Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Παλιότερο μου ποστ. Μπαντάρα

Θεός μαν! Δεν το χα δει αυτό. Τσέκαρα και το βιντεάκι του betrayed που γαμάει όπως και τα υπόλοιπα τραγούδια που ποσταρες!

αν πας εδώ, θα δεις ότι γράφει έναν τίτλο ως “coming soon”. DVD μάλλον!

Καλή φάση, γιατί γενικώς είναι ψιλόσπάνια βίντεο σχετικά μ’ αυτούς…

Κρίμα πάντως που δεν υπάρχουν πια :frowning:

Πολύ κρίμα όντως, γιατί ήταν παικταράδες όπως αποδεικνύει το betrayed (4 φορές σε 30 λεπτά και δεν το χω βαρεθεί). πρέπει να ακούσω και τον υπόλοιπο δίσκο…at all costs! :smiley:

Ρε θα πορωθείς με τον δίσκο riches to rags τότε

τον είχα κάψει παλιότερα

Βρήκα επίτελους ευκαιρία να ακούσω το καινούριο casualties και χω να πω ότι μετράει σημαντικά :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=9oqGZb77b7g

Nτάξει θεωρώ ότι είναι κατώτερο των 2 προηγουμενων αλλά δεν είναι άσχημο.

Ρε πούστη όσο και να μου τη σπάει το attitude που απεκτήσαν από τότε που μπήκαν στην side one dummy και φύγαν από την punkcore, πρέπει να ομολογήσω ότι έχουν βγάλει πολύ ωραία άλμπουμ (on the front line, under attack) και τελικά θα συμφωνήσω με underdog…

Toυ είχα πει κάποια στιγμή ότι οι casualties λέγαν μόνο μέχρι το On the front line (παρόλο που με πόρωναν οι επόμενες δουλείες τους) γιατί βασικά με πείραζε το γεγονός ότι είχαν γίνει ψιλοδιάσημοι και ντίβες

Αντε να ισχυει η φήμη και να ρθουν live

:open_mouth: που υπάρχει αυτή η φήμη;

ναι το έγραψα στις φήμες για συναυλίες

Για άνοιξη gagarin ακούσα κάποια πράματα

Επίσης ρε για madball άκουσα αλλαγή ημερομηνίας

Ξέρεις τπτ?

δεν εχω ακουσει κατι.οταν μαθω θα σου πω :wink::wink:

Ρε σεις τώρα πήρα πρέφα ότι το θρεντ με τα death rock, horror punk, psychobilly ενσωματώθηκε εδώ. Οκ, αυτοί λοιπόν που ασχολούνται με το άθλημα ας τσεκάρουν τον δίσκο των Scarlets Remains με τίτλο The Palest Grey. Κυκλοφόρησε το 2007 και τον ανακάλυψα προσφατως. Έχουν γυναικεία φωνητικά που παραπέμπουν σε gothic μπάντες των 80’ς, γενικά η μουσική τους είναι κατά βάση death rock, υπάρχουν και κάποιες (μικρές) industrial ιδέες.

Γενικώς ροκ ν ρολλάρουν ωραία

The Members - At The Chelsea Night Club (1979)

Ok, τέλη 70’ς + Αγγλία + Punk = ονειρική συνταγή. Οπότε ξέρετε τί θα ακούσετε εδώ. Το At the Chelsea Night Club είναι το πρώτο και καλύτερο άλμπουμ των Μembers. Θα έλεγα ότι το ροκ ν ρολλ των Members θυμίζει αρκετά τους Clash βασικά (των πρώτων άλμπουμ). Το άλμπουμ αυτό τα είχε κάνει αρκετή αίσθηση, καθώς τραγούδια όπως το Sound Of the Suburbs (click - click τώρα) και Solitary Confinement φτάσανε μέσα στην πρώτη 15άδα των charts.

