκ κύριε διοργανωτή. Γίνε άνθρωπος και θα ανταμοιφθεις.

Στα του λάιβ, να πω πως το συγκεκριμένο ήταν μεγάλο απωθημένο καθώς το 2000 το λάιβ έπεσε πάνω στις πανελλήνιες ενώ ζούσα στη Λάρισα. Οπότε έπεσε άκυρο. Ευτυχώς ήρθε το πλήρωμα του χρόνου 19 χρόνια μετά.

Πριν συνεχίσω να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους προοπτική. Η μπάντα (ratm) είτε το θέλουμε είτε όχι είναι ένα σχήμα που άλλαξε για πάντα τη ροή της σκληρής μουσικής από το ντεμπούτο της. Το 200% των σχημάτων που υπάρχουν σήμερα έχουν επηρεαστεί άθελά τους η μη από το ήχο του συγκροτήματος. Όχι πάντα με απόλυτη επιτυχία βεβαίως. Τώρα κάτι σούπερ νόβα ας μην τα σχολιάσω.

Τσουκαλάς mode on

Από πού να αρχίσω.

Τελικά κοίτα να δεις που υπάρχει κοινό που πάει και βλέπει σχήματα που δεν είναι μετσαλ κατά το ευαγγέλιο του μέταλ Χάμερ. Και πόσο μάλλον αυγουστιατικα μετά από τόσες συναυλίες μεμονωμένες φετος. Η αλήθεια βέβαια είναι οτι στα παπάκια μου και 50 άτομα να ήμασταν της πόρνης θα γινόταν κάτι που άφησε άφωνη όλη τη μπάντα. Το να λέει ο μέγας μορελλο ότι είναι ίσως το πιο φασαριοζικο λάιβ που έχει ζήσει με όχι τους prophet αλλά τουε ratm είναι τουλάχιστον κολακευτικό. Τώρα μην μου πεις τα ίδια λέει σε ολες, τραβά δες έχει ένα σωρό λάιβ στο γιουτιουμπ. Άρα κοινό υπάρχει, μπάντες υπάρχουν πως γίνεται χρονο παραχρονο να έρχονται τα ίδια και τα ιδια. Μαγκιά τους. Εδώ να στεναχωρήσω και όσους πάνε εξωτερικό να δούνε μπάντες. Δεν βρίσκω το νόημα. Να κάθομαι λες και βλέπω θέατρο ενώ έχουμε αντικείμενικα μια από τις καλύτερες ατμόσφαιρες. Καλύτερα να μην τους δω ποτε. Ούτε τους soad ούτε τους metallica ούτε ούτε κανενα. Μεγάλο λάιβ από το κοινό. Ένα τεράστιο mosh η αρενα. Κινητά έβλεπες μόνο στο πατωμα. Μεγάλο λάιβ και από την μπαντα. Σε καταπληκτική φόρμα όλοι. Dj έκανε τα κολπακια του στην αρχή με ένα ωραίο mash up και κάπου ανάμεσα στα τραγούδια έριξε και enter sandman. Κάπου εκεί ξεκίνησε το λαιβ :upside_down_face:. Αχαστη η τριαδα των ratm, μορελλο μεγάλος κιθαρίστας, έριξε και τα μηνύματα του πίσω από την κιθάρα. Chuck D μύθος, B real μεγάλη αγάπη άψογοι και οι δύο. Μέγα παλικάρι το βουνό ο σεκιουριτας με το μαντήλι στη μούρη χωσαμε πολλούς στίχους παρέα και στο τέλος πασαρε πενουλα. Ο χώρος ήταν λίγο περιορισμένος όντως και στριμωχτηκαμε πολύ αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Κάποιοι συνεχίζουν να βαρανε στο ψαχνό. Ρε σοβαρευτείτε λίγο, σεβαστείτε τον διπλανό έχει πέσει κάτω, κόψε λίγο και μάζεψε τον. Ευτυχώς ήταν λίγα τα φαινόμενα. Κατά τα άλλα όλα τελεια. Μεγάλο λαιβ π#-#-€& Αθήνα μας τρως την χολή κάθε μέρα αλλά σκέφτομαι τα παιδιά στην επαρχία που ίσως να μην μπορούσαν να έρθουν και χάσανε το σκηνικό.

Τσουκαλάς mode off

Mic drop

Υ.Γ. Καλοί οι ταμπούρο θα τσεκαρω σίγουρα

8 Likes

Γι’ αυτό που είχες χάσει είπε :stuck_out_tongue:, ότι ήταν το καλύτερο live στην ιστορία των RATM!

5 Likes

Να το βρει και να μου το φέρει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

το ότι μας αποθέωσε ο Μορελο ισχύει , νομίζω έπιασα να λέει " σας έχουμε πολύ ψηλά σε εκτίμηση λόγω / απ’ τους RATM , αλλά και σήμερα ίσως αγγίξατε εκείνη τη βραδιά "

που δεν το πιστεύω λόγω εποχής , αλλά όντως η αρένα ήταν αξιοζήλευτη από ψηλά

3 Likes

Έριξε πολλά χαμόγελα ο Μορελο κοιτάζοντας το κοινό. Σε όλη τη διάρκεια της συναυλίας.

1 Like

Έτσι να γουστάρει και να μας ξανάρθει.

3 Likes

Διοργάνωση για τα πανηγύρια, μπύρα έζα-προτιμώ να πιω το κάτουρο μου-αλλά ήταν πολύ ωραία. Ο ήχος δεν ήταν κακός αλλά ναι μάλλον έφταιγε ο χώρος υπήρχε αυτή η βαβούρα. Κατα τ άλλα, ιδέα για τον αρχηγό, να κάνουν οι 3 τους μία περιοδεία και να αναλάβουμε εμείς το μπίρι μπίρι. Χιλιες κατάρες για τη πάρτυ μ π δεν πήγα το 2000…

και ένα κακό βίντεο

2 Likes

12 Likes