Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

ωπ αμα σε πω οτι δε τον είχα πάρει χαμπάρι αυτον τον δίσκο;

Εγώ ψιλοδιαφωνώ σε αυτό και πιστεύω ότι πλέον δεν έχουν τόσο άμεσες σχέσεις (χώρις αυτό να σημαίνει ότι κάποτε δεν είχαν, ή οτι και σήμερα υπάρχουν και ορισμένες μπάντες που συνδιάζουν και τα δύο)…τουλάχιστον σε ο,τι αφορά την πλειοψηφία του σύγχρονου hardcore (βλ. hatebreed, νέες δουλειές sick of it all, agnostic front κλπκλπ)

Δηλαδή πίστεύω ότι σήμερα το ‘‘punk’’ ‘εχει αποκοπεί από το μουσικό στιλ ‘‘hardcore punk’’ που έπαιζαν στο παρελθόν μπάντες-σταθμοί για το hardcore όπως πχ οι Black Flag και οι Minor threat (και οι SOIA φυσικά στο ξεκίνημα)…Χωρίς αυτό βέβαια να’ ναι κακό:p Όλα αυτά η γνώμη μου πάντα

Πάντως μοντς ακούστε τον σερφερ ροζα και συνενώστε τις πανκ με τις hardcore κυκλοφορίες γιατί με το deathcore σίγουρα δεν έχει σχέσεις:lol:

Ρε αυτός ο δίσκος γαμάει ρε!!!

Αυτό είναι πανκ. Εξυπνο πανκ. Φρέσκο πάνκ. Πανκ που ξέρει τις ρίζες του αλλά δε γίνεται ρετρο.

Εντωμεταξύ ακουσα και τον δίσκο τους “Τhe Chemistry Of Common Life” και συνεχίζουν να γαμάνε.

Α ρε Καναδά…

καλά ναι βλέπεις η αλήθεια είναι πως ο όρος έχει εκφυλιστεί με το πέρασμα των χρόνων. συμφωνώ πως έχει αποκοπεί αλλά να σου πω περίπου εγώ πως το βλέπω.
η ορολογία hardcore χρησιμοποιείται λανθασμένα κυριώς από άτομα του μεταλλικού χώρου είτε τρίτους. στον χώρο των πάνκηδων όμως, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. βλέπεις αναφορά στην λέξη hardcore στο maximum rock’n roll για παράδειγμα (το μεγαλύτερο πανκ ζαιν παγκοσμίως εδώ και 30 χρόνια) και ξέρεις τι περιμένεις. ονόματα όπως αυτά που ανέφερες, δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την συγκεκριμένη σκηνή στσν τρόπο με τον οποίον αναπτύχθηκε εννοιολογικά και μουσικολογικά. άρα μιλάμε για το λεγόμενο φιάσκο της ταμπέλας.

για μένα μεταλκορ είναι οι πρώιμοι corrosion, οι πρώιμοι suicidal, oι gang green οι πρώιμοι cromags και οι agnostic front του δεύτερου δίσκου. για άλλους είναι αυτά που αναφέρεις. ποιος λέει την αλήθεια; χμ… μεγάλη κουβέντα. για μένα πάντως το hardcore έχει σαφή ριφφολογία και ακόμα πιο σαφή μουσικό προσανατολισμό. δεν γκρουβάρει, δεν έχει beatdowns κτλ. για κάποιον που δεν έχει ακούσει minor threat όμως το hardcore ξεκινάει από την Νεα υόρκη στα μέσα της δεκαετίας του '80. Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό, αρκεί να μην θεωρoύνται early hardcore μπάντες όπως οι madball ξέρω γω. εκεί έχουμε έλειψη παιδείας και ακόμα χειρότερα άγνοια.

για deathcore δεν έχω να προσθέσω κάτι. ούτε ξέρω τι είναι!!! είχα ακούσει πριν 6-7 χρόνια Konkhra και μου είχαν αρέσει. έχουν καμμία σχέση;

captain αγόραρε είσαι ωραίος. ναι φοβερό το fucked up. εξάλεπτα τραγούδια που γαμάνε; κι όμως. μεγάλωσαν πάντως (matador) και αν θα τους δούμε ποτέ θα είναι σε κανένα μαγαζί. μήπως πήγες witchhunt την πέμπτη;

Ρε αυτοί έχουν κολλητηλικια με τους Brutal Knights; Τους είδαμε με τους TRAGEDY για όσους δεν θυμούνται.

Οχι ρε φίλε δεν πήγα γιατι δεν μπορούσα. Δεν ήμουνα καν Σαλονικα. Και την γουστάρω τη μπάντα. Πήγες εσύ;

τους έχασα ήμουν σέρρες με την εξεταστική την πέμπτη. έμαθα έπαιξαν γαμηστερά.

πουστια ρε φιλε

Στην Αθηνα παντως δεν ακουσα καλα λογια… Τι να πω…

AUKTION!!!

μπάντα σουηδική με μπόλικα r’n’r κοπανήματα περασμένα μέσα απο d-beat αποψη. Οι τύποι το χουν!

http://www.myspace.com/auktion

εδιτ: Ο πρώτος δίσκος που παρουσιάζω έχει τον τίτλο spader ess

Ομορφα πραγματιακια ως συνηθως απο captain clegg

:wink::thumbup:

μπραβο ρε φιλε.καλα τα λες. Αυτο με το hardcore και το metal ειναι καπηλεια το λιγότερο.
Δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το hardcore ειναι sub-genre του punk και η μουσική λέγεται hardcore punk.Απλα αυτο που μαλλον ελεγε ο worst enemy είναι να χωρίσει το θρεντ απο τα μεταλαδικα τα άλλα.Και αν οχι να γινει merge με αυτό εδώ τουλάχιστον να ειναι ξεχωριστό.
Anyway το hc ξεκινησε στους minor threat τους black flag κλπ το beatdown το ξεκινησαν επι της ουσιας οι Madball αρκετά μετά άλλο που τώρα εμφανίζονται 200 κλώνοι τους x10 πιο metal και x10 πιο κουραδομαγκες.Θεμιτά και τα δύο.(σ.σ. στυλ εννοω…)

Παντως οι AF είχαν και το Riot Riot Upstart που ειναι αρκετά punk δίσκος ενδεικτικό του πόσο μπλέκει το hardcore με το punk (αν όχι είναι ένα).

Γενικά τα λες σωστά και πρεπει να ακουγονται αυτα για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα και να μην θεωρείται γραφικός όποιος λεει τα πράγματα ως έχουν. :slight_smile:

και για να μην βγω off topic Misconduct γουσταρει κανεις;

Μιας και ειναι τρεντυ τις τελευταιες μερες οι rammstein ας προτεινουμε κατι γερμανικο που να αξιζει

Ας μην ξεχναμε τους Blitz Oi!/Punx band ιδικα στην αρχη! Legends!

xα! Καλή φάση

Kάπτεν γαμάτοι αυτοί που πόσταρες!

toxoplasma από τις καλές γερμανικές μπάντες του είδους

αντερντογκ δεν τους ξέρω στείλε τπτ!

Και κάτι από μένα:

SS-Kaliert από γερμάνια…γρήγορο πανκ που χώνει, με αγγλικό και γερμανικό στίχο…μας είχαν έρθει σαλόνικα το 2008 κι είχαν γαμήσει κώλους

http://www.myspace.com/sskaliert

δεν ξερω αν θα σου αρεσουν γιατι ειναι ψιλοκαλιφορνια η φάση.

δες εδω!

Aν λές για τους Toxoplasma δεν τους πόσταρα εγω αλλα ο Cynic.

Όχι ρε είσαι τρελός!! γουστάρω άπειρα φλωριές από καλιφόρνια και μη!!:lol:

γαμούν αυτοί που στειλες!

Αφού το πήγαμε εκεί ξεκινάω με ποιο κλασικά πράματα: STRUNG OUT ( http://www.youtube.com/watch?v=2qrBShE7EiM&feature=related )

BELVEDERE από καναδά ( http://www.youtube.com/watch?v=BSJ_6a8O8OY)