Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Λοιπόν μιας και το ανέφερες θα μιλήσω για τους ΘΕΟΥΣ!! Λοιπόν η Οxymoron είναι κατά βάση μία streetpunk μπάντα που πολλοί της προσάπτουν και Oi! στοιχεία (εγω διαφωνώ λίγο σε αυτό)… Σχηματίστηκαν στις αρχές του 90’ στο Βερολίνο και έπαιξαν μέχρι τις αρχές του 2000 (2002 νομίζω?) όπου και διαλύθηκαν…Ο τραγουδιστής τους στη συνέχεια σχημάτισε μία άλλη μπάντα επίσης γαμάτη τους Bad co. project στο ίδιο ακριβώς στιλ με μέλη απο άλλες γνωστες μπάντες (πχ madsin)… Λοιπόν εμένα όλα τα άλμπουμ τους μ΄αρέσουν… Παραθέτω δύο:

Φίλε Underdog οκτώβριο πάω μάλλον Βαρκελώνη στο Οκτοβερφεστ για Cock Sparrer και Bad co. project

ρε συ σεπτέμβρη παιζουν Βελιγράδι…αλλα αφού είναι το Octoberfest. :slight_smile:

γεια χαρα μαγκες,
χαρηκα παρα πολυ που βγηκε με horror search term αυτη η συζητηση πανω πανω στο ggle…
τελικα υπαρχουν κ αλλοι διαφοροι περιεργοι ζομπαδες νεκρολατρες κλπ εδω εξω:D

κοιταχτε κ μια μισοτελειωμενη λιστα με αγαπημενες deathrock μπαντες που εχουμε στο myspace κατω αρσιτερα σε κουτακι για να διευρυνετε το ψαξιμο…ειναι λιγο καλυτερα απο google search …


κ επειδη η συζητηση περιστρεφεται αρκετα γυρω απο garage & billια δειτε κυριως τους Frankenstein μπαντα απο το 79, με μελη απο αρχικους Christian Death κλπ…

εδω προσπαθουμε να φτιαξουμε κ ενα μπλογκ για να ξεφυγουμε απο λογικες myspace…

κ για γενικο ψαξιμο κ κατεβασματα,ενα πολυ καλο ισπανικο μπλογκ…
remember it’s not piracy if you cant find it in your country…

τα λεμε στους mad sin,κ μη ξεχνατε να στηριζετε κ ντοπια σκηνη-crazed k voodoo pirates Γαρ8)//

Καινούριο CD Evil Conduct :):slight_smile:

Ας επιστρέψουμε σε αναρχοπανκ καταστάσεις… Φοβερή, και πολύ σωστη μπάντα από την πλευρά του diy, είναι οι Molotov Cocktail από Νέα Υόρκη οι οποίοι μας έχουν επισκεφθεί κιόλας με λαιβ φύσικα σε καταλήψεις (καλλιδρομίου αν θυμάμαι καλά στην Αθήνα)… myspace: http://www.myspace.com/molotovcocktailnyc

Μεγάλη μπάντα από Αμερική με μεγάλη ιστορία είναι οι M.D.C. (million of dead cops)… myspace: http://www.myspace.com/mdc

Κορυφαίο και πολύ γνωστό τους κομμάτι είναι αυτό εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=ckjuux3UE7E

Και από άλμπουμ τα σπάει αυτό:

Καινουριο Casualties και καινουριο Teenage Bottlerockets!!:):slight_smile:

δεν εννοεις το Under attack για καινουργιο ετσι?

οχι δες τα Album reviews του Rocking…:wink::wink:

Άκουσα τις προάλλες το “Α Chorus of Corpses”, που νομίζω αποτελεί ως τώρα και το μοναδικό άλμπουμ των Dead Pleasures (δε ξέρω αν έχουν αναφερθεί). Πολύ καλό δισκάκι, ανεβαστικό, στα χνάρια των Misfits. Τσεκάρετε.

δεν προκειται για αμιγως punk μπαντα, αλλα αξιζει να ριξετε ενα αυτι στους arson anthem. η 1η δουλεια τους φερει για τιτλο το ονομα τους και μπλεκει το hardcore punk με το sludge κατα καποιον τροπο

αποτελουν side project των phil anselmo και mike williams

Παιδια τη λετε γι ατο νεο των Raised Fist…g-a-m-i κατα τη γνωμη μου…νταξει δεν ειναι και Dedication αλλα τον βαζω ισαξιο του προηγουμενου…

μυστήρια μπάντα…εγώ αν και δεν τρελαίνομαι μου άρεσε…αν και δεν ειναι τόσο hardcore ο ήχος αλλα τεσπα…

Στον τελευταίο δίσκο ή γενικά?

αυτοί με αλλαγμένο λαιναπ έβγαλαν μια τρομερή καραδισκάρα που θα τραβήξει πολλούς νεορομαντικούς, ποστπάνκηδες, new wave-αδες και άλλους τέτοιους. σαν μια μίξη των πρώιμων comsat angels με talk talk ένα πράγμα, ασχέτως αν είναι παλιότερη μπάντα και από τις 2. Second empire justice λέγεται.

γενικα γενικα…

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ…Βασικά πιστεύω ότι είναι hard core απλά ένα διαφορετικό ιδιόμορφο στιλ του hard core όπως πχ: οι comeback kid κατά τη γνώμη μου…

Αντιθέτως δεν τους θεωρω καθόλου πανκ και κατά τη γνώμη λάθος βρίσκονται έδω πέρα…Άλλα απ την άλλη κάλα έκανε και τους πόσταρε το παίδι εδώ πέρα γιατί το θρεντ με τις χαρντκοριες μόνο χαρντκορ δεν έχει…πολύ deathcore ρε φιλε…

το’χω πει για το αλλο thread αλλα δεν κριθηκε αναγκαιο να αλλάξει.τεσπα…

ναι απλα οι comeback kid ειναι μελωδικο hardcore οι αλλοι δεν ξερω…whatever παντως ναι εχεις τα δικια σου…

ναι ρε το χα δει που το χες πει…εκτός του ότι το μόνο κοινό του hardcore με αυτά που έχει εκεί είναι η λέξη -core μου τη σπάει να ψάχνω στο θρεντ αυτό μπάντες που μ’ αρέσουν και να τρώω στην μάπα ο,τιδήποτε δεν μ’ αρέσει…τέσπα δουλεύουμε μ’ ότι έχουμε

πως γίνεται κάτι να είναι hardcore και να μην είναι πανκ ρε αδέρφια. σαν να αρχίζουμε να τα χάνουμε λίγο :-k