Punk

Ξέρεις τι γίνετε φίλε ΑΝΤΙ . Είναι σαν να έρθει ένας γάλλος να σου πουλήσει τρέλα πως θα φας πίτα γύρο απόλα… Δλδ βγάλαμε άχρηστους και “ΚΟΥΦΙΟΥΣ” όλους γύρω στο 80 στην Βρετανία (όχι οτι δεν ήταν άμπαλοι αλλα δεν το έπεξαν και ποτέ οι καραψαγμένοι μουσικάντιδες) και βγάζουμε γαμώ τα παιδιά ΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ RAMONES με το PET CEMETARY που άμα δεν ήταν οι PISTOLS και το σινάφι τους δεν θα κάναμε καν αυτην την κουβέντα τώρα…

Ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΚΑΙΛΑΣ της Ελληνικής πανκ ροκ σκηνής Ο CRESS…Ασε να μιλίσει κανας πανκ που το ζει και δεν κάθετε στην γωνία το κοιτάει και του τρέχουν τα σάλια…!

αν δεν ηταν οι pistols και το συναφι τους.λοιπον,οι pistols ηταν δημιουργημα της μοδας μεσω του mclaren,και ηταν απλα μια καλη μπαντα.και κανε ενα κοπο να ψαξεις την ιστορια τους,ποτε αποφασισαν να παιξουν αυτο το στυλ μουσικης?οταν ειδαν live τους Ramones για πρωτη φορα στην Αγγλια.
δεν στους εβγαλα αμπαλους ολους απο οτι (εκανες τον κοπο?) να δεις.απλα σου ειπα πως το πανκ ξεκινησε απο την Αμερικη,στην Αγγλια εγινε απλα το μπαμ της μοδας.και οι περισσοτερες μπαντες μετα ειτε εξαφανιστηκαν ειτε μεταλλαχθηκαν(μεταλ οπως οι gbh/discharge,γκοθ ροκ οπως οι Damned,new wave οπως οι sham 69/Blitz).
και το pet cemetary ειναι απο τα πολυ μεταγενεστερα κομματια των ramones,1989.οταν οι αγγλοι ειχαν προ πολλου αποκυρηξει το πανκ…

Σε αφηνω στην Κατσαπανκ λογικη σου,καμια ελπιδα.
υγ-ελπιζω μονο να εχεις πολλα φραγκα απο το σπιτι,ωστε να “ζεις” αιωνιως την φαση.χαχαχα

KAKOMOIPE!!!Άρχισε στα μπουνίδια την LADY GAGA και πάρτης το μπουφάν πρώτα και μετά βλέπουμε… Μόνο γιαυτό είσαι…:lol:

ωραιος.ουτε απο χιουμορ δεν παιρνεις μπρος.τοσο κατσα.:bye::bye:

κοιτα πονο που βγαζει ο κοσμος για τους bootstroke… :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

ΕΙΔΕΣ…:smiley: Δεν ακούω PANX ROMANA και να γίνω ΙΕΧΩΑΣ σορρυ είμαι κατσα…

Επίσης όσο μπορούμε να είμαστε on topic.

ΠΩΠΩ ΜΑΤΩΣΕ ΤΟ ΚΕYBOARD!:smiley:

κούραση. :sleep:

Οι Ramones προυπηρχαν αλλα αλλο θεμα αυτο.

Συμφωνησαμε στα της Αγγλιας αλλα διαφωνω τελειως με αυτα που λες για τους Ramones.

Εγω προσωπικα γουσταρω και σεβομαι και τις δυο μπαντες, καθεμια ισως για διαφορετικους λογους. Το ιδιο ισχυει και γενικα για τη σκηνη της μιας και της αλλης χωρας.

Και ρε παιδια δηλαδη πρεπει να παρουμε το ενα ή το αλλο μερος; αυτο καταλαβαινω απ’οσα λετε…

Κανενός το μέρος… Απλά τα γαλόνια του Ελληνικού Πανκ με έχουν βγάλει από τα ρούχα μου…8)

Λοιπόν έχασα λίγα επισόδια…

Καρ’ αρχάς για τους Discharge…Οι Discharge αναμφισβήτητα είναι μεγάλη μπάντα, που επιρρέασε άπειρες μπάντες. Αν όλες αυτές οι μπάντες απότελούν ένα λιθαράκι της punk σκηνής, αυτοί αποτελούν ΚΟΤΡΟΝΑ…Για το λαιβ που ακυρώθηκε άκουσα κι εγώ πάρα πολλά πράγματα, τα περισσότερα αρνητικά για την μπάντα (μέχρι και για ναρκωτικά άκουσα κλπ), και σίγουρα ξενέρωσα, αλλά ντάξει κλαιν, λες και είναι η πρώτη φορά που ξενερώνω με μια μπάντα, ειδικά μπάντα που παιζεί punk (βέβαια δεν ξέρω και τι απ’ όλα που ακούστηκαν ισχύει)…Σίγουρα ομως θέλω ακόμη να τους δω…

Επίσης στα της Βρετανικής και Αμερικάνικης σκηνής, θα πάρω μάλλον το μέρος του Αντι-Παστι…Και για μένα δηλαδή, τόσο η Αμερική όσο και η Αγγλία έπαιξαν τον δικό τους καθοριστικό ρόλο, στο όλο κίνημα και προσωπικά πραγματικά δεν μπορώ να υποτιμήσω την αγγλική σκηνή που μ’ αρέσε και πολύ για να ακριβολογώ (όπως και η αμερικάνικη)…

Ντάξει για ramones άκουσα κάποιες αστειότητες…Προσωπικά το pet cemetary μαζί με ΚΚΚ, havana afair, και κάποια άλλα, είναι απ’ τα αγαπημένα μου τραγούδια τους :lol: (όντας παράλληλα και φαν του Stephen Κing)…Επίσης απ’ όσο έχω διαβάσει, ισχύει αυτό που ειπώθηκε από κρες, ότι οι sex pistols επιρρεάστηκαν άπειρα από ramones…Οι τελευταίοι μάλιστα, ήταν παλιότεροι…

Ακόμη το γεγονός ότι όντως ο μακλάρεν βρίσκοταν σε πολλά πράματα πίσω από την μεγάλη απήχηση των πίστολς, δεν αναιρεί πως και η μπάντα αυτή ήταν πολύ μεγάλη (μεγάλη όπως το πάρει κανείς, αλλά μεγάλη)

(Προσωπικά ακούω και σέβομαι και τις 2 μπάντες, ίσως όμως να προτιμώ παραπάνω τους ramones)

Kαι κλείνοντας να απαντήσω κι εγώ με τη σείρα μου σε Αντι-Παστι…Ότι δεν χρείαζεται να πάρουμε κάποιο μέρος. Αν προτιμάει κάποιος ένα μέρος τότε απόλυτα δεκτό, όπως είναι δεκτό να πει κάτι αρνητικό για το άλλο μέρος…Αλλωστε συζήταμε πάνω απ’ όλα…Απλά αυτό το άλλο είναι μαλακια να το υποτιμούμε και να το αγνοούμε

Kι επίσης επειδή συζητάμε δε χρειάζεται να βρίζουμε τον άλλον, ειδικά όταν κάποια επιθετα που χρησιμοποιούνται μάλλον δεν ισχύουν για το άτομο

Eγω χωρις να μαι πανκης, αλλα ακουγοντας πολυ πανκ, αν δεν ειχα διαβασει την κουβεντα, δεν θα χα καταλαβει αυτη την κοντρα!!! :lol:
Μου εξηγησε βεβαια και καποια πραγματα ο worst χθες στο live των restarts:p

Βασικά το αστείο είναι, ότι ενώ υπήρχαν ας πούμε αυτές οι “διαφορές” μεταξύ αμεικάνικης και βρετανικής σκηνής, και για μένα δεν υπήρχε ποτέ θεμά κόντρας! Παίζει να το πρωτοσυνάντησα τόσο εντονα αυτό το πράμα σε αυτό το τόπικ:p

Ενταξει το οτι υπαρχουν διαφορες δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι πρεπει να υπαρχει και κοντρα…

΄Η σαν το αλλο που λενε…Sex Pistols ή Crass; Ανουσιοι διαχωρισμοι…

Όσα χρόνια και εάν περάσουν


#neverforgettonysly

Τι topic πήγες και ξέθαψες;;; :laughing: Debate lissa και cress περί punk, συγκίνηση.

Επίσης μία μπύρα κερασμένη στο παλικάρι στην αρχή που αναφέρει RKL (!).

1 Like

Punk ακούω κατά καιρούς αλλά μόνο ελληνικό. Έχει πολλά αξιόλογα συγκροτήματα, δυστυχώς με λίγες κυκλοφορίες το καθενα. Συνήθως έχω κάποιο mp3 στο αμάξι

Μία ολόκληρη ζωή θα προσπαθω
Να μην πέσω μες τη λάσπη και χαθω
Και σου λέω πως εγώ θα τους τη στησω
Κι όπως είναι μες τα μούτρα θα τους φτυσω

Κι αν νομίζετε πως είμαι ένα ρομποτ
Τ’αντερά μου θα τα βγάλω να τους δειξω
Κι αν νομίζετε πως είμαι ένα ρομποτ
Τ’αντερά μου θα τα βγάλω να τους δειξω

Μεγάλο άσμα