Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Rise Against - Help Is On The Way

εε εντάξει στο κλασικό στιλ τους τίποτα το τρελο…


corrupted morals-chet
τσιμπατεε…5 κομματια αλητικο california old school hardcore punk απο το 1988…τουμπανα ντραμς τουκα τουτουκα τσιτα κιθαρες και πολυ καλη παραγωγη…ριξτε μια αυτια…

Ομορφιές οι τελευταίες προτάσεις :slight_smile:
Από τα 2 του somnambulist ξεχώρισα τους [B]The Agenda[/B] και ειδικά το πρώτο κομμάτι του 7" που είναι [B]απίστευτο[/B].
Πολύ δυνατοί και οι [B]Love Potion[/B] ειδικά με κάτι “Stabbed in the face” και “Ejaculate with hate” 8)
[B]Corrupted Morals[/B] συγκίνηση και πιάνω το μικρόφωνο με mailo για να γκαρίζουμε στίχους μαζί :!:

Ας προτείνω κι εγώ 2 δισκάκια λοιπόν :stuck_out_tongue:

[B]Totalitär - Vi Är Eliten[/B]

Σουηδοί που κυκλοφορούν δίσκους,ντεμος,ΕΡ,7’,12’ από το 1986 και το παραπάνω είναι το τελευταίο τους, του 2006. Α, στίχοι στα σουηδικά :stuck_out_tongue:
Ούτε μελωδίες, ούτε όμορφες φωνές, ούτε τεχνικούρες, ούτε γυαλισμένες παραγωγές.
Εδώ έχουμε ένα ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ μίγμα punk/hardcore/crust, 1.30-2 λεπτά κομμάτια, υψηλές ταχύτητες, Motorhead, GBH, Discharge και λίγο απο αμερικάνικο hardcore όπως Minor Threat, Negative Approach.

Μερικά δείγματα




Και ένας πιο νορμαλ δίσκος του 2010

[B]Off With Their Heads - In Desolation[/B]

Από Αμερική οι κύριοι, σχετικά καινούρια μπάντα. Το συγκεριμένο άλμπουμ κυκλοφόρησε στην Epitaph records. Ένα πολύ όμορφο πανκ ροκ, ψιλομοντέρνο με ωραίες μελωδίες κυρίως στα φωνητικά που θυμίζει εκτός των κλασσικών (Ramones κλπ) λίγο Dropkick Murphy’s χωρίς τις γκάιντες και γενικά… Epitaph records (οι γνώστες θα καταλάβουν :stuck_out_tongue: ).

Δείγματα:




Πολύ πολύ συμπαθητικοί αυτοί οι off with theri heads, και δε τους ήξερα. Βέβαια γενικά στηρίζω τίγκα Epitaph, οπότε δε περίμενα να απογοητευτώ και πολύ. Πραγματί θυμίζουν dropkick murphys χωρίς το κέλτικο μέρος.

Ντάξει για totalitar, τι να λέμε, έχουν κάνει και το επικό σπλιτάκι με tragedy

Το οτι ανήκουν στην Epitaph δεν το ανέφερα ακριβώς για καλό :stuck_out_tongue:
Από τις μπάντες που ξέρω που είναι στην Epitaph αυτή τη στιγμή, δεν μ’αρέσει καμία :stuck_out_tongue:
Βέβαια αφού κυκλοφόρησε το Scandinavian Leather (Turbonegro ωρέ!) έχει ενα μικρό άλλοθι :lol:

χαχαχ όχι εγώ γουστάρω αρκετά της μπάντες της. Ιδιαίτερα τις παλιές της, και αυτές που είναι από παλιά εκεί. ( converge, rkl, bad religion, pennywise και πολλές πολλές άλλες).

Τελικά μέσα στο 2010 είχε ΠΟΛΥ πράμα και δυστυχώς κάποιες κυκλοφορίες δεν τους έδωσα την απαραίτητη σημασία και άλλες τις ακούω τώρα πρώτη φορά.

Οι [B]Arctic Flowers[/B] ανήκουν στην πρώτη κατηγορία.
Από το Πόρτλαντ και αυτοί (αχ αυτό το Πόρτλαντ, μας έδωσε τα μυαλά στο χέρι φέτος!) το οποίο σημαίνει οτι είναι θεοί! Ντάξει, πλάκα κάνω, αλλά έχουν τα προσόντα πάντως. Και εξηγούμαι.

Το 2010 κυκλοφόρησαν το ομώνυμο ΕΡ τους με μόλις 3 κομμάτια και είναι αυτό εδώ:


(δεν μπόρεσα να βρώ μεγαλύτερη φοτο :? )

Αποτελούνται από 4 μέλη, 2 γυναίκες (φωνή και κιθάρα) και 2 άντρες (ντραμς, μπάσο).
Μουσικά κινούνται στο στυλ των συμπολιτών τους Autistic Youth/Estranged. Κυρίως Autistic Youth όμως. Δηλαδή mid tempo μελωδικό (ποστ) πανκ σε φάση Wipers, Chameleons, μια ιδέα Joy Division, τα γνωστά δηλαδή. Η γνωστή συνταγή.
Το θέμα είναι οτι (κατα τη γνώμη μου) το “μελωδία που σου κολλάει στο κεφάλι και την τραγουδάς συνέχεια” το έχουν και πολύ καλά μάλιστα. Θα μου πείτε, 3 κομμάτια είναι. Ναι αλλά και τα 3 είναι κολλητικά!
Ακούγοντας συγκεκριμένες μελωδίες σε συγκεκριμένα σημεία έχω την εντύπωση οτι όταν θα βγάλουν ολόκληρο δίσκο -και ΠΡΕΠΕΙ να βγάλουν- θα είναι κάτι αντάξιο με τα ονόματα που ανέφερα στην αρχή. Θα τους έχω από κοντά!

Δυστυχώς στο youtube έχει μόνο λαϊβ κλιπάκια με κακό ήχο. Υπάρχει ένα κομμάτι ( http://www.youtube.com/watch?v=pEZhy53T3iQ ) το οποίο δεν είναι στο ΕΡ, είναι σε ένα σπλιτ που κυκλοφόρησαν με τους Spectres. Για κομμάτια από το ΕΡ, http://www.myspace.com/arcticflowerspdx και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Slouching Towards Bethlehem :!:

Πάρα πολύ ωραίοι και δε τους ήξερα! Ούτε το σπλιτάκι με spectres είχα πάρει χαμπάρι.

Δε κατάλαβα πάντως είναι καινούρια μπάντα ή όχι?

Portland πάντως εγγύηση γι’ άλλη μια φορά. Ελπίζω μόνο να μη κορεστεί η φάση

2009 ντέμο
2010 σπλιτ με Spectres και το ΕΡ
Ναι καινούριοι είναι.
Προσωπικά αυτό το στυλ δεν το βαριεμαι με τπτ :slight_smile: Αρκεί να έχει ωραίες μελωδίες που σου καρφώνονται (στο μυαλό :stuck_out_tongue: ) με τη μία, πράγμα δύσκολο όμως.
Ε γαμώ δηλαδή, όλα τα καλά πέρσυ βγήκαν, τι σκατά θα βγεί φέτος :p:lol::lol:

bump

Mιας και χθές αγόρασα την παρακάτω δισκάρα, ας την ποστάρω, να τη θυμηθούν όσοι την ξέρουν και να την γνωρίσουν όσοι δε την ξέρουν

No Hope For The Kids - S/T

Δανία μεριά, και μία από τις καλύτερες μπάντες της (k-town) punk σκηνής (της κοπεγχάγης). Θα μπορούσαμε να πούμε ότι η μπάντα αυτή αποτελεί και το συνδετικό κρίκο, μεταξύ των παλιών καλών μπαντών της πόλης (amdi petersens arme κλπ) και των νεότερων -επίσης καλών- (hjertestop, gorilla angreb κλπ).

Το παραπάνω Lp, είναι και το μοναδικό που έβγαλε η μπάντα…ωστόσο αρκεί για να σημαδέψει την σκηνή μιας ολόκληρης χώρας, αλλά και ν’ αφήσει το στίγμα του στην παγκόσμια σκηνή. Εξαιρετικο. 13 κομμάτια σωστού punk rock (αμερικής τέλη 70’s), με φοβερές μελωδίες και πολύ δόση μελαγχολίας. Γαμάτες, απλές συνθέσεις, και στίχοι κύριως σχετικοί με πολεμικά ζητήματα.

Οι φαν της αμερικάνικης σκηνής που αναφέρω επάνω, της νεότερης σκηνής του Portland, αλλά και μπάντων όπως masshysteri κλπ να τσεκάρουν

ΝΑΙ ρε worst:!:
[SIZE=“4”][B]ΝΑΙ[/B][/SIZE]

Τι να λέμε τώρα.
Βασικά μια χαρά τα είπες εσύ :smiley:

Ο φάρος της Ευρώπης στο μελωδικό πανκ όταν στην άλλη πλευρά υπήρχαν οι Observers (μετέπειτα Red Dons). Οι Turbonegro είναι άλλη φάση :stuck_out_tongue:

Ψιλοbump λοιπόν

[B]The Vicious - Alienated[/B] LP

Κυκλοφορία του 2006.Μέλη των The Vicious (μπορεί και όλοι, αν θυμάμαι καλά) δημιούργησαν αργότερα τους Masshysteri όταν διαλύθηκαν οι πρώτοι. Για να καταλάβετε, οι Masshysteri είναι η φυσική (μουσική) συνέχεια των The Vicious. Οκ, έχουν ελάχιστα γυναικεία φωνητικά-έως καθόλου, στίχοι στα αγγλικά εκτός από 2-3 τραγούδια (το ένα εκ των οποίων λέγεται… Masshysteri).
Όσοι γουστάρετε Masshysteri (ίσως στην λίιιιιγο πιο πανκ εκδοχή), εδώ είστε. Οι υπόλοιποι, άυριο… :stuck_out_tongue:




[SIZE=“4”]The Bruisers[/SIZE] κανείς? Υπέρτατη συγκροτηματάρα από αμέρικα. Αν δεν κάνω λάθος ήταν οι πρώτοι ή από τους πρώτους στο κίνημα του oi! στην αμερική. Ο τραγουδιστής τους είναι ο γνωστός σε όλους μας Al Barr από τους dropkick murphys οι οποίοι τον τσίμπησαν από τους Τhe Bruisers όταν έφυγε ο Mike McColgan.

Τσεκάρετε κομματάρα!

bump!επειδη εχει πιασει πατο…εχω ξαναμιλησει γ αυτους αλλα καποιος ποσταρε κομματια τους στο youtube… Οποτε παρτε μπας και γινει κανα α ου…http://www.youtube.com/watch?v=oF65SV4ND6E&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6IjXd_67Xu0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=C9bN1hsW3QI&feature=related

ΜΑΜΑΝΕ οι i spy!

κάποια στιγμη είχα ανοίξει ένα θρεντ για ροκαμπιλιές και λοιπές σέξυ μουσικές, αλλά συγχωνευτηκε με τούτο δω, οπότε το ποστάρω εδω:

Death metal Guys από Reverend Horton Heat

Rockabilly guys may be insane
But rockabilly guys, they don?t eat brains
Those death metal guys, they like to wear black
They like to draw pentagrams on their back
They like headbangin?, those death metal guys

Rockabilly guys like hot rod cars
They like hot women and their neighborhood bar
Death metal guys will grow long hair
Work real hard to have an evil stare
They?re kind of medieval, those death metal guys

Jerry Lee Lewis shot his bass player down
Down to the ground with a .38 round
But death metal guys would have eaten his brains
And people call Jerry Lee Lewis insane

Rockabilly guys like rockabilly chicks
Death metal guys think they?re all country hicks
But death metal guys still live with their mom
On the Internet learning how to embalm
So they go kill a dog, those death metal guys

It?s really kind of hard to live in harmony
Hot rod cars and blasphemy
Hair in your face or hair way up high
I?m a rockabilly cat, not a death metal guy

I?m a rocka, I?m a rocka, I?m a rockabilly guy
I?m a rocka, I?m a rocka, I?m a rockabilly guy
Yeah! Whoo!
I?m a rocka, I?m a rocka, I?m a rockabilly guy
And I don?t eat brains, like death metal guys

:lol::lol::lol::bow2::bow2::bow2:

Επειδή φέτος έχω ακούσει ελάχιστες καινούριες πανκ κυκλοφορίες και προς το παρόν τίποτα δεν μου έχει κάνει “κλικ”, θα πω δυό λόγια για ένα δίσκο για τον οποίο δεν έχω δεί πουθενά καμία αναφορά, ούτε και για το συγκρότημα.
Βέβαια με ένα search έπεσα πάνω σε αυτό http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=14572&highlight=witch+hunt και λέω ποιός θεούλης άνοιξε θρεντ για τους Witch Hunt αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν στις Μικρές Αγγελίες…

Πάμε λοιπόν,
Είσαι πάνκης αλλά ώρες ώρες τη βρίσκεις με μελωδίες και βάζεις να ακούσεις στα κρυφά Sonic Youth και Dinosaur Jr;
Έχεις καεί με Αμερικάνικο Indie Rock τέλη 80’ς-αρχές 90’ς αλλά πέρα από τους Husker Du, γουστάρεις Black Flag και κάνεις πογκο στα κρυφά με Minor Threat;
Υπάρχει λύση!

[B]Witch Hunt - Burning Bridges to Nowhere[/B] 2009

Όλα στη συσκευασία του ενός και συμφέρει!
Οι Witch Hunt βάζουν στη χύτρα όλα τα παραπάνω συγκροτήματα με αποτέλεσμα έναν εξαιρετικό “μαγικό ζωμό”.
Ο δίσκος είναι κατα βάση πανκ, απλά έχει γερές και πολλές τζούρες από Αμερικάνικο ιντι ΡΟΚ. Επίσης τα φωνητικά είναι κυρίως γυναικεία (θέλοντας και μη το μυαλό πάει κατευθείαν σε Sonic Youth) και κάποιες φορές διπλά με αντρικά.
Αν μου έλεγε ένας πανκης “φέρε μου να ακούσω ιντι ΡΟΚ” θα του έδινα αυτό τον δίσκο.
Αν μου έλεγε κάποιος που έχει λιώσει στο Αμερικάνικο ιντι ΡΟΚ “φέρε μου να ακούσω ΠΑΝΚ”, θα του έδινα τον ίδιο δίσκο.
Όλα αυτά έτσι ώστε να προσπαθήσει ο καθένας τους να κατανοήσει το αντίστοιχο είδος και μπεί στο “τριπάκι”.

Για περάστε,




Υ.Γ: Πληροφοριακά η μπάντα έχει κι άλλα αλμπουμ (παλιότερα) τα οποία δεν είναι τόσο μελωδικά και κινούνται πιό κοντά στον hardcore/crust χώρο.

H witch hunt είναι μεγάλη μπάντα, και πράγματι δεν είχαν αναφερθεί ποτέ εκτενώς στο φόρουμ. Mπραβο grym. Ακόμα μετανιώνω που τους είχα χάσει στο πολυτεχνείο πριν 2-3 χρόνια.

Και στο Βιολογικό είχαν παίξει αυτοί. Νομίζω ήταν 2 κοπέλες στην μπάντα.

[B]OBITS - Moody, Standard And Poor [/B]

Eφαγα καμμια ωρα για να αποφασισω που διαολο να το βαλω αυτο το πραγμα.Garage/punk rock ειναι το πιο σωστο tag που μπορω να κανω ,αλλα και παλι δν το καλυπτει.Αν προσθεσεις και τους ορους post punk,rock n roll Και πρωιμο indie rock τοτε ναι καλυφθηκε !!

Τεσπα το βαλα εδω γτ μου ταιριαζει στην αισθητικη τους(αν κολαει καπου καλυτερα move it) ,nuff said.Αλλωστε το θεμα ειναι πως προκειται για ενα καλο δισκακι,που αν προσθεσεις τον “χαμελαιοντισμό” του γινεται αυτοματα ενδιαφερον.Ειναι καινουργια μπαντα (εχoυν εναν δισκο ακομα) αλλα δν απαρτιζεται απο νεους μουσικους.Συγκεκριμενα ο Rick Froberg (τραγουδιστης/κιθαριστας) ηταν μελος σε καποιες αμερικανικες μπαντες των 90s οπως οι Pitchfork, Drive Like Jehu, και Hot Snakes.

Χωρις να ανακαλυπτουν/αποκαλυπτουν κατι καινουργιο στις μουσικες που παιζουν,δειχνουν για 35 λεπτα πως ειναι γνωστες του ροκ και γενικα γουσταρα τον δισκο πολυ.

Δν νομιζω να χασει οποιος τον τσεκαρει.Αυτα !

Δειγματα δε βρηκα αυτα που ηθελα,αλλα παρτε ενα για την ιδεα:

>> http://www.youtube.com/watch?v=narv5n2-z-8&playnext=1&list=PLA5CF34E51C9357D3