Πως τα πατε με τα Puzzles;

Εγω με το Δεχτερ εχουμε ενα puzzle εδω και ενα χρονο και ακομη δεν το εχουμε ολοκληρωσει…το εχουμε αφησει παρα πολυ καιρο ενω μεσα σε λιγες μερες ειχαμε κανει το μεγαλυτερο μερος του…:stuck_out_tongue: Λετε…

Τραυματικες εμπειριες απο τα χρονια του γυμνασιου κυριως.
Ασχημα καμμενος με τα puzzles, ειχα ολοκληρωσει ενα μεγαλο ποσοστο ενος puzzle με 3000 κομματια…εφτανε μια κινηση της αδερφης μου για να γκρεμισει ωρες δουλειας-καψιματος :cry:

Τα puzzle ειναι οτι καλυτερο το χειμωνα, με κρασακι…διπλα στο τζακι, πανω σε ενα κατακοκκινο χαλι (σαν τη φλοκατη της γιαγιας)

:stuck_out_tongue:

Οπως μας ενημερωσε το Ντεξτερ,στον εναν καναπε μπορει να κατσει κοσμος,αλλα στον αλλον καθεται το παζλ.
Φιλοξενο ατομο.

Ρε με αδικείς :frowning:

Όντως το είπα :lol: Δεν το εννοούσα έτσι όμως ε [-X

:stuck_out_tongue:

Τα μισώ γιατί τα λάτρευε ο πρώην μου… Ακόμα έχω ένα που μου είχε φτιάξει… Είναι και τεράστιο,μ’αυτό έπρεπε να του χα ανοίξει το κεφάλι… Γκρρρρρρρρ!!!:evil:

They are… puzzling! :-k

Πάλια έκανα μετά μανίας από τα 6-14 αντέ 15, τώρα λόγω έλλειψης χρόνου τα έχω σταματήσει…Ααα και μεγάλη λατρεία και τα 3D και ας μην είναι τρου:p

Αυτα με τα 6 μεγαλα κομματια ειναι ωραια…

δύσκολα όμως.

bump

εεεελα ρε…πρωτη φορα επιασε το search με την πρωτη και χωρις να με εκνευρισει!!!

λεπον…ψαχνω για παζλ 5-6000 κομματια…πχ κατι απο da vinci-michelangelo ή τετοιας φασης τελος παντων(κλασσικα εργα) για να το κορνιζαρω μετα.
εχει κανεις υπ’οψιν του στο αθενς μαγαζι τετοιου ειδους?παω σε βιβλιοπωλεια ή ειναι ειδικα καταστηματα οπως αυτα για μοντελισμο κτλ

υπάρχει ένα μαγαζί(puzzlemania λέγεται) στον άγιο ιωάννη κοντά στο μετρό με μεγάλη ποικιλία σε puzzles!!! περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.puzzle-mania.gr/default.aspx?pid=92

νταξ…πολυ τυχη που ειναι εκει…τριτη θα κατεβω αθηνα για μια δουλεια π εχω στη δαφνη…αυτα ειναι!!!8)
Thanks

:D:D τίποτα…

pax, υπάρχει κι ένα στην ομήρου, στο τετράγωνο ανάμεσα στη σόλωνος και την ακαδημίας. βέβαια εγώ πηγαίνω για heye-verlag εκεί, οπότε δεν ξέρω απ αυτά που θες τι έχει. γενικά έχει μπόλικα, είναι ωραίο μαγαζάκι κι αξίζει στήριξη σ αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.

αρκετά puzzles (και του είδους που θες νομίζω) έχω πετύχει στα pefrect toys - πανταζόπουλος (σταθμός βικτωρίας). υπάρχουν 2 καταστήματα πάνω στην 3ης σεπτεμβρίου. έχω 2 χρόνια να πάω εκεί, οπότε παίζει να μην ισχύει κάτι απ’ αυτά :P.

btw, η heye έχει βγάλει και κάποια πολύ όμορφα μακρόστενα (λίγων κομματιών) για όποιον ενδιαφέρεται. π.χ., αυτό.

χααα!εννοειται το επομενο θα ειναι heye-verlag…εψαχνα στο γουγλε κ μου εβγαζε για ενα μαγαζι στην καρδιτσα!!!οποτε καβατζωθηκαμε σε ολα πλεον…nice!!!

[SPOILER]


ναι…μονο το μισο απο τα αριστερα θα φτιαξω…τι…[/SPOILER]

Eχω αρχισει ενα με 6000 χιλιαδες κομματια,ειναι ενας παλιος παγκοσμιος χαρτης με γυρω του παραστασεις που συμβολιζουν εποχες,μηνες,ζωδια,στρατηγους,θαλασσοπορους,γεωγραφους κτλ κτλ.Ειναι τελειο,απλα δεν εχω χωρο να το κανω ολοκληρο,οποτε το χω αφησει μεχρι νεωτερας…

έκανα αυτό που λέει ο [B]hokam[/B] αλλά με 5.000 κομμάτια…
πήρα κορνίζα και τζάμι και το έκανα δώρο στην κοπέλα μου…

ρε ΘΗΡΙΟ!!! 8O

:lol:

αυτού του είδους τα puzzle pax υπάρχουν σίγουρα στα perfect toys αν ενδιαφέρεσαι. γενικά στηρίζω το μαγαζάκι στην ομήρου, οπότε πήγαινε πρώτα εκεί όταν έρθει ο καιρός.

σχετικά με δώρα…

η κοπέλα μου είχε πάθος με τον royo (ακόμα έχει δλδ, απλά δεν είμαστε μαζί), οπότε για δώρο γενεθλίων της έφτιαξα αυτό εδώ.

δεν ήταν και πολύ προκλητικό, οπότε θα μπορούσε να το βάλει στο δωμάτιό της (έμενε με γονείς). λίγες μέρες αφού το τέλειωσα, ακολούθησε ένα διήμερο επικού πρηξίματος (σύνηθες φαινόμενο), οπότε σε μια κρίση στεναχώριας και οργής, πήρα το παζλ και το πέταξα στα σκουπίδια όπως ήταν μαζι με την κορνίζα.

δεν της το πα ποτέ :P.

βλέπω [B]dude[/B] εισαι και εσύ ψύχραιμος σαν και εμένα…:stuck_out_tongue:

[SPOILER]έχω σπάσει κάμποσα cd…περίμενα σε δισκοπωλείο που θα έφερνε πρώτο στη λαρισα το brave new world…το παίρνω μέσα απο την κούτα(!!!) και παω στο σπίτι της κοπέλας μου…
μετά απο τις κλασικές παραξηγισεις και τα νευρά που φτάνουν στο φεγγάρι το cd έγινε χίλια κομμάτια…το σούταρα σε εναν τοίχο… δεν έμεινε τίποτα…πολύ εύκολα χάλασε…
μετά ηρεμήσαμε, φάγαμε μακαρόνια, κάναμε σεξ…δηλαδή [B]ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ CD[/B] :?[/SPOILER]

Λάτρης εδώ, αλλά δυστυχώς πάνω από 2000 κομμάτια δεν μπορώ να φτιάξω λόγο χώρου στο σπίτι. Πρόσφατα τελείωσα δυο των χιλίων κομματιών το καθένα, ένα είναι αυτό:


και το άλλο είναι αυτό:

Δυστυχώς μου έχει τύχη να μην υπάρχει κομμάτι μέσα στο puzzle και να ξενερώνω(σε αυτό με την μάγισσα:(:(). Πραγματικά μην παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα σε κανέναν.

Συνήθως χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαίρι ασχολούμαι που υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος. Γενικά θεματολογίες προτιμώ τα φυσικά τοπία, αλλά δεν θα πω όχι σε κάτι πιο σκοτεινό.

ps. dude αυτό εδώ σου έλεγα τις προάλλες. Υπάρχει και στο Public στη τιμή των 15 ευρώ, αλλά σίγουρα θα υπάρχει και στα καταστήματα που πουλάνε puzzles.
http://www.jigsawjungle.com/code/catalog.htm