Queens Of The Stone Age -- Era Vulgaris

QUEENS OF THE STONE AGE has confirmed that NINE INCH NAILS’ Trent Reznor, THE STROKES’ Julian Casablancas, former QOTSA member Mark Lanegan and ZZ TOP guitarist Billy F. Gibbons make guest appearances on the group’s new album, “Era Vulgaris”, due in June via Interscope.

According to Billboard.com, a 46-second behind-the-scenes video montage of the group in the studio was posted this afternoon (Feb. 23) on the QOTSA web site and at YouTube.com. A recent post on the site listed potential new song titles as “Into the Hollow”, “Misfit Love”, “Battery Acid” and “Sick, Sick, Sick”.

“Era Vulgaris” is the follow-up to 2005’s “Lullabies to Paralyze”. That set has sold 342,000 copies in the United States, according to Nielsen SoundScan, and spawned the No. 2 Modern Rock hit “Little Sister”.

Ένα από τα λιγόστά (μια παλάμη φτάνει και περισσεύει για να τα μετρήσεις) μεγάλα γκρουπ των καιρών μας επιστρέφει. Οι προσδοκίες είναι μεγάλες. Μακάρι να επαληθευθούν

Ένα από τα λιγόστά (μια παλάμη φτάνει και περισσεύει για να τα μετρήσεις) μεγάλα γκρουπ των καιρών μας επιστρέφει.

Mην σε παιρνει απο κατω…Απλα δεν εχεις ανακαλυψει καποιους που να σε συγκινησουν. Πολυ καλο συγκροτημα γεματο ιδεες που εχει να δωσει ακομα.

Αρκει να γυρισει να γυρισει πισω και ο Oliveri. Γιατι οπως και να το κανουμε ο καραφλας ειναι μεγαλη μορφη!!

RED GOD RULES

Οι Queens Of The Stone Age αποκάλυψαν το track-list του πέμπτου τους studio album ‘Era Vulgaris’.

Το album αυτό που είναι το πρώτο μετά το ‘Lullabies To Paralyze’ του 2005, αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Ιούνιο.

Σε αυτό συμμετέχουν οι Julian Casablancas από τους Strokes, Trent Reznor από τους Nine Inch Nails’, Billy Gibbons από τους ZZ Top και ο Mark Lanegan.

To track-list του album είναι:

‘Turning On The Screw’
‘Sick, Sick, Sick’
‘I’m Designer’
‘Into The Hollow’
‘Misfit Love’
‘Battery Acid’
‘Make It Wit Chu’
‘3’s & 7’s’
‘Suture Up Your Future’
‘River In The Road’
‘Run Pig Run’

κατι μου λεει οτι θα’ναι αρκετα καλο.

Perimenw me anupomonisia.

Asfalws tha ta spaei. Mono kai mono pou tha exei fwnitika apo Mark Lanengan…

GO QOTSA GO:metal::metal:

Ετσι ακριβως φιλε μου…

αναμενουμε με αγωνια…

Συνέντευξη του Homme στο pitchforkmedia για το νέο δίσκο

http://www.pitchforkmedia.com/article/news/42335-qotsas-homme-talks-new-lp-motivations-pirates

To πρώτο single λέγεται sick sick sick

Δείτε το video clip

Δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε…:-k :-k

Παρομοίως… Συμπαθητικό είναι πάντως…

Δυστηχώς στο “Era Vulgaris” o Josh Homme δείχνει να είναι “έξω” από τα νερά του…

Δεν ξέρω αν πιέστηκε από την δισκ.εταιρία του για να κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο μέσα σε ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα αλλά -τουλάχιστον εμένα- μου φαίνεται ότι στην συγκεκριμένη δουλειά λείπει η έμπνευση…:frowning:
Τι θέλω να πώ ? Ως ένας από τους βασικούς δημιουργούς των πανμέγιστων KYUSS έδειξε από πολύ νωρίς ότι ανήκει στους αντι-κομφορμιστές μουσικούς που προσπάθησαν και προσπαθούν να δημιουργήσουν πέρα από το mainstream κατεστημένο , κάτι διαφορετικό ανοίγοντας πραγματικά τους μουσικούς ορίζοντες , είτε με τους Kyuss , είτε με τα φοβερά desert sessions στα οποία “μαγειρεύτηκαν” εδώ και πολλά χρόνια οι εξελίξεις στον σύγχρονο πραγματικά Αμερικάνικο ροκ ήχο.
Οταν κάποια στιγμή αποφάσισε (όπως ο ίδιος δήλωσε γιατί ένιωθε κλεισμένος σε ένα κουτί) να αποχωρήσει από τους Κyuss και να δημιουργήσει τους QOTSA πολλοί (όπως και εγώ) απογοητεύτηκαν γιατι απλά θεωρησαμε ότι είχε πολλά να δώσει ακόμα με τους πρώτους. Όταν λοιπόν αποκτήσαμε την πρώτη δουλεία των QOTSA , διαπιστώσαμε την τρομερή αλλαγή του γενικού μουσικού ύφους αλλά και του ήχου που μέχρι τότε είχαμε συνηθίσει…σε κάτι που στην αρχή μας παραξένεψε αλλά μετά από λίγο το δεκτήκαμε, ανακαλήπτοντας την επιρροή των desert sessions που σχεδίαζε περίτεχνα τόσο καιρό αλλά και έναν βαθύ underground ήχο ο οποίος όμως ακουγόνταν ταυτόχρονα τόσο δυναμικός και ξεσηκωτικός
!!!
Οι επόμενες δύο κυκλοφορίες ήρθαν να επηβεβαιώσουν αυτό που σχεδόν όλοι είχαν στο νου τους ότι θα συμβεί: Απλά ότι πρόκειται για δύο από τα καλύτερα άλμπουμ της δεκαετίας για το αμερικάνικο ροκ…

Επίσης για μένα (και εδώ είναι που του βγάζω το καπέλλο) αν και γνώρισε σχετικά μεγάλη εμπορική επιτυχία , ως από τα πιο hot ονόματα -ως mainstream καλλιτέχνης πια- εντούτοις εξακολούθησε να ψάχνεται ως μουσικός, επιλέγοντας ανάλογα ως συνεργάτες ανθρώπους που βρίσκονται μακριά από το λεγόμενο “σταριλίκι” , διευρύνωντας ακόμη περισσότερο τις επιρροές του, πράγμα που έγινε φανερό στο “Lullabies to paralyze”…

Η τωρινή όμως δουλειά των QOTSA , όπως είπα και στην αρχή δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα, καθώς νομίζω ότι ο Josh Homme εχει πια φύγει πολύ μακρια από τον ήχο των προηγούμενων αλμπουμ , κυρίως όμως του λείπει η έμπνευση μιας και όλες σχεδόν οι συνθέσεις βασίζονται σε “τραβηγμένα από το αυτί” δύσκολα ακούσματα που τους λείπει η φρεσκάδα. Βέβαια μπορεί κάποιος να πει (και είναι κάτι που θα σεβαστώ) ότι αυτός ο δίσκος είναι αρκετά προσωπικός , γι αυτό και η τόσο μεγάλη αλλαγή στον ήχο (όπως για παράδειγμα συνέβει με το “Vitalogy” των Pearl Jam, αν θυμάστε) και ότι θα χρειαστεί πολλές ακροάσεις για να ανακαλύψεις την (όποια) μαγεία του …Είναι βέβαια όμως η τέταρτη φορά που τον ακούω και εκτός από το “Ιnto the Hollow” και το “Suture Up your future” (άντε και το “3s & 7s”) δεν μπορώ να πω ότι ξεχώρησα κάτι άλλο αξιόλογο (εκτός βέβαια από την όμορφη εναλλάκτική εκτέλεση του “Make it wit chu”, τo οποίο όμως προέρχεται από τα desert sessions).

Μου φαίνεται ότι όσο πιο πολύ απομακρύνεται ο Josh από την “Έρημο” , τόσο πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα γι΄αυτόν…:-k

Tη φοβομουν αυτη την ελλειψη εμπνευσης… Ηδη απο το Lullabies ειχε αρχισει να διαφαινεται…

Με την πρώτη ακρόαση μου φάνηκε μεγάλη μαλακία.
Στην3η-4η ακρόαση εξακολουθεί να είναι ένα αδιάφορο έως κακό άλμπουμ.

Θα συμφωνησω με τα παραπανω σχολια.Το πιο “αδιαφορο” album τους.

[SIZE=“3”]QUEENS OF THE STONE AGE[/SIZE]
Era Vulgaris

Τέταρτη δουλειά για τους Queens of the Stone Age με τον Josh Homme να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το 2005 με το “Lullabies To Paralyze”, πρώτη μετά την αποχώρηση του μπασίστα Nick Oliveri.

Ο τίτλος σημαίνει “βάρβαρη εποχή” στα λατινικά και ο δίσκος ακούγεται σκληρός και ηχηρός, ενώ περιέργως περιέχει και μερικά από τα πιο pop κομμάτια που έχουν γράψει οι QOTSA.

Πρώτο single το “3’s and 7’s”.

λοιπον, επειδη παραπανω ακουστηκαν σχολια του στυλ “αδιαφορο album” κτλ…

το ERA VULGARIS ειναι δισκαρα, οπως ηταν και το lullabies to paralyze. θελει ομως χρονο και σαφως περισσοτερες ακροασεις απο τα προηγουμενα albums των q.o.t.s.a. για να το καταλαβεις και να μπεις στο κλιμα.

και εγω οταν το ακουσα πρωτη φορα, οταν ειχε μολις κυκλοφορησει δλδ, δε μου αφησε και τις καλυτερες εντυπωσεις. ακουγοντας το ομως προσεκτικα καταλαβα οτι ο δισκος σπερνει, ειναι ομως πολυ διαφορετικος απο ο,τι προηγουμενο, κλασικο πραγμα για τους q.o.t.s.a.

μην περιμενετε να σας αρεσει με 1-2 ακροασεις, δεν γινεται.
για αυτο και τον θαψατε ολοι, πολυ απλα ΔΕΝ τον ακουσατε.

μπραβο για μια ακομη φορα στον joss homme που δεν αναπαυεται και την “ψαχνει” ακομη και τωρα στην μουσικη.

Δεν το έχω ακούσει ακόμα, το έκανα ποστ σαν “ανακοίνωση” αλλά υπήρχε ήδη και το μετέφεραν εδώ. Τεσπά… QUEENS OF THE STONE AGEEEEEEEE!!! Περιμένουμε για songs for the deaf και πιο πάνω άμα λάχει!!!:smiley: Τι πειράζει που διαλύθηκαν οι Kyuss αφού οι υπόλοιποι κάνουνε τόοοοοοοοοοοσα πολλά; :smiley: