Pulp

Με αφορμή το επερχόμενο reunion σύμφωνα με αυτό http://www.nme.com/news/pulp/48056
και μιας και δεν υπάρχει αλλο τόπικ για αυτούς, για πείτε γνώμες. Οι τύποι ήταν η σφήνα ανάμεσα στην μάχη της britpop, πολύ πιο ενδιαφέροντες απο τα μεγάλα ονόματα της εποχής.
Δεν μπόρεσα να δω τον Jarvis Cocker στο φετινο Eject και δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται πάντως τα δυο σόλο άλμπουμ του τα βρήκα αδιάφορα ειδικά το τελευταίο. Η ανάμνηση όμως της εμφάνισης στη Φρεατίδα πριν καμια 10αριά χρόνια σίγουρα είναι ακόμα πολύ εντονη.
Για να δούμε…

Ε, ακόμα και αν δε λέει σε κάποιον κάτι το όνομα τους, δεν υπάρχει άτομο που να μη γνωρίζει το “Common People”…

Όντως, θεωρούνται απο πλέον σημαντικά ονόματα της britpop σκηνής, προυπήρξαν μάλιστα συγκροτημάτων όπως οι Oasis ή οι Blur, αλλά… δε τους έχω ψάξει ακόμα. Αν και ήθελα απο παλιά. Κάποια στιγμή θα επανέλθω.

‘‘Common people’’ και πρώτα και κύρια ‘‘Razzmatazz’’, ιδίως στην ακουστική έκδοση του. Από τα καλύτετα κομμάτια ever!

Τρομερη μπαντα,οτι και να πω γι’αυτους ειναι λιγο.Οπως και για το παρακατω

Μακαρι να γινει το reunion και ν’αξιζει το κοπο.

[-X[-X[-X[-X. Ακυρο. Κρίμα και για τον Τζαρβις, και για μας… :(:(:(:(:

Όντως, κρίμα. Προτείνετε δίσκους άμα μπορείτε guys, για μας που δε τους έχουμε ψάξει πολύ ακόμα.

Δεν έχω πολυακούσει τα πρώτα τους, όσο βρίσκονταν στην αφάνεια, τα άλμπουμ δηλαδή που κυκλοφόρησαν 10ετίες πριν απο την έξαρση της Britpop. Στη δεκαετία του 90 όμως έβγαλαν τουλάχιστον τρεις δισκάρες με έμφαση τα δύο πρώτα:

Ηιs and Hers το '94
Different Class το '95
This Is Hardcore το '98

Αυτα νομίζω για αρχή.
Το Pulp Hits που κυκλοφόρησε μετά τη διάλυση τους πιστευώ ότι ειναι πληρέστατο και ενδείκνυται για πρώτη γνωριμία…

Ok, will check, sooner or later…

Επισης δισκαρα ειναι και το “Separations” (1992).

This is Hardcore και το ομώνυμο τα σπάει. Επίσης για αυτόν που είπε razzmatazz, niceeee! Αν και από τα σουξέ τους έχω μεγάλο πρόβλημα με το disco 2000. Μεγάλο όμως…

Ο Jarvis στο Ejekt ήταν θεούλης, από όλες τις απόψεις, και ας μην μας είπε Pulp…

Countdown :respect:

http://www.youtube.com/watch?v=4GjBFDFln90

Προσωπικα πιστευω πως ηταν μια μπαντα η οποια ξεπερασε κατα πολυ τα περιθωρια της britpop με πολυ πιο ιδιαιτερους & σοφιστικε ηχους & στιχους>>Αλλωστε δεν πρεπει να ξεχναμε το δισκο οροσημο Different Class ο οποιος ειναι Δισκαρα και must have ειτε ησουν οπαδος του συγκεκριμενου στυλ ειτε οχι!!Τωρα για τη solo καριερα του Cocker θα συμφωνησω & εγω οτι φιλοτιμη μεν η προσπαθεια αλλα το αποτελεσμα μαλλον χλιαροεως αδιαφορο.Παντως για το reunion ενταξει της μοδας ειναι ολα αυτα τωρα τελευται αν και δεν ειμαι σιγουρος για τοαποτελεσμα εκτος κι αν προκειτα μονο για tour.Οψομεθα λοιπον…

Και οποιος δεν εχει ειδικα το Different Class ας το παρει,δεν θα χασεισε καμια περιπτωση:bow2

Είχα από παλιά ένα κόλλημα κ εγώ με το Disco 2000 αλλά μέχρι εκεί… Τώρα όμως έτυχε να πέσει στα χέρια μου το “This Is Hardcore” (εξαιρετικό) κ λογικά θα τους ψάξω περισσότερο… :slight_smile:

το Τhis is Hardcore ειναι απο τους αγαπημενους μου δισκους των PULP .Μου αρεσουν παρα πολυ και οι στιχοι τους,το στυλ αξιζει να τους ψαξεις!!!

Συγκροτηματάρα, Different Class και This is Hardcore εχω και ειδικά το πρώτο ειναι απίστευτο.

εμενα απο τα αγαπημενα μου κομματια ειναι το Death II

για πάμε!

http://www.nme.com/news/pulp/53752

OMG!!! :vibrate::vibrate::yahoo:
Aυτά κ αν είναι καλά νέα!! Πόσο μαγευτικά μπορεί να είναι στο λονδίνο τον ιούλιο??
Μόνο για 2 συναυλίες η αυτές ανακοινώθηκαν έως τώρα?

Ps.49£ στο Wireless Festival…

απλά αυτές οι δύο ανακοινώθηκαν ως τώρα.θα γίνει κανονική περιοδεία.
και δεν ξέρω τίποτα, αλλά θεωρώ πιθανό το ενδεχόμενο να τους δούμε και από τα μέρη μας το καλοκαίρι…

Μακάρι,δεν χάνεται τέτοιο reunion! :smiley: Πόσο μάλλον αν μας βγεί κ φτηνά στην Ελλάδα… :lol:

  • ασε που δεν το περίμενα μετά απο τις δηλώσεις του Cocker πριν κανά χρόνο… Μεγάλη χαρά,αναμένουμε και τους προορισμούς!