The Ruts - The Crack (1979)

Ok, τέλη 70’ς + Αγγλία + Punk = ονειρική συνταγή. Οπότε ξέρετε τί θα ακούσετε εδώ. Το Τhe Crack είναι το πρώτο και καλύτερο άλμπουμ των The Ruts. Ώπα το 'χω ξαναγράψει αυτό :p:p:p

Λοιπόν, όσοι γουστάρετε αλήτικο ροκ ν ρολλ, με attitude οι Ruts αποτελούν μια από τις καλύτερες μπάντες του πρώτου κύματος του βρετανικού πανκ. Το κομμάτι [SIZE=“4”]Babylon’s Burning[/SIZE] είναι από τους ύμνους του ιδιώματος και γενικά για μένα κατέχει την ίδια θέση στο πάνθεον των ροκ ν ρολλ κομματιών που έχει και το “God Save The Queen” ή το “Holiday In Cambodia”, ή το “English Civil War”. Ένα all time classic βασικά, που είχε όντως μπει στο top 10 των αγγλικών charts εκείνη την περίοδο.

Ευτυχώς το συγκεκριμένο άλμπουμ δεν μένει μόνο στο παραπάνω χιτ, αλλά έχει και άλλες κομματάρες μέσα όπως το SUS, Something That I Said κλπ. Ειδική αναφορά στο κομμάτι Jah War, το οποίο αποτελεί ένα εξαιρετικό ρέγγε τραγούδι, που σβήνει μεμιάς όλες τις αντίστοιχες προσπάθειες των Clash!!!

Το εξώφυλλο του δίσκου είναι ενδιαφέρον επίσης, επείδη βαριέμαι να περιγράφω τις λεπτομέρειες, κάνω πεηστ από wiki, και οποιος θέλει διαβάζει

The cover picture shows the members of the group (from left to right Malcolm Owen, Paul Fox, Dave Ruffy and Segs - who is perusing a copy of Exchange & Mart) seated on a large sofa, around them are some of their contemporaries such as Rat Scabies and Captain Sensible of The Damned (top right corner), Jimmy Pursey of Sham 69 (bottom right), while Peter Cook and Dudley Moore are standing behind Malcolm, John Peel appears to be doing something to a schoolgirl (in uniform) with a bar of chocolate on the left hand side, Jimi Hendrix looks on from the right, the wives and girlfriends of the band members appear in various poses, as does the band’s roadie Mannah (seen from the back) who assisted in writing the song “S.U.S” which deals with the vagrancy act, widely used by London’s Metropolitan Police Service in the late 1970s. The astronomer Patrick Moore looks on somewhat disapprovingly from the left.

παναγιώτη, πολύ ωραίο το babylon’s burning. μου θύμισε λιγάκι και υπερλαρείες agent orange, οπότε θα τσεκάρω όλο το δισκάκι. τον τελευταίο καιρό πάντως, ο punk δίσκος που ακούω πολύ συχνά είναι το audit in progress των hot snakes.

προφανώς και γι’ αυτό το κόλλημα ο surferrosa ευθύνεται. η μπάντα σχηματίστηκε από μέλη των drive like jehu, κι ενώ υπάρχουν στοιχεία που παραπέμπουν σ’ αυτούς, οι hot snakes είναι πολύ πιο απλοι στις δομές τους, πιο πιασάρικοι, πιο ροκενρολάτοι γενικά. ο δίσκος βγάζει τρελή ενέργεια, οι ρυθμοί μένουν με την πρώτη, ό,τι πρέπει για να κάψεις λίπος χορεύοντας. λάηβ μάλλον σκότωναν, αλλά δεν 8α το μάθουμε αφού δυστυχώς έχουν διαλύσει. στον προηγούμενο δίσκο τους είναι πιο αργοί και μελωδικοί, πιο wipers, αλλά αυτός μου έχει κολλήσει προς στιγμήν. α, και έχουν υπερτέλειο ήχο ε, φοβερό πράμα.

braintrust – http://www.youtube.com/watch?v=uY4NVp5Hbf0
Braintrust/Hi-Lites (live) – http://www.youtube.com/watch?v=C6Qk_qR6Iu4

somn, πολύ καλοί οι Hot Snakes. Βασικά τσέκαρα μερικά κομματια που μου πεταγε το youtube μαζί με αυτά που πρότεινες και γούσταρα αρκετά. Αυτό μου θύμισε ακόμα και τους No Means No (αν και δεν πρέπει να είναι από τον δίσκο που ανάφερες). Θα τσεκαριστούν περαιτέρω.

το κομμάτι που λες παναγιώτη, αν δεις και τα σχόλια από κάτω, είναι διασκευή σε government issue. σε γενικές γραμμές οι hot snakes -παικτικά- είναι πάνω από τον μέσο όρο των punk σχημάτων, αλλά συγκριτικά με τους nomeansno είναι πολύ πιο φυσιολογικοί και συγκρατημένοι. η προηγούμενη μπάντα τους, οι drive like yehu, είναι σαφώς πιο κοντά στην αρρώστια των nmn.

Έλα επειδή είναι μπαντάρα κι επειδή τους περιμένουμε χρόνια και θα μας τιμήσουν εφέτος.:smiley:

RESTARTS

Λοιπόν συνοπτικά οι restarts είναι μια βρετανική punk rock μπάντα που δημιουργήθηκε το 1995 στο ανατολικό λονδίνο…Θα το χαρακτίριζα ως το κλασσικό punk rock του δεύτερου μεγάλου κύματος, με έντονες μουσικές επιρροές από chaos uk, discharge, subhumans, broken bones, disorder και άλλα σχετικά…Κατά τη γνώμη μου σήμερα, εν έτη 2010, είναι μία από τις πιο αξιόλογες μπάντες που κρατούν ζωντανό το, δυστυχώς παρηκμασμένο, street punk του '82…Πολύ έντονα πολτικοποιημένος στίχος όπως επίσης και έντονη ακτιβιστική δράση από την πλευρά της μπάντας…

Μετρούν αρκετές κυκλοφορίες, ορισμένες από τις οποίες βρίσκονται αυθεντικές, πάρα πολύ δύσκολα πλέον…

Προσωπικά έχω και θεωρώ πολύ αξιόλογα τα: Αctively Seeking Work (το οποίο περιλαμβάνει όλες τις δουλείες τους στο διάστημα 1996-1998 ), καθώς και το τελευταίο τους Outsider, το οποίο είναι πολύ γαμάτο άλμπουμ


Επίσης το 2009 βγάλανε και σπλιτ άλμπουμ με τους θρύλους MDC (million of dead cops) με τίτλο “Mobocracy” το οποίο επίσης είναι πάρα πολύ καλό, αλλά δεν έχω προλάβει να το πολυακούσω…Σε λίγες μέρες όμως μου’ ρχεται αυθεντικό :smiley:

http://www.myspace.com/therestarts

Παρ’ τε κι ένα τραγουδάκι τους: http://www.youtube.com/watch?v=WNxeVVP7RFY

Λυπάμαι πολύ που έφυγε το 2008 ο drummer τους (ο δεξιά στην πάνω φωτογραφία). Πολύ συμπαθητική φυσιογνωμία

το κομμάτι στο youtube είναι πολλά υποσχόμενο. δεν τους ήξερα τους restarts, θυμίζουν λίγο Exploited στα πρώτα τους (πριν το γυρίσουν στο θρασοπανκ). ωραίο και αλητικο ροκ ν ρολλ, the real thing.

Ναι ρε είναι πολύ καλοί! Πιστεύω τα άλμπουμ που ανέφερα θα σ’ αρέσουν…

Aντε ρε τσεκαρε τους παραπάνω κι έλα στο live! 15 ευρώ το πολύ να χει και στο λέω με αρκετή σιγουριά…

Ορίστε και κάποια πράγματα για την μπάντα από τα παιδιά που τους φέρνουν…

http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendId=411736642&blogId=528912433

εδώ ή στο garage, εδώ ή στο garage :-k:-k:-k

ο κλήρος έπεσε εδώ…

La Ira De Dios - Apus Revolution Rock

http://rocking.gr/review2835.php

γιατί ο mandrake ξέρει ΜΠΑΛΑ!

:oops::roll: