Pushing Daisies (νέα σειρά - κόλλημα)

Λοιπόν, το νέο κόλλημα από τις αμερικάνικες σειρές λέγεται Pushing Daisies.

Περίληψη (τη βρήκα εδώ: http://peslac.pblogs.gr/tags/pushing-daisies.html )

Ο πρωταγωνιστής είναι ο Νεντ, ή “pie-maker” (πιτοποιός σε ελεύθερη μετάφραση!) ο οποίος έχει τη δυνατότητα να φέρνει πίσω στη ζωή οτιδήποτε νεκρό, με ένα του μόνο άγγιγμα! Αυτό το ιδιαίτερο χάρισμά του όμως, είναι και κατάρα ταυτόχρονα, καθώς αν περάσει ένα λεπτό από τότε που ζωντάνεψε κάτι, τότε κάτι άλλο ζωντανό… πρέπει να πεθάνει στη θέση του! Σαν να μην έφτανε αυτό, αν ο Νεντ αγγίξει ξανά κάποιον που έφερε στη ζωή, τότε θα πεθάνει και πάλι, οριστικά!
Ο Νεντ συνεργάζεται με έναν παραδόπιστο ντετέκτιβ που γνωρίζει το μυστικό του! Οι δυο τους, επαναφέρουν τα πτώματα δολοφονημένων στη ζωή για ένα λεπτό, όσο αρκεί για να τους αποκαλύψουν το δολοφόνο τους, ώστε να λύσουν την υπόθεση και να κερδίσουν χρήματα!!! Όταν όμως ο Νεντ φέρνει ξανά στη ζωή τη νεκρή, παιδική του αγάπη, τότε τα πράγματα περιπλέκονται…
Έχετε φανταστεί πώς θα ήταν αν έπρεπε να ζήσετε με τον αγαπημένο σας… χωρίς να μπορείτε να τον αγγίξετε ποτέ;

Έχουμε και λέμε: Τελείως Tim Bartonική, “παραμυθένια”, αισθητική / σκηνοθεσία, μουσική λες και την έχει γράψει ο Danny Elfman, πανέξυπνο σενάριο, λεπτό χιούμορ και ξεκαρδιστικές ερμηνείες.
Όπως λέει και το παραπάνω blog, είναι σα να βλέπεις κάτι ανάμεσα σε Amelie, Ψαλιδοχέρη και Σκαθαροζούμη!
Ήδη έχει πάρει πολλά βραβεία στην Αμερική, αν και η πρώτη περίοδος (πέρυσι) ήταν μόλις 9 επεισόδια.

Στα θετικά να προσθέσω και την υπέροχη, πανέμορφη και γλυκύτατη -να την πιεις στο ποτήρι- Anna Friel:


Επαναλαμβάνω: Αν ο Tim Burton έφτιαχνε σειρά, θα ήταν το Pushing Daisies!!! Must see!

Trailer:

:open_mouth:

Νext In Line λοιπον μετα το γκαλακτικα :smiley:

Oμορφιες :slight_smile:

Eιδα πρωτη σεζον περισυ και ειναι οπως τα λες cozy,τιμ μπαρτον αισθητικη στο φουλ…πολυ καλη σειρα,ωραιες ιστοριες,παραμυθενια ατμοσφαιρα,τα παντα…τωρα που τελειωνει και το γκαλακτικα,θα το ξαναξεκινησω απο κει που το αφησα…πραγματικα,ποοολυ καλη και προσεγμενη σειρα!!

τωρα το βλεπουμε το γκαλακτικα εΕ??:p:p:lol::lol::lol:

σουτ ρεε :oops:

Θεική σειρά. Έχω δει μόνο κάποια επεισόδια από το Star και έλιωσα. Ο Ντετέκτιβ είναι απλά ΘΕΟΣ.

Πολύ ωραία σειρά. Μόλις ξεκίνησα τη δεύτερη season.
Προσωπικά όταν τη βλέπω μου φέρνει στο νου περισσότερο Amelie παρά Tim Burton. Ίσως επηρεάζομαι και από την

υπέροχη, πανέμορφη και γλυκύτατη -να την πιεις στο ποτήρι- Anna Friel
όπως είπε και ο Cozy.
O Νέντ δεν θυμίζει πολύ Clive Owen ?

το εβλεπε ο αδερφος μου και εγω περιμενα την ωρα να τελειωσει για να δω χαουζ.Βαλτε καινουργια επεισοδια ρεεεεεεεε!

Αυτό.Περίμενα ένα σαββάτο να δω σαν καλό παιδί Φιλαράκια και ξαφνικά βλέπω αυτό.Λέω νταξ καμία ταινία είναι.Και έτσι έκατσα και είδα.Πέθανα στο γέλιο.Θα δω και τα υπόλοιπα μόλις τελειώσουν οι season στις σειρές που βλέπω γιατί δεν προλαβαίνω.


Now playing: Three Days Grace - Over And Over
via FoxyTunes

ειδα μολις τα 2 πρωτα επεισοδια και την ερωτευτηκα τη σειρα (και τη διδα Τσακ). Πολυ ομορφο φηλινγκ. Μικρες δωσεις μαυρου χιουμορ, μια υποτιθεμενη αθωα αισθητικη μα παραλληλα σκοτεινη. Πανεμορφο.

Λοιπόν όσοι τη γουστάρουν τη σειρά λε πούλ γιατί απόσο έμαθα το ABC την έκοψε στο 10ο(μπορεί και 11ο δεν είμαι σίγουρος) επεισόδιο της 2ης Season και ενώ υπάρχουν 3 επεισόδια έτοιμα δε θέλει με τίποτα να τα προβάλει. Γίνεται και σχετικό Petition για να επανέλθει η σειρά. Αν και αυτά τα Petitions τα βλέπω πολύ μούφα, παρόλαυτά το πολύ-πολύ κάποιος να χάσει 1’ από τη ζωή του προκειμένου να κάνει 2-3 κλικ στο ποντίκι του οπότε όποιος θέλει μπαίνει σε αυτή τη σελίδα:

http://www.petitiononline.com/daisies/petition.html

Για τη Τσακ ρε γαμωτο!

Πραγματικά είναι απαίσιο να μην μπορείς να αγγίξεις την γυναίκα που αγαπάς:(:frowning:
Η σειρά τα σπάει στεγνά,έχω δει μέχρι το 5 επεισόδιο της πρώτης season.Μακάρι να μην την κόψουν.Πραγματικά είναι ελάχιστες οι σειρές που αξίζουν όσο αυτή.
Επίσης ο Ντεντέκτιβ[Chi McBride](έκανε τον Βέγκλερ στην πρώτη season στο House MD) είναι απίστευτος!
και πάντα γελάω με τον γιατρό που είναι στο νεκροτομείο:D:D
Όσο για την Tσακ ότι και να πεις είναι λίγο.I Love Her:oops::oops:


Now playing: Crematory - Take
via FoxyTunes

Γενικά έχει απολαυστικές ερμηνείες από όλους. Αλλά κυρίως οι γκριμάτσες του Ντεντέκτιβ είναι ανεπανάληπτες!

Πόσο μα πόσο πιά μου την δίνει η Όλιβ… Οταν την είδα πρώτη φόρα πίστεψα πώς ήταν του Burton πραγματικά. Είναι πραγματικά απαίσιο και για την Τσακ και για τον Νεντ να ζουν έτσι την αγάπη τους. :frowning:

:evil::evil: και μένα μου την δίνει,μπορεί να είναι ωραία,αλλά δεν την αντέχω.[-X[-X
και η ατάκα που μου έχει μείνει από το πρώτο επεισόδιο:I’d kiss you if it wouldn’t kill me…:cry:


Now playing: Equilibrium - Blut im Auge
via FoxyTunes

Μόλις είδα και το 10 επεισόδιο από την δεύτερη season!Μπορώ να πω μέχρι εδώ ότι είναι γαμάτη σειρά και ελπίζω να μην κοπεί!Αρχίζουν να γίνονται πιο περίπλοκα τα πράγματα και αποκτά ακόμα πιο πολύ ενδιαφέρων!


Now playing: Edguy - Down to the Devil
via FoxyTunes

Εγω δει κανα 2-3 επεισοδια στο Σταρ.Ωραιο φαινεται !

Η πρωταγωνιστρια επαιζε και στο Goal ([-X) Σκετη γλυκα !

πολλές πολλές καρδούλεςς.
Μα είναι γλυκύτατη!Ειδικά στα τελευταία επεισόδιο.
Όσο για τον Κοντ,οι ατάκες σπάνε κόκκαλα.Πάντα μα πάντα όταν μιλάει γελάω.!


Now playing: Paramore - Here We Go Again
via FoxyTunes

Μόνο σε μένα φάνηκε κάπως νερόβραστο;
Πολύ παραμυθάκι. Αν εξαιρέσεις τον Κοντ, οι υπόλοιποι χαρακτήρες παραείναι “ήρεμοι” σε βαθμό εκνευριστικό. Μόνο την πρώτη σεζόν είδα, ελπίζω να στρώσει στη δεύτερη, αλλιώς θα καταλάβω γιατί το σταματάνε :stuck_out_tongue:

δεν εχω δει τπτ αλλα διαβασα και σε αλλο μερος τα καλυτερα

μετα το bsg παιρνει σειρα

ψηφισα και στο petition :stuck_out_tongue: