Queen VS Led Zeppelin

για τον Freddie…επειδή ήταν,είναι και θα είναι ΜΕΓΙΣΤΟΣ…
κι επειδή οι υπόλοιποι (Taylor,May,Deacon) είναι κι αυτοί κορυφαίοι…

συμφωνώ!!!

Ψηφίζω Queen. 'Oxi γιατί τους θεωρώ καλύτερους αλλά γιατί δεν τους θεωρώ χειρότερους και πρέπει το δημοψήφισμα να έρθει ισοπαλία. Έτσι κι αλλιώς είναι και τα 2 τεράστια συγκροτήματα.

προσωπικα θεωρώ το we are the champions και το we will rock you χαζοτράγουδα.αποψη μου.
για το bohemian rhapsody συμφωνω, ειναι τραγουδαρα

Και πάλι όμως οι queen δεν είναι αυτά τα τρία τραγούδια… :wink:

Είναι χαζοτράγουδα όσο και το All my love ή το dyer maker

queen είναι ο Freddie να δίνει ρέστα πάνω στη σκηνή χωρίς να έχει κανέναν όμοιο του…
είναι ο ήχος της κιθάρας του May και το παίξιμό του…
είναι το συναίσθημα μαζί με οργή που τους βγαίνει…
είναι το hard rock στα sheer heart attack,death on 2legs κλπ από 70’s
αλλά και μεγαλειώδεις στιγμές όπως save me,love of my life,too much love will kill you,show must go on,who wants to live forever και άλλα…
είναι μαγκιές όπως το μοναδικό innuendo…
ΔΕΝ είναι τα we will rock you,we are the champions μόνο…
άσχετα αν το δεύτερο είναι φοβερό κομμάτι και μουσικά.

+1000
Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!!!

Θες να γίνουμε φίλοι??? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8) 8) 8)

Ποτέ δεν μου άρεσαν οι Queen. Πιστεύω πως έκαναν τόσο μεγάλη καριέρα επειδή ο Mercury ήταν gay. Αντίθετα οι Zeppelin εκτός από μεγάλο συγκρότημα ήταν όλοι τους μουσικάρες ένας προς έναν. Επίσης είναι ένα από τα λίγα συγκροτήματα που ο κάθε δίσκος του είναι και διαφορετικού είδους. Απίστευτη ηχητική ποικιλία. Με κλειστά μάτια Led Zeppelin.

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

τι σχέση έχει το αν ήταν ο Freddie gay μωρέ??? τρίζουν κόκκαλα ρε…

Δεν λέω ότι έχει σχέση… Ίσα-ίσα που οι μεγαλύτεροι μουσικοί και τραγουδιστές ήταν gay. Απλά νομίζω πως στην περίπτωσή του έκανε μεγάλη καριέρα μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Άποψή μου.

Οι περισσότεροι δίσκοι των Queen είναι ποικιλόμορφοι από μόνοι τους… Πάρε το Innuendo (παράδειγμα που έχει αναφερθεί ξανά και δε θεωρείται και το κορυφαίο τους) και θα δεις κάμποσα διαφορετικά στυλ μέσα σε ένα δίσκο μόνο. Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του Mercury έγιναν γνωστές (αν θυμάμαι καλά) πολύ αργότερα από τις μεγάλες επιτυχίες τους στα 70s. Άσε που ήταν by και όχι gay (όχι μεγάλη διαφορά για μένα :lol: ).

Οι Queen, όπως και οι Led Zeppelin, είχαν τρομερές τετράδες μουσικών. Ήταν supergroups από μόνοι τους. Η κάθε τετράδα υπερείχε σε διαφορετικά σημεία. Το αν θα προτιμήσεις Queen ή Led Zeppelin είναι καθαρά δικό σου θέμα. Αν όμως τους προτιμάς για τους λόγους που γράφεις, σου συνιστώ να ακούσεις πιο προσεκτικά Queen, γιατί τότε θα σε εκπλήξουν ευχάριστα!!! :wink: :stuck_out_tongue:

Και για να μη ξεχνιόμαστε (να προλάβω τον Cozy πριν ποστάρει αυτός τα link :stuck_out_tongue: )

http://www.rocking.gr/article2693.php
http://www.rocking.gr/article2701.php
http://www.rocking.gr/article2721.php

Δεν λέω ότι έχει σχέση… Ίσα-ίσα που οι μεγαλύτεροι μουσικοί και τραγουδιστές ήταν gay. Απλά νομίζω πως στην περίπτωσή του έκανε μεγάλη καριέρα μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Άποψή μου.[/quote]

Με τετοια φωναρα θα εκανε σιγουρα καριερα, εγραψε και τραγουδαρες, μην τα ισοπεδωνουμε ολα…

ενταξει ρε μαγκες ο καθενας εδω μεσα εχει μια γνωμη αλλα ορισμενες αποψεις ειναι σαν να τις διατυπωνουν παιδακια 1O ΧΡΟΝΩΝ.πες οτι δε σ αρεσει ο mercury και τελειωνε αλλα αυτο που ειπες ρε φιλε δεν σε τιμαει πρωτα ως ανθρωπο…και γω πιστευω οτι ο page εκανε επιτυχια επειδη ειχε πουλησει την ψυχη του στον aleister crowley… 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Ο Freddie ήταν καλλιτέχνης με κεφαλαία γράμματα. Είχε τεράστιο ταλέντο.Το τί έκανε στο κρεββάτι του δεν αφορά κανέναν. Δείτε πόσοι και ποιοι τον τίμησαν στη συναυλία στο wembley και θα καταλάβετε πολλά για το πια ήταν η επιρροή του

δεν πούλησε ποτέ ότι είναι gay…απ’το στόμα του δεν έχει βγει ποτέ αυτό…όχι σαν κάτι άλλους… :roll:

εσύ μη μιλάς!!! :lol: :lol: :lol: Γιατί οι Scorpions είναι καλύτεροι με Jabs παρά με Roth! :? :lol: :o

Επίσης γίνεσαι κακός, επειδή το παιδί (όχι ο mercury, το άλλο παιιδί εννοώ!) αγάπησε τον Anselmo, τι πα να πεί δηλαδής;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

χχα.χ.αα.χα.αχ.α.α.α.αχχαχαχαχαα

Διαφωνώ, ξεχνάςτα περιβόητα αιχρά μπροστά στην κάμερα πάρτυ του;

ήταν προκλητικός με τα party του,τότε και οι stones πχ ήταν gay??
δε βγήκε να κλαφτεί “ξέρετε,είμαι gay”
αν το έκανε αυτό στα 80’s θα δημιουργούσε ένα καλό ντόρο γύρα απ’τους queen…
κι ο Taylor έπαιρνε μέρος στα party,ήταν κι αυτός gay???
Εγγλέζοι είναι αυτοί,αν πιουν και κανένα ποτηράκι,δεν ξέρουν τι θέλουν να κουτουπώσουν