Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Ολλανδάκια που παίζουν μελωδικό hardcore punk. Τέσσερα τραγούδια, λιγότερο από 15 λεπτά, ανεβασμένες ταχύτητες, catchiness, χύμα παραγωγή, γαμηστερά φωνητικά, όλα απολύτως 80ς, adolescents, d.i., wipers σε καναδυο σημεία, agent orange σε καναδυο άλλα. καρδούλες γενικά.

Πολύ ώραία μπάντα!

Δεν τους έχω πολύ μελετήσει βέβαια, αν και νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ πράμα μιας και είναι καινούριοι

Τους είχα βρει από τα φιλαράκια τους Brat Pack…Πολύ γαμηστερη punk rock μπάντα, επίσης από Ολλανδία, με τους οποίους είχα φάει ένα σκαλωματάκι πέρισυ…Πολύ πιο ανεβασμένες ταχύτητες, νεότερος γενικά ήχος, προσεγγίζωντας λίγο κάποιες παλιές καλές αμερικάνικες μπάντες του τύπου αυτού (βλ. Rich Kids On LSD)

http://www.myspace.com/bratpackontheattack

Προσωπικά έχω απ’ αυτούς το Hate The Neighbours (τελευταίο τους νομίζω?) το οποίο χώνει άσχημα

Oι κωλόφαρδοι Θεσσαλονικείς τους είδανε πέρσυ live

αν δεν κάνω λάθος τους brat pack τους σχολιάζαμε με τον surfer rosa τότε στα κοντά του λάηβ στο street attack. θυμάμαι ότι είχαν ένα ψιλοαστείο/γαμηστερό εξώφυλλο. ωστόσο, δεν ξέρω γιατί, ούτε στο λάηβ είχα πάει ούτε τους πολυάκουσα. κάποια στιγμή θα ξαναπιαστούν.

εντιτ: οι μορμονς άλλο ένα επ έχουν, δεν το έχω ακούσει όμως.

Ισως αυτό

Ξαναπιάσ’ τους! Μετράνε. :wink:

Κι εγώ ξέθαψα άλμπουμ τώρα

xax, ναι αυτό λέω. αν κρίνω από το χαβαλεδιάρικο που δείχνουν να έχουν, το λάηβ λογικά θα ήταν ωραία εμπειρία :stuck_out_tongue:

τσεκάρετε.
α)οσοι γουσταρουν μελωδικο αμερικανικο πανκ(οχι ξενερωτο ομως)

β)οσοι γουσταρουν μιξη παουερ ποπ με πανκ

(τους ειχαμε δει και λαιβ στην θεσσαλονικη το 2007)

γ)οσοι γουσταρουν αγγλικου στυλ πανκ,και δη στο στυλ των Blitz

δ)οσοι ψηνουν τον ηχο των μισφιτς


(ηλιθιο βιντεο παρολαυτα)

καφριλες αλλη φορα.

Λεπόν για τα (α),(β),(γ) μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη…

Και ξεκινώ με το (γ), μιας και είναι από τις πλέον αγαπημένες μου Oi! μπάντες…Ορίστε και κάποια παλιά μου ποστς:

β)Σχετικά τώρα με τους clorox girls…Προσωπικά δεν θα τους έλεγα τόσο power pop…Παλαιού τύπου pop punk επιρρεασμένο λίγο από buzzcocks θα’ λεγα…Δεν ξέρω το power pop το’ χω συνδιάσει με μπάντες πολύ νέοτερου ήχου που φέρνουν ελαφρά σε emocore… Ότι όμως και να παίζουν, γιατί η ουσία δεν βρίσκεται στην ταμπέλα, είναι πάρα πολύ καλό και λυπήθηκα πολύ που τους έχασα, όταν είχαν έρθει Ελλάδα…

α)Έχω ακούσει κάποια πράγματά τους…Μια χαρά μουσικές! Δεν συνταράσσομαι βέβαια αλλά πολύ ωραίοι…
(Όταν λες ξενέρωτο?)

δ)Τους τελευταίους δεν τους ήξερα και ομολογώ γούσταρα…Στο ίδιο ακριβώς στυλ, δηλαδή το punk επιρρεασμένο φουλ από misfits να προτείνω κι εγώ, τους Juicehead, με τους οποίους είχα κολλήσει πριν κάποια χρόνια… (http://www.myspace.com/juicehead) Πάρα πολύ καλή μπάντα!

power pop=jam,joe jackson,teenage head,pointed sticks.Τετοια φαση.όχι δηλαδη πανκ αλλα οχι και ποπ.
οι Clorox ηταν καταπληκτικοι.Η πλακα ειναι πως περιοδευσαν σε ολο τον πλανητη επι 2 χρονια,και ο καημενος ο τραγουδιστης τους τα ειχε φτυσει με το να ειναι μονιμως στον δρομο!
ξενερωτο=nofx και ολοι οι κλωνοι τους.α,και το μεγαλυτερο ποσοστο της fat wreck.εχει και εξαιρεσεις βεβαια η εταιρεια (swingin utters) αλλα γενικα πολυ σαβουρα.
απο τις πολυ ωραιες συγχρονες πανκ μπαντες εχουμε τους Tranzmitors


Τους Off with their heads(που ειναι οτι πιο ομορφο στην φαση του power punk που επαιζαν ας πουμε οι dillinger four)

αλλα μια απο τις πιο γαμηστερες μιξεις παουερ ποπ με πανκ ηταν οι Exploding Hearts(το ενα διασωθεν μελος τους συνεχιζει με μια μπαντα τους The Nice boys-3/4 σκοτωθηκαν σε αυτοκινητιστικο δυστυχημα το 2004) που με εναν δισκο και καποια σιγκλακια εδωσαν μια πανεμορφη μιξη buzzcocks με cheap trick.

[Ειπες για emocore.με την εξαιρεση του πρωτου κυματος (1985) της dc που ειχε καποιες καλες μπαντες,για εμενα ηταν το πιο ελεεινο κινημα στην ιστορια του πανκ,μαζι με το post-hardcore.Ειδικα η λαιλαπα της δεκαετιας του 90(η μακραν χειροτερη για ολο το ροκ γενικα,οχι μονο για το πανκ) με τους κλωνους των fugazi(που ηταν ηδη απο μονοι τους ΧΑΛΙΑ-"επαναστατικη"μουσικη για κολεγιοπαιδα που σπουδαζουν στο Χαρβαρντ) και το ηλιθιο σπασμωδικο ηχο,τους γελοιους κλαψομουνικους στιχους και την δηθεν κουλτουρα σταθηκε ο μεγαλυτερος σκοπελος στην εφηβεια μου στο να ασχοληθω με την τοτε σκηνη και ετσι τα ακουσματα μου τοτε ηταν μονο Αγγλια 77-82 και Αμερικη 80-85…]

Eννοειται πως κορυφαια μπαντα της δεκαετιας ηταν απο το Πορτλαντ οι Οbservers,punk rock με εμπνευση και κοντα στις ριζες (και μακρυα απο τον ελιτισμο και την μαλακια που δερνει τους trendy βλακες Fucked up).Mελη τους συνεχιζουν τους Red Dons(στο ιδιο στυλ-εκπληκτικοι),Revisions,Autistic Youth,Clorox Girls.


ουφ…γενικα εχω την αισθηση πως βιωνουμε μια νεα μουσικη επανασταση,η οποια προερχεται απο το πανκ underground και παλι,με μπαντες που εχουν τις ριζες/επιρροες τους στο πανκ (και ας τις αναφερουν οι ξενερωτοι ως “ανεξαρτητες”) και με πολυ δυναμικο ηχο.Ετσι λοιπον
Vivian girls---->Joy division+Husker du+wipers αλλα πανω απο ολα η μεγαλυτερη επιρροη τους ειναι μια μπαντα που εδρασε στις αρχες 90ς,οι Black Tambourine.

Wavves---->πρεζα,επιρροες απο shoegaze+noise rock αλλα ολα αυτα μεσα απο μια πανκ αισθητικη

Crystal Stilts---->joy divison+πρωιμο πανκ,οχι ομως στο να χαρακτηριστει ποστ πανκ.

Blank Dogs—>φωνη joy division,κιθαρες wipers,αισθηση πρωιμων tuxedomoon,αντιμετωπιση της μουσικης οπως οι christian Death.

Διέρρευσε και το καινούριο Against Me!, το πρώτο τους με τον καινούριο ντράμερ, πριν στους Hot Water Music. Δεν έχω καταφέρει να το βρω. Βέβαια δεν έχω και τρομερές προσδοκίες, οι against me του 2010 λίγη σχέση έχουν με τα τρία πρώτα απίστευτα άλμπουμ τους. Παρόλαυτα τους έχω μια μυστήρια συμπάθεια, και μάλλον θα συνεχίσω να τους αγοράζω…

Α, λέγεται White Crosses και το εξώφυλλο είναι ψιλοάθλιο:

προς cress, ένα - ένα τα ονόματα. μας έβαλες μπόλικη δουλειά για το σπίτι και θα πρέπει να έχουμε χρόνο να δούμε κάποια από τα ονόματα που προτείνεις. αν κρίνω από τους Crystal Stilts που ακούω τώρα και νιώθω λες και το ημερολογιο γράφει 79, και οι υπόλοιπες προτάσεις θα είναι αξιολογες.

σχετικά με τους crystal stilts (όπου προφανώς οι τύποι έχουν τον Curtis εικόνα πάνω από το κρεβάτι τους, ως εκ τουτου θα τους κόλλαγε περισσότερο ο χαρακτηρισμός ποστ πανκ), μου θυμίσαν και λίγο απο Modern Lovers και αναφέρομαι σε κομμάτια όπως το Sugarbaby.

θενκς παναγιώτη,
μολις βρω λίγο χρόνο θα μιλησω εκτενεστερα.γενικα ομως,τσεκαρε τις κυκλοφοριες της in the red records τα τελευταια 3 χρονια.:slight_smile:

Λεπόν μόλις είχα συζήτηση με Angel_Death, ο οποίος με ενημέρωσε πως βγήκε το νέο άλμπουμ των Streetlight Manifesto!

Bασικά πρόκειται για άλμπουμ με διασκευές, το οποίο αν κρίνω από την διασκευή του Linoleum (original: NOFX) που έπαιξαν και πέρισυ στο live, θα τα σπάει τρελά!!!

  1. “Birds Flying Away” (originally by Mason Jennings) ? 3:27
  2. “Hell” (originally by Squirrel Nut Zippers) ? 2:56
  3. “Just” (originally by Radiohead) ? 3:00
  4. “Skyscraper” (originally by Bad Religion) ? 2:40
  5. “Punk Rock Girl” (originally by The Dead Milkmen) ? 2:17
  6. “Linoleum” (originally by NOFX) ? 2:44
  7. “Me and Julio Down by the Schoolyard” (originally by Paul Simon) ? 2:27
  8. “They Provide the Paint for the Picture-Perfect Masterpiece That You Will Paint on the Insides of Your Eyelids” (originally by Bandits of the Acoustic Revolution) ? 3:33
  9. “Red Rubber Ball” (originally by The Cyrkle) ? 2:49
  10. “The Troubador” (originally by Louis Jordan) ? 3:33
  11. “Such Great Heights” (originally by The Postal Service) ? 3:30

ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ SKYSCRAPER ΑΠΟ BAD RELIGION!!

Aνυπομονώ να το ακούσω!

Έπειτα από λιώσιμο του Alight Of Night των Crystal Stilts, ομολογώ ότι είμαι πολύ χαρούμενος που τους γνώρισα. Είναι καλή φάση γιατί την τελευταία δεκαετία βγήκαν πολλά γκρουπς που φέραν την ταμπέλα “οι αναβιωτές του post punk” αλλά τα περισσότερα δεν μου λέγανε κάτι το ιδιαίτερο. Ο όρος αυτός νομίζω ότι ταιριάζει γάντι σε συγκροτήματα όπως οι Crystal Stilts, όπου όχι απλά μυρίζουν, αλλά ΖΕΧΝΟΥΝ 1979, κοιτώντας ταυτόχρονα και ακόμα πιο πίσω στην protopunk ψυχεδέλεια των 60’ς. Θα έλεγα ότι

Joy Division + Modern Lovers + Velvet Underground => Crystal Stilts

Αυτά κανονικά στο θρεντ του ποστ πανκ έπρεπε να τα πω, αλλά μιας και αναφέρθηκαν εδώ από τον CRESS, καλό είναι να είναι συγκεντρωμένες οι αναφορές. Συνεχίζω με Vivian Girls.

Λοιπόν τον άκουσα τον δίσκο…Δυστυχώς ήξερα πολύ λίγα από τα κομμάτια που διασκευάστηκαν, και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν νιώθεις και πάρα πολύ την διασκευή…Ωστόσο και αυτά τα κομμάτια είναι πάρα πολύ ωραία…Γενικά οι streetlight manifesto με τα πολλά όργανα που χρησιμοποιούν |(ορχήστρα ολόκληρη) και τις χαρούμενες μελωδίες τους σε κάνουν κατευθείαν να αγαπάς οποιαδήποτε δουλειά τους και γενικά να αισθάνεσαι χαρούμενα που ακούς ένα τραγούδι τους…Βεβαίως όμως είναι μπάντα που και μελαγχολικές μελωδίες να χρησιμοποιήσει θα σε πορώσει…Χαρακτηριστικό παράδειγμα το τραγούδι Moment Of Silence…Και αυτό μετράει…Να μην σου μεταδίδει ένα μόνο συναίσθημα, αλλά πολλά διαφορετικά…Τουλαχιστον η σχέση η δική μου με την μπάντα, αυτή είναι.

Από κει και πέρα θεωρώ αδιανόητο να συγκρίνω το άλμπουμ αυτό με προηγούμενες δουλείες τους, μιας και ένα άλμπουμ με διασκευές είναι μια τελείως διαφορετική δουλειά…Αλλο πράγμα

Το άλμπουμ αυτό είναι μια όμορφη παρενθεσούλα στη “καριέρα” της μπάντας, που πήρε κομμάτια παλιότερα και τα έκανε πλούσια SKA κομμάτια…

Θελώ να δώσω περισσότερο χρόνο στον δίσκο!

Περιμένω όμως και νέα δικά τους κομμάτια! :wink:

ps1: θα υπάρξει και vol.2 με διασκευές.
ps2: ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ ΓΙΑ LIVE???

Λοιπόν οι fan των Dropkick Murphys επιβάλλεται ν’ ακούσουν αυτή την μπάντα και αυτό το άλμπουμ

Pipes And Pints - Until We Die

http://www.youtube.com/watch?v=iRNEb_clfCk
http://www.youtube.com/watch?v=ajgZkyPnzN4

Aπό Τσεχία τα παιδιά

http://www.myspace.com/rattusfinnishhc

Νομίζω ότι δεν έχουμε αναφέρει τους 45 Grave… και είναι κρίμα και άδικο. Η μπάντα είχε σχηματιστεί στο LA, στα τέλη της δεκαετίας του 70. Το μόνο μόνιμο μέλος τους ήταν η τραγουδίστρια Dinah Cancer. Λοιπόν, ντεμπουτάρουν το 1981 με το single “Βlack Cross

Δείχνουν εξαρχής τις άγριες διαθέσεις τους και ξεχωρίζουν. Το ομώνυμο κομμάτι είναι speed - άτο punk / thrash κομμάτι που στέλνει τους Venom για βρουβες με την μία. To Β-side του single ανήκει στο έπος Wax, όπου πρόκειται για μία εντελώς διαφορετική στιγμή. Στην ουσία είναι ένα αργόσυρτο και σχεδόν doom κομμάτι και ΚΑΡΑΣΑΠΙΟ.

Έρχεται το 1983 και κυκλοφορεί το μοναδικό (δυστυχώς) full length άλμπουμ τους, με τίτλο Sleep In Safety

Προσωπικά, θεωρώ ότι πρόκειται για ένα από τα καλύτερα άλμπουμς του punk / horror punk / deathrock ιδιώματος και ότι στέλνει Misfits, Christian Death και λοιπούς για βρούβες. Θα περιέγραφα τον δίσκο ώς μία μείξη των Dead Kennedys με the Cramps, the Germs, Mothers of Invention και Blue Cheer. Άλλοτε είναι πιο πανκ, άλλοτε πιο goth, άλλοτε πιο ροκ ν ρολλ, άλλοτε πιο ψυχεδελικοί, άλλοτε πιο μέταλ. Τί να πρωτοπώ για τα κομμάτια?

To Εvilπου ανοίγει τον δίσκο κοντράρει το Holiday In Cambodia…

To Partytime ακούγεται και στην κλασσική ταινία "Return of the Living Dead’. Νομίζω ότι πρόκειται και μεγάλη επιρροή των glam μπαντών της εποχής το συγκεκριμένο κομμάτι…

Το Violent World … τι να πω εδώ… προκειται για horror punk ύμνο που χώνει στο σύμπαν ολόκληρο.

To Phantoms που είναι πιο περιέργο και ψυχεδέλικο / μαστούρικο…

Και φυσικά το Riboflavin, όπου αν νομίζετε ότι το Dr. Stein των Helloween είναι το απόλυτα “αστείο” κομμάτι (με την καλή έννοια του χαρακτηρισμού), τότε θα την καταβρείτε και ίσως σας γίνει εθιστικό το “Riboflavin Flavored - Noncarbonated - polyunsaturated blood”.

Αξιοσημείωτο είναι και το κομμάτι Surf But όπου κατευθύνονται σε πιο pshychobilly ρυθμούς.

To 1984 κυκλοφορεί το single Party Time, όπου ήδη αναφερθήκαμε σε αυτό, και σαν B-side έχει μια διασκευή στο Schools Out του Alice Cooper.

Το 1987 και ενώ είχαν ήδη βαρέσει διάλυση, κυκλοφορεί μία συλλογή με ακυκλοφόρητα κομμάτια αλλά και επανεκτελέσεις κομματιών, με τίτλο Autopsy

…και έχει κάποια νέα κομμάτια στο γνώριμο επιθετικό πανκ ύφος της μπάντας, όπως το Anti Anti Anti.

Μετά βγήκαν αρκετές συλλογές όπου συγκεντρώνουν τα demo της μπάντας κλπ, αλλά δεν τα έχω ακούσει. Από το 2005 και μετά, η τραγουδίστρια Dinah Cancer επαναδραστηριοποίησε την μπάντα και δίνει συναυλίες. Δυστυχώς, δεν έχουν βγάλει κάτι νέο, αλλά ας ελπίζουμε ότι κάτι θα γίνει.

ΥΓ: τα παραπάνω λινκς δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα ήχου, αλλά πρώτον μιλάμε για πανκ ρε μ**νια και έτσι δεν μας νοιάζει, αλλά από την άλλη νομίζω ότι πρέπει να σας πω ότι οι εκτελέσεις που υπάρχουν στους δίσκους έχουν μια χαρά ήχο.

45 Grave:μελη τους έχουν παίξει στους (τεράστιους) Gun club αλλά και στους εξισου τεράστιους Dream Syndicate.τσεκάρεις απο αυτους τα πρώτα 2,Dream syndicate ep,The days of wine and roses lp.
Παναγιωτη,τσέκαρε οπωσδήποτε μία απο τις κορυφαίες συλλογές της εποχής.

και γενικά όλες τις κυκλοφορίες της bemisbrain records.παραθέτω την δισκογραφια της (δυστυχώς είναι αρκετα δυσεύρετα,έχω μόνο 4 απο αυτά παρολο που τα εχω ακουσει ολα)

Modern Warfare-delivered
Modern Warfare-nothing left
Hell comes to your house 1
Hell comes to your house 2
Godhead-new lottery
Outer Circle-s/t
Super Heroines-Cry for help
Mnemonic Devices-Playing on the dark keys
Red Wedding-up and down the aisle
The Crewd-Gather round
Super Heroines- souls that save
Red Beret-first impression
Tex and the horseheads-s/t
Fiends-we ve come for your beer
The leaving trains-well down blue
Nip Drivers-oh blessed freak show

Ρε κάπτεν τους rattus δεν μπορώ να τους ακούσω στο Myspace, στείλε κάτι άλλο