Queen

Απλα…

ΘΕΟΙ!

Ο May απο τους καλυτερους (και πιο υποτιμημενους) κιθαριστες…

Οι ανθρωποι πηγαν τη ροκ/ποπ τραγουδοποιία σε αλλο επιπεδο.
Ο Mercury εκτος του οτι ειναι ο πιο αρτιος τεχνικα τραγουδιστης που χει περασει απ τη μουσικη που αγαπαμε ηταν ταυτοχρονα και μεγαλος showman-frontman-performer και Καλλιτεχνης με καθε δυνατη σημασια της λεξης.
Ο Μay εγραψε αρμονιες και ενορχηστρωσεις που πρεπει να διδασκονται σε καθε ωδειο που σεβεται τον εαυτο του.
Το Prophet’s Song ειναι απ τα πιο αγαπημενα epic κομματια.
Βασικα ο,τι και να πει κανεις θα ειναι λιγο.
Προσωπικα δε με χαλασε καθολου η εκδοχη τους με Rodgers,μια και ειναι απ τους λιγους τραγουδιστες που θα μπορουσαν να διατηρησουν την αξιοπρεπεια τους τραγουδωντας την τεραστια γκαμα των τραγουδιων των Queen.

Ακριβώς…

He told of death as a bone white haze
Taking the lost and the unloved babe
Late too late all the wretches run
These kings of beasts now counting their days
From mother’s love is the son estranged
Married his own his precious gain
The earth will shake in two will break
And death all around will be your dow’ry

Μία από τις παιδικές αδυναμίες μου! Δύσκολο να βρώ αγαπημένο μου album μιάς κι από το καθένα έχω τουλάχιστον 2-3 αγαπημένα τραγούδια.

:respect:

αν ο μανος χατζηδακης επαιζε rock θα ακουγοταν σαν τους queen, αλλα και παλι λιγο δυσκολο να τους εφτανε…8)

Υποκλίνομαι μπροστά στο μεγαλείο αυτής της τεράστιας μπάντας…Οτι και να πω θα φαντάζει λίγο οπότε…Απλά ETERNAL RESPECT για την προσφορά τους στην μουσική γενικότερα…

θεοι! ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ εκτος απο φωναρα ο Mercury ειναι κ πολυ ωραιος πιανιστας αλλα κ συνθετης!
αλλα αδικημενοι οπως ολοι οι πραγματικα καλοι!.. τι να κανουμε αλλοι απλα τσιριζουν σαν να τους παταν τον καλο θεωρουνται μεγαλοι τραγουδιστες!

WE WILL ROCK YOU!!!
Απλα κορυφη!!!:thumbup: :naughty:

απο τα ιδιοφυη συγκροτηματα, ο Mercury απλα ενας μυθος, μια μεγαλη μορφη.:slight_smile:

Τώρα, αν το δεις εντελώς ψυχρά και αντικειμενικά, δεν παίζει να υπάρχει καλύτερη φωνή από τον Freddie…

Αααααχ αχ αχ αχ! Δεν μπορω να ακουω τετοια πραγματα…! κοιτα αγαπητε, οταν φτανεις ενα τετοιο επιπεδο στη μουσικη (και παντου…) δεν μπορεις να μιλας για αντικειμενικοτητα πλεον…Δεν μπορεις να συγκρινεις Mercury, Dio, Coverdale, Morrisson κλπ… απο κει και μετα εισερχεται το προσωπικο γουστο! :wink:

Ειναι ΠΡΟΣΒΟΛΗ για Μερκιουρι και Ντιο να τους γραφεις διπλα στους αλλους δυο.:stuck_out_tongue:
Μπορει να μας αρεσει ο οποιοσδηποτε, εμενα π.χ. ο αγαπημενος μου τραγουδιστης ειναι ο Tate, αλλα ο Μερκιουρι νομιζω οτι ειναι υπερανω συγκρισεων. Δεν υστερουσε πουθενα. Η τεχνικη του απαραμιλλη, το ευρος του εξαιρετικα μεγαλο, η εκταση της φωνης του τρομακτικη, το παθος και το συναισθημα του…ακουστε το the show must go on, η δυναμη της φωνης του…ακουστε το live at wembley, οι λαϊβ εμφανισεις του, καλα, τι να πω εγω εδω…
Κανενας μα κανενας αλλος δεν αγγιξε το τελειο. Α, μιας και το ειπα, οποιος δεν εχει το live at wembley να το βρει με καποιον τροπο.

Αυτό ακριβώς λέω (ωχχχ, συμφωνώ με led)
Μπορεί και εγώ να προτιμώ Bruce, Dio, Tate, Kiske, ακόμα και Oliva, αλλά ο Freddie είναι απλά αψεγάδιαστος…

Η μοναδική από τις ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΥΠΕΡΜΠΑΝΤΕΣ των προηγούμενων δεκαετιών που λυπάμαι γιατι δεν θα έχω ποτέ την ευκαιρία να δω όπως πρέπει.
Ο Mercury απλά ανατριχιαστικός.
Αιώνιο respect πιστεύω από όλο το μουσικό χώρο.

Μιλάμε για άλλο επίπεδο μουσικής και για ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ με την σημασία της λέξης…Εξαιρετικά δύσκολο να κρατιέσαι για δύο δεκαετίες στην κορυφή και τόσα χρόνια μετά να παραμένεις απο τα πιο δημοφιλή ονόματα…Οσο για το bohemian rhapsody,μόνο μια φυσιογνωμία όπως ο Freddie Mercury θα μπορούσε να συλλάβει τέτοιο κομμάτι που δικαίως συνεχώς ψηφίζεται νο1 όλων των εποχών…

Απ’τις αγαπημενες μου μπαντες.Ο Freddie ειναι απλα ο τελειος τραγουδιστης αφου τα συνδυαζει ολα.(σκηνικη παρουσια,φωνη).Το πρωτο rock dvd που ειχα δει ηταν το Live At The Bowl το οποιο παιζει να το χω δει καμια εικοσαρια φορες.Οσες φορες κι αν το βλεπω δεν το χορταινω.

Αν και τα 'χω ξαναπεί πολλάκις, είναι μεγάλη έως τεράστια μπάντα ενώ το A Night at the Opera βινύλιο κοσμεί τη συλλογή μου.

Από 'κει και πέρα όμως δε μου αρέσουν όλα τους.

Είμαι λιγάκι ‘‘παππούς’’ :stuck_out_tongue: , συνεπώς έχω σχεδόν όλα τα άλμπουμ των Queen σε βινύλιο (και λίγα σε cd) (ειδικά τα άλμπουμ των '70s είναι τεράστια απόλαυση να τα έχεις σε βινύλιο λόγω του εκπληκτικού artwork). 8)

H μπάντα που λάτρεψα από το πρώτο της τραγούδι που άκουσα και με έκανε να συγκεντρώσω δισκογραφία σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Ό,τι και να πω γι’ αυτούς τους τέσσερις ανθρώπους είναι πραγματικά ελάχιστο. :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

πάντα τους έλεγα και τους θεωρούσα τους επιστήμονες της μουσικής…
απίστευτοι μουσικοί,φοβερές μορφές (ειδικά οι 3 πλην του καταπληκτικού μπασίστα deacon) είναι χαρακτηριστικότατες φυσιογνωμίες…απλά :respect:

march of the black queen
ride the wild wind
39
liar
las parlabas de amor
dead on time …
ogre battle…

ntaks - oxi apla theoi ! POLYYYYYYYYYYYYYYYYY MPROSTA !

pernaw tis exetaseis gia orea obscurites ?