Πως τα πατε με τα Puzzles;

έχει τύχει σε 2 γνωστούς μου. επικοινώνησαν με την εταιρεία και τους στείλανε δεύτερο ΠΑΖΛ.

Από ότι έχω καταλάβει είναι ανάλογα με τη πολιτική της εταιρείας. Σε ένα άλλο σου έλεγε και πάνω το κουτί, ότι άμα χάσεις ή δεν υπάρχει κομμάτι μέσα, μπορούν να στο στείλουν χωρίς έξοδα. Μάλλον έπεσα στο δεύτερο τύπο εταιρείες που δεν κάνει τέτοια πράγματα. Θα ξαναπροσπαθήσω μπας και, αλλά δεν το βλέπω. Χαρτόνι και βάψιμο…

edit: Μήπως ξέρεις το site της εταιρείας heye?πατάω στο google, αλλά πάντα με βγάζει σε τρίτους…

Έλεος!Πως το βρήκες? Εγώ κατά λάθος βρήκα ένα mail και αυτό ήταν λάθος:-s:-s Τέσπα ευχαριστώ, θα στείλω τώρα μπας και είμαι τυχερός.

read between the lines :P. αν έβαζες heye-verlag στο google, είναι το πρωτο αποτέλεσμα (http://www.kvh-verlag.de/). εκει πατάς το μεσαίο που είναι για τα πάζλια κ βγαίνεις στο μαγαζί (κάτω αριστερά λέει για παζλς).

ψ. έχει φοβερά παζλς, θα προτείνω κάποια σε λίγο που έχω δει και από κοντά (για όποιον ενδιαφέρεται)

ναι μαι :stuck_out_tongue:

ξεκινάμε από τα αστειούλικα.

αυτό [U]εδώ[/U] είναι το πιο δύσκολο παζλ που χω φτιάξει. 1500αρι, μου βγήκαν τα μάτια, αλλά έχει άπειρα γελοία σκηνικά πάνω, χαμός στο ίσωμα.

[U]άλλο ένα[/U] 1500αρι που χει αγοραστεί και περιμένει να το αρχίσω. πρέπει να τα σπάει, δεν το χω δει στημένο.

[U]2χίλιαρο[/U], το χω δει στημένο και μαμάει μάνες και πατέρες, η επόμενη αγορά μου. EPIC.

[U]ένα[/U] αγαπημένο royo (εξώφυλλο και στο Spellbound των Ten btw).

[U]άλλο ένα[/U] royo που μου αρέσει.

γενικά δεν έχει την ποικιλία που είχε παλιότερα. π.χ. υπάρχει ένα 4χίλιαρο με τον χάρτη της ευρώπης (με αστείες σκηνές επάνω), το οποίο το χω πετύχει στην ομήρου αλλά στο site δεν το βλέπω.

Φανταστικα αυτα dude!!!Ποσο παει το μαλλι πανω κατω?

το 2ο (1.500άρι) το πήρα πριν 2 μήνες 27 ευρώ. τιμή για το χιλιάρι και το 2χίλιαρο δεν έχω να σου πω. πάντως, περισσότερα λεφτά φεύγουν για κορνίζες και κόλλες, παρά για το παζλ καθ’ αυτό.

πάντως, παλιότερα που είχα τσεκάρει με μια φίλη μου (επίσης πορωμένη με την εν λόγω εταιρεία) αν συμφέρει να παραγγείλουμε και να μας τα στείλουνε, η διαφορά δεν ήταν αξιοσημείωτη… (λέγαμε και για 5-6 puzzles συνολικά).

:lol: αν είσαι 6 χρονών ίσως

εγώ από αυτό το μαγαζί στον Άγιο Ιωάννη έχω πάρει πολλές φορές (και για μένα και για δώρο). Αν θες και κάποιο παζλ που δεν το έχει, μπορείς να το κανονίσεις με τον κυριούλη και να στο φέρνει. Αλλα μαγαζιά που να έχουν μόνο παζλ δεν ξέρω. Αλλά θα κοιτάξω και αυτό που είπε o dude

ρε και γιατί δεν το έδωσες στην αδερφή σου. Τόσος κόπος να πάει χαμένος [-X

και εγώ το έχω πάθει αυτό. Τους έστειλα mail και μου έστειλαν καινούργιο. Απλά ήθελαν τον κωδικό που έχει στο κουτί και δεν ρώτησαν καν πόσα κομμάτια έλειπαν.

Όπως καταλάβατε και εγώ φτιάχνω παζλ. όταν τα τελειώνουμε τους βάζουμε κορνίζα και τα κρεμάμε. Μερικά που έχω φτιάξει είναι τα παρακάτω

Vincent van Gogh - Le Café de nuit

1500 κομμάτια

Monet - Le dejeuner

2000 κομμάτια. Το φτιάξαμε μέσα σε μια βδομάδα, αλλά δούλευε όλη η οικογένεια και με τρελούς ρυθμούς

Neuschwanstein Castle

500 κομμάτια

και στα υπόψη είναι αυτό του Degas

Γενικά μου αρέσει πολύ να φτιάχνω κλασσικούς πίνακες σε παζλ και η καλύτερη μάρκα σε αυτά είναι μακράν η Εditions Ricordi. Εχει φυσικά και πολλά άλλα παζλ
http://www.editionsricordi.com/

πω καλα ε με ψησατε πολυ αγρια! :slight_smile: εφτιαχνα παλιοτερα αλλα καμια σχεση με τοσα πολλα κομματια!μπηκα στο σαιτ που δωσατε και ηδη βρηκα 2 που θελω οπως και δηποτε!

πω, έβαλα ένα puzzle σε μια οικονομική (:P) κορνίζα ΙΚΕΑ κι επειδή ήταν λίγο στρίμοκωλ η κατάσταση, έκανε κούρμπα το πάζλι. άντε να δω τι θα κάνω πάλι, πφ.

Και εγώ έχω σταμπάρει κάτι τέτοιες οικονομικές σε ΙΚΕΑ και Πράκτικερ. Λέω να το δοκιμάσω ελπίζοντας να μην πάρω το blackbird.:stuck_out_tongue:

Επίσης σκατά στη heye-verlag! E mail στα γερμανικά τους έστειλα για να κάνω εντύπωση, αλλά π.μπλε. Μου φαίνεται θα αποφεύγω από δω και πέρα τα puzzles αυτά, αν και τα άτιμα είναι ωραία…

ε υπάρχουν κι άλλοι οδοί για να αγοράσεις παζλ τους :stuck_out_tongue:

Δεν λέω για αγορά καλέ( πω gay όσο δεν πάει ακούγετε αυτό).
Τους είχα στείλει επειδή δεν υπήρχε ένα κομμάτι μέσα στο κουτί. Αλλά ούτε ένα “άντε από δω βλάκα που θες και κομμάτι” δεν έστειλαν σαν απάντηση…

ααα οκ, λάθος κατάλαβα!

νομίζω πάντως πως το σάητ τους έχει αλλάξει, έχεις τσεκάρει ότι ισχύει το μέηλ ε?

παντως σαν εταιρια προτιμηστε την ravensburger.πολυ καλη εξυπηρετηση,σκληρα κομματια,ωραια σχεδια,δεν ξεθωριαζουν τα χρωματα,δεν υπαρχει περιπτωση να σου ταιριαξει αλλο κομματι σε μια εγκοπη κτλ…
παντως για τα 1000αρια,παιζει ξυλινη κορνιζα στα καρφουρ,καφε ή μαυρη που ταιριαζει γαντι(20 ευρω)

φαντάσου τη πρώτη φορά τους έστειλα και τελικά διαπίστωσα ότι ήταν λάθος. Βρίσκω αυτό που λειτουργεί( και καλά, ελπίζω να μην έκανα λάθος πάλι) και στέλνω εκεί και απάντηση καμία.

Το δεύτερο είναι αυτό: info@kvh-verlag.de
Ενώ το πρώτο(που λογικά είναι το παλιό) είναι αυτό: verlag@heye.de

τώρα αν υπάρχει και άλλο, πραγματικά δεν το είδα πουθενά…

δοκίμασε να στείλεις και σε αυτό μήπως και…

International Customer Service:
Anne Kolehmainen
anne.kolehmainen@kvh-verlag.de

χμμ μόλις έστειλα. Για να δούμε ελπίζω να απαντήσει κάποιος.
Χίλια ευχαριστώ μεσιέ!:slight_smile:

Καλησπέρα και απο εμένα…

ήθελα να σας πω μετά απο αναζήτηση στο Google,που σας βρήκα…Εάν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Θέλω να βρω μαγαζί καλό στην Θεσσαλονίκη με ποικιλία απο Puzzle.

Ξέρετε κάποιο για αυτην την δουλειά ?

(Όxi Jumbo,Κουκου κτλ).
:!: