Punk

Apo 3enes mpantes ta spane Sex Pistols, The Exploited, The Clash, Ramones, Dead Kennedys, se poio hardcore punk katastaseis oi Discharge, Extreme Noise Terror. Apo Ellhnes einai 8eoi oi Antidrash, oi Hxorypansh, oi Xasma kai oi Nekroi Mpakogiannhdes.

O κολαφος ερχεται απο το San Diego και σπερνει τον πανικο εδω και καμποσο καιρο.
Οι νεες σηκωμαρες οπως λεγεται το νεο αλμπουμιδι …Μεταλλαξη 8O

Για παλια δεν θα μιλησω … γιατι υπαρχουν και ανηλικοι και θα με μπαναρουν :lol:

Toys akoysa, alla den moy ka8isan san tipota to idiaitero.Eidika h fwnh toy tragoydisth pistevw oti e8apse akoma perissotero ta kommatia.

Aπο ξενα ακουω Sex Pistols, Dead Kennedys, Clash, Black Flag, Misfits.
Απο Ελληνικα Χασμα, Πανξ Ρομανα, Γενια του Χαους.

Η ένδοξη γενιά του forum!

:lol: :lol:
Ρε σεις το Stelios ήταν το αρχικό μου nick…
Εντάξει,τώρα μετά από 3 χρόνια έχω αλλάξει πολλυυ
Ξέρω και συγκροτήματα punk-hard rock(!)
Επίσης έχω και περισσότερο μυαλό,όπως φαντάζομαι

Die Toten Hosen reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

k panw apo ola oi ramones!

k telos oi Γενιά Του Χάους

Οι Punks είναι κακοί άνθρωποι με φοβιστικές κομμώσεις και μια εμμονή ότι για κάποιο λόγο όλοι νομίζουν ότι είναι νεκροί:-s

punk attack

Rich Kids on LSD

Η κριτική σου είναι πολύ ξινή και θυμήζει Νίκο Μουρατίδη στο " X FACTOR" επίσης είσαι μεγάλος ΠΟΖΕΡΑΣ γιατί μοστράρεις πόσα χρόνια είσαι πάνκης λες και έχεις τα παράσημα του Κυρίου ΠΑΝΚ! (αμφιβάλλω αν 14 - 15 χρόνια είσαι φρικιό η απλά ακούς πανκ…Έχει μεγάλη διαφορά! Και στην τελική τα χρόνια δεν σε κάνουν περισσότερο πανκ. Επισής είναι κρίμα να χρεώνεις έτσι τους πιτσιρικάδες για το τι ακούνε έπρεπε αντιθέτος να τους υποστηρίζεις που δεν είναι σκυλάδες η οτιδήποτε άλλο. Οι εποχές πέρασαν όπως λες και εσύ, μόνο οι άνθρωποι άλλαξαν!!! Πριν 10 χρόνια αμα ρωτούσες έναν πιτσιρικά πάνκη 15-17 χρονών τι ακούς θα σου έλεγε SEX PISTOLS, PANX ROMANA, ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ. Εκτός αμα ήταν σαν και εσένα ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΝΚ και άκουγε CHAOTIC DISCHORD από τα γεννοφάσκια του… Έτσι και τώρα αυτά είναι υπάρχοντα αυτά έχουν την δυνατότητα να δουν λάιβ που παίζει μεγάλο ρόλο πιστεύω αυτά ακούνε και μπράβο τους! Το να λιώσουνε μια κασσέτα ΑΝΤΙ ( φοβερή και ιστορική μπαντα) αλλα δεν μου λέει και τπτ επιδή είναι φαντάσματα πλέον. Θα ακούσεις τραγούδια τους 1000-2000 φορές ως εκεί μετά τι? Τώρα εσύ μάλλον είσαι ξεχασμένος από το θεό και μέχρι εκεί σου κόβει… Μαιντανός ένα πράμα. Επίσης Πανκς σαν και εσένα έχουν λασπώσει την φάση να ξέρεις γιατί για να δούμε PARTISANS π.χ. έπρεπε να παει 2009 και πάλι καλά που υπάρχουν και κάποιοι που ζούνε για το πανκ και δεν είναι μόνο κριτική κράξιμο και μεγάλα λόγια αλλά ΠΡΑΞΗ! Περι BootStroke τώρα. Φοβερή μπάντα μελωδία και στοίχος που σου μένει και έμπρακτα το επιβεβαιώνουν με λάιβ που τα σπάνε και παίζουν εξωτερικό πολύ σιχνά… Τώρα πια είναι η μπάντα εσένα που σε ξετρέλανε δεν μπορώ να καταλάβω… Discharge, Disorder? Ωραίες μπάντες αλλά μουσικά πρέπει να είσαι κουφός! (και αν μεταφράσεις τι λένε οι περισσότερες πανκ μπάντες στα ελληνικά και το τραγουδίσεις αυτό είναι για πολλές ντομάτες… Πχ OXYMORON που είναι φοβερή μπάντα έχει κομμάτι DON’T CALL ME A CUNT. Άντε πες το αυτό στα ελληνικά. Απλά επιδή είναι από εξωτερικό τους θεοποιούμε.Στην τελική φτιάξε εσύ μια μπάντα να δούμε τι ψάρια πιάνεις… Γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Επόμενο… Περι σεξισμού και όλες αυτές οι “ΠΑΡΛΑΠΙΠΠΕΣ” περι σέξ, είναι ανθρώπινη ανάγκη όπως το φαγητό και το νερό.Τώρα σε άλλους βγαίνει περισσότερο σε άλλους λιγότερο… Αυτές οι φεμινίστριες λιπον και τα τυπάκια σαν του λόγου σου που είναι ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΕΞ στο κρεβάτι ξεσκίζονται με μανία… Και το έχουν περάσει και στη σκηνή επίσης που είναι μεταγενέστερες μορφές πανκ (που λέει ο λόγος πανκ) από Αμερική που ακόμα πιστεύουν οτι στο ΙΡΑΚ και στο ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ έχουν εχθρούς από παρθένους έφοιβους Αμερικάνους που οι οικογένειες τους είναι και γαμώ την συντηρητικούρα!!! Και απο Γερμανία επίσης που είναι τελείως κρυόκωλοι και δεν τάχουν καλά ούτε με τα έντερά τους… Για αυτούς με την τζίβα και το ποδήλατο με την ψαροκασέλα λεω… Αυτοί λιπον κατέστρεψαν το πάνκ βάζοντας μέσα την αναρχία (δεν είμαι αντίθετος πολιτικά)… Δλδ αναρχικοί που ακούνε πανκ… Όχι πάνκιδες που γουστάρουν αναρχία. Επιμένω σε αυτό γιατί αμα τους ρωτήσεις τι είναι κυριότερος παράγοντας στην ζωή σου θα σου πουν αναρχία οχι πανκ. Αν ρωτήσεις έναν Βρετανό πάνκη όμως θα σου ΠΑΝΚ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΓΑ…ΣΩ ΠΟΤΕ! Οπότε αυτοί κατέστρεψαν το πάνκ με όλες αυτές τις “ΠΑΡΛΑΠΙΠΠΕΣ” ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΤΥΡΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΩ ΔΕΡΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΑΛΚΟΟΛ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕΞΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΞΟΦΑΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (ένα πράγμα). To Πανκ ξεκίνησε αγνό επιθετικό χωρίς λόγο και πάντα να προκαλεί χωρίς λόγο επίσης… Sex Pistols το λέει και το ίδιο το όνομα δεν χρειάζετε εξίγηση. Εxploited - Sex and Violence… Όλοι αυτοί λιπον μονίμος έβγαζαν τους κώλους τους έξω στις φώτος και πολλά απλά για να προκαλέσουν επιδή ΗΤΑΝ ΠΑΝΚΣ…ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ. Τώρα εσύ άμα μου θεωρείς ΠΑΝΚΣ τους RAMONES που προσπάθησαν να παντρέψουν το “ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ” 2 σε ένα ένα πράμα ΧΕΣΤΑ! Η ΠΑΝΚ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ… ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ… Αυτά…:D:D:D

lissas φίλε μου,δεν είμαι κατά του σεξ-ισα ισα-ειμαι ομως ενάντια στον σεξισμο και στην κουφια λογικη που κουβαλαν τα σκιναρια φιλοι σου οτι δλδ γυναικες<αντρες.και μη μου πεις πως δεν ειναι ετσι.
δεν ειμαι ποζερας μαγκα μου,και στα αρχιδια μου τι πιστευεις.εγω απλα δηλωσα ποσα χρονια ακουω πανκ και ταυτοχρονα ζω και δουλευω και συντηρω τον εαυτο μου,αρα δεν ειμαι φρικιο πλεον εδω και αρκετα χρονια.
πριν 15 χρονια παντως οταν ρωτουσες πιτσιρικα πανκη σου ελεγε βανδαλουπ,ναυτια,πανξ ρομανα,στρες κτλ κτλ.μπάντες που ειναι καμια 20αρια κλασεις ανωτερες απο τους bootstroke,σε μουσικη,νοοτροπια,στιχο,σε ολα ρε παιδι μου.γνωμη μου ετσι?εχω δικαιωμα ή πρεπει να παρω αδεια απο τους σκινπατερες?
ναι φίλε,εχω λασπωσει την φαση επειδη προσπαθησα να φερω μπαντες οπως οι cheap time(που τελικα ηρθαν),οι marked men(που δυστυχως δεν ηρθαν),που προσπαθω να διαφυλάξω το πανκ απο την νοοτροπια του βλαχομπαχαλου και του χουλιγκαν της πετρας,των Fred perry των 80 ε και των lonsdale των 90.επειδη γουσταρω το πανκ να εχει νοοτροπια και οι πιτσιρικαδες να κολλανε με αυτο και να το αγαπανε για ολη τους την ζωη και να το σεβονται,και οχι να γινονται ροκαμπιλλαδες,μεταλλαδες,γκοθαδες ή οτι σκατα μπορεις να φανταστεις σε 2-3 χρονια.δεν γουσταρω να αντιμετωπιζουν το πανκ σαν μια πουτανα μεσω της οποιας βγαζουν τις καυλες της εφηβειας/νεανικης τους ζωης,σαν μια ευκολη επανασταση,αλλα σαν αγαπη πραγματικη προς κατι το οποιο μπορει να τους δωσει παρα πολλα,απο νοοτροπια και σταση ζωης(οχι φρικιο της πουτσας με τα λεφτα του μπαμπα) μεχρι ατελειωτες στιγμες διασκεδασης,μελαγχολιας,προβληματισμου.Γιατι σε αυτην την πουτανα την χωρα το πανκ το εχουν στο μυαλο τους οι απεξω σαν μια εφηβικη μαλακια,σαν την μουσικη του μπαχαλου και του πρεζακια ή σαν την μουσικη που ακουν καθυστερημενοι.και αυτο δεν το γουσταρω καθολου…
θα σου πω ποιες ειναι οι μπαντες που με ξετρελαιναν.ναι,ειναι και οι Discharge/Disorder αλλα περισσοτερο είναι οι agent orange,wipers,channel 3,zero boys και απο συγχρονες οι mean jeans,marked men,ds 13.
στα αρχιδια μου ρε φιλε οι καθε ποζεραδες oxymoron και οι καθε βλακες discipline και το ποζεροστρητπανκ τους.στα αρχιδια μου η σκατονοοτροπια “ποζαρουμε ετσι ωστε να δειχνουμε ομορφοι και να γουσταρουν τα πανκ γκομενακια”,στα αρχιδια μου το “Ατσαλακωτο” ντυσιμο “πανκ” που κουβαλανε,αυτες οι μπαντες ειναι απλα μια ποζα και μιση.Η νοοτροπια των συγκροτηματων στυλ joe pogo records/punkcore εχει απηχηση μονο στην ελλαδα (επειδη ειμαστε πολυ χουλιγκανια εδω σου λεω) και σε τπτ καμμενους μπυροβιους γερμανους.ως εκει ειναι.
απο ποτε ισχυει το γεγονος οτι για να κρινει καποιος μια μπαντα πρεπει να εχει κι ο ιδιος μια μπαντα?ελεος ρε,μην μιλας σαν 12χρονο.και ναι,υπαρχουν συγχρονες ελληνικες μπαντες που μου αρεσουν.Χειμερια Ναρκη,Totalalitar,Τοξικα Αποβλητα,Anti mob,AAS,Rockin Bones,OCB.
ξαναπαμε στο ζητημα σεξισμος.νταξει ρε φιλε,εισαι σκινας.ειναι λογικο να μιλας ετσι.δλδ μπαντες οπως οι subhumans,doa,crass…ασε ξερω,ειναι σκουπιδια αυτα για εσενα.δεν συνεχιζω να μιλαω.δεν ειναι αληθινο πανκ-χαχ.
ναι,αν ρωτησεις εναν αγγλο πανκη(οι πιο κουφιοι βλακες πανκς στην ιστορια του κινηματος) και του πεις “αγγλια ή πανκ” θα σου πει “αγγλια φυσικα”…μιλαμε για τα μεγαλυτερα ζωα που εβγαλε το πανκ κινημα,με τους βλαχους τους γερμανους να τους ακολουθουν κατα ποδας.μιλαμε για πανκ και μου λες για αγγλους.γελαει ο κοσμος.
ειμαι πανκ.δεν ειμαι αναρχικος,δεν ειμαι μπαχαλος,δεν ειμαι χουλιγκανι της πουτσαρας.ειμαι απλα απροσαρμοστος,προβληματικος και προβληματισμενος.σου κανει?
το πανκ στην αγγλια ξεκινησε κουφιο,για αυτο και μετα το 1982 οι περισσοτερες μπαντες ειτε διελυσαν ειτε επαιξαν μεταλ (δες τους gbh,exploited,broken bones κτλ κτλ).ήταν απλα προκληση για την προκληση,ανουσιο και βαρετο.
στην αμερικη ομως ηταν μια αντιδραση που προτεινε λυσεις.το straight edge(χωρις να ειμαι εγω φυσικα s/e) ήταν μια ΠΡΟΤΑΣΗ( οχι επιβολη) στην πανκ νεολαια που καιγοταν με αλκοολ και ντρογκες και με τυχαιο σεξ.δεν ηταν μια συντηριτικη προταση,αντιθετα ηταν επαναστατικη μιας και τοτε η νεολαια στην αμερικη καιγοταν στο φουλ.
οι αμερικανοι θελεις δεν θελεις ηταν αυτοι που εδωσαν στο πανκ την υπαρξη του (mc5,sonics,the stooges,ramones,new york dolls-ξερω σου ακουγονται ροκακια και ποζεραδες) και ηταν αυτοι που το τελειωποιησαν (black flag,minor threat,social distortion).για αυτο και το αμερικανικο πανκ κρατησε τοσο πολυ,συνεχιζεται ακομα και ειναι δυνατο στο underground,σε αντιθεση με το αγγλικο που ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο του νεκρο ή αδιαφορο (πχ restarts,drongos for europe και λοιποι).
και η αγγλια εβγαλε φοβερα πραγματα,οπως οι blitz,buzzcocks,jam,uk subs,discharge(η μεγαλυτερη πανκ μπαντα ολων των εποχων),subhumans,crass,mob,zounds,abrassive wheels και αλλα πολλα,αλλα εβγαλε και τρελη σαβουρα οπως οι chaotic dischord,mayhem,blitzkrieg,exploited(οι αρχιποζεραδες του πανκ,το πανκ αντιστοιχο των manowar),condemned 84 και λοιπους καθυστερες.
δεν εχω κανενα προβλημα με τους πιτσιρικαδες ρε.ισα-ισα χαιρομαι που ειναι στην φαση.αλλα θα γουσταρα ακομα περισσοτερο αν την ψαξουν πιο πολυ,πιο πνευματικα και ψαχτουν και με αλλες μπαντες.γιατι ειτε το θελουμε ειτε οχι η ελληνικη πανκ σκηνη ειναι απο τις λιγοτερο αξιολογες στον κοσμο.
και βαλε το υφακι που εχεις και τους χαρακτηρισμους προς εμενα στον πατο σου.Σου θίξαμε την αγαπημένη σου μπάντα και κατι τρεχει στα γυφτικα…στην τελικη δεν σε εθιξα εσενα προσωπικα,ειπα την γνωμη μου για μια μπαντα.λες και δεν εχει δικαιωμα κριτικης κανεις απεναντι στους bootstroke.λιγο φασιστικο δεν ακουγεται αυτο??

και οι ramones του σαλονιου λοιπον.χαχαχα.αυτοι που πηδουσαν γκεη για να αγορασουν πρεζα,αυτοι που τεζαραν ενας-ενας απο τα καψιματα που ειχαν κανει στην ζωη τους,αυτοι που οπου πηγαιναν εκαναν μπαχαλα.μαλλον η μουσικη τους ηταν λιγο του σαλονιου για αυτο λοιπον και ο χαρακτηρισμος…ε τι να κανουμε,δεν ηταν ολοι βαρυμαγκιτες σαν τους Cock Sparrer…

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ… ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ! θΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΑΜΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΚ… ΓΙΑΥΤΟ ΠΑΡΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ…:p8)

βολεμένος μικροαστός ελληνάρας αν δουλεύει κάποιος μπάρμαν και απλα επιβιωνει.το άκουσα και αυτό…

Ντάξει κακά τα ψέματα ο κρες δεν λέει βερεσε πραγματα…Απλά τα βλέπετε τα πράγματα ίσως από διαφορετική σκοπιά, και ντάξει ο τρόπος που απάντησες ήταν γαμησε τα (@Λύσσας)…

Προσωπικά προς το παρόν, στην ηλικία αυτή που είμαι κι έχοντας ασχοληθεί κι εγώ κάποια χρόνια με τη σκηνή, καλώς ή κακώς έχω επιλέξει να βλέπω τα πράγματα και από τις 2 σκοπιές, και φυσικά να τα έχω κατατάξει με κάποιο τρόπο στην υπόληψη μου…

Ακούω και…

cheap time, marked men, Discharge/Disorder, agent orange,wipers,channel 3,zero boys, Χειμερια Ναρκη,Totalalitar,Τοξικα Αποβλητα,Anti mob,AAS,Rockin Bones,OCB, βανδαλουπ,ναυτια,πανξ ρομανα,στρες, subhumans,doa,crass, black flag,minor threat,social distortion, blitz,buzzcocks,jam,uk subs,discharge(η μεγαλυτερη πανκ μπαντα ολων των εποχων),subhumans,crass,mob,zounds,abrassive wheels,mc5,sonics,the stooges,ramones,new york dolls…

Aκουω όμως και…oxymoron, restars, drongos for europe, dropkick murphys, cock sparrer, bootstroke ομίχλη, punkcore/joe pogo και άλλες μπάντες που ανέφερες…

Καλώς ή κακώς όπως είπα. Όπως το δει και θέλει ο καθένας. Πες με (δεν αναφέρομαι σε κρες συγκεκριμένα αλλά στον καθένα) και “οπορτουνιστή” που λέει ο λόγος, δεν με νοιάζει…Ακούω πράγματα που μ’ αρέσουν σε κάθε περίπτωση μπορώντας όμως να κρίνω ξερω γω πνευματικά/στιχουργικά/ιδεολογικά ποιος είναι ανώτερος και άρα ποιον θα πάρω πιο σοβαρά υπόψην μου…Το ίδιο αγαπημένες μου μπάντες είναι οι oxymoron, oι conflict και οι subhumans για παράδειγμα… Ή αλλιώς: Όταν είδα λαιβ τους βανδαλούπ εκπληρώθηκε εφηβικό όνειρο μου, όπως θα εκπληρωθεί ονειρό μου αν δω για παράδειγμα τους cock sparrer

Καλά κάνεις φίλε… Ανοιξε τα μάτια και τα αυτιά σου και δέξου θετικά οτι νομίζεις οτι σου κάνει καλό και σε ευχαριστεί γιατί η μουσική είναι διασκέδαση πάνω απο όλα.:smiley:

Άκου τώρα και κάτι που δεν ξέρει γενικά κόσμος και σχιμάτισε από μόνο σου γνώμη για την ΥΠΕΡ ΜΠΑΝΤΑΡΑ τους DISCHARGE. Ήταν να έρθουν πέρυσι τους έφερνε αυτός που έχει μεταλλάδικο δισκάδικο δίπλα στο Underground cafe. Λιπον τους κλείνει εισιτήρια του αλλάζουν 3 φορές ημερ/νία που σημαίνει οτι πλήρωνε πρόστιμο κάθε φορα για την αλλαγή και τους δίνει και 3000ρικα ζεστά ζεστά… Σαββάτο έπεζαν, Πέμπτη του στέλνουν και του λένε ο μπασίστας μας είναι άρρωστος και δεν διακινδυνεύουμε να ταξιδέψουμε… Τους στένλει mail πίσω τα λεφτά μου ρε παιδία… Όσο τα είδες εσύ άλλο τόσο και αυτός… Δλδ 3000 η πληρωμή και 1500 τα εισιτήρια και 1000 αφήσες πάμε στα 5500 περίπου… Βγάλε γνωμη για την μπαντάρα λιπον!!!

από ότι κατάλαβα lyssas εισαι μελος του 77-82 crew?ειναι λογικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις και προσεγγιση πανω στο ζητημα.
οπως και να εχει,οι τωρινη μορφη των Discharge(ή αλλιως RatCharge :stuck_out_tongue: )σε πολυ λιγα εχει να κανει με την μπαντα που σαρωσε τα παντα στο περασμα της στο διαστημα 80-83.
και αυτα που λες για την ακυρωθεισα συναυλια τους σου δινω τα 1000 δικια.μαλακια τους μεγαλη.αυτο ομως δεν παυει να τους ακυρωνει την περιοδο 80-83,που ηταν πραγματικα η μεγαλυτερη αποκαλυψη στο πανκ.και μην ξεχνας οτι η τωρινη τους συνθεση δεν εχει καμια σχεση με εκεινη την μπαντα.τωρα το τι εκαναν και πως ξηγηθηκαν στα οικονομικα,ε τους κανει και μεγαλους μαλακες.Ασχετο αν λατρευω αυτην την μπαντα.

ξεφυγαμε ομως τελειως απο το θεμα.Νταξει,γνωμη μου ρε παιδι μου ειναι οτι το πανκ στην ελλαδα τουλαχιστον το αντιμετωπιζουν σαν ντεμεκ αλητεια,ειναι ποζα του κερατα και ειναι ταυτισμενο με το καρο παντελονι,τα πιρσινγκς,τα spiky μαλλια(οχι οτι ειναι ασχημα αυτα,τα γουσταρω κιολας και ημουν μεχρι καποτε-οχι πολυ παλια ετσι-αλλα δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτα το πανκ).και ειναι κριμα,γιατι το ιδιο το πανκ αξιζει πολυ περισσοτερα πραγματα απο ολα αυτα.

worst enemy o καθενας ακουει οτι θελει ρε συ.δεν κανουμε κατηχηση,ειδικα στο πανκ.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχουμε την γνωμη μας για καποιες μπαντες.και ολες οι μπαντες αξιζουν ισαξια αντιμετωπιση,ειτε κακη ειτε καλη,ειτε ειναι ελληνικες ειτε οχι.

Κατ’αρχην πειτε ότι έχετε να πείτε και μην αλληλοβρίζεστε…

Καποιος ειπε και καλα για καποιες μπαντες που ειχαν μικρη διαρκεια ζωης ή κατι τετοιο. Ενταξει για το τι διαρκεια μπορει να εχει μια μπαντα παιζουν ρολο παρα πολλα πραγματα και οχι μονο αν τα μελη αυτης ειναι δηθεν οπως αναφερθηκε. Και φυσικα οχι μονο στην Αγγλια, που αν δε κανω λαθος για αυτη τη χωρα αναφερθηκε, αλλα και στην Αμερικη και παντου. Και νομιζω ειναι πολυ ανουσιο να λεμε για το ποια χωρα ειχε λιγοτερο ή περισσοτερο καλες μπαντες,προσφορα στο χωρο κτλ. Καθε χωρα ειχε-εχει τη σκηνη της οπως και τις δικες της συνθηκες ζωης κτλ Απο κει και περα καθενας μπορει να ξεχωριζει τι πιστευει πως ειναι καλυτερο και να εχει σε οποια υποληψη θελει οποιονδηποτε και οτιδηποτε θελει.

Όσο για τους discharge για παραδειγμα που καποιος ειπε για την ακυρωση του λαιβ τους, ενταξει… και τα ποσα μπορει να μην ειναι αυτα που αναφερθηκαν, μπορει να παιχτηκαν διαφορα για την ακυρωση τους, παιζουν και μανατζερς στη μεση, νομιζω οτι δε μπορει να βγει ακρη και ας μη κρινουμε με ευκολια το καθε τι…

Όχι δεν είμαι απο τους 77-82 και σου απαντάω επιδή δεν θέλω να χρεώσω άλλους για πάρτη μου…Αυτό περι DISCHARGE πίγενε στον WORST ENEMY οχι σε σένα με σένα τελείωσε το θέμα από πιο πριν…:wink:

νταξει.ειμαι λοιπον μικροαστος.σορρυ ρε μαγκα που πρεπει να δουλεψω σε κανενα μπαρ για να ζησω μιας και δεν με ταιζουν οι γονεις μου.μικροαστοι λοιπον και οι αγαπημενοι σου cockney rejects,cock sparrer που κανουν εργατικες δουλειες,μικροαστοι και οι Toxoplasma,Chaos Z,Terrorgruppe επειδη δουλευουν σε φασεις οπως φαστφουνταδικα/μαγειρια κτλ κτλ.Ωραια λογικη.Πιστεψε με,αν το φυσουσαν το μαρουλι οι δικοι μου θα ημουν και γαμω τα παρταλια και τρελο κοπροσκυλο,δεν υπηρχε περιπτωση να δουλεψω ΠΟΤΕ στην ζωη μου μιας και σιχαινομαι την δουλεια.αλλα καπως πρεπει να ζησω.στην τελικη δεν δουλευω σε τραπεζα/ασφαλιστικη/αλυσιδα φαστ φουντ,σε ενα γαμημεμο μπαρ που ειναι και αρκετα καμμενο ειμαι.
α ναι,και σορρυ που ειμαι αρκετα αχρηστος ωστε να μην μπορω να οδηγησω μηχανακι για να κανω την πιο τρου πανκ δουλεια=πακετας.
το θεμα το τελειωσες εσυ με 2 σειρες που ηταν φουλ στην προσωπικη (και εντελως ακυρη) επιθεση,κατα τα αλλα δεν απαντησες ποτε σε αυτα που ειπα…φαινεται σε χαλασε το γεγονος οτι μιλουσα με επιχειρηματα.
πονηροπιτα για δειπνο.